Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Президент Зеленський вніс до ВРУ законопроєкт про олігархів

Автор:

|

Червень 09, 2021

|

Рубрика:

Президент Зеленський вніс до ВРУ законопроєкт про олігархів
Петро Порошенко і Володимир Зеленський, дебати на НСК «Олімпійський», 19 квітня 2019 р.

Документ із довгою назвою «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)», який зареєстрований у Верховній Раді України (ВРУ), як невідкладний, теоретично, мав би сподобатися виборцям. Але чи означає ця ініціатива Володимира Зеленського реальну боротьбу зі засиллям олігархів, чи це черговий інструмент, аби мати можливість тиску на політичних противників, зокрема, на Петра Порошенка, п’ятого президента України?

Олігарх: чотири прикмети
За президентським законопроєктом, упізнати олігарха достатньо легко. Така людина повинна мати хоча б три з чотирьох ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (ЗМІ); є кінцевим бенефіціаром суб’єкта господарювання, що є природною монополією чи має монопольні позиції на ринку понад рік, а також підтримує або посилює таке становище; має підтверджені активи у понад 1 млн прожиткових мінімумів станом на 1 січня відповідного року (близько 83 млн USD станом на зараз. — Ред.).
Участь у політичному житті визначають тим, що котрийсь бізнесмен є пов’язаних спільним бізнесом із найвищими державними посадовцями: президентом, народним депутатом, міністром, керівником Національного банку чи очільником якоїсь силової спецслужби. Крім цього, під цю ознаку підпадають особи, які обіймають посади в керівних органах політичних партій або фінансували діяльність політичних партій, політичну агітацію, проведення мітинґів чи демонстрацій із політичними вимогами.
Медійний вплив, за проєктом закону, визначають тим, що підозрювана в олігархії особа є бенефіціаром або «контролером» певного ЗМІ, тобто отримує прибутки чи керує ним. «Ця ознака виглядає чи не найпринциповішою для Зеленського. Під неї підпадають власники та співвласники друкованих або електронних ЗМІ, інформаційних аґенцій, радіо та телебачення. Щоб особи, які підпадають під цю норму, не переоформили права власності на ЗМІ на номінального власника, у документі встановлюють два запобіжники. Якщо після набрання чинності законом і до моменту його застосування до певної особи остання продала свої частки в ЗМІ пов’язаним людям або тим, хто не володіє бездоганною діловою репутацією, то ознаку все одно застосовуватимуть до колишнього власника», — пише портал «Європейська правда».

Погроза референдумом
Питання про статус олігархів може бути винесене на всеукраїнський референдум у тому разі, якщо будуть спроби домовленостей із народними депутатами щодо провалення цього законопроєкту. Про це президент Зеленський заявив на пресконференції після виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Екологія».
«Якщо буду бачити вплив цих людей на парламент України з приводу неголосування, «збивання», зміни цього законопроєкту, відтермінування, тоді мені треба буде підтримка. А якщо в мене не буде підтримки парламенту, в мене залишається найголовніша підтримка — це суспільство. І саме тоді я винесу питання про олігархів на референдум», — заявив він.
Хоча загалом глава держави вважає, що це питання — не для референдуму. «На референдумі мають бути фундаментальна питання. Я б не хотів, щоб питання закону про олігархів, а там не один закон треба проголосувати, для людей стало фундаментальним», — поділився він.

У Зе-команді задоволені всі
Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони, назвав президентський законопроєкт важливим кроком до деолігархізації, але зауважив, що до нього потрібні й додаткові важелі. «Цей крок — безпрецедентний в історії України, і, без перебільшення, вирішальний для її сучасності і майбутнього, — заявив він у коментарі «Українській правді». — Але оскільки корупційна олігархічна система послідовно та системно будувалася протягом трьох десятиріч, її неможливо зламати одразу, і тому необхідним є комплексний підхід». У цьому комплексному підході, за словами чиновника, зокрема, мають з’явитися закони щодо лобізму, «ефективних антитрастових заходів протидії діяльності олігархічних монополій», захисту інвестицій через ефективну судову систему.
Своєю чергою, Давид Арахамія, голова парламентської фракції «Слуга народу» (СН), зазначив, що законопроєкт про олігархів зачіпає інтереси надто багатьох впливових осіб у політиці та бізнесі, тому його ідеї свідомо намагаються дискредитувати. «Ми всі побачили першу реакцію — впливові політичні діячі почали несамовито дискредитувати намагання президента позбавити Україну олігархічного впливу. Українцям зараз треба просто подивитися, хто й як коментує цю тему. Якщо намагаються дискредитувати ідею та не пропонують конкретних кроків для того, щоб олігархи більше ніколи не змогли впливати на всю країну у своїх інтересах, то це й є допомога олігархам», — заявив він і додав, що ухвалення цього законопроєкту буде нелегким, проте депутати парламентської більшості з цим упораються.

Коломойський + Порошенко
Перших двох уже визначили. Бізнесмен Ігор Коломойський і Петро Порошенко, п’ятий президент України, лідер партії «Європейська солідарність» (ЄС), «відповідають критеріям», за якими вони потрапляють до реєстру олігархів. Про це заявив Денис Малюська, міністр юстиції України.
«Партнери п. Коломойського офіційні у ВРУ є, і він не один, тому п. Коломойський точно потрапляє. Партія ЄС усвідомлює, що їхній лідер також автоматично потрапляє в реєстр і це теж зрозуміло», — зазначив він в етері телеканалу «Україна».

«Я не ваш опонент, я ваш вирок»
Саме такі слова в квітні 2019-го тоді ще кандидат у президенти Зеленський озвучив під час дебатів із п. Порошенком на національному спортивному комплексі (НСК) «Олімпійський» у Києві. Після виборів проти переможеного відкрили кілька десятків карних справ. Щойно минулого тижня експрезидент як свідок давав покази слідчим Служби безпеки України в карному провадженні щодо державної зради Віктора Медведчука та Тараса Козака, лідерів проросійської партії «Опозиційна платформа — За життя».
Вочевидь, тепер він ще й потрапить до реєстру олігархів, що суттєво ускладнить діяльність його компаній. Як писав «Міст», Коломойський (1,8 млрд USD) і Порошенко (1,6 млрд USD) увійшли до списку 100 найбагатших українців за версією видання «Forbes Україна».
Проте сам експрезидент вважає, що законопроєкт Зеленського спрямований виключно проти нього і «жодних справжніх олігархів не обмежує». «Вочевидь, із точки зору Зеленського, олігархами є ті, хто не подобається йому особисто — і, безумовно, Порошенко у цьому списку — на першій позиції. Зеленський намагається будь-яким способом позбутися Порошенка. До початку політичної діяльності Порошенко досяг певних вершин у бізнесі, але жоден із його активів не було отримано шляхом приватизації. Компанії, створені Порошенком, ніколи не мали та не мають монопольного статусу на жодному з ринків. Вони не користувалися пільгами з державного бюджету чи доступом до природних ресурсів, не здійснювали і не здійснюють тіньового політичного впливу. Цей законопроєкт має на меті захоплення влади шляхом присвоєння Зеленському позаконституційних диктаторських повноважень, де у позасудовий спосіб будуть призначатися правильні або неправильні політики, а контрольований Зеленським регулятор без суду визначатиме доброчесність чи недоброчесність ЗМІ, що означатиме як наслідок захоплення владою незалежних ЗМІ лише тому, що їхня редакційна політика не подобається Зеленському», — йдеться в коментарі партії ЄС.
Раніше «Міст» розповідав, проти кого створюють в Україні закон про олігархів.

Ігор Берчак

До слова
За інформацією Комітету виборців України (КВУ), 67 мільйонерів із фракції партії СН орендують житло за бюджетні кошти. Про це КВУ повідомляє на своєму сайті за результатами аналізу декларацій нардепів, які отримують бюджетну компенсацію для оренди житла або винайму готельного номера. «Із 147 народних депутатів, які орендують житло за бюджетні кошти, 81 депутат має на своїх рахунках більше 1 млн грн. Серед депутатів-мільйонерів найбільше представників фракції СН — 67 осіб», — йдеться у повідомленні. «На думку КВУ, парламенту варто відмовитися від практики виплати коштів для нардепів на оренду житла. Абсолютна більшість депутатів, які отримують такі кошти, могли б оплачувати винайм житла самостійно», — зазначив Олексій Кошель, голова КВУ. Відповідно до Закону «Про статус народного депутата України», у витратах на забезпечення діяльності ВРУ передбачені кошти на оренду житла або винайм готельного номера. Право на отримання таких коштів мають нардепи, не забезпечені житлом у м. Києві або на відстані понад 30 км від меж столиці.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply