Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Президентська кампанія в Україні розпочалася офіційно

Автор:

|

Січень 09, 2019

|

Рубрика:

Президентська кампанія в Україні розпочалася офіційно

Парламент призначив чергові вибори Президента України на 31 березня. Але якщо жоден кандидат не набере понад 50 % голосів, то 21 квітня повинен відбутися другий тур.

Фаворитів — двоє
Попри те, що численні білборди з портретами та гаслами претендентів на посаду Президента й їхня реклама на телебаченні рясніють уже близько півроку, Центральна виборча комісія (ЦВК) розпочала приймати їхні документи щойно 31 грудня. А триватиме передвиборча президентська кампанія 90 днів.
Зокрема, висунення кандидатів на посаду Президента, яке розпочалося 31 грудня, дозволяється до 3 лютого ц. р. Згідно з Конституцією, для того, щоб стати кандидатом у Президенти, потрібно бути громадянином України, досягти 35-річного віку, мати право голосу на виборах, проживати в Україні впродовж десяти років перед днем виборів і знати державну українську мову.
Крім того, кандидатові на посаду Президента потрібно внести в ЦВК «виборчу заставу» на суму у 2,5 млн грн. Причому ЦВК поверне заставу тільки тим кандидатам, котрі потраплять до другого туру виборів або ж переможуть.
Висунути кандидатуру на посаду Президента можна через висування політичною партією або шляхом самовисування. Станом на початок січня, документи на реєстрацію кандидатами на виборах Президента подали п’ятеро — екс-керівник Служби безпеки України Валентин Наливайченко, правозахисник Володимир Ратуш, екс-міністр екології Ігор Шевченко, голова Аграрної партії Віталій Скоцик і лідер «Руху простих людей» Сергій Каплін.
Однак, за оцінками соціологів, основна боротьба розгорнеться між іншими кандидатами. Оприлюднені 28 грудня 2018-го дані останнього опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, прогнозують, що до списку фаворитів перегонів потраплять голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко, чинний президент України Петро Порошенко, шоумен Володимир Зеленський, кандидат від «Опозиційної платформи — За життя» Юрій Бойко, лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко та лідер «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко.
Зокрема, за Тимошенко наміряються проголосувати 16,1 % тих, хто запевнили, що візьмуть участь у виборах Президента, за Порошенка — 13,8 %, за Зеленського — 8,8 %, за Бойка — 8,4 % респондентів, за Гриценка — 6,8 %, за Ляшка — 6,9 %, за лідера партії «Наші» Євгена Мураєва — 3,1 %, за члена партії «УКРОП» Олександра Шевченко — 2,9 %, за співака Святослава Вакарчука — 2,6 %, за голову партії «Самопоміч» і міського голову Львова Андрія Садового — 2,4 %. Не визначилися з кандидатом 13,1 % респондентів, ще 3,3 % закреслили б усіх кандидатів в бюлетені.

Можливі варіанти
Учасники згаданого соціологічного дослідження відповіли також на запитання про те, за кого вони б проголосували у другому турі виборів. Приміром, якщо в другому турі виборів Президента України зустрінуться Тимошенко та Зеленський, то лідер «Батьківщини» може з мінімальним відривом поступитися шоумену. Бо за Зеленського проголосував би 21 % опитаних, за Тимошенко — 20 %.
Натомість 35 % респондентів не підтримали б обох, 13 % не пішли б на вибори і 11 % не визначилися. У парі Тимошенко з Порошенком 22 % опитаних готові проголювати за лідерку «Батьківщини», 16 % — за чинного Президента, 36 % не віддали б перевагу жодному з них, 14 % не пішли б на вибори і ще 11 % не визначилися.
Якби у другому турі зустрілися Тимошенко та Гриценко, то «рахунок» теж би був фактично рівний. 21 % виборців готові проголосувати за Гриценка, а 20 % — за Тимошенко, за жодного з них не готові проголосувати 33 %, ще 14 % у разі такого варіанту не підуть на вибори, а 12 % не визначилися.
Дані опитування свідчать також, що в парі Тимошенко з Бойком за голову «Батьківщини» готові проголосувати 24 % громадян, а за її опонента — 14 %. За жодного з них не готові проголосувати 38 %, ще 14 % у разі такого варіанту не підуть на вибори і 12 % не визначилися.
У парі Порошенко з Гриценком за другого з них готові проголосувати 22 % опитаних, за Президента — 15 %. За жодного з них — 36 %, ще 14 % у разі такого варіанту не підуть на вибори, а 13 % не визначилися.
Якби у другий тур потрапили Порошенко та Зеленський, за актора проголосували б 22 % населення, за Президента — 17 %. За жодного з них не готові голосувати 37 %, ще 13,5 % у разі такого варіанту не підуть на вибори і 11 % не визначилися.
І лише в парі Порошенка з Бойком перемогу здобув би Президент. За нього готові проголосувати 19,5 % громадян, а за Бойка — 14 %. За жодного з них не готові проголосувати 41 %, ще 13 % у разі такого варіанту не підуть на вибори, а 13 % не визначилися.
Натомість за даними опитування, проведеного Центром «Соціс», до другого туру виборів Президента, «якби вони відбувалися найближчої неділі», вийдуть Тимошенко та Порошенко. Лідер «Батьківщини» набрала б 14,4 % від тих, хто піде на вибори, а чинний глава держави — 10,8 %.
На третій позиції — Зеленський із результатом 9,4 %. Четверту та п’яту позицію ділять Гриценко та Ляшко (відповідно 7,2 % та 7,1 %). Бойко набирає 6 %, Олександр Шевченко — 4,1 %, Садовий — 3,4 %, Вакарчук — 3,1 %, Мураєв — 2,5 %, а його водночас соратник та опонент по «Опозиційному блоку» Олександр Вілкул — 1,1 %.
Більшість опитаних Центром «Соціс» вважають, що на виборах переможуть або Тимошенко (23,5 %), або Порошенко (20,8 %). Лише 4,9 % вірять у перемогу Зеленського, 2,9 % — Бойка, а 2,4 % — Гриценка.
Причому Порошенко випереджає в опитуванні «Соцісу» конкурентів за кількістю тих, хто вже остаточно визначився, за кого голосувати на виборах. У відповідях на питання «Наскільки ви впевнені, що проголосуєте за цього кандидата?» Порошенко отримав найкращий результат — 65,5 % повної впевненості у кандидаті та 31 % тих, хто підтримує діючого Президента, але заявили про можливість змінити свій вибір. У Тимошенко — показники 59 % і 35,7 % відповідно. Далі йдуть Бойко, Зеленський і Ляшко.

Нікому не гарантована перемога
Політолог Віктор Таран пояснив: «Потенційних переможців двоє — Петро Порошенко і Юлія Тимошенко. Вони найбільш готові. Це засвідчили вибори в об’єднаних територіальних громадах. Решта кандидатів працюють або на рівні реґіону, або в Інтернеті. Тому мають мінімальні шанси виграти. Наприклад, Анатолій Гриценко залучає в команду пенсіонерів від політики. Якщо в січні не відбудеться нічого креативного, його кампанія провалиться. Андрій Садовий так і не зміг розбудувати всеукраїнську партію — не знайшов союзників. У лідера «Самопомочі» немає людей. Тому веде кампанію в Інтернеті. Зеленський взагалі технічний кандидат».
«Загалом, виборчі кампанії будуватимуться на зневірі суспільства. Обіцятимуть зробити «все і зараз». У цій ситуації треба критично аналізувати не слова, а дії. Що кандидати зробили. Українці насамперед обиратимуть верховного головнокомандувача, людину, яка веде міжнародні відносини. Це дві головні функції Президента, а не економіка чи соціалка», вважає експерт.
Тим часом результати дослідження, проведеного Інститутом соціології Національної академії наук України, засвідчили, що 49,3 % опитаних ним не бачать таких політиків, котрим вони довірила б владу, натомість бачить лише 20,1 %, а 30,6 % респондентів ще не визначилися з цього приводу.
Володимир Фесенко, політолог і директор Центру політичних досліджень «Пента», коментував дані опитувань так: «Однозначно прогнозувати переможця у боротьбі за пост № 1 занадто необачно. Що можна сказати точно: вибори пройдуть у два тури. Жоден із лідерів не в змозі перемогти в першому турі президентських виборів. Це пов’язано з масштабною кризою довіри до політичних еліт і провідних політичних лідерів. На вихід до другого туру претендують від п’яти до семи потенційних кандидатів на посаду глави держави. І нікому не гарантована перемога».
«У другому раунді боротьби буде домінувати логіка вибору меншого зла. Можливі кілька сценаріїв результату президентських виборів — перемога екс-прем’єр-міністра Тимошенко, котра напередодні старту виборної кампанії лідирує в рейтинґовій гонитві, переобрання чинного Президента, обрання нестандартного («неполітичного») кандидата Святослава Вакарчука або Володимира Зеленського, перемога екс-міністра оборони Анатолія Гриценка, політична криза під час виборів або за результатами першого або другого туру голосування».

Ігор Голод

До слова
Петро Порошенко просить політичні сили та кандидатів у Президенти своїм прикладом засвідчити «високу якість виборчого процесу». «Висока якість виборчого процесу — візитна картка нової України. 2014 року ми разом встановили гідний стандарт вільного і чесного волевиявлення. Закликаю всі політичні сили та кандидатів на найвищу державну посаду засвідчити це своїм прикладом», — написав він у Facebook. За словами глави держави, необхідно забезпечити належне спостереження за президентською кампанією з боку всіх визнаних міжнародних організацій. «Переконаний, що міжнародне спостереження за виборчими перегонами є нашою додатковою гарантією чистоти демократичних процедур та змагальності виборчого процесу, а також стримуючим чинником проти зовнішнього втручання», — додав він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply