Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Процес над Віктором Януковичем нарешті розпочався

Автор:

|

Травень 11, 2017

|

Рубрика:

Процес над Віктором Януковичем нарешті розпочався

«Ростовський утікач» — українському правосуддю: спіймайте мене, якщо зможете

Оболонський суд Києва переніс розгляд звинувачувачень у державній зраді на 18 травня ц. р.

«Узаконив» війну
В Оболонському суді Києва 4 травня розпочався розгляд обвинувачень Генеральної прокуратури України (ГПУ) позбавленому президентства втікачу до Російської Федерації (РФ) Віктору Януковичу. Зокрема ГПУ інкримінує йому скоєння злочинів, передбачених частиною 1 ст. 111 (державна зрада), частиною 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), ст. 437 (планування, підготовка, розв’язування та ведення аґресивної війни) Карного кодексу. Відомство також вважає, що він — «особа, яка порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню злочину іншими співучасниками, а також особа, яка заздалегідь обіцяла приховати злочинця» (частина 5 ст. 27 Карного кодексу).
Валерій Калниш, головний редактор інформаційної агенції «РБК-Україна», оприлюднив витяги з обвинувального висновку ГПУ щодо Януковича. Зокрема у документі стверджується, що коли 20 лютого 2014 року розпочалося збройне вторгнення РФ на територію України, «Янукович, будучи главою держави, усвідомлюючи явні загрози національній безпеці України з боку Російської Федерації, в т. ч. на території Автономної Республіки Крим і Севастополя, порушив дану ним присягу, не вжив жодних заходів для забезпечення суверенітету, територіальної цілісності, державної незалежності, національної безпеки, недоторканності, обороноздатності України, а замість цього 22 лютого 2014 року самоусунувся від покладених на нього обов’язків».
Натомість 1 березня, як зазначено в обвинувальному висновку ГПУ, Янукович написав два листи: Путіну — з проханням ввести війська для «відновлення законності, миру, правопорядку, стабільності та захисту населення України», а Раді федерацій РФ — з підтримкою прохання самопроголошеного голови уряду Криму Сергія Аксьонова Путіну «захистити кримчан». Військовий прокурор Руслан Кравченко на процесі заявив: «Нами було встановлено конкретно та точно, що тільки-но цей лист Януковича узаконило рішення та дії представників влади РФ, а саме президента Російської Федерації, Ради Федерації на надання дозволу президента РФ на використання російських військ на території України. Тільки цей лист. Це встановлено показаннями свідків та іншими матеріалами досудового розслідування».

«Достатня підстава» для вторгнення
Відтак, прокурор запевнив: «Сторона звинувачення у зв’язку з тим, що обвинувачений і підозрюваний Янукович під час провадження досудового розслідування не визнав свою провину, буде клопотати тільки про вищу міру покарання — довічне позбавлення волі».
За словами п. Кравченка, прокуратура впевнена у вагомості й об’єктивності зібраних нею, даруйте за тавтологію, свідчень близько ста свідків, документів, висновків експертів, речових доказів і фото- та відеоматеріалів. Прокурор також стверджував, що звинувачення зможе довести свою правоту не тільки в українському суді будь-якої інстанції, але й, якщо знадобиться, і в Європейському суді з прав людини.
Нагадаємо також, що перед тим, як 1 березня 2014 року Рада Федерації РФ підтримала прохання Путіна про дозвіл на введення військ до України, Олександр Клішас, голова комітету цієї верхньої палати російського парламенту з конституційного законодавства, не лише заявив, що Янукович звернувся до неї з аналогічним зверненням і «підтримав всебічну допомогу та захист мешканців Криму», а й наголосив: «Це звернення є для нас достатньою підставою, щоб підтримати звернення президента Путіна, яке надійшло до нас».
ГПУ продемонструвала журналістам і відеозапис заяви Путіна на прес-конференції 4 березня 2014 року, котрий заявив тоді: «У нас є пряме звернення легітимного президента України Януковича про військову допомогу для захисту громадян України».
Згадали на відео генпрокуратури й виступ Віталія Чуркіна, вже покійного постійного представника РФ в Організації Об’єднаних Націй 4 березня 2014 року, котрий демонстрував це звернення Януковича.
Однак 2017-го в адміністрації Путіна й Раді Федерації заявили, що… не отримували від Януковича листа про використання російських військ на території України. Таку ж офіційну відповідь українська прокуратура отримала від РФ у березні 2017 ц. р.

Затягують справу
Утім, перше засідання процесу було підготовчим і зайняло менше години. Впродовж неї Владислав Дев’ятко, голова суду, та члени його колегії Костянтин Васалатій і Максим Тітов розглянули клопотання адвокатів звинуваченого і не відхилили лише два з них.
Зокрема, погодилися перевірити, чи справді, як заявив Віталій Сердюк, головний захисник Януковича, «добір суддів був не автоматичний, а ручний, тобто, судді були відібрані не шляхом сліпого жеребу, а призначили самі себе».
Стосовно ж клопотання перенести процес тому, що Янукович «не був належним чином сповіщений про початок процесу над ним», вирішили «надати захисту додаткові можливості для участі обвинуваченого Януковича в судовому засіданні шляхом відеоконференцзв’язку». Після цього призначили наступне засідання процесу на 18 травня.
Валентина Теличенко, керівник робочої групи з питань реформи прокуратури в Україні, пояснила, що суд перестрахувався й оголосив перерву, щоб його не звинувачували в порушенні прав людини та «щоб саме в підготовче засідання включити Януковича по відеозв’язку».
Натомість військовий прокурор заявив, що захисники затягують справу, а їхні клопотання позбавлені юридичних підстав. Своєю чергою, захист Януковича обіцяє розповісти на суді багато неочікуваних фактів, які до цього екс-президент оприлюднити не міг, а також планує привести до суду близько 80 свідків.
5 травня на сайті Судової влади України була оприлюднена фотокопію повістки Оболонського суду Києва, якою він викликав Януковича як обвинуваченого у справі про державну зраду. Її відправлено за адресою перебування підозрюваного: Російська Федерація, Ростов-на-Дону, вулиця Єрьоменка, 81, корпус «В». Утім, водночас, суд надав стороні захисту «програмну можливість для участі їхнього підзахисного в підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції».
За словами Євгена Єніна, заступника генерального прокурора, якщо РФ не видасть Януковича Україні для відбування у ній покарання, «обвинувальний вирок у цьому провадженні дозволить застосувати конфіскацію і конфіскувати на користь української держави всі активи Януковича, сконцентровані як в Україні, так і за її межами». Він також наголосив, що «суд щодо державної зради — перша частина звинувачень, а далі можуть бути процеси щодо узурпації влади й економічних злочинів».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Євген Філіндаш, політолог:
— Якщо говорити по суті юридичної складової процесу, то тут, як і у всіх попередніх гучних процесах, які наша влада обіцяла, анонсувала, то подивимося всі ці процеси, вони всі закінчилися пшиком або навіть не почалися. Точно так само і тут.

Сергій Руденко, оглядач телерадіокомпанії Deutsche Welle:
— Теперішня влада звикла до широких політичних жестів, які, на превеликий жаль, поки що не наповнені реальними діями (а, простіше кажучи — вироками). Навіть Олександру Єфремову, колишньому главі парламентської фракції Партії реґіонів у Верховній Раді, котрий уже давно перебуває в слідчому ізоляторі. Тому насправді суд над Януковичем — це лише початок нової передвиборчої кампанії Петра Порошенка, котрому потрібні яскраві перемоги, бо за три останні роки заклик Майдану «Бандитам — тюрми» так і залишився нереалізованим.

Валентин Гладких, кандидат філософських наук:
— Чесно кажучи, я взагалі не бачу доцільності проведення цього перформансу. Якщо ми хочемо, щоб Янукович учергове з’явився в Ростові і ще раз зачитав своє пропагандистське марення, давайте йому дамо трибуну, канал комунікацій, нехай він нам ще раз повторить, що про багато речей він дізнався з телевізора. Тому цей перформанс абсолютно безперспективний, і в будь-якому випадку він буде мати швидше негативні наслідки для нас, ніж позитивні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply