Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 30, 2021

Саміт безнадії. Святий Миколай не подарував Україні Угоди про асоціацію з ЄС

Автор:

|

Грудень 22, 2011

|

Рубрика:

Саміт безнадії. Святий Миколай не подарував  Україні Угоди про асоціацію з ЄС

Довгоочікувану угоду Європейський Союз постановив покласти під сукно, бо в Україні ув’язнюють опозицію.

Болісний ляпас

На саміті Україна—ЄС 19 грудня офіційно було оголошено про завершення перемовин щодо Угоди про асоціацію. Спільна заява лідерів Євросоюзу й України констатує: «Керівники переговорів досягли взаєморозуміння щодо повного тексту Угоди про асоціацію, який визначить майбутнє договірно-правової бази відносин Україна—ЄС. Тепер відкрито шлях для технічного завершення остаточного зведеного варіанта угоди, зокрема глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ЗВТ), із метою її якнайшвидшого парафування».

Неофіційно ж цей документ прогнозовано «заморозили». Інакше кажучи, поклали під сукно. І про те, скільки часу угода там пролежить і коли її підпишуть, та чи зроблять це взагалі, не відомо. Політолог Микола Писарчук слушно зауважив із цього приводу: «Європейці не подарували президенту України Вікторові Януковичу навіть символічної, суто технічної процедури парафування (скріплення підписами згоди сторін із текстом документа) угод про асоціацію та ЗВТ. Нуль. Повне зеро. Болісний публічний ляпас… Вони подолали навіть свій традиційний страх перед загрозою «втечі України під Російську Федерацію».

Наразі Угоди про асоціацію не парафовано тому, що українська влада дотепер не прислухалася до багаторазових зауважень керівництва ЄС,які вкотре повторив на саміті голова Європейської ради Герман ван Ромпей: «Наше занепокоєння пов’язане зі заполітизованістю судової системи в Україні, і показовою є справа Юлії Тимо­шенко. За наших домовленостей обов’язковим є дотримання міжнародних стандартів права. Також ідеться про свободу мас-медіа та свободу зібрань».

І хоч Сергій Льовочкін, голова Адміністрації президента України, запевняв, що Угода про асоціацію «може бути парафована й у грудні, і в січні, і в лютому», а також що «це — технічна процедура, яка передбачає парафування тисячі сторінок тексту» й «зараз триває в ЄС і в нас», значно чіткіше нинішні реалії окреслив Жозе Мануель Баррозу, голова Європейської комісії (ЄК), 19 грудня: «Угоду про асоціацію можна швидко парафувати, а от її імплементація та ратифікація залежатиме від демократичних процесів і реформ в Україні».

Удають наївних

А якщо конкретніше, то від того, чи буде переглянуто вирок Юлії Тимо­шенко. Але попри те, що «світла в кінці тунелю» для неї все ще не видно, Юрій Мірошниченко, представник президента у Верхов­ній Раді (ВРУ) і депутат із парламентської фракції Партії реґіонів (ПР), позичивши очі в Сірка, намагається переконати своїх співвітчизників, що «на саміті Україна—ЄС відбулася політична леґітимізація Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом». Ще й запевняє, що, мовляв, «текст угоди повністю узгоджено, у нього не будуть вноситися зміни, і він є прийнятним для обох сторін, що фактично і є її парафуванням, визнанням». Представник президента вдає, що не чув пояснення голови ЄК про проблематичність імпле­ментації та ратифікації документа, який українська влада лицемірно проголошує своєю нібито «перемогою».

Борис Тарасюк, депутат парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона» й колишній міністр закордонних справ, зауважив стосовно цього: «Нинішня влада намагається подати саміт як особисту перемогу. Коли я сказав про це представникам ЄС, у відповідь побачив посмішки на їхніх обличчях, що свідчить про видавання українською владою бажаного за дійсне».

Попри це Леонід Кожара, ще один депутат із парламентської фракції ПР і заступник керівника Комітету в закордонних справах ВРУ, акцентує увагу винятково на тому, що в Угоді про асоціацію «є два положення про європейську перспективу — це визнання європейської ідентичності та європейських прагнень України». Натомість він замовчує ті сторінки з угоди, які йому не до шмиги — навіть попри те, що Віктор Янукович визнав: він і його соратники лише «підійшли до підготовки до підписання та подальшої імплементації» цього документа. І все ж президент запевняє: «Українська сторона задоволена підсумками саміту».

Відтак частина оглядачів дійшла висновку, що Віктор Янукович старанно робить «гарну міну за поганої гри», натомість інша — побоюється: а чи не в бік інтеґрації України з РФ він хилить?

У межах поля, яке є

А от політолог Олександр Палій стверджує: «Влада розуміє, що зрив підписання угод із ЄС ударить по економічних інте­ресах України. Ми втратимо шанс інтеґруватися у світовий розподіл праці, а це неґативно позначиться на конкурентоздатності країни. Однак чи не для того, у тому числі, щоби не підписувати Угоди про асоціацію, влада не випускає на волю Юлії Тимо­шенко?»

Адже, поставивши під цим документом підписи, як слушно зауважує політолог Анатолій Марциновський, згідно з міжнародним правом, сторони «зобов’язані утримуватися від дій, які позбавили би договір його об’єкта й мети». Тобто, підписавши Угоду про асоціацію, президент Янукович зобов’яжеться, зокрема, не ув’язнювати опозиціонерів, не розганяти брутально акцій протесту тощо. А навзамін отримає «лише» непочатий край роботи з наближення країни до євростандартів.

19 грудня президент ЄК заявив також, що «має минути ще із 30 років, аби суспільство України повністю перейняло стандарти життя в Європі». Але замість того, щоби якомога швидше довести, що українська держава здатна дотримуватися демократичних засад, у Києві, навпаки, не випускають опозиційного політика на волю.

Стосовно рекомендацій керівництва ЄС припинити переслідування лідера партії «Батьківщини» Юрій Мірошниченко відреаґував так: «Вони будуть братися в роботу й будуть реалізовані, але в межах того правового поля, яке є в Україні». Й уточнив: «Якщо ми говоримо про судові справи, зокрема там, де фіґурують опозиційні політики, то вони не можуть бути розглянуті в інший спосіб, як зі змінами Кримінально-процесуального кодексу (КПК). А президент саме про цю проблему й казав. Він ініціював ухвалення нового КПК. І, сприймаючи зауваження європейців, наголошує, що вони не можуть бути реалізовані жодним чином, як тільки через зміну законодавства».

«Президент поводиться, як варвар»

Але після того, як Віктор Янукович завізував схвалені парламентом зміни до КПК, які не стосувалися звинувачень у бік пані Ти­мошенко, сказане представником президента у ВРУ важко назвати інакше, ніж пустослів’ям. Як слушно зауважив Анатолій Марциновський, «оскільки пан Янукович аж ніяк не виглядає схильним до самогубства, то годі сподіватися від нього на такі подвиги». Відтак українці почули в ефірі київського телевізійного «5 каналу» те, що переповів з уст європейських чиновників Григорій Немиря, заступник голови «Батьківщини»: «Я спілкувався з одним із членів делеґації ЄС на саміті, якого знаю вже приблизно десять років, і він сказав таке: «Ваш президент поводиться, як варвар. Із варварами ми угод не підписуємо».

Пан Марциновський резюмує із цього приводу: «Відчуття таке, що попереду у взаєминах України та ЄС — порожнеча. Після понад року активних перемовин, суперечок, візитів, умовлянь і обіцянок запанує тиша. Зникли інтриґа, очікування чогось важливого. Судячи з усього, ЄС умиває руки. Навряд чи хтось і надалі вмовлятиме Віктора Федоровича, намагатиметься вплинути на нього. Зрештою, Європа дуже непогано живе й без України. Геополітичні міркування присутні хіба що в Польщі та ще кількох історично близьких до нас держав».

А Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократії, запевняє: «Аби отримати реальні шанси членства в ЄС, в Україні необхідно змінити владу або влада має змінитися сама». Бо, констатує аналітик, «усі абсолютно чітко зрозуміли, що ЄС не буде підписувати жодних політичний угод із країною, де застосовується вибіркове правосуддя», — «це настільки доконаний факт, що жодний експерт ані в Україні, ані за кордоном цього не заперечує».

Відбудеться певна ізоляція?

Водночас, пан Таран уважає наївними сподівання прихильників інтеґрації з РФ на те, що «після непідписання угоди з ЄС Україна одразу поліпшить відносини з Росією». «Навпаки, — застерігає експерт. — Відбудеться певна ізоляція українського керівництва від міжнародних процесів, у тому числі від Європи та частково від РФ. Це спостерігалося в Україні за часів Леоніда Кучми через скандал зі зникненням журналіста Ґонґадзе».

Своєю чергою, Леонід Тупчієнко, професор кафедри політології та соціальних технологій Національного авіаційного університету, стверджує, що «наших можновладців Європа цікавить у суб’єктивному плані» — «вони б хотіли там жити, мати власність, навчати своїх дітей, тримати свої капітали під захистом європейського законодавства».

Але навіть з урахуванням цього чинника, як уже прогнозує Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичної співпраці, «підписання Угоди про асоціацію з ЄС неможливе до парламентських виборів в Україні в жовтні наступного року». Та й то, «лише в тому разі, коли ці вибори буде визнано такими, що відповідають міжнародним стандартам», підсумовує експерт. А простіше кажучи, якщо лідери опозиції в Україні братимуть участь у парламентських перегонах, а не перебуватимуть за ґратами.

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply