Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 5, 2022

Президент та уряд запланували провал в економіці

Автор:

|

Листопад 14, 2020

|

Рубрика:

Президент та уряд запланували провал в економіці
Денис Шмигаль

Термін реалізації «Стратегії сталого розвитку «Україна-2020» завершиться лише наприкінці цього року, але теперішній український уряд і президент, замість виконувати її, вже запропонували іншу.

«Мета амбітних»
Національна рада реформ (спеціальний консультативно-дорадчий орган при Президентові України з питань стратегічного планування, узгодження позицій щодо впровадження в Україні єдиної державної політики реформ та їхньої реалізації. — Ред.) 24 грудня 2014 року схвалила «Стратегію сталого розвитку «Україна-2020», що передбачала 62 реформи та досягнення 25 ключових показників оцінки їхнього виконання. Олександр Софій, експерт громадської організації «Європейський діалог», тоді запевняв: «Цей документ створений, орієнтуючись на європейські взірці, зокрема, на стратегію «Європа-2020», по своїй суті став найважливішим стратегічним документом країни. Вперше на рівні офіційних документів говорилося про те, чого так бракувало молодій українській державі, — відповіді на запитання «Куди ми йдемо?», «Які завдання стоять перед владою і суспільством?».
Зокрема, в «Стратегії сталого розвитку» передбачили, що Україна посяде в рейтинґу Світового банку Doing Business місце серед перших 30 позицій. А її рейтинґ за зобов’язаннями в іноземній валюті за шкалою рейтинґової аґенції Standard & Poors мав бути не нижче інвестиційної категорії ВВВ.
Валовий внутрішній продукт (ВВП) у розрахунку на одну особу сподівалися підвищити до 16 тис. USD. Чисті надходження прямих іноземних інвестицій до 2020 року — до 40 млрд USD. Витрати на національну безпеку й оборону — до не менше 3 % від валового внутрішнього продукту. За індексом сприйняття корупції Transparency International Україна мала увійти до 50 кращих держав світу. А середня тривалість життя — зрости на три роки.
Тодішній голова адміністрації президента Борис Ложкін пояснив: «Стратегія «Україна-2020» — візія того, де Україна повинна бути у майбутньому, і конкретні ключові показники ефективності держави, на які маємо вийти. В такому разі будемо мати нормальну східноєвропейську Україну рівня Польщі, Угорщини чи Словенії — за рівнем життя, достатку, свобод і правосуддя». А президент Порошенко запевнив: «Мета амбітних реформ — досягти європейських стандартів життя і підготуватися до того, щоб у двадцятому році подати заявку на членство в ЄС».

«Досить міряти»
Але 20 травня 2019-го президентом став Володимир Зеленський. Тож завершити реалізацію «Стратегії сталого розвитку «Україна — 2020» судилося йому. Та хоч термін її реалізації сплине лише наприкінці року, оглядачка Ганна Пєшкова уже підсумувала 7 листопада: «Озвучені в ухваленій шість років тому «Стратегії сталого розвитку «Україна-2020» плани реалізувати не вдалося. Всупереч планам потрапити в топ-30 рейтинґу Doing Business Світового банку, Україна 2020 року посіла там 64-те місце». «Україна мала увійти до 50 кращих країн світу за індексом сприйняття корупції Transparency International. У підсумку 2019-го країна посіла 126-те місце з 180 і опинилася на одному рівні з Киргизстаном, Азербайджаном і Джибуті. ВВП у розрахунку на одну людину повинен був до 2020 року зрости до 16 тис. USD, але склав 13 тис. USD. Більше 3 % від ВВП на національну безпеку й оборону — один із небагатьох планів «Стратегії», який чиновники втілили», — поінформувала вона.
Невтішні результати реалізації не дивуватимуть, зокрема, тому, що президент та уряд, замість виконувати актуальне, вже запропонували інше. Позаминулого місяця на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України з’явилася публікація «Уряд офіційно розпочав створення Національної економічної стратегії-2030».
Зокрема, у ній розповіли: «Під головуванням міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашка відбулося установче засідання робочої групи з розробки Національної економічної стратегії-2030. Стратегія є ініціативою президента та прем’єра України».
Урядовець запевнив, що офіційному старту нової стратегії «передувала відповідна робота експертних організацій, наукових установ і урядових інституцій». Тобто нову стратегію розробляли ще до завершення терміну виконання попередньої.
Ба більше — Володимир Зеленський підписав указ «Про цілі сталого розвитку України на період до 2030 року» ще 30 вересня… 2019-го. А в посланні до парламенту про внутрішнє й зовнішнє становище України сказав 20 жовтня ц. р. про цей документ так: «І найголовніше. Україні потрібна повноцінна стратегія розвитку. Не на два, три чи п’ять років. Досить міряти розвиток України політичними каденціями. Нам потрібне чітке бачення, куди й чому має рухатись наша економіка до 2030 року».
На що колишній український прем’єр Арсеній Яценюк зауважив 6 листопада: «В Україні влада обговорює економічну стратегію до 2030 року, хоча країні потрібно справлятися з вражаючою епідемічною ситуацією. Тільки сьогодні 440 тис. хворих. А я спілкувався зі серйозними експертами. Вони сказали: «Якщо буде зберігатися така тенденція, як є сьогодні, рік закінчимо із 1,3 млн. випадків». Це 400 тис. щомісяця. Як країна з цим впорається?».

«Це фантастика»
Богдан Данилишин, колишній міністр економіки України, дорікнув: «Якщо документ називається гучним словом «стратегія», то в ньому мало б бути проаналізовано стан справ у світовій економіці (зокрема, має бути зазначено про ті тектонічні технологічні зміни, які в ній відбуваються); повідомлено про стан української економіки в поточний момент; заявлено про бажання подолати цей стан, про інструменти і методи подолання цього стану».
А на запитання «Все це є в стратегії?» відповів: «Принаймні, немає якісного аналізу того, як розвивається світова економіка, складовою частиною якої є українська. Немає аналізу технологічних змін в світовій економіці. Це серйозне упущення, тому що не зрозумілий контекст, в якому ми повинні здійснити трансформацію. Можливо, у профільному міністерстві не усвідомлюють тих новацій, які динамічно змінюють світову економіку?».
А Олег Нів’євський, професор Київської школи економіки, зауважив, що у новій урядовій стратегії є «багато ляпів, неточностей і відверто контраверсійних пропозицій». «Стратегія робить помилку, яку до цього постійно робили політики — ототожнювання аграрного з сільським розвитком. В цій стратегії сільському розвитку взагалі не приділяється уваги. Тобто виходить, що Кабінет Міністрів взагалі не має стратегії сільського розвитку? І це коли в країні в селі проживає більше 30 % населення».
Експерт зауважив і «розрахункову хибу — вплив земельної реформи»: «Згідно зі стратегією, прогнозується, що від відкриття ринку землі за десять років, ВВП України виросте на 80-85 млрд USD. Якась астрономічна, як на мене цифра. Якщо всі ці 85 млрд USD віднести на агро, воно має зростати щонайменше на 22 % на рік, щоб зрости на 85. Але навіть якщо тільки половину 85 млрд USD віднести на агро (як головний вигодонабувач цієї реформи), а решту залишити на банківське кредитування тощо, все одно це мають бути стахановські темпи реального зростання — близько 15 % на рік».
Професор також вказав на, за його словами, «контроверсійну хибу»: «У стратегії дуже багато уваги приділяється детінізації, і навіть є ціль — нуль тіньового сектору. Звісно, це фантастика. Але дивно, що зі стратегії так відверто «стирчать» вуха родини законопроєктів «Запровадження вирівнювання податкового навантаження у легальних фермерів і тіньових». Щодо цього була напружена дискусія в червні-липні ц. р.
«Чому стратегія називається «економічною», якщо в ній і соціальні, і екологічні, і охорона здоров’я, і культура — майже всі елементи життєдіяльності країни? Чому є велика ймовірність загального промаху з ухваленням та імплементацією цієї національної стратегії?», — дивувався він.
Тож, як бачимо, чинні президент та уряд України також переймаються не тим, як виконувати актуальні завдання, накреслені ними ж. Для них достатньо лише декларувати наміри.
Раніше «Міст» розповідав дивний кінець «епохи зубожіння».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply