Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Як рать Януковича уникає кари

Автор:

|

Червень 25, 2015

|

Рубрика:

Як рать Януковича уникає кари
Віктор Шокін

Віктор Шокін

Віктор Шокін, генеральний прокурор України, 19 червня ц. р. оголосив про початок процедури заочного засудження стосовно трьох ВІП-утікачів із української держави.

Перша практика
За словами керівника Генеральної прокуратури України (ГПУ), процедуру заочного засудження розпочато в шести карних справах щодо колишніх президента, виконувача обов’язків прем’єр-міністра та міністра охорони — відповідно, Віктора Януковича, Сергія Арбузова та Раїси Богатирьової, котрі втекли з України в Росію. Зокрема, стосовно першого з них розслідується шість карних справ щодо зловживання ним владою, другий — підозрюється в привласненні державних коштів Національного банку України на суму близько 118 млн грн, а третю — звинувачують у заволодінні (в процесі закупівлі медичних препаратів та обладнання) бюджетними коштами на суму 6,5 млн грн.
Віктор Шокін також запевнив: «Загалом, справи щодо заочного засудження наразі розпочато стосовно семи осіб. Ці справи зараз перебувають на розгляді у судах, і після ухвалення ними рішень ми матимемо змогу звертатися до європейських судів, що дасть змогу повернути кошти, отримані цими особами злочинним шляхом. Але цим усе не обмежиться, і найближчим часом планується застосувати процедуру заочного засудження й до інших високопосадовців, які скоїли злочини проти учасників Революції гідності».
Що означає заочне засудження, і як воно працює? Відомий адвокат Ганна Маляр так пояснює цю заяву генпрокурора: «Наразі це норми — дуже свіжі, це — справді перша практика застосування в Україні заочного засудження та заочного кримінального провадження. Але ми повинні знати, що така практика існує у Франції, Італії, Нідерландах і Швеції. Тобто, нам не варто цього боятися, до нас всі ці норми вже опрацьовано, ми можемо просто їх перейняти й не винаходити колеса заново».
Своєю чергою, на запитання: «Навіщо взагалі потрібне саме заочне провадження?» — юрист відповідає таким чином: «В Україні дуже багато вже було таких справ, коли людина, котру підозрюють у скоєнні злочину, блокує цей процес тим, що просто зникає. Вона ховається або на території України, або за її межами. Якщо на території України, то у нас є шанси її знайти, але коли людина втікає за кордон, то фактично ми не можемо продовжувати кримінальне провадження. Причому варто не забувати, що її мета — відновити права постраждалої людини. А у нас ці права не відновлюються, тому судочинство просто стоїть на місці».
Норми про заочне засудження та заочне кримінальне провадження дають змогу продовжити розслідування справи, відновити судове розслідування. При цьому, щоби ніхто не думав, що людину позбавлено права на захист, у справі бере участь і адвокат тієї людини, котра зникла і фізично не хоче бути присутньою під час досудового та судового слідства.
Натомість, у відповідь на запитання: «Чому саме Богатирьову й Арбузова засудили заочно? Чому не Януковича?» — адвокат зазначила: «Як мені відомо, щодо нього також було відкрите і карне провадження, і застосовано санкції європейських держав, але тут важливо зрозуміти, що людини фізично в Україні немає. Отже, фізично позбавити її волі не можна, але це дозволяє, приміром, конфіскувати її майно. І гадаю, що нинішня влада не просто зацікавлена у відновленні справедливості, а й у тому, щоби реально конфіскувати вкрадене в держави майно, тому що Україна сьогодні дуже потребує тих коштів, які були виведені в злочинний спосіб із нашого бюджету. Тому вважаю, що зараз буде перший досвід із Арбузовим та Богатирьовою, а далі дійде й до колишнього президента».

Немає обґрунтованих
Ще 27 квітня Віталій Касько, заступник генерального прокурора, заявив на міжнародній конференції «Пошук та управління заарештованими та конфіскованими активами в Україні та світі», що ГПУ висунула підозри в розкраданні та привласненні державного майна 14 із 18 чиновників каденції Януковича, котрі потрапили під санкції Європейського Союзу (ЄС). Водночас він наголосив, що жодних підозр не пред’явлено екс-міністру юстиції Олені Лукаш, уже покійному екс-депутату парламенту й сину екс-президента Віктору Януковичу-молодшому, екс-міністру освіти Дмитрові Табачнику й ще одному екс-депутату Верховної Ради — Сергію Клюєву, які теж потрапили до списку санкцій.
«Незважаючи на те, що закон дозволяє проводити заочний суд, сьогодні немає жодного карного провадження стосовно колишніх посадових осіб, котрі втекли за межі України», — наголосив п. Касько.
Утім, Станіслав Батрин, заступник голови громадської комісії з розслідування та попередження порушень прав людини в Україні, стверджував у статті «Санкції проти режиму Януковича: злочинно змарнований час», опублікованій у київському часописі «Дзеркало тижня» 27 березня, що в ГПУ немає обґрунтованих держобвинувачень проти членів команди Януковича. Він також запевняє, що створення міжвідомчої робочої групи з координації повернення в Україну активів, вкрадених режимом Януковича, по суті, означає чергову відстрочку в початку реальної роботи.
Юрист також нагадав, що коли 5 березня й 14 квітня 2014 року було введено в дію (постановами Ради Євросоюзу) санкції ЄС щодо вищих посадових осіб України, то українській владі було дано умовний рік, щоби довести провину фігурантів списку санкцій. Але цього не було зроблено, позаяк у держави досі навіть немає формалізованих обґрунтованих претензій до більшості осіб із команди Януковича.
Відтак, ГПУ як орган і генпрокурор як керівник узяли на себе виняткову та повну відповідальність за організацію й підтримку держобвинувачення щодо Віктора Януковича, Віталія Захарченка, Віктора Пшонки, Олександра Якименка, Андрія Портнова, Олени Лукаш, Андрія Клюєва, Віктора Ратушняка, Олександра Януковича, Віктора Януковича, Артема Пшонки, Сергія Клюєва, Миколи Азарова, Олексія Азарова, Сергія Курченка, Дмитра Табачника, Раїси Богатирьової, Ігора Калініна, Сергія Арбузова, Юрія Іванющенка, Олександра Клименка й Едуарда Ставицького.
Також повинна була бути доведена провина і застосовано покарання до всіх дійових осіб режиму Януковича, не залежно від прізвищ і статусу. При цьому, наголосив юрист, ГПУ не мала наміру ділитися зоною контролю в питанні повернення активів і підтримки санкції з іншими органами влади, громадськими активістами, організаціями. За словами п. Батрина, цивілізовані країни застосували політичні й економічні санкції до окремих представників режиму з власної ініціативи, і це не є заслугою ГПУ.

Особливе ставлення
Заступник голови громадської комісії також зауважив: «Очевидно, що розслідування щодо «касти недоторканних» і після Майдану відбуваються за особливими правилами: починаються «труднощі» у розслідуванні, з’являються незрозумілі постанови судів, що відмовляють у взятті під варту, а також заяви по лінії ГПУ про те, що вона не може чинити тиск на суд».
Таке, за висновком п. Батрина, «особливе ставлення» до «недоторканних» дало представникам режиму Януковича змогу піднімати питання про скасування санкцій. Тож заступник голови громадської комісії констатував, що ГПУ дала європейцям «формальні підстави для скасування санкцій — порушення права власності, права на здійснення господарської діяльності, ділової репутації тощо» й «фактичні — відсутність доказів причетності зазначених осіб до скоєння економічних злочинів або порушення прав людини в Україні».
У зв’язку із цим на рівні Ради ЄС було вирішено відмовитися від санкцій щодо чотирьох поплічників Януковича, які фігурували в обмежувальному списку. А обмеження стосовно ще чотирьох осіб можуть бути зняті 6 червня ц. р. Та й про те, що якщо найближчим часом не буде надано додаткової інформації про злочини членів команди екс-президента, то в Європі з них буде знято санкції, попереджалося ще наприкінці лютого. Мова йшла про екс-прем’єра Азарова, сина екс-президента Януковича, екс-міністра освіти Табачника, номінального власника «Межигір’я» Януковича та депутата Сергія Клюєва, екс-міністра юстиції Лукаш, екс-голову СБУ Якименка та Калініна, котрий після звільнення був радником Януковича.
І ця реакція європейців, по суті, нівелює всі гучні заяви очільників ГПУ, якими ті засвідчують чи-то непрофесійність українських правоохоронців, чи-то незацікавленість української влади позбавити Януковича та його поплічників награбованих грошей і майна. Якщо з’ясується, що ближчим до істини було друге з цих припущень, то це означатиме, що бізнес представників «учорашньої» влади й сьогоднішньої — якщо не спільний, то багато в чому переплівся.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply