Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Привид націоналізації ПриватБанку ходить по Вкраїні

Автор:

|

Листопад 24, 2016

|

Рубрика:

Привид націоналізації ПриватБанку ходить по Вкраїні
Ігор Коломойський

Ігор Коломойський

Михайло Саакашвілі, колишній голова Одеської обласної державної адміністрації, 14 листопада неабияк налякав тих, хто користується послугами найбільшого ощадного спеціалізованого банку в Україні, який обслуговує 34 % вкладів її населення.

«Марення божевільного»
Екс-очільник Одещини заявив в інтерв’ю київському інтернет-виданню «Лівий берег», що уряд України і Міжнародний валютний фонд (МВФ) підписали таємну угоду, згідно з якою в бюджеті України на націоналізацію ПриватБанку передбачено 7,6 % валового внутрішнього продукту. За словами п. Саакашвілі, потреба в націоналізації ПриватБанку виникла тому, що Ігор Коломойський, один із його власників, вивів із нього кошти в офшори.
Колишній чиновник твердив, що вклади в ньому «реально не забезпечені грошима» й що він — «у курсі цього, бо консультував обидві сторони», однак керівництво України не поспішає з націоналізацією банку навіть під загрозою зриву меморандуму з МФВ і ненадання його наступного траншу через шантаж п. Коломойського (Фонд уже відмовив Україні в листопадовому транші. — Ред.).
Сам олігарх запевнив у коментарі «Лівому берегу»: «Щодо сказаного Саакашвілі відповім коротко: марення божевільного. Якщо цей космонавт уважає, що в сучасному світі можна запросто кудись вивести мільярди і про це ніхто не дізнається, отже, він спустився до нас не з Грузії, а з космосу».
Однак про націоналізацію найбільшого банку України заявляв не лише Михайло Саакашвілі. Зокрема Юлія Самаєва, оглядач київського часопису «Дзеркало тижня», повідомляла, що Петро Порошенко й Ігор Коломойський уже навіть провели зустріч із приводу зміни форми власності банку «Приват», а також продажу в інтересах чинного глави держави «в розстрочку 50 % телеканалу «1+1» за попередньою ціною 250 млн USD.
І хоч про результати цих перемовин п. Самаєвій наразі нічого конкретного не відомо, водночас вона не виключає, що то була далеко не остання зустріч зі заявленого приводу. Бо, за її словами, «є робочі групи, схеми, перемовини і традиція перекреслювати особистими інтересами розумні напрацювання експертів».

«Президент — обмежений», але…
Щоправда, оглядач наголосила також, що Президент України обмежений у своїх намірах впливом лідерів коаліційної партії «Народний фронт» Арсенія Яценюка, Арсена Авакова й Олександра Турчинова, котрих вона назвала «теперішніми союзниками» п. Коломойського. Попри це The Wall Street Journal опублікував коментар Катерини Рожкової, виконувача обов’язків заступника голови Національного банку України (НБУ), яка, зокрема, зазначила, що частка пов’язаних кредитів у ПриватБанку становить близько 40 % портфеля, відтак констатувала: «Націоналізація або будь-які інші заходи — це інструменти, і ми маємо законні права на їхнє застосування».
І хоч невдовзі The Wall Street Journal опублікував нагадування Олександра Дубілета, голови ПриватБанку, що, згідно з висновком аудиторської компанії PWC, частка пов’язаних кредитів цього банку становить не 40 %, а 4,71 %, з яких лише половина безпосередньо пов’язана з банком, а друга половина припадає на бізнес акціонерів, київське інтернет-видання «Апостроф» розмістило статтю про те, що уряд України вже нібито ухвалив рішення націоналізувати ПриватБанк і що ця подія може відбутися в найближчі дні — мовляв, виділення коштів на ці цілі погоджено з МВФ і зафіксовано в меморандумі про співпрацю.
В «Апострофі» також зауважили: «На те, що уряд усе ж зважився націоналізувати найбільший приватний банк України, вказує детальний аналіз тексту останньої редакції Меморандуму про співпрацю України з МВФ».
В інтернет-виданні запевнили, що «інформацію про націоналізацію банку також неофіційно підтверджують представники вищого керівництва банківської системи країни, в уряді й Адміністрації Президента» й що, «за неофіційною інформацією, питання націоналізації банку практично погоджене з Ігорем Коломойським, однак умови поки невідомі».
Однак Олег Гороховський, перший заступник голови правління ПриватБанку, відреаґував на це на своїй сторінці у Facebook таким спростуванням: «Щоосені у нас у країні народна забава: «Націоналізувати ПриватБанк». Ця інформація — черговий фейк».

«Будемо сподіватися»
Проте Валерія Гонтарева, голова НБУ, прокоментувала чутки про націоналізацію ПриватБанку так: «Історію про націоналізацію ПриватБанку я вже чую два роки поспіль. Кожен має розуміти, що всі акціонери всіх банків мають виконувати програму рекапіталізації. Якщо якийсь банк не в змозі виконувати взяті на себе зобов’язання, то у нього є два варіанти: для несистемного банку — це введення тимчасової адміністрації, а для системного банку — націоналізація».
А 31 жовтня п. Гонтарева конкретизувала — усі українські банки повинні виконати вимоги реґулятора щодо рекапіталізації, на що кожному з них дається три роки, а ПриватБанк не є винятком. У той же час вона зазначила — оскільки банк є системним, то просто ліквідувати його неможливо, тому він не може бути націоналізований.
Глава НБУ також запевнила, що в реґулятора є чіткі етапи та показники, згідно з якими перевіряється адекватність капіталу в т. ч. ПриватБанку. «Ідеться про те, що якщо він не виконує програми рекапіталізації, то зрозуміло, що він може бути націоналізований. Але будемо сподіватися, що він її виконає, тому що у нас на програму рекапіталізації дано три роки. І на сьогоднішній день у нас є етапи, точки вимірів, коли ми перевіряємо адекватність капіталу», — пояснила п. Гонтарева.
Відтак журналіст Маргарита Ормоцадзе звернулася за коментарем із цього приводу в прес-службу ПриватБанку, який опублікувала наприкінці своєї статті на сайті інформаційної аґенції РБК-Україна під заголовком «Банківське майбутнє: чи варто чекати націоналізації ПриватБанку: «На пряме запитання РБК-Україна, чи можлива націоналізація ПриватБанку, у прес-службі фінансової установи відповіли: «ПриватБанк виконує всі вимоги регулятора і своєчасно виконує всі свої зобов’язання перед клієнтами, а саме поняття націоналізації передбачає санацію й оздоровлення фінансової установи, яких ПриватБанк не потребує. Примусова націоналізація успішного фінансового інституту — «червоне світло» всім інвесторам, котрі зацікавлені інвестувати в Україну».

Чекати залишилося недовго
Тим часом 9 листопада ще й Франсіс Маліж, керуючий директор Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) в країнах східної Європи, заявив, що власники ПриватБанку все ж повинні знайти кошти для докапіталізації фінансової установи, інакше банк буде націоналізований. «Якщо капітал необхідно поповнювати, то капітал необхідно внести. Якщо теперішні акціонери не можуть цього зробити, то банк має бути націоналізований», — пояснив він.
А 11 листопада Сергій Рибалка, голова парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності, поінформував журналістів із посиланням на Валерію Гонтареву: «Від голови НБУ ми отримали таку інформацію: «ПриватБанк є і буде існувати, питання тільки в тому, хто буде його власниками. Якщо теперішні власники виконають план докапіталізації банку — вони ними залишаться, якщо ж ні — то п. Гонтарева з упевненістю заявила, що ПриватБанк буде націоналізовано».
Зі слів п. Рибалки, відправною точкою в цьому процесі має стати березень 2017 року. Натомість у прес-службі НБУ пояснили, що наразі «проходить діагностика 20 банків», «до кінця 2016-го будуть визначені обсяги докапіталізації щодо цих банків, а до кінця першого кварталу 2017 року банки повинні зробити перші кроки по скороченню кредитування пов’язаним особам, тому березень 2017-го є реперною точкою для всіх Топ-20 банків».
При цьому в НБУ підкреслили, що «до банків, які не виконають цих умов, будуть застосовані відповідні заходи Національного банку: ці вимоги однакові для всіх банків».
Аж раптом 16 листопада Катерина Рожкова запевнила, що НБУ вже найближчим часом завершить верифікацію другого етапу програми докапіталізації ПриватБанку, після чого буде зрозуміло, чи виконав той поставлені перед ним завдання. «Десь на завершальній стадії ми перебуваємо. Я не готова сказати, чи це буде тиждень, чи два, але це вже завершальна стадія», — конкретизувала вона. Що ж, чекати залишилося недовго…

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply