Новини для українців всього свту

Saturday, May. 21, 2022

Пошуки компромату на Порошенка здатні спрацювати, як бумеранг

Автор:

|

Лютий 20, 2022

|

Рубрика:

Пошуки компромату на Порошенка здатні спрацювати, як бумеранг

Микола Чаус

Володимир Ар’єв, депутат Верховної Ради Україи (ВРУ), опублікував резонансне відеоінтерв’ю.

«Щоб щось розказав»
Микола Чаус, скандальний колишній суддя Дніпровського районного суду міста Києва, розповів депутату очолюваної Петром Порошенком парламентської фракції «Європейська солідарність», що його викрали торік 3 квітня в Молдові й перевезли до України, де побоями домагалися від арештанта свідчити проти попереднього глави держави. І погрожували вбити, якщо не напише, що отримав від Порошенка вказівки засудити Геннадія Корбана, колишнього заступника голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Натомість портал «Українська правда» цитував 11 лютого з протоколу свідчень Чауса слідчим, що його привезли до водойми на Вінниччині й посадили в ґумовий човен, який пропускав воду. Тому чоловік вирішив, що його хочуть убити. «Я схопив кремезнішого за одяг та потяг у воду. Той вчепився за човна, й я зрозумів, що він не вміє плавати. Кремезніший сказав худорлявому, щоб схопив мене за майку, однак, я її зняв та залишив у воді. Приплив до берега й заховався в очереті. Через втому та пережитий стрес заснув. Коли прокинувся, почало світати. Ні автомобіля, ні човна, як і всіх тих осіб, на тому березі вже не було», — розповів він.
Депутат Ар’єв прокоментував це: «Є всі підстави стверджувати, що викрадачі були з Головного управління розвідки міністерства оборони України». І 9 лютого опублікував інтерв’ю з Чаусом. Того ж дня адвокати Порошенка показали відео, на якому начальник Головного управління розвитку і супроводження матеріального забезпечення Збройних сил Дмитро Марченко, колишній заступник міністра оборони Ігор Павловський, генеральний директор «Кузні на Рибальському» Валерій Шандра та підприємець Сергій Кузяра стверджували, що слідчі обіцяли їм закрити їхні кримінальні справи в обмін на свідчення проти п’ятого президента.
Зокрема, п. Марченко заявив: «Пропонували, щоб я щось розказав на Порошенка, або на Бірюкова, або на міністра оборони, і тоді проти мене справу закриють». А п. Павловський запевнив: «Безпосередньо натякали на те, «чого ти сидиш». Все для того, щоб це пов’язати безпосередньо з п’ятим президентом».
Своєю чергою, п. Шандра розповів: «Я чотири місяці перебував у слідчому ізоляторі, мабуть, це дуже зручно тримати людей під вартою для того, щоб тиснути на них психологічно й отримати певний результат, який потребувало політичне керівництво країни. Передавали мені привітання з фразами, що «нам потрібні зовсім інші люди, тому до вас претензій не бачимо, дайте якісь свідчення». А п. Кузяра стверджував: «Лякали та розповідали, що для мене правильним було б, якби дав свідчення, які б дозволили притягнути до відповідальності Порошенка».

«СБУ отримала вказівку»
Опубліковане депутатом Ар’євим інтерв’ю — не перше свідчення про спробу використати Чауса проти експрезидента України. Торік 17 вересня Віктор Кононенко, колишній заступник голови Служби безпеки України (CБУ), написав у Facebook: «Влада готує чергову провокацію проти Порошенка. За моєю інформацією, з цією метою СБУ отримала вказівку фальсифікувати кримінальне провадження, відкрите за фактом викрадення екссудді Чауса. Але він не дає жодних «викривальних» свідчень, заради яких його, по суті, й викрадали. Тому «ліпити» вирішили самі. У Національному антикорупційному бюро витребували матеріали, які стосуються епізоду втечі Чауса з України 2016 року, й планують «втюхати» (нав’язати) суспільству, що реальне викрадення екс-судді здійснило оточенням п’ятого президента саме тоді».
Чаус опинився в Молдові після того, як його схопили 2016-го під час отримання 150 тис. USD хабаря від обвинуваченої в торгівлі наркотиками Світлани Сасевич, звільненої ним від ув’язнення з призначенням іспитового терміну. Арешту уник тоді завдяки суддівському імунітету, скасованому в Україні вже після втечі Чауса.
2019 року Антон Шевцов, підозрюваний у державній зраді та відомий своїми проросійськими поглядами екскерівник Вінницького управління поліції, заявив, що охоронці Порошенка буцімто доправили Чауса до літака, на якому той без митного та прикордонного контролю вилетів із України. Цієї заяви виявилося досить для Державного бюро розслідувань, аби порушити проти експрезидента справу за статтями «незаконне переправлення осіб через державний кордон України способом, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яку незаконно переправляли через державний кордон України, вчинене за попередньою змовою групою осіб або службовою особою з використанням службового становища» та «зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки».
Потребу п. Порошенка влаштовувати втечу Чаусу пов’язали з головуванням останнього у суді над Корбаном. Мовляв, кримінальну справу щодо нього нібито замовив Порошенко, тож доводилося остерігатися, що Чаус це підтвердить, аби пом’якшити собі покарання за хабарництво.
Але для свідчень Чауса проти Порошенка екссуддю потрібно було повернути з Молдови. Тамтешні правоохоронці з’ясували, що його вивіз на Батьківщину військовий аташе посольства України. А генеральний прокурор Молдови заявив, що «у викраденні Чауса були задіяні українські спецслужби».

«Як Ґонгадзе для Кучми»
Депутат Ар’єв стверджував, що, за інформацією його джерела в Головному управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони, колишнього суддю насправді викрали за наказом із Офісу президента (ОПУ) Зеленського та переховували на базі ГУР на Київщині. А згодом — на військовій базі біля Первомайська.
Після втечі від викрадачів Чаус попросив допомоги у війта села Мазурівка на Вінниччині, який повідомив про нього поліції, в якій розповіли про появу екссудді ініціатору його розшуку — Національному антикорупційному бюро України (НАБУ). Але його аґентів випередила СБУ.
Тож спецпризначенці НАБУ влаштували перегони за кортежем, яким Чауса везли до будівлі головного управління СБУ в Києві й блокували її з вимогою видати їм екссуддю. Небажання підпорядкованих президенту працівників СБУ віддати його незалежному від глави держави НАБУ пояснила торік 4 серпня Галина Янченко, депутатка ВРУ: «Чаус для багатьох правоохоронних органів є корисним джерелом інформації, людиною, чиї свідчення можуть лягти в основу інших кримінальних проваджень, зокрема, щодо колишніх високопосадовців».
Відтак політолог Тарас Загородній дійшов такого висновку: «Влада готується до дочасних президентських виборів. І для того, щоб переобрати Зеленського, необхідно зачистити політичне поле. Першим під удар потрапляє Порошенко».
Але ексгенпрокурор України Руслан Рябошапка вважає, що свідчень Чауса не достатньо, щоб звинувачувати Порошенка. Із ним погодився Сергій Горбатюк, колишній керівник Управління спецрозслідуваннь Генеральної прокуратури України: «Складно вважати, що суддя районного суду може володіти істотним компроматом. Максимум, що може бути, що до нього, припустимо, приїжджали з Адміністрації президента і казали, що робити і коли. Але ж що тут дивного? Цим займалися повально. Якщо Чаус скаже, що у такій ситуації посилалися на Порошенка, то це не доказ, за яким можна притягнути Порошенка? Якби припустити, що він записував такі розмови, то, гадаю, щось уже оприлюднили б».
Тож політолог Володимир Фесенко констатував: «Люди, які мають стосунок до історії Чауса, грають у гру «Налякай Порошенка». Не думаю, що дуже налякають».
Віктор Трепак, колишній перший заступник голови СБУ й ексзаступник генпрокурора України, визнав: «Такого штибу спецоперації проводять лише зі санкції політичного керівництва держави. В інтересах свого захисту виконавці можуть піти на співпрацю зі слідством, на укладення відповідних угод із ним, розкриваючи інформацію як про обставини спецоперації, так і про її організаторів. Політичне керівництво держави, у чиїй сфері повноважень перебувають спецслужби, має розуміти, що за таких обставин ниточки потягнуться аж нагору».
Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції, констатував: «За спробами наздогнати Порошенка у Зеленського забули про закон, чим ризикують повторити політичну долю останнього». А Андрій Головачов, політичний експерт, резюмував: «Справа Чауса для Зеленського стала тим же самим, що й справа Ґонгадзе для Кучми».
Як повідомляв «Міст», скандальному екссудді Чаусу змінили запобіжний захід.

Ігор Голод

До слова
11 лютого Київський апеляційний суд залишив запобіжний захід п’ятому президенту Петру Порошенку без змін. Вислухавши арґументи сторін, судді пішли до нарадчої кімнати. Після повернення з неї суддя-доповідач Юрій Трясун зачитав резолютивну частину ухвали. «Колегія суддів постановила: ухвалу слідчого судді Печерського районного суду Києва від 19 січня ц. р. (про обрання Порошенку особистого зобов’язання. — Ред.) залишити без змін», — заявив він. Відтак апеляційні скарги як представника ОПУ, так і адвокатів п. Порошенка залишили без задоволення. Обвинувачення вимагало взяти експрезидента під варту, а захист — не обирати запобіжний захід узагалі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply