Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Проти кого створюють в Україні закон про олігархів?

Автор:

|

Червень 02, 2021

|

Рубрика:

Проти кого створюють в Україні закон про олігархів?
Олігарх Коломойський у перелік може й не потрапити

«Боротьбою з клептократією» проєкт Зеленського маскує медійне рейдерство.

13 недругів президента
Президент України запевняв ще 15 квітня: «Вніс пропозицію розробити фундаментальний законопроєкт про статус олігархів, щоб унеможливити їхній вплив на економіку, закони й Верховну Раду». А Олексій Данилов, секретар Ради з національної безпеки й оборони (РНБО) України, уточнив 11 травня, що Зеленський «дав завдання апарату РНБО, Антимонопольному комітету й Офісу президента (ОПУ) розробити закон про олігархів, які мають дуже великий вплив на економіку, внутрішньополітичні та зовнішньополітичні процеси».
І що «в РНБО мають на увазі 13 персон, яких можна з упевненістю віднести до середовища олігархів за тими критеріями, які розраховують у РНБО». Персон не назвав, але озвучив головний критерій: «Основна ознака цієї групи — вплив на владу. Сформовані олігархічні групи через інкорпорованих у владу своїх правильних кадрів фактично приватизували сектори вітчизняної економіки — газову, хімічну, енергетичну, нафтопереробну сфери, і протягнули свої пазурі до прибуткового аграрного сектору».
Коли Зеленський заявив 20 травня, що хоче «будувати країну без олігархів», то додав: «Називати їхні прізвища не буду». Але пролив світло на «критерії»: «Впливу на мас-медіа не буде, впливу на політику не буде, впливу на чиновників не може бути. Але якщо це буде, ці люди отримують квиток під назвою «олігарх». Вони з’являться в спеціальному реєстрі. Тоді цей великий бізнес може втратити велику частину активів за кордоном».
Глава держави пояснив також, що «закон готовий на 100 %», але «є кілька деталей», тому «з’явиться наступного тижня». Але ані ОПУ, ні РНБО законопроєкт не опублікували й досі.
Ексдепутат парламенту Сергій Лещенко дізнався від своїх джерел інформації у владі, що під її критерії олігархів потрапили Рінат Ахметов, Петро Порошенко, Дмитро Фірташ, Ігор Коломойський, Віктор Пінчук, Сергій Льовочкін, Віктор Медведчук, Вадим Новинський, Юрій Косюк, Олег Бахматюк, Костянтин Жеваго та подружжя Герег.

Справжня мета
Юлiя Самаєва, журналістка київського часопису «Дзеркало тижня», розповіла 27 травня, що, ознайомившись зі законопроєктом про олігархів, дізналася наступне: «Відповідно до сформульованого у стінах Міністерства юстиції визначення, олігархом є людина, яка одночасно: «1) бере участь у політичному житті; 2) має значний вплив на засоби масової інформації; 3) здійснює контроль значної за обсягом господарської діяльності. Під участю у політичному житті розуміється зайняття високої посади у держапараті (від президента до керівника будь-якого центрального органу виконавчої влади), пов’язаність із високопосадовцем, фінансування чи безпосередньо керівництво партією або просто контроль над засобами масової інформації (ЗМІ), який «поширює інформацію політичного характеру».
Зі слів журналістки, офіційно визнаного олігарха включать до «Реєстру осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)». Йому заборонять: здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні»; бути бенефіціаром (у т. ч. мати у власності) або контролером засобу масової інформації, який поширює інформацію політичного характеру; бути покупцем (бенефіціаром покупця) у процесі приватизації об’єктів великої приватизації.
Висновок п. Самаєвої: «Наступним кроком після ухвалення цього законопроєкту має стати великий розпродаж українських медіа. Інші активи, які, власне, приносять основний грошовий потік, олігархи можуть лишити собі. Головне, щоб ЗМІ попродавали, причому майже за безцінь. Або хай змусять свої ЗМІ відмовитися від поширення політичної інформації, а згідно з проєктом, йдеться про «висвітлення, аналіз або обговорення діяльності органів державної влади, державних органів, органів місцевого самоврядування, політичних партій, народних депутатів та інших членів колегіальних органів державної влади». Тож вибір невеликий — або перетворення на міцний мікс із світської та кримінальної хроніки з гумориною на десерт, або продаж».

Коломойський залишиться
Журналістка наголосила: «Продаж ЗМІ одразу дозволить олігарху вибути з Реєстру, щоправда, з умовою: «Ознака значного впливу на засоби масової інформації не вважається відсутньою у випадку, якщо статус бенефіціара (контролера) відповідного засобу масової інформації перейшов від особи, включеної в Реєстр, до пов’язаної з нею особи або особи, яка не володіє бездоганною діловою репутацію». А от благонадійного покупця, відповідно до проєкту, вже не буде визнано олігархом, навіть якщо після придбання ЗМІ він відповідатиме тим таки «олігархічним» критеріям, головне — довести свою бездоганну репутацію.
Вона резюмувала: «Отримали закон про медійне рейдерство. Президенту та його партії не вистачає медіаресурсу. Саме це непокоїть президента, а не реальний вплив олігархів на країну».
До слова, Деніел Фрід, експомічник держсекретаря США, ще 29 квітня застерігав: «Коли Україна буде позбавлятися від контролю олігархів, ключове, щоб медіа і економіка не почали працювати на користь інших олігархів або на користь держави».
На запитання «Чи зменшить втрата медіаресурсу ринковий вплив олігархів?» п. Самаєва відповіла: «Ні, Коломойський залишиться співвласником «Укрнафти» і реальним контролером «Укртатнафти». Монополія Ахметова в енергетиці не здригнеться. Облгази Фірташа продовжать постачати газ більшості українців. Щоб це змінити, потрібні інші механізми, обмеження, зміни в регуляціях, розслідування, контроль над роботою держкомпаній — все те, чого в законопроєкті й близько немає».

Брехати — як дихати
Михайло Подоляк, радник керівника ОПУ, запевнив 27 травня: «Те, що опубліковано сьогодні в ЗМІ, не є текстом підготовленого законопроєкту»! Але обіцянкою, що «фінальний варіант документу може змінитись після всіх етапів законодавчої роботи», по суті, визнав, що Юлія Самаєва не лише оприлюднила автентичний текст законопроєкту, а й слушно зауважила підміну понять. «Дзеркало тижня» відповіло, що «Подоляку брехати — як дихати», але «не заперечує, якщо ОПУ відкоригує свою хитро-вбогу нормотворчість».
Політолог Володимир Фесенко дійшов висновку, що текст законопроєкту «злили», «радше, невдоволені (обійдені) в процесі фіналізації роботи» над цим документом. І що «деякі джерела вважають, що не задоволеними є розробники з РНБО».
Навіть Людмила Буймістер, депутатка президентської парламентської фракції «Слуга народу», визнала, що оприлюднений текст — «це більше якісь гасла і політичні заяви, тому що інструментарій для боротьби з олігархами — зовсім інший, і він у першу чергу полягає в сильних інституціях, незалежних регуляторах, які повинні контролювати виконання олігархами тих правил гри, які встановлює держава».
Тож Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції, констатував: «Популістський пшик». А співзасновниця Ліги антитрасту Агія Загребельська додала: «Парламент, сформований олігархічними структурами, у жодному разі не проголосує за закон, який буде олігархам реально чимось загрожувати».

«В інтересах нових»
Роман Лозинський, депутат парламентської фракції «Голос», зауважив: «Бачимо рухи з ОПУ, які просто хочуть перерозподілити сильні позиції одних людей, натомість послабити інших». А експрем’єр Володимир Гройсман дійшов такого висновку: «Прийняття закону про олігархів не має нічого спільного з реальним обмеженням впливу великого бізнесу на політику. Це спроба влади стати олігархами. Тут можуть бути приховані спроби поставити в залежність медіа».
Ярослав Юрчишин, ще один депутат парламентської фракції «Голос», пояснив: «У контексті боротьби з олігархами реальні механізми в Україні підміняють імітацією. Немає в жодній країні закону проти олігархів. Замість того, щоб імітувати, треба робити нормальне звітування правоохоронної системи, підзвітність і нормальна робота Служби безпеки України, Антимонопольного комітету, рівний доступ до правосуддя».
Свою чергою, ексдепутат парламенту Борислав Береза вважає: «Коломойський не потрапить у список олігархів. По факту він нічим не володіє. І ті, хто писав цей маревний законопроєкт, знали про це. Цей законопроєкт писали, щоб обілетити тих, хто не захоче тавра олігарха і хто готовий за це заплатити. Цей законопроєкт виписаний в інтересах нових молодоолігархів, які виросли на «Великому крадівництві», контрабанді та держзакупівлях останніх двох років. Гроші і депутати у них уже є, а медіа поки що немає. Неприпустимо намагатися імітувати боротьбу з олігархами, збагачуватися на цій псевдоборотьбі та намагатися насаджувати цензуру».
Як повідомляв «Міст», в Україні нарахували 13 олігархів, але прізвищ не назвали.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply