Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 20, 2021

Саміт у Брюсселі: без проривів, але на позитиві

Автор:

|

Жовтень 10, 2020

|

Рубрика:

Саміт у Брюсселі: без проривів, але на позитиві
Володимир Зеленський у Бельгії

У Брюсселі відбувся 22-й саміт Україна-Європейський Союз (ЄС). Президент України та Шарль Мішель, президент Європейської ради, обговорили пріоритетні питання стосунків України й ЄС, зокрема, оновлення Угоди про асоціацію, поглиблення секторальної інтеграції між Україною й Євросоюзом, співпрацю в контексті подолання наслідків пандемії Covid-19 та подальшу підтримку з боку ЄС процесу реформ в Україні. Також говорили про безпекову ситуацію на тимчасово окупованих територіях Донбасу та про шляхи посилення координації зусиль України й Євросоюзу з метою деокупації Криму та захисту прав кримців. Окремим питання був «стан реформ в Україні». Напередодні експерти наголошували, що найбільш проблематичною мала стати частина перемовин, що стосувалася «стану реформ». Так воно і сталося.

Лист із попередженням
За день до саміту кілька депутатів Європейського парламенту (ЄП) звернулися до Давида Арахамії, керівника парламентської фракції «Слуга народу» (СН), із попередженням українським політикам та олігархам, відповідальним за згортання реформ. «У боротьбі з корупцією український президент спершу вселяв надію. Володимир Зеленський передбачив «Україну своєї мрії», де «вчителі отримують реальну зарплату, а корумповані чиновники — реальні тюремні терміни». Через 17 місяців ми не можемо не побачити, що мрія дає тріщини, і багато з цих тріщин саме у вашій партії, п. Арахаміє», — йшлося в листі.
Його автори нагадали про падіння України в рейтинґу сприйняття корупції, згортання реформ, проблеми в призначенні керівництва Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), зупинку обвинувачення у справах корумпованих суддів. Євродепутати також зробили застереження в зв’язку з безвізовим режимом. «Що стосується безвізового режиму, жодному разі не ж наміром ЄС скасувати це велике досягнення для громадян України та громадян ЄС, але все ж ми залишаємо за собою право накладати конкретну відмову в таких свободах окремим олігархам і політикам, котрі зловживають цим правом заради своєї приватної незаконної діяльності», — зазначили в посланні.
При цьому в ЄП наголосили, що крім «десятків поганих яблук» у СН, ця партія є майданчиком для енергійних, розумних і чесних законотворців, котрі прагнуть ставити національні інтереси країни понад усе і боротися за її європейське майбутнє.

ЄС — не банкомат
Брюссель не оминув можливості нагадати, що лише з 2014 року європейська фінансова підтримка Києву сягнула 14 млрд EUR. «Ми бачимо, що з України, яка потребує ресурсів, щоб захищатися від російської аґресії, боротися з Covid-19, забезпечувати рівень економічного добробуту для громадян, гроші виводять. А тоді Україна просить кошти в донорів», — розповіла «Голосу Америки» Орися Луцевич, котра очолює Український форум у лондонському аналітичному центрі «Чаттам-гаус».
Про українські багатства постійно нагадують на Заході й українські олігархи в списках мільярдерів Forbes, і повідомлення, що, принаймні, кілька з них володіють найдорожчою нерухомістю в Лондоні. «На Заході є дуже чітке розуміння, що корупція підточує Україну зсередини», — наголосила вона.
Розголосу набув і блог Жозепа Борреля, верховного представника ЄС із зовнішньої та безпекової політики, присвячений його нещодавньому візиту до України. В ньому містився такий уривок: «Щоправда, ще залишається багато роботи, яку необхідно виконати, аби цілковито скористатися перевагами співпраці між ЄС та Україною в рамках Угоди про асоціацію і поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі. Як я сказав президенту Зеленському, ЄС — не благодійна організація чи банкомат: найкращий шлях для нас підтримати Україну — це реформувати її. Але лише українці самі можуть впровадити ці реформи». Пізніше фразу про банкомат автор видалив.

Пристрасті навколо САП
Як писав «Міст», раніше в ЄП уже заявляли про загрозу втрати Україною безвізового режиму з ЄС. 17 вересня ц. р. Верховна Рада України (ВРУ) затвердила представників у конкурсну комісію з обрання нового глави САП після добровільної відставки її керівника Назара Холодницького.
Затверджені депутатами персони спричинили скандал, оскільки вони не відповідають критеріям доброчесності та професійності й не можуть пояснити походження своїх чималих статків. Водночас прозоре та відповідне до західних стандартів обрання нового очільника САП є одним із критеріїв за так званим механізмом призупинення безвізу з боку ЄС.
Після голосування у ВРУ в офіційних Twitter представництва ЄС та посольства США в Україні синхронно з’явилася заява, в якій прямо йдеться, що від прозорості обрання нового керівника САП залежатиме подальша підтримка України. «ЄС і США взяли до відома рішення ВРУ про призначення членів комісії для вибору спеціалізованого антикорупційного прокурора. Комісія повинна розпочати прозорий процес, в основі якого — доброчесність і заслуги кандидатів. Від цього буде залежати наша подальша підтримка», — йшлося у повідомленні.
В ЄП висловилися не так дипломатично, там уже прямим текстом заявили про загрозу втрати Україною безвізового режиму з ЄС. «У той час, як міжнародна спільнота зайнята Білоруссю, уряд України спішно проштовхує до відбору керівника САП кандидатів, котрим бракує досвіду і сумлінності. Це так не минеться. Український уряд ставить під загрозу безвізовий режим із ЄС і подальший транш допомоги від ЄС», — написала у Twitter Віола фон Крамон, членкиня комітету зі закордонних справ ЄП.
Пізніше в інтерв’ю «Голосу Америки» вона стверджувала, що була здивована образою на її зауваження з боку декотрих українських політиків. «Український уряд у 2014-2015 рр. підписав контракт — Угоду про асоціацію, і це — міждержавний документ, в якому вони зобов’язалися виконувати певні критерії», — зазначила Віола фон Крамон.

Ігор Берчак

P. S. На саміті Україна — ЄС 6 жовтня Шарль Мішель закликав Володимира Зеленського прискорити зусилля з проведення судової реформи та боротьби з корупцією, але при цьому визнав «значний прогрес, досягнутий Україною в процесі здійснення реформ». Без проривів, але на позитиві.

До слова
Посольство США в Україні 5 жовтня пояснило, що санкції, запроваджені 10 вересня ц. р. проти українського депутата Андрія Деркача, можуть позначитися на близьких до нього особах і бізнесах. «Деркач підтримує тісні зв’язки зі спецслужбами Російської Федерації (РФ) та уже понад десть років служить активним російським аґентом, використовуючи маніпуляції й обман для спроби вплинути на вибори в США та деінде в світі. Ми хотіли б нагадати приватним особам і компаніям, що означають ці санкції. Іноді нас питають: «Якщо я часто веду бізнес із кимось, до кого застосовано санкції, чи варто мені непокоїтись?». Відповідь: «Так». Особи, котрі надають матеріальну підтримку підсанкційним особам та/або організаціям, можуть самі стати об’єктом санкцій», — пояснив Деніел Ланґенкемп, речник Посольства США.
«Відповідь на запитання «Чи можуть санкції проти фізичної особи вплинути на бізнес, яким він або вона володіє?», також буде «так». Юридичні особи, що належать заблокованій персоні, також можуть вважатися заблокованими. Майно та частки у власності такого суб’єкта господарювання блокують незалежно від того, чи перелічена вона в додатку до Виконавчого розпорядження або іншим чином внесено до Списку спеціально призначених громадян і заблокованих осіб», — йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, що Міністерство фінансів США в своїй заяві для преси, виданій у час запровадження санкцій, зауважило, що Деркач прямо й опосередковано долучався, спонсорував та іншим чином був співучасником міжнародного втручання, намагаючись зашкодити майбутнім президентським виборам у США. Відомство подало кілька прикладів таких дій. Із кінця 2019-го та, щонайменше, до середини 2020 року «Деркач проводив приховану кампанію впливу, просуваючи неправдиві та необґрунтовані повідомлення щодо посадовців США на виборах-2020, підштовхуючи розслідування щодо корупції в Україні та США, спрямовані на досягнення кульмінації перед днем виборів».
Із травня по липень ц. р. Деркач «оприлюднив відредаговані аудіозаписи й іншу непідтверджену інформацію з метою дискредитувати посадовців США і висунути необґрунтовані звинувачення проти політиків у США та за кордоном». Аудіоматеріали, які, за словами Деркача, нібито можуть свідчити про вплив ексвіцепрезидента США Байдена на п’ятого президента України Порошенка, з’вилися 19 травня ц. р. Розвідка США назвала його дії втручанням РФ в американські вибори.
Крім цього, Державний департамент відкликав візу українцю Андрієві Теліженку, котрий допомагав Рудольфу Джуліані, особистому адвокату президента Трампа, збирати в Україні інформацію, яка могла б нашкодити колишньому Джо Байдену на виборах 2020 року.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply