Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Що наговорив Зеленський на ГА ООН

Автор:

|

Вересень 29, 2021

|

Рубрика:

Що наговорив Зеленський на ГА ООН
Президент Зеленський на трибуні ООН

Цьогорічна Генеральна Асамблея (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН) навряд чи призведе до конкретних результатів.

Головне — зустрічі
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, анонсував 20 вересня, що президент Володимир Зеленський поїхав того дня на ГА ООН «консолідувати ще більше підтримку світу». І уточнив: «Це стосується питань протидії російській аґресії, залучення інвестицій до України, боротьби з пандемією Covid-19. Червоною ниткою участі президента в ГА ООН та перемовин на всіх рівнях буде тема Криму. Зеленський буде домовлятися про конкретні речі в сферах безпеки, політики й економіки».
Натомість президент наголосив таке: «Шукаємо рішення Донбасу та Криму на всіх майданчиках. ООН — один із головних. Не повинні пропускати таку можливість. Україна повинна максимально ефективно використовувати візит для двосторонніх зустрічей».
Своєю чергою, Михайло Дяденко, керівник київського Центру правового аналізу й дослідження політичних ризиків, пояснив: «З огляду на величезні шпигунські можливості сучасного світу, двосторонні зустрічі набувають величезної ваги. Зустріч із президентом Туреччини та лідерами інших країн дасть можливість просунутися в оборонній сфері».
Що ж, Зеленський провів у Нью-Йорку чимало зустрічей. Зокрема, генерального секретаря Північноатлантичного альянсу Єнса Столтенберґа запевнив, що Україна «практично завершила формування нової системи національної безпеки, що ґрунтується на стандартах НАТО». І висловив надію, що НАТО зможе визначити для України вичерпний перелік реформ, відповідні критерії та «маркери», виконання яких дозволить перейти до наступного етапу інтеграції з альянсом».
Після зустрічі з генсеком глава української держави заявив: «Для країн, які прагнуть членства в альянсі, має бути чітка часова перспектива».
Як запевнили в Офісі президента України, під час його зустрічі з прем’єром Великої Британії «окрему увагу було приділено подальшій взаємодії щодо розвитку оборонних спроможностей України та зміцнення українського флоту». А під час зустрічі з президентом Європейської комісії «скоординували позиції в контексті підготовки до 23-го Саміту Україна-ЄС, проведення якого заплановане на 12 жовтня».
Після зустрічі Зеленського з президентом Туреччини Кулеба стверджував: «Створимо в Україні виробництво безпілотників Bayraktar. Ці грізні бойові машини, на частині з яких уже стоять українські двигуни, на сьогодні є одним з найефективніших типів зброї у світі».
Під час зустрічі з потенційними інвесторами Зеленський запросив їх «стати частиною процесу трансформації України». Зокрема, обговорив із президентом корпорації Microsoft її залучення до розробки системи електронного голосування на виборах, антикорупційних програм для органів державної влади й протидії дезінформації та кібербезпеки.

Час прокинутись!
Виступ на загальних дебатах ГА ООН Зеленський розпочав закликом «Пора прокинутись!». Говорив багато.
Найгостріше — щодо протидії пандемії: «Ми грали у рівність, у єдність, де одна справа — ділити спільні цілі, інша — спільно ділити вакцини. Виявилося, що в статтях про рівність, як у рекламі, є зірочки й напис дрібним шрифтом «Усі ми люди, всі ми — в одному човні, але рятувальні шлюпки спочатку отримають пасажири 1-го класу».
Відтак, запевнив: «Хочемо оживити ООН. Для початку треба оживити її Статут. Ви не знайдете там слів «Кожен сам за себе». Хто міг уявити, що колись знаряддям для дискримінації стануть саме ліки? У контексті постійних розмов про світову продовольчу кризу цікаво — невже колись ми так само будемо ділити між собою хліб і воду?!».
Нагадав і про війну: «Україна не засинала. Це складно зробити під звуки вибухів, під звуки пострілів, які лунають на нашому окупованому Донбасі восьмий рік поспіль. І це вже майже 15 тис. загиблих людей». І присоромив: «ООН має рухатись — бути мобільною і швидкою. Сьогодні ООН — як супергерой на пенсії, який забув про те, що міг зробити. Він вважає себе тягарем, слабким, кволим, непотрібним дідом, життя якого пройшло марно».
Але, попри свою зневіру в ООН, закликав: «Розраховую на підтримку міжнародної спільноти в питанні звільнення майже 450 українців, яких незаконно тримають на тимчасово окупованих територіях України та в Росії. Треба виводити з глухого кута перемовини у «Нормандському форматі». Тому необхідні перемовини з європейськими партнерами, з американськими партнерами».

Марна справа
Міністр закордонних справ України пояснив, що риторика Зеленського стала більш жорсткою, бо «просто закликати і попереджати світ про нові виклики, з якими Україна зіткнулася раніше за інших, марно — треба активно діяти і вести за собою вже сьогодні». Втім, він визнав: «Для чіткої позиції щодо Криму потрібно мати сміливість кинути виклик цілком конкретному постійному членові Ради безпеки ООН (Росії. — Авт.)». На це сміливості в ООН поки що не вистачає. Але ми працюємо над тим, щоб стимулювати її».
Натомість Павло Клімкін, ексміністр закордонних справ України, зауважив: «Сподіватися на ООН — кепська і марна справа. Зеленський не стане Ісусом, який жене міняйл із храму. Апостолів в ООН теж не знайти — у кожного свої інтереси. ООН ніколи не була супергероєм. ООН — абсолютно застаріла заіржавіла конструкція».
Юлія Осмоловська, виконавча директорка київського Інституту безпеки Східної Європи, коментувала, що хоч виступ Зеленського «був яскравим і метафоричним», «питання в тому, хто його почув, які висновки з цього були зроблені». А політичний експерт Геннадій Дубов пояснив: «Майданчик ГА не передбачає підписання будь-чого. Це абсолютно ритуальний захід, який відбувається щороку. І справді, як сказав наш президент, ООН сьогодні виглядає як такий підстаркуватий супергерой. Тож у своєму виступі в ООН він звертався скоріше до українців, ніж до світової спільноти».

Чи справді допоміг?
Костянтин Єлісєєв, ексзаступник міністра закордонних справ України, прокоментував виступ українського лідера скептично: «На межі президентського екватору в риториці Зеленського продовжує домінувати форма замість змісту. Рівно, як і основна мета — сподобатися українському виборцю, а не посилити міжнародну підтримку і довіру».
Дипломат на запитання «Чи справді допоміг виступ президента реформі ООН?» відповів: «Навряд чи, бо конкретики від нього так і не почули. Чи допоміг Україні? Так само, адже міжнародні партнери знову стали свідками популізму, розрахованого на внутрішню авдиторію в Україні, замість зваженої і мудрої поведінки справжнього лідера на зовнішній арені».
«Глава держави, схоже, не помітив те, як образив одразу кількох партнерів України. Йдеться про всіх тих, хто від часу винаходу вакцин проти коронавірусу надавав Україні неоціненну, в багатьох випадках безоплатну допомогу, — від США до Європейського Союзу. Завдяки цій допомозі в Україні вакциновані мільйони осіб і за це партнерам варто було подякувати. Точно не Україні устами президента держави з найвищої трибуни світу казати про ліки проти коронавірусу як «знаряддя дискримінації». Київ таким почуватися не може. Якщо, звісно, не пробувати перекладати відповідальність за власні помилки і злочинну бездіяльність влади в Україні на міжнародних партнерів, — пояснив він. — Зеленський не вимовив слів про важливість посилення санкцій проти брутального порушника міжнародного права — Росії. Оминув тему застосування інструментів міжнародних судових інстанцій для притягнення аґресора до відповідальності. Саме на цій темі мала б бути сфокусована увага світу, і глава Української держави має всі політичні та моральні підстави про це казати».
«Зеленський так і не повернув до міжнародного порядку денного тему застосування миротворців ООН для врегулювання ситуації на окупованій частині Донбасу. Йому так і не вдалася запропонувати ООН як ефективних механізмів деокупацї Криму, так і важелів для інтернаціоналізації Кримської платформи», — підсумував дипломат.
Як повідомляв «Міст», президент Зеленський прибув до Нью-Йорка.

Ігор Голод

Із виступів інших лідерів на ГА ООН
Анджей Дуда, президент Польщі:
— Пандемія не зупинила війну в Україні, де від початку російської аґресії загинули понад 13 тис. людей. Одна країна загарбала територію іншої. Після Другої світової війни в Європі, у ХХІ ст., Україна зазнала нападу. Як відреагувала багата Північ на цю траґедію боротьби українського народу за незалежність? Будівництвом величезного газогону «Північний потік-2», яким постачатимуть російський газ до Західної Європи. Це дасть аґресору ще більше мільярдів. Це безпорадність і байдужість до того, що Україна відтепер у ще більшій небезпеці.

Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини:
— Азербайджан, скориставшись правом на самозахист, припинив вторгнення на своїй території. Ми підтримуємо кожен крок на шляху до встановлення миру на Кавказі, а також вважаємо за необхідне зберігати територіальну цілісність і суверенітет України — включно з Кримом, анексію якого не визнаємо.

Керсті Кальюлайд, президентка Естонії:
— Не можна забувати про окупований Кримський півострів і ситуацію на сході України. Україна може розраховувати на нашу тверду й непохитну підтримку свого суверенітету і територіальної цілісності, а також на політику невизнання незаконної анексії Криму Росією. Безпека — неподільна, тому безпека України є також нашою безпекою.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply