Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 21, 2021

Президент Зеленський позбувся неслухняного голови ВРУ

Автор:

|

Жовтень 13, 2021

|

Рубрика:

Президент Зеленський позбувся неслухняного голови ВРУ
Руслан Стефанчук, новий голова ВРУ

В Аґенції моделювання ситуацій констатували повну узурпацію влади в Україні.

Оцінка діяльності
284 депутатів Верховної Ради України (ВРУ) проголосували 7 жовтня за відкликання Дмитра Разумкова з посади її спікера. 215 із них — із президентської фракції «Слуга народу» (СН), ще четверо з неї утрималися, а семеро, четверо з яких — голови парламентських комітетів, не голосували). 20 — із фракції «Батьківщина», 19 — із депутатської групи «За майбутнє», 18 —із депутатської групи «Довіра». По шестеро — з фракції «Голос» і позафракційних.
Депутат Гео Лерос заявив, що за голоси депутатам платили по 200 тис. USD. Але доказів не подав. А фракція «Батьківщина» пояснила, що її голосування — «оцінка діяльності монобільшості».
Олександр Корнієнко, голова партії СН, закликав депутатів відкликати п. Разумкова, звинувативши його, за словами експерта Центру політичних досліджень Антона Федорціва, у «відступництві» й зраді якихось мітичних ідеалів популістської партії». А також у «саботажі реформ», «закулісних домовленостях із опонентами й «лукавстві» — коли люди починають говорити одне, робити друге, а мати на меті щось третє — не зовсім зрозуміле та потаємне».
А Віталій Бала, директор Аґенції моделювання ситуацій, прокоментував: «Процедура відсторонення Разумкова виглядала дуже погано, абсолютно безчесно з боку депутатів фракції СН. Те, що говорили, нагадувало «комсомольські збори», на яких треба було звинувачувати, але не було за що, тому говорили дурниці».
Проте «слуги» ініціювали відкликання Разумкова після того, як той надіслав до Венеційської комісії закон про олігархів. «Те, що було зроблено, дає можливість звертатися до Конституційного суду, щоб заблокувати цей процес. Мені здається, що це було зроблено навмисно — щоб створити умови для подальшого блокування процесу деолігархізації», — заявив депутат Корнієнко.

«Починає жерти»
За те, що викрив «слуг» в імітації боротьби проти олігархів, став ворогом чинної влади. 7 жовтня продовжив її розвінчування: «Ми йшли (у ВРУ. — Ред.) змінити країну. Зробити її кращою. Пам’ятаю, як світилися очі у людей, які долучалися до команди (Зеленського. — Ред.). Сьогодні в цій залі бачу вже інші очі. Я намагався робити так, щоб хоч частина обіцянок стала реальністю, а не гарними назвами і гаслами, за якими дуже часто ховаються неправильні, незаконні речі». «Принцип права на власну позицію і свободу слова змінив принцип «хто не з нами, той проти нас». Принцип «закон для всіх» став принципом «друзям все, ворогам — закон». Принцип «офшори для влади — ганьба» став принципом «нічого страшного», — констатував він.
Свою незалежність від президента на посаді спікера пояснив так: «Парламент повинен бути парламентом у парламентсько-президентській республіці. Це ті чаші терезів, на яких сьогодні існує наша держава. Дуже погано, коли одна вертикаль влади починає жерти іншу. Це призводить до катастрофічних наслідків».
Якщо вірити запевненням Разумкова, що близько 50 «слуг» вибачилися перед ним за голосування за його відкликання, то вони, по суті, погодилися з його розвінчуваннями. Він також визнав, що «помилився і в людях, помилився і в цінностях, із якими вони йшли».
На запитання журналіста Бі-бі-сі «Чи залишаєтесь ви на тих же позиціях, що якась мораль все ще обмежує Зеленського, коли в нього повна влада в країні?», Разумков відповів: «Банкова (вулиця в Києві, на якій розташовано Офіс президента України, ОПУ. — Ред.) — якесь прокляте місце. Дуже змінює людей».
Утім, змінився й Разумков. Адже розпочинав політичну кар’єру в Партії реґіонів, яку очолював горезвісний Янукович, вперто відмовлявся спілкуватися українською мовою.

«Останній форпост»
Ярослав Желєзняк, голова фракції «Голос», зауважив під час відставки спікера порушення регламенту — звіти Рахункової палати та голови ВРУ не роздали, згідно зі законом, за два дні до процедури відкликання спікера. Партія «Голос» пояснила у своїй заяві відставку Разумкова так: «Спікер, який дотримується регламенту, — останній форпост можливості роботи парламенту як незалежної інституції. Його відставка означає повну й остаточну концентрацію всієї влади. Це неґативно вплине і на інші процеси в державі».
За словами Антона Федорціва, експерта Центру політичних досліджень, не «під запис» депутати більшості визнали, що відкликання спікера в їхньому виконанні порушує регламент. А Сергій Соболєв, заступник голови партії «Батьківщина», зауважив, що після відставки «слуги» почали вибігати зі зали та розходитися, бо їм було соромно. Відтак констатував: «Це фінальна точка перед стартом нової виборчої кампанії».
Олена Шкрум, депутатка з фракції «Батьківщина», навіть подякувала Разумкову за те, що за час його спікерства «не було жодного переголосування законів, голосувань по 17 разів, щоб знайти голоси, кнопкодавства, голосування законів без обговорень, 74 законів за одну ніч — як вимагав ОПУ». І за те, що «намагався бути спікером усього парламенту, а не для однієї фракції, й відстоював незалежність парламенту як інституції і його самостійність на прийняття рішень».

«Точка відліку»
Мелінда Гарінґ, експертка Атлантичної ради, дійшла такого висновку: «Зеленський побачив, що значимість Разумкова зростає і йому це не подобалося. Я стурбована, що не стало ще одного важеля перевірки Зеленського. Усунення Разумкова — ще одна ознака, що в Києві справи рухаються в неправильному напрямку».
Своєю чергою, Маттіа Неллес, програмний директор берлінського Центру ліберальної сучасності, вважає: «Усунення Разумкова означає відхід останньої впливової особи, яка не підтакувала та іноді ставила під сумнів президентський курс».
А Руслан Рябошапка, ексгенпрокурор України, попереджає: «День відставки Разумкова є точкою зворотного відліку для Зеленського. Тому що вся повнота влади на ньому, і людей, які біля нього, які можуть впоратися, й які можуть підказати чи допомогти, або в критичний момент сказати «ні», вже немає. Тому віднині можна вважати свого роду початком кінця Зеленського та його команди. Усунення Разумкова з посади спікера парламенту було великою помилкою Зеленського, яка вплине на його політичну кар’єру. Разумков був своєрідним останнім запобіжником для того, щоб утримати Зеленського та його команду від ще більших помилок. Тепер таких запобіжників немає. Сьогодні вся повнота влади в країні й вся відповідальність за те, що відбувається, лежить винятково на одній особі. І цією особою є президент України»
Відтак політтехнолог Тарас Березовець прогнозує: «Дуже скоро ті ж «слуги», які відправили спікера у відставку, прибіжать до Разумкова з проханням прийняти їх у нову партію, яка може дуже немало взяти на електоральному полі самого Зеленського. Це один із поворотних моментів президентства нинішнього гаранта».

Максимально лояльний
8 жовтня замість Разумкова ВРУ обрала своїм головою 46-річного «слугу» Руслана Стефанчука, який до цього був першим заступником спікера. Тож ексдепутат парламенту Тарас Чорновіл нагадав: «Коли приймали закон «про олігархів», тоді ще віцеспікер Стефанчук вчинив кримінальний злочин — повністю ліквідував конституційну процедуру щодо права депутатів на законодавчу ініціативу. В результаті заплутався й проголосував за взаємовиключні правки».
У партії «Голос» заявили: «Лояльний до ОПУ віцеспікер просто переламав парламент через коліно». А Кіра Рудик, голова цієї партії, констатувала: «Призначення максимально зручного та лояльного спікера доводить, що влада не збирається відступати від своєї концепції «лояльність важливіша за професіоналізм». Важливіше будувати максимально лояльну систему для утримання та примноження влади».
Політ технолог Олександр Кочетков прогнозує: «За Стефанчука парламент може перетвориться на верстат зі штампування законодавчих рішень ОПУ. Законопроєкти будуть розглядати за скороченою процедурою, без вникання в пропозиції або зауваження опозиційних фракцій». А Віталій Бала попереджає: «Стефанчук в ролі спікера — людина, яка буде виконувати будь-які забаганки ОПУ. Це повна узурпація влади в країні».
Як повідомляв «Міст», авторитарний президент потребує слухняного спікера парламенту.

Ігор Голод

Пряма мова
Юрій Винничук, письменник:
— Те, що серед слуг чимало телепнів, зрозуміло, але є у них недурні політтехнологи. От вони розкинули карти, поворожили на кавовій гущі і дійшли висновку: «Вово, суши капусту, на другий термін не вигребеш». І що ж робити? Не вигребе Вова. А чого доброго, ще й сяде. «Еврика! Нужни новиє ліца! А як виткати з повітря вже і негайно нове ліцо? Ніяк.
Тому беруть старе. Добре перевірене. Ну, і щоб коксу не вживав, не мотав головою та ліпив правильні складносурядні речення. Але наш мудрий нарід дурний-дурний, та не дуже. Дуже, але не настільки. Хто ж тепер буде бачити в якомусь зеленому слузі нове ліцо? Тому спершу треба з нього здерти все, що поналипало від слуг: лушпайки, зелений мох, цвіль, яка вже висіялася. Відчистити від слуг так, щоб аж блищав. Щоб нічого не залишалося, навіть запаху Зе. Жодної цибулі з часником, а щоб пахнув тільки водочкою і сільодочкою. На такий запах наш елехторат готовий на все. А для цього що треба? Перетворити слугу на дисидента, опозиційника, лютого критикана влади, лічного врага Бубочки. Вибір упав на Разумкова. Його тепер звинувачують у дуже смішних гріхах, які насправді Зе-команді лише на руку. Але з чогось треба ліпити нове ліцо. Й ось перед нами, як Ахвродита з піни, явиться старе нове лицьо борця за краще життя трудящих — таваріща Разумкова. Продукта «русского міра», який, як і Зєля, має далеко в носі всі проблеми аборигенів. Але зараз він буде «мочити» Зе-владу, гостро її критикувати, пропонувати законопроєкти, які страх, як сподобаються мудрому наріду і тролити нашого янелоха. Далі стежте за пальчиками. Людиска! Будьте пильними!

About Author

Meest-Online