Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 20, 2021

Росіяни розчепірили на кордоні пальці віялом

Автор:

|

Січень 04, 2018

|

Рубрика:

Росіяни розчепірили на кордоні пальці віялом

У 157-ми пунктах пропуску наземного транспорту на українсько-російському кордоні й усіх міжнародних летовищах України стали застосовувати спеціальні мобільні комплекси біометричного контролю. Де-юре перевірку мають проходити громадяни 71-ї держави, що внесені до переліку країн «міґраційного ризику» (Сирія, Ірак, Лівія, Афганістан тощо), проте де-факто всі чудово усвідомлюють, що насамперед новий порядок був запроваджений виключно з огляду на громадян Російської Федерації (РФ). Тим більше, що засоби біометричного контролю поки що з’явилися лише на ділянці українсько-російського кордону. Ображений Кремль пообіцяв «дзеркальну» відповідь.

П’ять пальців правої руки
Ще в середині літа Рада національної безпеки й оборони (РНБО) України розробила оновлений порядок перетину кордону для громадян з держав «міґраційного ризику». Цей порядок передбачав в’їзд лише за біометричними паспортами або (за їхньої відсутності) за умови здачі біометричних даних, тобто, відбитків пальців. У серпні Президент України схвалив ініціативу РНБО і Державна прикордонна служба України (ДПСУ) розпочала відповідну технічну підготовку. Облаштування всіх пунктів пропуску на кордоні з РФ електронними системами фіксації біометричних даних обійшлося в 300 млн грн.
«Із 1 січня при в’їзді в Україну ми або перевіряємо дані біометричного паспорта, або знімаємо відбитки п’яти пальців правої руки в іноземців із країни, звідки потенційно може надходити загроза для громадян України. Сканер зчитує відбитки пальців, система їх запам’ятовує, інформація зберігається в базі даних довічно, відмовитися від процедури людина може, однак у такому випадку в’їзд в Україну їй буде заборонено. Система під’єднана до бази Інтерполу, вона стежитиме за терміном перебування іноземця в Україні, в разі порушення, автоматично повідомлятиме Служба безпеки України (СБУ) та поліцію», — розповів Олег Слободян, помічник глави ДПСУ.

Поза контролем — Крим і Донбас
Водночас, як наголосили в ДПСУ, перевірка біометричних даних не стосуватиметься громадян України, котрі проживають у Криму. «По той бік адмінкордону перебувають наші громадяни, вони не є суб’єктами дії цього рішення. Водночас на півострові можуть перебувати іноземці, котрі з контрольованої частини України за наявності всіх підстав попрямували до Криму. Тому тут також встановлюватимуться пристрої для біометричного контролю, але на другій лінії контролю. На першій лінії в обов’язковому порядку перевірка біометричних даних не здійснюватиметься», — зазначив п. Слободян.
Також він пояснив, що біометричний контроль не здійснюватиметься на контрольно-пропускних пунктах на лінії розмежування із окупованими територіями Донецької та Луганської областей. «Лінію розмежування громадяни РФ можуть перетинати лише з території, яку контролює Україна, на ту територію, яка тимчасово нам непідконтрольна, — спікер. — Для того, щоб потрапити на контрольно-пропускний пункт у зоні проведення антитерористичної операції, російським громадянам доведеться офіційно перетнути кордон на діючих пунктах пропуску. Звісно, будуть змушені пройти біометричну перевірку там, де будуть заїжджати в Україну».

Менше шпигунів та провокаторів
«Введення біометричного контролю на кордоні з РФ буде сприяти зміцненню національної безпеки України й ускладнить роботу російських спецслужб», — заявив Василь Грицак, глава СБУ. З ним згоден Олександр Турчинов, секретар РНБО: «Запровадження системи біометричного контролю на кордоні дозволить посилити контррозвідувальні заходи та боротьбу з криміналітетом».
Цікаву версію висунув Євген Марчук, представник України в робочій підгрупі з питань безпеки Тристоронньої контактної групи, котрий заявив, що РФ відкликала своїх представників зі Спільного центру контролю та координації припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін на Донбасі (СЦКК) саме тому, що після запровадження з 1 січня 2018 року біометричного контролю на кордоні РФ доведеться «засвітити» дані близько 300 осіб. «Із 1 січня 2018 року російським офіцерам, котрі в’їжджають за ротацією на територію України до СЦКК, потрібно буде, як і всім іншим громадянам РФ, залишати нашим прикордонникам відбитки своїх пальців», — нагадав він.
«Здавалося б, і що тут такого. Так, це якщо ти просто громадянин чи навіть просто військовий. Але якщо співробітник якоїсь спецслужби і, як то кажуть, їдеш під якимось прикриттям, то ситуація міняється. Адже відбитки пальців прив’язуються до прізвища та фотографії. А хтозна, куди й коли ще тобі доведеться виїжджати за межі РФ у службових справах у майбутньому. І хтозна, з ким Україна може поділитися цією базою даних. Адже ротаційний період для російських офіцерів десь три-чотири місяці. Близько 300 осіб на рік потрібно «засвітити», прив’язавши їхні до відбитків пальців і фотографії», — зазначив п. Марчук.
Також під загрозою — так звані тітушки з РФ, котрі, користаючи з відсутності візового режиму між двома країнами, регулярно їздять на проросійські акції та мітинґи у південні та східні реґіони України. Лідерів і найодіозніших бойовиків українські спецслужби вже вирахували та внесли до персональних «стоп-листів» із описом прикмет, але так звана масовка й далі швендяє через кордон, створюючи для російського пропагандистського телебачення відповідну картинку «масових протестів» в Україні. Тепер цим хлопцям буде значно складніше заробити на життя, оскільки раніше спецслужби РФ видавали їм різні паспорти, в яких або в написанні прізвища мінялася лише одна буква, або рік чи місяць народження трохи змінювалися. Біометричний контроль, без сумніву, дозволить ефективно контролювати проникнення на територію України таких «кадрів».

Криве дзеркало Путіна
Ще влітку, щойно стало відомо про плани української влади запровадити жорсткіший контроль за в’їздом громадян РФ, у Москві пообіцяли «дзеркальну відповідь», назвавши запровадження біометричного контролю на кордоні «замаскованим візовим режимом».
Водночас більшість експертів у це не вірить. «Коли почалася війна, потік російських громадян в Україну значно знизився, а ось досить багато українців досі їздить у РФ. Це пояснюється родинними зв’язками, бізнесом і бажанням заробити. Ці люди і можуть стати мішенню для удару. Але, з іншого боку, росіянам необхідні кваліфіковані робочі руки з України. Крім цього, вони ж постійно твердять про економічні та соціальні зв’язки між двома народами, тому якісь обмеження були б нелогічними», — заявив Олександр Хара, експерт із питань зовнішньої та безпекової політики.
Тим не менше фанат «хитрих планів» Путін може скористатися ситуацією в зовсім несподіваний спосіб. «Реагуючи на введення біометрії на кордоні з Україною Кремль може прийняти рішення про тотальне введення закордонних біометричних паспортів для громадян РФ. Завдяки ним влада зможе посилити контроль за населенням, зібравши майже загальнонаціональну базу «пальчиків», причому обґрунтувати це винятково «примхами київської хунти», — пише depo.ua.
Закордонні біометричні паспорти в РФ, в принципі, видаються й зараз, але у вкрай обмеженій кількості, і лише у Москві, Санкт-Петербурзі та Калінінграді. Тепер же, «дбаючи про народ», російська влада зможе зробити їх загальнообов’язковими. При цьому традиційно зробивши в усьому винним Київ.

Ігор Берчак

До теми
Доки Україна намагається захистити свій східний кордон, Республіка Польща (РП) продовжує використовувати Київ як пішака в своїх зовнішньополітичних іграх. «Я хотіла б нагадати, що РП прийняла сотні тисяч біженців із України, де триває війна. Завдяки цьому ми допомагаємо полегшити напруженість на східному фланзі Європейського Союзу (ЄС), але про це, на жаль, занадто часто забувають або, навіть гірше, не помічають наші західні партнери», — заявила Йоанна Копцинська, речник польського уряду. Нагадаємо, що схожу заяву нещодавно зробив Матеуш Моравецький, прем’єр-міністр РП. Як відомо, Європейська комісія спрямувала до Суду ЄС скарги проти Чехії, Угорщини та Польщі за невиконання цими країнами зобов’язань щодо приймання на своїх територіях міґрантів. Водночас, за даними Посольства України в РП, упродовж 2016-2017 рр. лише 88 українців отримали статус біженця в РП, а 239 громадян України отримали статус особи, яка потребує додаткового захисту. Вочевидь, у Варшаві вирішили вдатися до вже звичних маніпуляцій із числами. Так, за дев’ять місяців 2017-го консульські установи РП в Україні оформили майже 988 тис. віз. Але їхні власники аж ніяк не є біженцями, й відбувши передбачений законодавством ЄС термін перебування за кордоном, вони повертаються в Україну. Але у Варшаві чомусь гучно заявляють про «сотні тисяч» вимушених міґрантів із України, котрі знайшли прихисток у РП.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply