Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 12, 2021

Результати виборів уже прогнозовані

Автор:

|

Жовтень 02, 2012

|

Рубрика:

Результати виборів уже прогнозовані

Можливо, тому українська опозиція — така пасивна

Учасники парламентських перегонів, схоже, тільки імітують боротьбу.

Аґітують… рейтинґами

Найсвіжіші результати опитувань громадян України з приводу того, за кого вони мають намір проголосувати 28 жовтня на виборах до Верховної Ради, поширив цього тижня фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва. Якщо вірити оприлюдненим даним, то найбільше голосів — 28,1 % — здобуде Партія реґіонів (ПР), яка зараз перебуває при владі. Натомість Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Батьківщина», чий виборчий список поповнили інші опозиціонери, а очолює ув’язнена, а отже, незареєстрована Центральною виборчою комісією (ЦВК) Юлія Тимошенко, обіцяють підтримати 25,6 % опитаних. Прохідний п’ятивідсотковий бар’єр долають ще дві партії — «Український демократичний альянс за реформи» (УДАР) Віталія Кличка, за який ладні проголосувати 11,5 % респондентів фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, а 8,2 % — за комуністів.

Наразі недобирає голосів партія «Україна — Вперед!» Наталії Королевської, котру підтримують нібито 4 % опитаних, а також ВО «Свобода» (3,8 %). І хоч одночасно з тиражуванням таких рейтинґів не стихає й кампанія з висловлення недовіри до них, скептики, які беруть у ній участь, погоджуються, що сфабрикованими результатами опитувань громадської думки влада, по суті, виказує себе щодо того, кого вона допустить у парламент.

Утім, у спотворенні рейтинґів політтехнолог Сергій Гайдай убачає й практичну мету: «На жаль, часто підтасовують результати таких опитувань, особливо перед виборами. Це — прихована аґітація. Так електорат спонукають голосувати за певного кандидата. Річ у тім, що люди звикли приєднуватися до більшості й підтримувати вірогідних переможців. Якщо хтось вирішив підтримати когось, але розуміє, що перемоги той не здобуде, відбувається так званий другий вибір: людина голосує за переможця або проти нього».

Пан Гайдай ще й ілюструє свою думку відомим прецедентом: «Колись завдяки контролю над телеканалами та маніпулюванню рейтинґами до влади привели Володимира Путіна. Невідомий політик щомісяця додавав собі прихильників і очолив Росію. Було створено ситуацію, коли проти Путіна могла проголосувати тільки «біла ворона».

Не виключає політтехнолог іще одного призначення рейтинґів: «Підтасовані дослідження — сильний інструмент демотивації супротивника, його штабу та прихильників. Людина веде кампанію, витрачає гроші, а їй кажуть, що вона не переможе. Кандидат починає витрачати ще й нерви. Так опонентів змушують здатися до бою».

Підрахує влада

Та ПР торує собі шлях до чергової перемоги не лише фальсифікацією рейтинґів. Аналітики надалі констатують, що дрібні й безнадійно непрохідні до парламенту партії масово замінюють своїх представників у окружних виборчих комісіях (ОВК), які підбиватимуть підсумки народного волевиявлення, на інших, котрих небезпідставно підозрюють у приналежності до влади.

Зокрема, Назар Бойко, експерт моніторинґово-аналітичної групи «Цифра», підрахував: «ЦВК провела 1 972 заміни з 4 050 членів ОВК. Тобто за більш ніж два тижні від моменту створення ОВК їх кадровий склад було змінено на 49 %». Причому, наголошує аналітик, «64 % — це голови ОВК, 45 % — заступники, і 58 % — секретарі комісій, а загалом було замінено 56 % усього керівного складу окружкомів».

А внаслідок цієї масової ротації було досягнуто ось якого, за словами Назара Бойка, результату: «Сьогодні в ОВК є 391 член комісій, який 2010 року представляв у ТВК інте реси кандидата в президенти Віктора Януковича. Ізпоміж них тільки 79 членів ОВК було офіційно подано від фракції ПР — решта ж 312 членів були внесені за квотами інших політичних партій і фракцій».

Відтак аналітик резюмує: «Наведені дані дають змогу з високою часткою ймовірності говорити про технічність деяких політичних партій на користь ПР. Або ж — у ширшому контексті — влади загалом». Причому, як стверджує п. Бойко, «масовість замін у ОВК свідчить про те, що цей процес є добре скоординованим і керованим».

«Не тратьте, куме, сили!»

Як тут не народитися підозрам, що після того, як влада подбала про механізм фальсифікації результатів виборів, опозиція просто змирилася з прогнозованою їй поразкою! Стосовно цього Наталія Гейчук, оглядач київського журналу «Главред», слушно зауважує: «Інертність опозиціонерів, які не демонструють належної рішучості в справі «останньої битви добра зі злом», викликає здивування. Вони не змогли запропонувати виборцям новий порядок денний, а ключова програмна теза — імпічмент президенту Януковичу — не менш далека від реалізації, аніж його власна мрія про Олімпіаду в Україні».

Окрім того, опоненти нинішньої влади, що виявилися нездатними виступити єдиним фронтом, продовжують утомлювати українців скаргами на підступність соратників по табору. Приміром, Олесь Доній, депутат від парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона» (НУНС), для якого не знайшлося місця у виборчому списку Об’єднаної опозиції й тому від балотується в одному з мажоритарному округів, звинуватив «представників «Батьківщини» у тому, що ті виставили абсолютно непрохідних кандидатів взамін за 1,5 млн USD, отриманих від провладних конкурентів.

Нардеп розповів про це так: «На жаль, ситуація виявилася такою, що є підстави стверджувати, що мажоритарні округи продаються. Спеціально підбиралися технічні кандидати від «Батьківщини». Відповідно, визначати ідейних кандидатів і перспективних ніхто не хоче, бо вони підбиралися під представників влади. Була приватна розмова, скільки брали від представників влади за те, щоби виставити таких кандидатів. Ідеться про те, що отримували по 1,5 млн за те, щоби виставлялися технічні кандидати… І такі люди проходять по майже всьому «помаранчевому» полю».

Загрожує переворот

Олесь Доній прогнозує, що така купівля «мажоритарних округів може допомогти Вікторові Януковичу зібрати в майбутній ВРУ бажані 300 голосів». Боротися проти цього катастрофічного для країни результату українців закликає ще один опозиційний депутат — Олександр Третьяков. І пояснює: «Це потрібно зробити до того, як ця влада спробує вчинити державний переворот, змінивши Конституцію для переобрання Януковича президентом у парламенті. Їм потрібно за будь-яку ціну контролювати 300 голосів у майбутній ВРУ, а цього не можна допустити».

Повсякчас нагадує п. Третьяков своїм однодумцям і про те, що «без ефективної системи контро лю за голосуванням на парламентських виборах опозиція не зможе протистояти фальсифікаціям і провокаціям влади й захистити свій результат». Тож нардеп закликає всіх опозиційних кандидатів «робити ставку на підготовку спостерігачів і членів дільничних комісій від опозиції, тому що влада планує фальсифікувати результати голосування 28 жовтня саме на рівні дільничних і окружних комісій». «Я вже зараз постійно отримую сиґнали про тиск на виборців із боку провладної партії, — застерігає Олександр Третьяков. — Зокрема, влада дуже активно намагається змусити «правильно» проголосувати працівників райдержадміністрацій і комунальних підприємств, лікарень і навчальних закладів».

Депутат зачитав також на одній із прес-кон ферен цій повідомлення низки медіа про те, що в ОВК № 218 округу, де він балотується, близько половини з 18 членів комісії виявилися пов’язаними з іменем відомого київського забудовника, кандидата від влади, який створює собі імідж «незалежного». Відтак резюмував: «У цьому випадку ми маємо справу зі спланованою технологією влади. Очікуючи програшу в опозиційно налаштованому Києві, вона заздалегідь закладає схему, за якої в ОВК будуть переписувати результати виборів на користь «своїх» кандидатів».

«Бачать країну лише з вікон»

Однак опозицію все частіше звинувачують у навмисній здачі окружних виборчкомів без бою й унаслідок цього — у фактичній утраті контролю над майбутнім підбиттям підсумків голосування. А позаяк фаворити виборів у пропорційній частині визначилися ще до офіційного початку кампанії, то, вочевидь, її ключові учасники цілком задоволені сформованим розкладом і розподілом ролей. Виникає враження, що політичні важкоатлети аґітують лише задля «галочки» й швидше намагаються втримати наявних своїх прихильників, аніж завоювати нових. Бо ж лише зрідка порушують задля годиться не властивий для гарячого передвиборного часу інформаційний штиль.

Утім, цілком можливо, що опозиціонери — такі, даруйте за оксюморон, кричуще пасивні ще й тому, що навіть після здобуття більшості в парламенті вони, з огляду на нинішні «обрізані» повноваження законодавчого органу, не матимуть важелів впливу на ситуацію в країні, бо вся вертикаль виконавчої влади є підконтрольною президентові Януковичу. А законодавчі пориви депутатських душ легко зупинить його вето.

От і спостерігаємо тепер картину, яку намалювала на одній із пресконференцій Ірина Бекешкіна, директор фонду «Демократичні ініціативи»: «У Дніпропетровській області в мене питали: за кого голосувати? Пояснюють: є нормальний кандидат — колишній дитячий хірург. Але він — від «реґіоналів». А від Об’єднаної опозиції толкового кандидата немає. Вони махнули рукою на мажоритарні округи, бо вже влаштувалися в списку. Пройдуть і чекатимуть на 2015 рік, доки «трупи ворогів не пропливуть повз».

Та чи дочекаються, якщо вже, по суті, припинили боротьбу?.. Відтак, п. Бекешкіна закликає опозицію не капітулювати завчасно, бо «важливо отримати хоч невелику перевагу за списками на виборах» і «це буде дзвіночком, що їхній кандидат виграє в другому турі на президентських виборах». Тут директор «Демократичних ініціатив» одразу й похвалила, і покритикувала опозиціонерів: «Зараз вони використали правильний хід — поїхали в тур Україною. Із людьми треба спілкуватися. Але вести діалог, а не кричати дурним голосом у меґафон. Також не потрібно розказувати набридлі всім речі. Українці хочуть почути, як жити завтра. Якщо в опозиції є нормальні плани, треба про це говорити. І менше брехати, бо люди втомилися від цього. Опозиціонери розучилися нормально говорити з народом. Я щось не бачу їхніх депутатів у громадському транспорті. Вони, як і влада, бачать країну лише з вікон машин».

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply