Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Результати візиту Володимира Зеленського до США

Автор:

|

Вересень 08, 2021

|

Рубрика:

Результати візиту Володимира Зеленського до США

Візит до Вашинґтону президента Зеленського радше, не був ані успіхом, ані провалом.

Пріоритет — безпека
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, проголосив зустріч президентів Володимира Зеленського й Джо Байдена 1 вересня у Вашинґтоні «переможною для обох країн — коли обидві сторони отримали те, що хотіли та залишилися задоволеними». Та чи не видавав він бажане за дійсне?
Павло Клімкін, ексміністр закордонних справ України, наголосив напередодні: «Наше завдання — зробити підтримку України фундаментальним інтересом США: як вони підтримують, наприклад, Японію, Південну Корею або Ізраїль».
Зеленський Клімкіну не суперечив, адже запевнив після розмови з Байденом, що її пріоритетом були безпекові питання. І що він «пропонував формати зі залученням представників США на рівні президента до формату врегулювання на Донбасі».
Але про реакцію на це розповів стисло: «США будуть думати над моєю пропозицією».
А п. Кулеба на запитання «Який це може бути формат?» відповів: «Опрацьовується».
Ольга Стефанишина, віцепрем’єрка України, висловилася категоричніше: «Не можу розкривати деталі пропозицій. Але можу підтвердити, що США бачать свою ключову роль у врегулюванні конфлікту на Донбасі й поверненні Криму. І США вже матеріалізують бачення своєї ролі у врегулюванні цього конфлікту. Від сьогоднішнього дня всі питання, які стосуються Донбасу, будуть обговорюватися не лише у «нормандському форматі», а й у більш ширшому форматі, включаючи США».
Проте Андрій Єрмак, керівник офісу президента України, пояснив: «Перемовини можуть відбутися, коли є погодження на це всіх сторін». Тобто дав зрозуміти, що Путін не погодився на участь США в «нормандському форматі».
Натомість Олег Шамшур, експосол України в США, поінформував: «Все моє спілкування з американськими експертами та дипломатами до візиту президентської делегації до Вашинґтону свідчить про те, що в США немає бажання приєднуватися до цього формату. Можливо, щось змінилося під час візиту, але я серйозно в цьому сумніваюся. Якби щось змінилося, нам би ж про це сказали. Вони не бачать для себе в тих форматах, які існують, можливості досягти позитивних зрушень у ситуації на Донбасі». «Те, що США мовчать, показово. Це свідчить про те, що все виглядає не так просто й райдужно, як вважають наші високопоставлені особи», — додав він.
Стосовно клопотань про сприяння США вступу України до Північноатлантичного альянсу Зеленський розповів: «Я почув, що президент підтримує Україну щодо надання членства в НАТО, але яким буде шлях — зараз складно сказати».
А от Джен Псакі, речниця Білого дому, на запитання «Яке бачення Байдена щодо вступу України в НАТО?» відповіла: «Це не те рішення, яке можуть ухвалити США. Є кроки, які Україна має зробити, і вони їй відомі. Зусилля щодо поліпшення реформи стосовно верховенства права, модернізації оборонного сектору, розширення економічного зростання. Це ті кроки, які країни, що прагнуть в альянс, як-от Україна, мають зробити, щоб відповідати стандартам НАТО щодо членства».
Свою чергою, Анка Фельдгузен, послиня Німеччини в Україні, не приховувала справжню перепону вступу України до НАТО: «Військовий конфлікт в Україні. Завжди складно для НАТО приймати нові країни, де є такі конфлікти».
Президент Зеленський повідомив, що стосовно газогону «Північний потік-2» (ПП2), який росіяни прокладають до Німеччини в обхід України, президент Байден гарантував: «Якщо порушуватимуться українські права, якщо буде порушуватися питання енергетичної безпеки, США будуть готові застосувати списку санкцій політику».
Український лідер коментував це неоднозначно: «Вважаю, що з нашого боку це велика перемога. Хоча це складне питання». Натомість п. Клімкін підсумував: «Жодних гарантій щодо санкцій ми не отримали, і, я так розумію, ми не отримали гарантій щодо дій США у майбутньому. Тому в плані гарантій результат неґативний». А Джон Гербст, експосол США в Україні, попередив: «Байден не має жодних намірів змінити свою позицію щодо ПП2.

Без проривів
Та все ж Зеленський повернувся із Вашинґтону не з порожніми руками. Зокрема, в межах його візиту міністри оборони України та США підписали рамкову угоду зі стратегічних основ оборонного партнерства. Джо Байден також доручив міністру оборони США надати Україні 60 млн USD військової допомоги. «Вже цього року Україна отримає партію бронебійних систем Javelin. США й Україна зможуть вийти на домовленості і щодо інших видів оборонного летального та нелетального обладнання. Зі зрозумілих причин, деталі розголошувати не можу. Очікуємо на візит міністра оборони США до України», — конкретизував п. Кулеба.
Підписали також угоду між концерном «Укроборонпром» і компаніями Lockheed Martin, Harris Global Communications Inc. та Global Ordnance на 2,5 млрд USD. Валерій Кравченко, науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень, пояснив: «Будуть спільні дослідження та технології, локалізація виробництва американської зброї в Україні».
Українська державна «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та американська компанія Westinghouse Electric підписали меморандум про будівництво п’яти енергоблоків на атомних електростанціях кошторисом до 30 млрд USD. У Білому домі запевнили, що Експортно-імпортний банк США й Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України підпишуть меморандум взаєморозуміння з початковим обсягом підтримки 3 млрд USD.
США дадуть Україні 463 млн USD на програми, орієнтовані на демократію, права людини, децентралізацію, судову реформу і приватизацію. А також 45 млн USD гуманітарної допомоги та 12,8 млн USD на ліквідацію наслідків пандемії коронавірусу.
Для реалізації спільних проєктів українська й американська сторони домовилися поновити роботу Комісії стратегічного партнерства, яка не працювала три роки. Ілія Куса, експерт Українського інституту майбутнього, пояснив: «Якраз на такому рівні різні рамкові загальні угоди можуть конвертуватися в реальні контракти». Водночас він зауважив: «США ще не впевнені в Зеленському та його команді. Ще будуть дивитися. Для цього нагадували про реформи» .
Зокрема, у спільній заяві президентів Байдена та Зеленського йдеться про «негайне обрання спеціалізованого антикорупційного прокурора відповідно до найкращих міжнародних практик і прийняття законодавства для захисту повноважень директора Національного антикорупційного бюро України, а також забезпечення прозорого й надійного процесу відбору наступника» та реформу Служби безпеки України. Політолог Вадим Хомаха резюмував: «Україна в результаті візиту Зеленського до США отримала більше зобов’язань, ніж нових перспектив. Ми не отримали ніяких гарантій щодо припинення транзиту газу, який буде у нас за два роки, або й раніше. Також ми не отримали запевнень щодо підтримки України в разі прямого вторгнення. Дали грошей. Але в кредит. Тобто державна гарантія на закупівлю американських товарів — це кредит для купівлі американських послуг і товарів. Щодо співпраці у військовій сфері, я так зрозумів, що знову щось будемо купувати. Будемо не постачати, а купувати».
Тож Микола Капітоненко, директор Центру дослідження міжнародних відносин, підсумував: «Є ритуальні фрази про підтримку України. Є якісь рамкові угоди, в яких мало що нового. Є невеликі конкретні суми допомоги, типу 60 мільйонів на безпеку та стримування аґресії Росії. Є обіцянки, які можуть спрацювати, але рано говорити, що вони принесли конкретні результати. Як на мене, на цьому завершуються результати візиту Зеленського до США. Тому він був невдалим».
Однак п. Клімкін вважає візит Зеленського ані успіхом, ані провалом. А Геннадій Друзенко, віцепрезидент Інституту європейської інтеграції, констатував: «Проривів не сталося, але й провальним візит Зеленського не можна вважати. В оборонній сфері, звісно, добре, що нам погодилися збільшити на кількадесят мільйонів допомогу. Але якщо поставити в один ряд усю допомогу Україні за всі роки війни, то ця допомога складає дві третини однорічної допомоги Ізраїлю чи половину однорічної допомоги Афганістану.
«У Зеленського був фантастичний шанс, бо він приїхав до Америки в той час, коли вона зазнала приниження в Афганістані. Для США зараз конче потрібна історія успіху. Але Америці треба спертися на справжнього реформатора, який здатен на прорив не тільки у своїй країні, а для усього демократичного світу. Судячи зі скромних підсумків Зеленський і його команда не переконали ані адміністрацію США, ані Байдена, ані американський бізнес, що Україна готова стати такою історією успіху», — пояснив він.
Як повідомляв «Міст», Володимир Зеленський із дружиною прибув до США.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply