Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 20, 2021

Різкий розворот. Віктор Янукович ошелешив світ черговою заявою стосовно Юлії Тимошенко

Автор:

|

Жовтень 20, 2011

|

Рубрика:

Президент проголосив звільнення колишнього прем’єр-міністра України недоречним через нові звинувачення, висунуті проти неї.

Зрікся обіцянок

Не виключено, що колишній керівник українського уряду Юлія Тимо­шенко, яку головуючий на карному процесі над нею в Печерському районному суді Києва Родіон Киреєв 11 жовтня покарав семирічним ув’язненням за нібито перевищення повноважень під час укладання конт­рактів між Національною акціонерною компанією (НАК) «Нафтогаз України» із російським «Газпромом», перебуватиме за ґратами довше. Причому — навіть попри те, що після оголошення їй обвинувального вироку президент Янукович, у чиєму вирішальному впливі на вердикт судді Киреєва не сумнівається ніхто у світі, визнав, що це — «безумовно, прикрий випадок, який сьогодні перешкоджає питанню європейської інтеґрації України».

Таким чином, глава української держави начебто заспокоїв тоді громадськість: мовляв, «попереду ще Апеляційний суд», який нібито може прийняти рішення «в межах іншого законодавства». Виправдовуючись, що «вирок суду ґрунтувався на нині чинному Кримінальному кодексі (КК) зразка 1962 року», Віктор Янукович визнав, що цей застарілий документ «необхідно змінювати».

Але своєї обіцянки він так і не дотримав. Бо його парламентські соратники по Партії реґіонів (ПР) і їхні сателіти у Верховній Раді (ВРУ) відмовилися ще раз розглянути президентський законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності)», щоби внести до нього підготовлені депутатами з опозиційних фракцій поправки про декриміналізацію статті 365 Кримінального кодексу, за якою засудили Юлію Тимошенко.

Тим часом Андрій Кожем’якін заступник голови фракції БЮТ-«Батьківщина», констатував в одному зі своїх коментарів журналістам: «Я — досить інформована людина, аби мати змогу стверджувати, що все це — гра. І через апеляцію ніхто не буде скасовувати рішення щодо Тимошенко. Вони й не думали цього робити. Влада хоче, щоби екс-прем’єр сиділа в тюрмі як мінімум до початку наступних виборів. І саме цього вони добиваються. І зовнішня ізоляція їх, мабуть, не лякає».

І Віктор Янукович не лише не спростував висновок пана Кожем’якіна, а й підтвердив його. Бо коли журналісти нагадали йому про його обіцянки змінити чинний КК зразка 1962 року на сучасні європейські стандарти в питаннях права, процедури свободи слова, то президент зрікся своїх запевнень, запитавши: «Ви чули від мене про якісь зобов’язання?» Цим він чітко дав зрозуміти, що насправді його висловлювання були якщо не блефом, то щонайменше пустослів’ям. Та й це ще не все. Оскільки тепер президент уважає, що «було би неправильно звільнити Юлію Тимошенко у зв’язку з новими звинуваченнями проти неї».

А те, що ці звинувачення також ґрунтуються на Кодексі зразка 1962 року, а не на сучасних європейських стандартах у питаннях права, процедури свободи слова, які президент 11 жовтня пообіцяв виконувати, його не турбує. Занепокоєний він іншим — тим, про що риторично запитував у журналістів через тиждень: «Який сиґнал ми подаємо для суспільства? Щоби чинити злочини, треба бути членом опозиції?»

Справа про «замах на розтрату»

Однак, визнавши таким чином, що вироки Печерського районного суді Києва, які ґрунтуються не на сучасних європейських стандартах у питаннях права, процедури свободи слова, а на Кримінальному кодексі часів СРСР, які президент іще минулого тижня вважав за вкрай необхідне змінити, — це «сиґнал для суспільства», Віктор Янукович, як переповів журналіст американського тижневика Wall Street Journal, «підвищивши голос, закликав Захід поважати його країну». Та тут він, м’яко кажучи, погарячкував. Бо, за даними опитування громадян України, проведеного компанією GfK Ukraine, з’ясувалося, що 47 % із них якраз підтримують звільнення Юлії Тимошенко, наприклад, шляхом виключення з КК статті, за якою її засудили. Набагато менше — 31 % — українців переконані, що пан Янукович не повинен зазнавати тиску Європейського Союзу (ЄС) і чекати на поступки з його боку. При цьому 58 % із тих, хто знає про вирок Юлії Тимошенко, вважають його необґрунтованим. І тільки 26 % схвалюють цей вердикт.

Та попри те, що левова частка суспільства називає переслідування Юлії Володимирівни політичною розправою, проти неї порушують наступні карні справи. Зокрема, її знову звинувачують у переведенні боргів (загальна сума — 405, 5 млн USD) компанії «Єдині енерґетичні системи України» (ЄЕСУ), яку вона очолювала, перед Міністерством оборони Російської Федерації (РФ) на державний бюджет України. Причому звинувачують навіть незважаючи на те, що Олександр Лавринович, міністр юстиції України, у відповідь на запит Інни Богословської, депутата з парламентської фракції ПР, запевнив, що в Міністерстві фінансів немає жодної інформації, яка би підтверджувала надання державних ґарантій за зобов’язаннями корпорації ЄЕСУ. Тим не менш, Іван Дерев’янко, начальник головного слідчого управління Служби безпеки України (СБУ), заявив, що Тимошенко, на той час президент і фактичний власник корпорації ЄЕСУ, за попередньою змовою з Павлом Лазаренком «учинила замах на розтрату коштів із держбюджету України в особливо великих обсягах».

У тексті постанови про порушення справи вказано, що 1997 року пан Лазаренко, тодішній очільник Кабміну, віддав низку розпоряджень щодо державних ґарантій можливих боргів ЄЕСУ на прохання Геннадія Тимошенка, тогочасного керівника корпорації й тестя обвинуваченої. І хоча сама Юлія Володимирівна тоді була народним депутатом і формального стосунку до ЄЕСУ не мала, у постанові сказано, що пан Тимошенко діяв, мовляв, «за вказівкою» своєї невістки. Порушено цю справу буцімто на підставі перевірки листа Анатолія Сердюкова, міністра оборони РФ, до Миколи Азарова, у якому міститься прохання «розглянути питання про погашення існуючої заборгованості на суму 405,5 млн USD».

Пан Сердюков пише, що борг виник унаслідок «неналежного виконання угод» ЄЕСУ на поставку виробничо-технічної продукції для потреб Міністерства оборони РФ. От і все. Але, за словами пана Дерев’янка, використовуючи домовленості про постачання газу з РФ у обмін на українську продукцію, замість перерахування зазначеної суми росіянам ЄЕСУ вивела за кордон понад 1 млрд USD, поклавши цю суму на рахунки тимошенківської компанії Somolli Enterprises ltd і на особисті рахунки Павла Лазаренка та Юлії Тимошенко.

Щоби «перетво-рити на монстра»?

Оглядач Сергій Грабовський коментує цю справу так: «Це все в разі доведення провини Тимо­шенко «тягне» на 12 років ув’язнення. Причому — попри тривалий час, який минув від описаних у листі міністра оборони РФ подій. На думку СБУ, «терміни давності в цьому випадку не минули». Чому? Як заявив Іван Дерев’янко, у січні 2009 року пані Тимошенко вчинила злочин, тож «терміни давності притягнення до карної відповідальності перериваються й починають відраховуватися знову».

Ніхто не заперечує, що Юлія Тимошенко була активним учасником вельми специфічних бізнесових процесів 1990-х. Ба більше, вона брала активну участь й у намаганні вирішити з РФ проблему тодішніх газових боргів, що ґрунтувалося на особистих і зазвичай непублічних домовленостях із Кремлем і «Газпромом». Але ж так діяли й інші причетні до тих справ персони з обох боків. А нинішні олігархи із числа прихильників і членів ПР нерідко робили свої статки на значно цікавіших з огляду карного права ґешефтах, ніж те, чим займалася корпорація ЄЕСУ. Отож або слід порушувати справи проти всіх провідних учасників політичних та економічних процесів 1990-х, або ж дії СБУ є точковим застосуванням спецслужби проти політичного опонента сьогоднішньої влади.

Окрім того, зв’язок між інкримінованим Юлії Тимо­шенко перевищенням службових повноважень 2009 року та діяльністю ЄЕСУ 1997-го залишається загадкою не тільки для прибічників опозиціонерки, а й для незалежних експертів. На додачу постає проблема обґрунтованості самого факту порушення справи й дотримання відповідної процедури. «Відповідально заявляю, що в цій справі жоднісіньких слідчих дій СБУ не проводила з Юлією Володимирівною Тимошенко», — наголошує її адвокат Сергій Власенко.

Тут виникає логічне запитання: навіщо ж ініціювати ще одне карне переслідування екс-прем’єра, яке має однозначно політичний відтінок чи, на думку низки експертів, є повністю політичним? Скидається на те, наче СБУ після «торжества правосуддя» в Печерському райсуді вирішила добити західну громадську думку й остаточно перетворити Віктора Януковича на якогось монстра, гіршого за одіозного, в очах демократичного світу, Олександра Лукашенка.

Дехто з експертів припускає, що нова карна справа проти Тимошенко — це діяння одного із угруповань в оточенні Януковича, навіть не узгоджене з президентом. Але хіба б у такому разі традиційно суперлояльний прем’єр Азаров ризикнув висловити підтримку дій СБУ, безапеляційно заявивши в стилі сталінських часів: «Якщо відповідні органи таку справу порушили, значить, у них були підстави»?

Отож ідеться не про каверзи якихось дрібних клерків, а про серйозну гру. У чиїх же вона реально інтересах і хто з того матиме вигоду? Аналітики пропонують різні варіанти відповіді на це й попередні непрості запитання. Дехто вважає, що йдеться про продовження кампанії з дискредитації пані Тимо­шенко: суть слів «перевищення повноважень» пересічному обивателеві не дуже зрозуміла, а от «Юлька-крадійка» — це просто й зрозуміло. Тим більше, коли вказуються мільярд украдених доларів і сакраментальне прізвище: Лазаренко. Прийом — далеко не новий: «Лазаренко й Тимошенко пограбували Україну» — відвертий римейк «троцькістсько-бухарінських виродків» 1930-х.

Януковича «підставили»?

Ще одна гіпотеза: Віктора Януковича навмисно «підставили», аби цілковито дискредитувати в очах Заходу й посварити з РФ. Мовляв, після цього його можна буде дочасно відправити у відставку й посадити в крісло глави держави тямовитішого персонажа, який буде виконувати волю олігархів і не робитиме несусвітніх дурниць найрізноманітнішого ґатунку, число яких за час правління чинного президента вже перевищило припустимі межі.

Утім, імовірно, що всі перераховані вище гіпотези — правдиві, і, разом узяті, вони й обумовлюють дії нинішньої владної команди проти Юлії Тимо­шенко. Проте, видається, слід уважно прислухатися до того, про що говорить один із найкращих у РФ знавців «українського питання» Аркадій Мошес у статті «Краш-тест» в «Еже­днєвном журнале»: «Із тих деталей останніх зустрічей на високому рівні, які просочилися в ЗМІ, відомо, що Януковичу нібито було недвозначно сказано: «Хочеш судити — суди, але тільки не за це». Що, справді нічого більше не знайшли? Ну, тоді Юлію Володимирівну періоду двох її прем’єрських каденцій треба зараховувати до янгольського чину. Або, знову ж таки, просто наплювали на застереження. І що тепер робити Кремлю? Пропустити удар, продемонструвавши всьому світові, що за співпрацю з Москвою тепер саджатимуть до в’язниці? У таке навіть немовля не повірить».

Тож, аби уникнути капітуляції перед Москвою та зневаги Брюсселя, здачі всіх активів України Сходу і втрати перспектив на Заході, мабуть, і було знайдено найбільш прийнятний для Банкової вихід: спершу випустити Леді Ю на волю, декриміналізувавши ту статтю, за якою її засудили, а потім усе одно вивести за межі політичних процесів, інкримінувавши їй у новій справі фінансові зловживання. При цьому виводиться з-під удару Володимир Путін (адже справи ЄЕСУ, на відміну від «газових» угод 2009 року, його не зачіпають — понад те, він знову зможе грати роль «друга України»). Мотивацію ж правомірності порушення нової карної справи можна буде й змінити. Адже ЄЕСУ юридично закінчили своє існування тільки три роки тому, хоча активну діяльність припинили ще 1997 року, тож головне, аби було бажання знайти зачіпку, яка не має стосунку до «альфа-самця всія Русі», — і вона в украй заплутаному українському законодавстві неодмінно знайдеться. Натомість панові Януковичу, вірогідно, дозволять «покермувати хоча би до кінця президентського терміну».

Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply