Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Президент Порошенко заявив, що РФ може атакувати Маріуполь

Автор:

|

Липень 26, 2018

|

Рубрика:

Президент Порошенко заявив, що РФ може атакувати Маріуполь

Завершилися міжнародні навчання «Сі Бриз-2018», які проводилися в Одеській і Миколаївській областях й у північно-західній частині Чорного моря. Як наголосив Ігор Воронченко, командувач Військово-морських сил України (ВМСУ), «у складній воєнно-стратегічній обстановці партнери України з 19-х країн на найвищому рівні рішуче засвідчили свою підтримку Україні». Але найбільшою сенсацію навчань стала заява Президента України, зроблена ним минулого тижня на борту флагмана ВМСУ «Гетьман Сагайдачний» в Одесі. Він оголосив, що Російська Федерація (РФ) може розпочати військову атаку на Маріуполь.

Азовське море — поза Конвенцією ООН
Починаючи із весни ц. р. ситуація в акваторії Азовського моря справді вкрай загострилася. Після відкриття в травні Керченського мосту морська прикордонна охорона РФ почала систематично проводити огляди кораблів, незалежно від національної приналежності, які йдуть у напрямку українських портів Маріуполя та Бердянська, мотивуючи це безпекою мосту. Вже зафіксовано вже близько півтори сотні таких випадків.
Найприкріше, що робиться це ніби то й цілком законно. Україна, як і годиться, звернулася з позовом у міжнародний арбітраж у рамках Конвенції Організації Об’єднаних Націй (ООН) із морського права, але шанси на успіх — мізерні. Проблема в тому, що всі російсько-українські відносини в Керченській протоці та Азовському морі регулюються двостороннім договором, підписаним ще 2003 року. «Там є вказівка, що всі суперечки вирішуються між двома сторонами і треті сторони не можуть втручатися, — пояснив інтернет-виданню «Апостроф» Михайло Самусь, заступник директора з міжнародних питань Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння. — За моєю оцінкою, потрібно денонсувати цей договір і встановити на морі дуже жорсткі правила міжнародного морського права. У такому разі РФ буде складніше демонструвати свою силу на морі. А зараз формально, поки море внутрішнє, ми можемо звертатися в міжнародні організації, але РФ зможе легко блокувати ці процеси».

Україна — РФ: сили нерівні
Говорити про якісь дзеркальні засоби у відповідь, зокрема, про огляди українськими прикордонниками кораблів, що йдуть до російських портів, також не випадає. «Маючи на Азовському морі вкрай скромний потенціал із п’ятьох артилерійських катерів і десятьох малих катерів, із яких значна частина відсвяткувала 40-річний ювілей і більше часу проводить на ремонті, ніж у морі, вести аґресивне затримання російських кораблів в оточенні чисельних російських сил буде, м’яко кажучи, непросто. Перекинути посилення з Чорного моря після будівництва Керченського мосту вкрай складно. Збудувати щось нове на Азові — хай навіть невеликі катери також навряд чи вдасться в найближчі три-чотири роки», — пише Depo.ua.
Натомість РФ зосередила в реґіоні потужну військово-морську групу. Ще 2015-го командування Чорноморського флоту (ЧФ) РФ розгорнуло в Азовському морі групу бойових кораблів у складі двох тральщиків і двох малих ракетних кораблів, призначених аж ніяк не для охорони морських кордонів, а для повноцінних бойових дій на морі. Є підстави вважати, що тоді під час навчального маневрування кораблів у безпосередній близькості від українського узбережжя було проведено вивчення можливостей тралення проходів для підходу десантних засобів.
Водночас упродовж 2017 року провели вдвічі більше (в порівнянні з 2016-м) навчань десантної спрямованості окремими батальйонами морської піхоти Каспійської флотилії РФ. Під час навчань значна увага приділялася раптовому захопленню об’єктів берегової інфраструктури, особливо портів, за допомогою катерних десантів, без проведення попередньої вогневої підготовки.
Також протягом останніх двох тижнів травня ц. р. РФ приховано передислокувала залізницею до Азовського моря п’ять військово-морських суден із Каспійської флотилії. «А хіба 5 травня ц. р., під виглядом участі в параді з нагоди 100-річчям від дня створення Південного військового округу РФ, командування ЧФ РФ не провело перекидання в Ростов-на-Дону сил і засобів ЧФ РФ: великого десантного корабля «Цезарь Куніков» із морською піхотою на борту в супроводі протидиверсійного і десантного катерів?» — риторично питає «Кореспондент.net».

«РФ затискатиме азовський вузол»
Тобто, можемо говорити про наявність очевидних ознак підготовки РФ до масштабної військово-морської операції. Але чи так уже потрібен Кремлю Маріуполь? Опитані «Апострофом» експерти відповідають ствердно.
«Екологічна, сільськогосподарська й економічна ситуації в Автономні Республіці Крим (АРК) погіршуються, незважаючи на Кримський міст. Плюс проблеми з водою. Тому для РФ не зняте питання про створення сухопутного коридору в АРК», — вважає п. Самусь.
«Маріуполь важливий з точки зору економічного функціонування реґіону. На ньому частково зав’язаний експорт металу та зернових, відповідно позбавлення України ще одного порту б’є по всій економіці країни», — пояснив Ігар Тишкевич, аналітик Українського інституту майбутнього.
«У РФ є чудова можливість за допомогою обмеження навігації в Керченській протоці повністю заблокувати логістику в Маріупольському та Бердянському портах, що зараз і відбувається, — заявив економіст Олексій Кущ. — У такому разі втрати України в платіжному балансі можуть скласти до 1 млрд USD на рік, і мінус 1 % валового внутрішнього продукту. Багато експертів стверджують, що можна перенаправити логістику. Але перенаправити колосальні потоки вантажів із азовських портів у чорноморські в найближчі два-три роки —фантастична перспектива. Це блеф. Тому РФ затискатиме азовський вузол на нашій шиї доти, доки не намацає больовий поріг».
Крім цього, за словами Віктора Андрусіва, колишнього заступника голови Донецької обласної державної адміністрації, витрати на утримання Маріуполя — не найболючіше питання для Кремля. «Масштаб фінансування терористичних організацій «Донецька народна республіка» (ДНР) і «Луганська народна республіка» сягає кількох млрд USD на рік. Для РФ — не такі вже й великі гроші, плюс Маріуполь є самодостатнім містом в економічному плані», — зазначив він.

«Ненависть просто зашкалює»
Причому Путін цілком може вдатися до своєї улюбленої тактики гібридної війни, коли під виглядом «мирних шахтарів і трактористів» діють перевдягнені військовослужбовці РФ. «За ступенем концентрації проросійського населення Маріуполь мало чим відрізняється від будь-якого іншого міста, яке входило до складу так званої Новоросії, — зазначає Олександр Коваленко, військовий оглядач «Інформаційного спротиву». «Деякі персонажі тут відкрито кажуть, що чекають приходу ДНР. При цьому їх не бентежить, що зарплати в ДНР — 5-7 тис. RUR, а вони тут отримують удвічі більше, і не в рублях, а в гривнях. Незрозуміло, що у них узагалі відбувається в голові», — розповів «Апострофу» мешканець Маріуполя Антон, котрий працює на підприємстві «Азовсталь». «Якщо зайти в коментарі будь-якої новини про армію, Президента чи добровольчі батальйони на місцевому сайті 0629, то там ненависть просто зашкалює. Навіть якщо врахувати, що там є боти, все одно картина жахлива», — додає маріупольський фотожурналіст Сергій Ваганов.
Показовий приклад: багато жителів маріупольського мікрорайону «Східний», який терористи ДНР обстріляли в січні 2015 року з «Градів», досі впевнені в тому, що по них стріляла українська армія. І це при тому, що зараз триває суд над навідником «артилерії ДНР» із переконливою доказовою базою його зв’язку з терористами.

В очікуванні провокації
Хоча не виключений і варіант неприхованої військової аґресії з боку РФ на нібито «законних підставах». «Єдиним реалістичним способом бодай позначити свою присутність на Азовському морі є, здається, проведення ракетних стрільб — зі «закриттям» істотних територій на морі. Це можуть бути протикорабельні ракети «Нептун», дальність дії яких, за словами розробників, становить близько 300 км — себто практично вся акваторія Азовського моря», — пише Depo.ua.
Можливо, саме на це й розраховує Путін? Згідно з договором від 2003 року військові кораблі РФ в Азовському морі потрапляють під ст. 32 Конвенції ООН з морського права 1982-го, тобто користуються правом екстериторіальності. В разі їхнього обстрілу Україна автоматично перетвориться на державу-аґресора, і тоді Кремль може спокійно завдати удару у відповідь. Залишається сподіватися, що до цього не дійде.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply