Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

Виявили недоліки в законопроєкті про український референдум

Автор:

|

Липень 31, 2020

|

Рубрика:

Виявили недоліки в законопроєкті про український референдум

Схвалений 18 червня ц. р. українським парламентом «за основу» (в першому читанні) президентський законопроєкт про референдум пройшов експертизу Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), а також Комісії Ради Європи (РЄ) за демократію через право.

Дорадчий орган
Комісія Ради Європи за демократію через право більше відома як Венеційська комісія. Її створили 1990 року підписанням угоди між 18 країнами-членами РЄ. До складу комісії входять професори університетів, судді верховних і конституційних судів, депутати парламентів і чиновники європейських країн.
Це дорадчий орган РЄ з питань конституційного права, який надає висновки про відповідність законодавчих проєктів міжнародним стандартам. Зокрема, Кодексу належної практики щодо референдумів, розробленому Венеційською комісією й підтриманому статутними органами РЄ, а також Документу Копенґаґенської наради Конференції щодо людського виміру ОБСЄ.
А законопроєкт президента України про референдум передбачає його проведення, зокрема, щодо внесення змін до Конституції, зміни території держави й втрати чинності законів чи окремих його положень. Натомість не зможуть виносити на референдум питання, які суперечать положенням Конституції та принципам і нормам міжнародного права та спрямовані на ліквідацію незалежності країни, порушення її державного суверенітету й територіальної цілісності, створення загрози національній безпеці, розпалювання міжетнічної, расової та релігійної ворожнечі, питання податків, бюджету, амністії й ті, які відносяться до відання органів правопорядку, прокуратури та суду.

Навряд чи будуть?
Але хіба запевнення, що на референдум не винесуть питання цілісності, не нівелюється тим, що в його компетенції будуть питання про зміну території? Руслан Стефанчук, перший заступник голови Верховної Ради України (ВРУ), пояснив: мовляв, «поклали запобіжник, що не можуть виноситися питання, які стосуються територіальної цілісності України», «таким чином, цю формулу потрактували так, що тільки питання розширення території України можуть бути питанням референдуму».
А Дмитро Разумков, голова ВРУ, запевнив: «Зміни, які нестимуть зі собою зміну територіальної цілісності держави, навряд чи будуть розглядатися й, тим більше, прийматися українським народом».
Але дипломат Роман Безсмертний зауважив: «Ця позиція свідчить, що Україна на референдумі може визначати питання щодо передачі іншим державам територій чи набуття суверенітету над певними територіями. Там є навіть посилання на міжнародні угоди, у відповідності до яких ВРУ має давати згоду. А всі забувають, що міжнародні угоди не можна укладати, якщо вони суперечать українській Конституції, що забороняє будь-які маніпуляції з територією або зі суверенітетом. Ба більше, взагалі не дає можливості передавати якісь повноваження України, суверена іншим державам».

В обгортці миру
Політолог Володимир Фесенко також допускає, що влада захоче провести референдум щодо перемовин щодо Донбасу, на якому, до прикладу, могла б отримати «мандат» на прямі перемовини з російськими колаборантами, щоб апелювати думкою більшості перед тими, хто не згоден. Адже торік Андрій Богдан, тодішній глава Офісу президент України (ОПУ), заявив: «Питання про досягнення мирних домовленостей із Російською Федерацією (РФ) — ми розглядаємо винесення на народний референдум, щоб не тільки депутати проголосували і не тільки президент, аби це рішення ухвалив народ України».
Дмитро Сінченко,  голова громадської організації «Асоціація політичних наук», попередив: «В обгортці миру на референдумі може бути ухвалена фактична капітуляція у війні з РФ. Для досягнення миру запропонують відмовитися від Криму, надати особливий статус окупованому Донбасу, ввести двомовність чи відмовитися від вступу до НАТО».
А політолог Андрій Піонтковський застеріг: «Питання буде поставлене приблизно так — великими літерами буде на виборчому бюлетені «Ви підтримуєте мир в Україні та повернення Донбасу?». А внизу дуже дрібним шрифтиком опишуть усілякі гидоти, що якраз технічно означають потрапляння цієї ракової пухлини в політичне тіло України».
Тож Юлія Кириченко, експертка Центру політико-правових реформ, порадила: «Референдум щодо зміни територій не може відбутися за народною ініціативою. Спершу має бути підписана відповідна угода на найвищому рівні. Цю угоду має ратифікувати парламент. Лише тоді народ на референдумі має остаточно схвалити або не схвалити це рішення».

Порадили доробити
БДІПЛ і Венеційська комісія загалом схвалили терміновий висновок щодо відповідності законопроєкту президента України про референдум міжнародним стандартам. Але порадили уточнити в проєкті зв’язок між референдумом про скасування законів або їхньої частини та референдумом щодо розв’язання питань загальнодержавного значення. І визначити наслідки схвалення народної ініціативи.
Венеційська комісія та БДІПЛ також вважають, що процедура проведення референдуму має передбачати роль парламенту перед голосуванням. А в разі необхідності — й після голосування та відповідно до його результатів.
Експерти також порадили збалансувати на референдумі представництво його прихильників і противників, які візьмуть участь у засіданнях Центральної виборчої комісії. І продовжити термін для збирання підписів за проведення референдумів та встановити чітку процедуру їхньої перевірки.
БДІПЛ і Венеційська комісія також порекомендували «гармонізувати законопроєкт із виборчим законодавством для подальшого посилення механізмів доступності референдумів для осіб із обмеженими можливостями та створити механізми, які практично сприятимуть ефективному та змістовному виконанню виборчих прав внутрішньо переселених осіб». І «розглянути можливість синхронізації положень законопроєкту про фінансування кампанії референдуму зі законодавством про фінансування політичних партій».
Експерти також вважають, що положення про електронне голосування необхідно вилучити зі законопроєкту про референдум та врегулювати пізніше шляхом окремого закону. БДІПЛ і Венеційська комісія також зауважили, що необхідно публікувати в офіційній газеті текст, який буде винесено на референдум, і можливі законодавчі наслідки. І що законопроєкт про референдум повинен містити конкретні статті щодо запобіжних та ефективних санкцій щодо порушень проти засоби масової інформації.
Експерти також порадили заборонити органам державної влади впливати на результати голосування шляхом проведення односторонньої агітації та вимагати від органів влади дотримуватися об’єктивності в своїх заявах. І встановити підстави і процедури анулювання результатів на рівні дільниці, округу або країни, а також їхні наслідки.
Ці рекомендації рекомендовані експертами для затвердження на 124-му пленарному засіданні Венеційської комісії. Її запланували на 8-9 жовтня ц. р.

Багато правок
Руслан Стефанчук запевнив, що з розглядом законопроєкту про референдум у другому читанні не поспішатимуть. «Нам ні до якої дати немає потреби. Нам важлива якість», — пояснив він. А спікер Разумков додав: «Багато правок».
Однак Сергій Рахманін, голова парламентської фракції «Голос», заявив, що вона не голосуватиме за президентський проєкт. І пояснив, що той насправді не має нічого спільного з народовладдям і фактично суперечить логіці Конституції, бо усуває від виконання прямих обов’язків єдиний вищий законодавчий орган.
«Гітлер величезну кількість злочинних кроків проводив через загальнонаціональний референдум, де отримував величезну підтримку. Мені важко визначити те, наскільки буде обізнаний народ у питаннях національної безпеки. І тоді все буде залежати від того, як сформульоване питання», — нагадав депутат.
А Святослав Вакарчук, колишній лідер партії «Голос», попередив: «Закон про референдум в Україні — небезпечна гра з вогнем. У країні, де досі немає повністю вільних медіа, де йде війна і де нема усталеного досвіду народовладдя, всі ці ініціативи приречені на одну долю — вони працюватимуть для маніпуляцій громадською думкою. В сучасних умовах цим скористаються не громадяни, а ті, в кого в руках зосереджені гроші та медіа, — олігархи або російські аґенти. Для чого президент дає їм в руки таку небезпечну зброю? І зараз уже не важливо — свідоме це рішення, чи воно ухвалене через нерозуміння. Наслідки для держави можуть бути катастрофічними».
До слова, Маргарет Тетчер, прем’єрка Великої Британії у 1979-1990 рр. вважала: «Референдум — це важіль демагогів і популістів».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply