Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Президент України ніяк не порве з олігархом

Автор:

|

Березень 21, 2021

|

Рубрика:

Президент України ніяк не порве з олігархом
Володимир Зеленський

Рада національної безпеки й оборони (РНБО) України не обмежилася блокуванням 2 лютого телеканалів, які фактично належать куму Путіна Медведчуку.

Немає іншого шляху
11 березня РНБО ухвалила, за словами Юрія Бутусова, позаштатного радника міністра оборони, «серію конструктивних рішень, які поглиблюють розрив у відносинах між Україною та Росією». Він пояснив, що після обвалу рейтинґів у влади «немає іншого шляху, окрім як спробувати опертися на прозахідний порядок денний, показати суспільству стратегію реформ та повністю незалежний від Російської Федерації (РФ) політичний курс».
Але радник також вважає: «Це тільки перші кроки. І далеко не всі групи впливу в оточенні президента підтримують такий шлях. І ми поки що не знаємо те, наскільки послідовний він буде».
Зокрема, 19 лютого ц. р. РНБО заблокувала активи й майно пов’язаних із Медведчуком підприємств, анулювала ліцензії й дозволи їм та доручила повернути державі нафтогін кума Путіна. А 26 лютого зобов’язала уряд розробити впродовж двох місяців законопроєкт щодо подвійного громадянства в Україні.
Ігор Попов, президент аналітичного центру «Політика», пояснив: «Недопустимо, щоб у керівництві органами влади та силовими структурами працювали особи з паспортами інших країн». А оглядач Володимир Шевчук дійшов такого висновку: «Йдеться про протидію одній із технологій Кремля в Окремих районах Донецької й Луганської областей (ОРДЛО) — роздати там «паспорти» (як РФ, так і самих «республік»), створивши «армію виборців», яка на місцевих виборах проголосує під контролем окупантів. Потім Москва стане вимагати від Києва та Заходу визнати таку «місцеву владу».
Натомість 11 березня РНБО ухвалила «Стратегію деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та Севастополя», створити при Офісі президента (ОПУ) Центру протидії дезінформації, посилити боротьбу з контрабандою з ОРДЛО та повернути державі один зі найбільших виробників авіадвигунів у світі — підприємство «Мотор Січ», до 80 % акцій якого належать китайській компанії Skyrizon, громадянам Китаю Ван Цзін і Ду Тао й українському бізнесмену Олександрові Ярославському. Але наважилася на це щойно після введення в США санкцій щодо Skyrizon як до суб’єкта, котрий може діяти в інтересах армії Китаю. Відтак, загрожувати безпеці США.
Олексій Данилов, секретар РНБО, також підтвердив 11 березня причетність до обшуків того дня на пов’язаних із Медведчуком автозаправних станціях «Глуско». Дослівно ж запевнив журналістів: «Коли ми з вами зустрічалися на початку лютого, я сказав, що буде дуже багато цікавих речей з наведення ладу в нашій країні, й якщо хтось щось поцупив, якщо хтось поводиться щодо держави не в спосіб, визначений законодавством, він буде мати те, про що ви зараз кажете».
Служба безпеки України запевнила, що викрила в «Глуско» масштабну оборудку «тіньової» реалізації нафтопродуктів. Орієнтовна сума ухилення податків — близько 240 млн грн. Юрій Бутусов пояснив: «Глуско» — генератор готівки в структурах кума Путіна. «Розрив» однієї з афілійованих структур Медведчука стане прецедентом».

Обіцянка — «цяцянка»?
На запитання про санкції щодо мільярдера Ігоря Коломойського секретар РНБО також відповів ухильно: «Що стосується ситуації, пов’язаної зі введенням санкцій щодо фізичних та юридичних осіб, на наступному засіданні обов’язково буде продовжена ця ситуація. Ми сьогодні на засіданні розглядали це питання, дали доручення відповідним органам. Хочу зауважити, що в нас є п’ять інституцій, які, згідно з чинним законодавством, подають пропозиції про запровадження або скасування санкцій. Це СБУ, Кабінет Міністрів, Верховна Рада, Національний банк і, відповідно, президент України. На наступному засіданні «обов’язково буде розглядатися санкційне питання. Кого це буде стосуватися — дізнаєтесь лише після проведення засідання РНБО».
Але ця обіцянка наразі залишається «цяцянкою». А тим часом Курт Волкер, колишній спецпредставник Держдепартаменту США в Україні, нагадав, що після того, як Держдеп вніс 5 березня Коломойського до санкційного списку через його причетність до значної корупції, «було очікування, що Україна зі свого боку зробить свою частину роботи, розслідуючи його (Коломойського. — Авт.) кримінальну активність».
13 березня в редакційній колонці часопису The Washington Post пояснили: «Офіс Зеленського опублікував заяву у відповідь на санкції США, в якій сказано, що «Україна вдячна всім своїм партнерам за підтримку» в «битві з олігархами». Але президент повинен проявити більшу відданість цій боротьбі. Він повинен однозначно порвати зі своїм давнім партнером Коломойським, телевізійна мережа якого зробила його президентом, і підтримати проти нього кримінальне обвинувачення. Це є умовою подальшої співпраці з адміністрацією Байдена».
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», зауважив із цього приводу: «Публікації американських засобів масової інформації про ситуацію довкола розмови президентів США й України — невипадкові. Це витоки». А коли Деніел Вайдич, працівниця аналітичного центру «Атлантична рада», запитала у колишньої американської посадовиці, близькою до адміністрації Байдена, про те, чому той досі не зателефонував президенту України, то почула відповідь: «Зеленському корисно посидіти та почекати своєї черги на дзвінок. Він не бореться з усієї сили, щоб подолати корупцію».
Дипломат Костянтин Єлісєєв пояснив: «У Вашинґтоні твердо переконані, що ключ до стратегічного успіху України — в ефективній боротьбі проти корупції та впливів олігархів. У цьому контексті зростає значення «справи Коломойського» як тесту — партнери пильно спостерігають за діями (бездіяльністю) президента Зеленського у відповідь (а, власне, у розвиток) на американські санкції».
Як повідомляв «Міст», Європейський Союз підтримав санкції США проти Коломойського.

Нові голови у гідри
Тим часом з’явилася нова інформація. Виявилося, що діяльність пропаґандистських телеканалів «112 Україна», NewsOne і ZIK, що опинилися під санкціями, координував Олексій Громовим, заступник керівника Адміністрації президента РФ. Про це повідомила Мар’яна Безугла, народна депутатка від партії «Слуга народу». За її словами, на збирання українськими спецслужбами достатнього обсягу інформації щодо фінансування телеканалів знадобилося пів року.
Після невдалої спроби випустити в етер новий телевізійний канал «Перший незалежний», мовлення якого припинили вже за годину після старту, Віктору Медведчуку конче потрібен якийсь рупор. Тож він придбав в олігарха-втікача Дмитра Фірташа 80 % акцій телеканалу «Інтер» і має намір купити ще кілька каналів.
Водночас харківський юрист Роман Лихачов подав до суду скаргу через блокування каналів Медведчука, бо вважає це рішення незаконним. Він вимагає відновити мовлення телеканалів «112 Україна», NewsOne і ZIK. Верховний суд уже розпочав розгляд цієї справи. Адвокат позивається до президента України та запевняє, що указ Володимира Зеленського про запровадження санкцій проти проросійських медіа нібито є незаконними. Мовляв блокування телеканалів порушує його право на інформацію. В ОПУ вважають цей позов необґрунтованим.
У Верховному суді також зареєстрували ще один позов, у якому вимагали відновити мовлення медведчуківських медіа. У цьому провадженні позивачем виступило товариство з обмеженою відповідальністю, якому належить телеканал «112 Україна». Однак суд об’єднувати ці дві справи відмовився. «За своєю природою та предметом доказів ці справи різні. В одній справі розглядають предмет доказу, пов’язаний із правом доступу до інформації. Тоді, як у іншій справі йдеться про захист права на здійснення підприємницької діяльності, права власності, втрати свої авдиторії, формування неґативного іміджу телеканалу та свободи слова», — розповіла суддя Мирослава Білак.
Водночас журналісти видання «Оглядач» оприлюднили нові аудіозаписи розмов щодо Донбасу, голоси учасників яких схожі на Віктора Медведчука та Владислава Суркова, колишнього помічника президента РФ. Чоловіки обговорюють призначення так званого міністра оборони ДНР Володимира Кононова, створення якоїсь Ради міст і корупційні схеми на Донбасі, зокрема, постачання готівки до Дебальцевого. Також згадують мінські угоди, щодо яких Медведчук нібито мав передати побажання Суркову. Після появи цих аудіозаписів у СБУ повідомили, що плівки досліджують.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply