Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Прості рішення

Автор:

|

Березень 27, 2014

|

Рубрика:

Прості рішення

Однією з основних причин анексії Криму є наміри Кремля щодо покладів Чорноморського шельфу. Можна як завгодно довго дискутувати про стратегічні інтереси, геополітику, захист інтересів співвітчизників, але дуже часто для того, щоби збагнути суть речей і логіку вчинків полум’яних промовців, достатньо уважно подивитися, чи не лежать десь близько гроші. Тобто, знайти вигоду, не ефемерну, а цілком реальну.

Зважаючи на спринтерські темпи захоплення підприємства «Чорноморнафтогаз» і озвучену передачу його в підпорядкування російському «Газпрому», стає очевидною одне з головних короткотермінових завдань «братського» демаршу. Це — українські газ і нафта. Хтось може не погодитися, але цифри…
Ресурси в північно-західній частині Чорноморського шельфу оцінюються як 495,7 млрд куб. м природного газу та 50, млн т нафти й конденсату, Прикерченської зони — 321,2 млрд куб. м і 126,8 млн т нафти та конденсату, континентального схилу — 766, 6 млрд природного газу та 232,6 млн т нафти і конденсату. З огляду на невтішну економічну ситуацію в Росії, захоплення таких багатств є простим і порівняно зручним рішенням для наповнення гаманця.
Попередні домовленості України з італійською Eni та французькою EdF про розподіл продукції мали забезпечити видобуток нафти на Чорноморському шельфі за базовим сценарієм на рівні 2 млн т на рік, за оптимістичним — 3 млн т.
Такими ж є домовленості з консорціумом компаній на чолі з американською ExxonMobil щодо газу — 3-4 млрд куб. м на рік (у зв’язку з нестабільною політичною ситуацією в країні 6 березня 2014 Exxon Mobil відклав плани з розвідки в українській частині Чорного моря).
Проте «Чорноморнафтогаз» видобутку не припинив. Це — єдине підприємство в Україні, яке самостійно проводить розвідку, освоєння та розробку родовищ нафти й газу в українському секторі Чорного й Азовського морів, підготовку вуглеводневої сировини, її транспортування та зберігання, здійснює постачання природним газом споживачів Криму.
Зараз на шельфі Чорного й Азовського морів і в сухопутній частині Криму «Чорноморнафтогаз» розробляє два газоконденсатних (Голіцинське та Штормове), сім газових (Архангельське, Стрілецьке, Джанкойське, Задорненське, Східно-Казантипське, Північно-Булганакське й Одеське) й одне нафтове (Семенівське) родовища.
2013 року «Чорноморнафтогаз» добув понад 1,65 млрд куб. м газу (зростання на 40,6 %, порівняно з 2012 роком) і 72 тис. т нафти й конденсату. І це — лише початок. Загальна частка «Чорноморнафтогазу» в українському видобутку складає всього 8 % газу і 3 % нафти й конденсату. Якщо до цього додати можливості «Газпрому», буде легко забезпечити заплановані італійцями, французами й американцями обсяги видобутку.
А поки що фактично весь газ, що видобувається держкомпанією, іде на потреби півострова (2013 року близько 600 млн куб. м пішло на потреби промисловості, приблизно 1 млн куб. м — населенню, бюджетникам і підприємствам теплокомуненерго).
«Націоналізація природних ресурсів Криму повністю забезпечить республіку газом», — тішився «прем’єр» Аксьонов. Слушно, але коректніше буде сказати «може забезпечити», оскільки навряд чи «Газпром» перейматиметься потребами населення захоплених територій.
Тому, вираховуючи можливі збитки РФ від кримської авантюри, варто зважати на такий чинник, як енергоносії. Тепер слово — за Європою, потрібне просте й ефективне рішення. Доля Путіна цілком залежатиме від того, наскільки принциповою буде позиція Заходу в питаннях купівлі російських і вкрадених українських вуглеводнів.

Павло Михайло

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply