Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

У Президента України — «коротка лава запасних»

Автор:

|

Червень 28, 2018

|

Рубрика:

У Президента України — «коротка лава запасних»

Павло Жебрівський

Нові посади Павла Жебрівського та Петра Литвина викликали неабиякий резонанс.

«Суттєві зміни»
Павло Жебрівський, давній соратник Петра Порошенка, ще 11 червня запевнив, що Президент задовольнив його прохання про відставку з посади голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації (ВЦА). А депутат українського парламенту Олександр Бригинець заспокоїв того ж дня своїх співгромадян: «На Донбасі відбуваються суттєві зміни, незабаром на цю територію можуть зайти миротворці, і в таких умовах реґіону потрібен новий менеджер. Заміну Жебрівського на різних рівнях обговорювали вже не перший місяць. Як кризовий менеджер свою роль він виконав».
Однак в Україні не виключають, що відставку п. Жебрівського могли спричинити звинувачення Володимира Вєсьолкіна, звільненого з посади керівника районної адміністрації прифронтового селища Зайцеве на Донеччині, на адресу обласної влади у торгівлі з бойовиками та корупції й «відкатах» на будівництво, які негативно позначилося на іміджі очільника ВЦА. Щоправда, громадський активіст Дмитро Снєгірьов запевнив: «Жебрівський не був в епіцентрі корупційних скандалів та й узагалі не привертав до себе уваги. Він — дуже розважливий, розумний і прагматичний політик. Імовірно, рішення про відставку він прийняв у зв’язку з майбутніми президентськими та парламентськими виборами в Україні. Він чудово розумів, які зобов’язання будуть на нього покладені у зв’язку з цим. І розумів, що подальше перебування на цій посаді поставить хрест на його подальшій політичній кар’єрі».
А от Олег Саакян, голова «Єдиного координаційного центру Донбасу», прогнозував уже наступного дня: «Відставка Жебрівського та подальше призначення нового керівника реґіону можуть передувати старту виборчої кампанії. Команда Президента може навіть зробити ставку на нового керівника Донеччини, яка пов’язана з політичною партією «Наш край», і збільшення присутності в реґіоні цієї політичної сили загалом».
«Наш край» пов’язаний із Адміністрацією Президента й знаходив неелекторальне коло, ще будучи Партією реґіонів. Це може бути пов’язано з потребою переспрямування економічних передвиборчих потоків в угоду донецьким виборам», — припустив п. Саакян.
Віктор Трепак, колишній заступник голови Служби безпеки України (СБУ), також зауважив, що відставка Жебрівського може бути результатом політичних домовленостей — мовляв, «Донецьку область «віддають» певним політичним силам (тому ж «Опозиційному блоку»), які у співпраці з Банковою мають забезпечити максимальний результат потрібному кандидату на президентських виборах (кажу «потрібному», бо це може бути не «кандидат № 1», а інший, кого виводитимуть у другий тур для штучного спарингу з «кандидатом № 1»)».

«Можливість вдруге зійти»
Стосовно ж п. Жебрівського п. Трепак прогнозував: «В Адміністрації Президента продумують проведення різних заходів, які б забезпечили йому можливість вдруге зійти наступного року отримати найвищу державну посаду». Одним із таких заходів, реалізація якого запланована на початок осені (фактично — на початок президентських виборчих перегонів), має стати «оновлення» президентської команди. Судячи з усього, Павло Іванович може увійти в оновлену команду й очолити інший державний напрямок. Адже майбутні вибори пов’язані з надзвичайно великими ставками. За такої ситуації для виживання (збереження при владі) будуть використані всі доступні засоби, включно з неприпустимими».
Екс-заступник голови СБУ не помилявся, оскільки вже 19 червня Президент України підписав указ, у якому розпорядився: «Визначити до складу комісії зовнішнього контролю з проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Жебрівського Павла Івановича».
Мустафа Найєм, народний депутат України, відреагував на це так: «Знаю Жебрівського особисто, не сумніваюся в його організаторських здібностях. Але перепрошую, до чого тут аудит НАБУ?! Впродовж усієї своєї політичної кар’єри Павло Іванович мав стосунок до правоохоронних органів трохи менше ніж шість місяців — з 19 січня до 11 червня 2015 року, коли очолював одне з управлінь Генеральної прокуратури України. До цього — бізнесмен, член комітету з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства, двічі губернатор і член комітету з питань бюджету. Єдине, що теоретично може пояснювати призначення, — заступник голови і член партії «Солідарність» із 2005 року (її тоді очолював п. Порошенко. — Ред.). Але тоді залишається загадкою, чому не одразу генеральним прокурором».
Свою чергою, у Раді громадського контролю НАБУ, заявили: «Це призначення п. Жебрівського не повною мірою відповідає вимогам закону та ставить під загрозу судового оскарження як сам процес відбору, так і майбутні результати діяльності комісії. Закон «Про Національне антикорупційне бюро» передбачає наявність у аудитора досвіду роботи в органах попереднього розслідування, прокуратури, судах за кордоном або міжнародних організаціях. Такий міжнародний досвід в біографії новопризначеного аудитора НАБУ відсутній. Сумніви може викликати неупередженість Павла Жебрівського, адже ще тиждень тому він, працюючи на посаді голови Донецької обласної ВЦА, був особою, підслідною НАБУ».

«Не відповідає критеріям»
Артем Ситник, директор НАБУ, погодився, що призначення п. Жебрівського не відповідає критеріям положень закону про НАБУ через відсутність у нього міжнародного досвіду. А в антикорупційній групі «Реанімаційного пакету реформ» заявили: «Призначення Павла Жебрівського аудитором Національного антикорупційного бюро є сумнівним з точки зору відповідності його кандидатури вимогам законодавства та ставить під загрозу довіру до майбутніх висновків аудиту».
Крім цього, Руслан Рябошапка, колишній член Національної комісії з питань запобігання корупції, констатував: «Закон «Про Національне антикорупційне бюро» передбачає, що членом комісії з аудиту НАБУ може бути особа, котра має значний досвід роботи в органах досудового розслідування, прокуратури, судах за кордоном або має значний досвід роботи в міжнародних організаціях. Жебрівський цим критеріям не відповідає. Так само немає жодних доказів того, що аудитор від НАБУ володіє необхідними знаннями та навичками для проведення оцінки (аудиту) НАБУ, що також є необхідною умовою, відповідно до закону».
Відтак, п. Рябошапка нагадав, що п. Жебрівський упродовж багатьох років був учасником політичних проектів п. Порошенка, ще на початку 2000-х рр. вступивши в його партію «Солідарність». Тому, на думку юриста, «тут криється ще одна суперечність президентського указу закону та здоровому глузду».
Відтак Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції, зауважив: «Суть аудиту полягає в тому, що його роблять професіонали, рівновіддалені від усіх, котрі не мають стосунку до політики. Жебрівський — політичний партнер Порошенка. Який аудит, яка незалежність?».

«Принцип особистої відданості»
Тому Сергій Лещенко, народний депутат України, переконаний: «Тут принцип особистої відданості. Це все для того, щоб руками кишенькового аудитора НАБУ підвісити все Антикорупційне бюро на гачок, або домагатися звільнення Ситника, або домагатися його лояльності».
А Ганна Гопко, ще один народний депутат, заявила: «Коли ми побачили указ Президента про призначення п. Жебрівського, то це викликало якесь дивне розчарування. Аудитор НАБУ повинен мати міжнародний досвід. Ми побачили, як на таку відповідальну посаду призначають «любих друзів». Президент України «призначає своїх», тоді як у країні триває російська аґресія, й усі його заяви про боротьбу з корупцією — фейк. Невже лавка запасних така коротка?».
Депутат Гопко згадала ще одне дивне призначення — на посаду посла України у Вірменії Петра Литвина, котрого звинувачували в тому, що коли той командував під час бойових дій на Донбасі 2014 року військами сектору «Д» під Іловайськом, то покинув своїх підлеглих, у підсумку українські війська опинилися в оточенні. І хоч тимчасова слідча комісія Верховної Ради України дійшла висновку, що інформація про його втечу не відповідає дійсності, багато хто з цим не погодився. «Невже в українській дипломатичній службі немає людей, які можуть гідно представляти Україну?», — дивувалася вона.

Ігор Голод

До слова
Президент України 22 червня призначив нового голову Донецької обласної ВЦА, ним став Олександр Куць, генерал-майор СБУ. Він народився 6 серпня 1976 року в м. Ростов-на-Дону (Росія) і до середини 1990-х рр. жив там. Був очільником новоствореного Головного управління СБУ в Донецькій і Луганській областях з 21 серпня 2017 року. До того працював начальником Управління СБУ в Донецькій області (з 25 березня 2015 року). Працюючи з березня 2015 року начальником Донецького УСБУ, генерал Куць, зокрема, викрив трьох зрадників у лавах служби. На посаді керівника донецької СБУ йому також доводилося відповідати на закиди в діях проти учасників блокади Донбасу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply