Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

Росіяни нацьковують поляків на українців

Автор:

|

Лютий 02, 2017

|

Рубрика:

Росіяни нацьковують поляків на українців

У ніч на 25 січня ц. р. провокатори осквернили пам’ятники на цвинтарі жертв тоталітаризму в Биківні неподалік Києва.

«Шито білими нитками»
Богдан Біляшівський, директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», повідомив 25 січня: «В українській та польській частинах цвинтаря невідомі нанесли написи червоною фарбою. У польській частині й українській частинах написали символи «СС». У польській частині написали «СС Галичина», а в українській — ОУН-УПА та нецензурні слова. Була також спроба зруйнувати ломом вхід до польської частини цвинтаря. Одна колона перехилена, інша — не пошкоджена».
А Володимир В’ятрович, голова Інституту національної пам’яті, опублікував у Facebook світлину скоєного провокаторами в Биківні, яка засвідчила, що це — справа рук аж ніяк не українців. Бо на його знімку чітко видно, що літери «и» в слові «Галичина» — «дзеркальні», а відтак — написані тими, хто не володіють українською мовою.
Історик також зауважив, що провокатори залишили сліди, схожі на ті, що й у Гуті-Пеняцькій на Львівщині, де також наразі невідомі вандали перед тим, чи після того, як підірвали там пам’ятник убитим там полякам, залишили орфографічні помилки в провокаційних написах. До слова, вони неабияк барилися з цим вибухом, бо російські засоби масової інформації повідомили про нього ще до того, як він пролунав.
Відтак, голова Інституту національної пам’яті констатував: «Вандалізм, учинений над польською частиною меморіалу, виявив, що справжнім його виконавцем є третя сторона, зацікавлена в загостренні стосунків між українцями та поляками. Цей випадок має спонукати два народи об’єднати зусилля не лише для захисту своїх пам’яток, але й щоб не допустити сіяння незгоди між нами».
Володимир В’ятрович також вважає, що провокатори намагалися імітувати в Биківні та Гуті-Пеняцькій «відповідь українців» на скоєне в Польщі. «Щонайменше три атаки на українські поховання у Польщі сталися 2016 року. Ультранаціоналісти з групи Oboz Wielkiej Polski (OWP) взяли відповідальність за напади на пам’ятники бійцям Української повстанської армії у східній Польщі у листопаді», — нагадав він і наголосив, що OWP має зв’язки з проросійськими бойовиками на Донбасі.
Свою чергою, Артем Скоропадський речник української партії «Правий сектор», заявив про скоєне в Гуті-Пеняцькій таке: «Дуже схоже на провокацію кремлівських спецслужб. Залишили напис SS, а «Правий сектор» виступає, як проти комуністичної, так і проти нацистської ідеології. На сторінці в YouTube, з якої всі дізналися про вибух, крім логотипу «Правого сектору», викладений герб ОУН (м) на синьому тлі, який «Правий сектор» ніколи не використовував. Крім цього, в назві відео допущена помилка — в українській мові немає слова «зніщен».
І Спілка поляків України заявила: «Піддаємо сумніву факти причетності українців до знищення пам’ятника у Гуті Пеняцькій. Жодна з існуючих сил в Україні не ідентифікує себе з нацистськими символами SS, які намальовано на понівеченому меморіалі».

У Варшаві не повірили
А от Марек Суський, депутат польського парламенту, зауважив в ефірі варшавського телеканалу TVP: «З історії нам відомі подібні різні провокації і такі акції. Що стосується російських спецслужб, то вони у таких діях непогані. Виглядає на скоординовану акцію».
А Міхал Кацевич, журналіст тижневика Newsweek та експерт у східній тематиці, прокоментував скоєне в Биківні й Гуті-Пеняцькій так: «Якщо до цього додати профанацію також українських цвинтарів та українських пам’ятників на теренах Польщі, то загалом можна говорити про певну серію акцій, які, ймовірно, є провокацією, спрямованою на роздмухування польсько-українських конфліктів і проблем. Мова йде про донесення пропагандистської тези, російської інтерпретації, що в Україні при владі фашисти, бандерівці і вони аґресивно ставляться не тільки до Росії, але і Заходу та Польщі».
На думку ж Пйотра Поґожельського, багаторічного кореспондента «Польського радіо», у Києві, наруга над цвинтарем жертв сталінських злочинів у Биківні не повинна погіршити польсько-українські відносини. «Коли після Революції гідності сталася профанація єврейського кладовища в Одесі — кіркуту, то саме українські націоналісти з «Правого сектора» одні з перших туди приїхали і почали наводити лад на цвинтарі, аби показати, що вони не причетні до цього», — нагадав він.
Пйотр Поґожельський також зауважив, що в Биківні «наругу скоєно над могилами та пам’ятниками також українців, котрі загинули у 1930-1940-х рр. за те, що були українцями», а «жоден український націоналіст не буде опоганювати власні могили».
Ґжеґож Сьлюбовський із міжнародної редакції «Польського радіо» також вважає, що «до серії актів наруги над польськими місцями пам’яті в Україні причетні треті особи, а почерк в обох випадках є досить красномовним». Журналіст також нагадав, що в усіх випадках про акти наруги у першими писали російські засоби масової інформації. «У Гуті Пеняцькій у написах допущені орфографічні помилки. У Биківні в написах українською є вульгаризми на адресу УПА. Це як антиупівські, так і антипольські написи. На цвинтарі у Биківні спочивають жертви НКВС, тому немає прямого зв’язку з польсько-українською історією. Все свідчить про те, що шукати натхненників таких актів треба далі, на сході. Комусь важливо, аби польсько-українські відносини зіпсувалися».
Мар’яна Беца, речник Міністерства закордонних справ (МЗС) України, наголосила в ході брифінгу, що антиукраїнські й антипольські провокації почастішали як у Польщі, так і в Україні саме з моменту російської аґресії. Відтак, польський публіцист Єжи Тарґальський прогнозує: «Ці провокації будуть посилюватися. Російська агентура в Польщі лише чекає, щоб такі випадки наголошувати і формувати аґресивну поведінку проти українців, а після того — також литовців. Головною метою Росії є дестабілізувати реґіон і показати, що вона — єдина, хто може заспокоїти ситуацію. Хочуть нас показати як дикунів, яких необхідно контролювати».

«Елемент гібридної війни»
Утім, російська агентура в Польщі не лише чекає. 10 грудня у Перемишлі під час щорічного «Маршу орлят перемиських і львівських», який проходив під патронатом мера міста, було чути викрики «Перемишль і Львів — зажди польські» та «Смерть українцям». Зокрема участь в цій акції взяли праві націоналістичні організації — все той же OWP, члени якого не приховують своїх проросійських симпатій і участі у військово-навчальних таборах у Росії, а також «Національно-радикальний табір «Усепольська молодь» і «Патріотичний Перемишль».
Ян Пєкло, посол Польщі в Україні, прокоментував ту провокацію так: «Це російська методика, щоб посварити поляків і українців. Це також є елементом гібридної війни, яку проводить Росія проти Європи. Насправді, пропутінській Росії не так просто побудувати проросійське лобі в Польщі, так само як і в Україні. І в цій ситуації можна зробити? Можна просто посварити поляків та українців».
І це росіянам принаймні вряди-годи таки вдається. 17 січня українські прикордонники не пропустили до своєї країни Роберта Хому, мера Перемишля, під патронатом якого відбувся горезвісний «Маршу орлят перемиських і львівських». А в Службі безпеки України (СБУ) пояснили, що йому заборонено в’їзд «у зв’язку з його антиукраїнською активністю».
Але вже 26 січня Олена Гітлянська, речник СБУ, повідомила: «Українська сторона позитивно сприйняла оцінку мера Перемишля, яку він публічно надав антиукраїнським маршам у місті. Саме тому Служба прийняла відповідальне рішення про скасування заборони Роберту Хомі на в’їзд в Україну меру. Ми також розуміємо, що заборону в’їзду меру Перемишля активно намагалася використати «третя» сторона для внесення розколу у стосунки між Україною та Польщею».
Однак передувала цьому скасуванню заборони на в’їзд в Україну доволі різка заява Яна Дзедзичака, віце-міністра закордонних справ Польщі: «В разі, якщо українська сторона не скасує це рішення, то представники МЗС Польщі не будуть присутні на польсько-українському форумі в Ряшеві. Таким буде тільки початок польської реакції, яка буде мати справді серйозні наслідки».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply