Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Російський «Газпром» поставив Україну на «лічильник»

Автор:

|

Листопад 07, 2013

|

Рубрика:

Російський «Газпром» поставив Україну на «лічильник»

Напруга у відносинах між Україною та Російською Федерацією (РФ) у газовій сфері знову посилилася. У відповідь на небажання Росії знижувати ціну на газ українська держава різко скоротила його споживання та зробила низку конкретних кроків щодо диверсифікації поставок. Шансів домовитися з “Газпромом” щораз меншає, і, схоже, від того, що відбувається, програють обидві сторони.

За даними Міненерґо, за дев’ять місяців 2013 року імпорт російського газу в Україну знизився на 20%, порівняно з аналогічним періодом минулого року й склав 19,7 млрд кубометрів. Це – абсолютний мінімум за всі роки незалежності. Досягти такого зниження вдалося завдяки скороченню споживання блакитного палива всередині країни, зокрема за рахунок переходу металургів і виробників цементу на вугілля.
У російському «Газпромі» заявили, що Україна не заплатила за постачання газу за серпень, заборгувавши 882 млн USD, і пригрозили переведенням на передоплату. Середня ціна на російський газ для України у вересні зросла на 13,5 USD — до 407 USD за 1 тис. куб. м. Київ уже кілька років безуспішно домагається від «Газпрому» зміни контракту та зниження ціни. Причому на кінець вересня комунальні підприємства теплоенерґетики України нагромадили 2,2 млрд USD боргу, і Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»  вже повідомляла, що це може завадити оплаті газу. Своєю чергою, український прем’єр-міністр Микола Азаров заявляв, що Київ не може вийти з контракту з «Газпромом» у односторонньому порядку.
Едуард Ставицький, міністр енергетики та вугільної промисловості України, запевнив, що Україна скоро погасить борг Росії за газ, не звертаючись до кредитів, і висловив упевненість, що затримка платежу не призведе до перебоїв у поставці газу до Європи. Між тим, Дмитро Медведєв, прем’єр-міністр Росії, порекомендував пошукати грошей у Європейському Союзі (ЄС), зближення України з яким вельми дратує Москву.
А тим часом, «Нафтогаз України» має сплатити 6 % річних до дня повного розрахунку за дозвіл заплатити пізніше за газ, поставлений Росією в серпні. Про це заявив Олексій Міллер, голова правління «Газпрому». Згідно з доповненням до контракту між «Газпромом» і «Нафтогазом України», підписаним 18 вересня, який продемонстрував п. Міллер, українська сторона мала «частково оплатити попередній рахунок від 2 серпня на суму 1 млн USD не пізніше за 7 вересня». Решта суми мала була виплачена до 1 жовтня, причому за надання відтермінування «Нафтобаз» має сплатити відсотки. «Нарахування відсотків за кожен день розстрочки розміром 6 % річних на залишок невиплаченої суми розстрочки починається з 8 вересня й закінчується датою оплати в повному обсязі включно», — наголошено в документі.
Водночас, високопоставлені чиновники ЄС заявили, що Європейський Союз обговорює з Міжнародним валютним фондом можливість виділення Україні кредиту stand-by, якщо та потрапить під економічний тиск Росії, цього року. Гюнтер Оттінгер, європейський комісар із питань енергетики, висловив упевненість, що Москва, Київ і Брюссель є достатньо розумними, щоби вирішити проблеми та не допустити повторення перебоїв із постачаннями газу на ринок ЄС.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply