Новини для українців всього свту

Friday, Jul. 1, 2022

Порошенко запевнив, що довіряє Лукашенку

Автор:

|

Жовтень 31, 2018

|

Рубрика:

Порошенко запевнив, що довіряє Лукашенку

Петро Порошенко й Олександр, Лукашенко

Взаємні реверанси глав держав усе ж не зняли загрозу на кордоні.

Контракти — на 101 мільйон доларів
26 жовтня в Гомелі вперше відбувся Форум реґіонів України та Білорусі. Зокрема, його відвідали понад 700 гостей зі 17-х областей України, серед яких були представники державних структур, ділових кіл, торгово-промислових палат, науки, освіти та культури.
У Форумі реґіонів узяли також участь президенти України та Білорусі — Петро Порошенко й Олександр Лукашенко відповідно. А ще — голова Державної міґраційної служби України Максим Соколюк і міністр внутрішніх справ Республіки Білорусь Ігор Шуневич, котрі підписали угоду про реадмісію, що визначає процедури ідентифікації та повернення тих, хто перебувають в їхніх країнах нелегально.
Під час Форуму реґіонів також домовилися про співпрацю областей. Зокрема, Брестський обласний виконавчий комітет уклав договір про міжреґіональну співпрацю з Рівненською обласною державною адміністрацією (ОДА) й угоду про торговельно-економічну, науково-технічну та культурну співпрацю зі Запорізькою ОДА, Могильовський — угоду зі Запорізькою ОДА та меморандум із Київською. Керівники Гомеля й Дніпра також поставили підписи під угодою про дружбу й співпрацю.
Натомість білоруські й українські компанії, підприємства й організації підписали на Форумі реґіонів контракти на 101 млн USD. Володимир Улахович, голова Білоруської торгово-промислової палати, запевнив: «Це дуже хороший портфель, який вдалося сформувати під час форуму. Нові контракти укладено практично в усіх основних галузях. Серед них — машинобудування, нафтохімія, текстильна промисловість. Це низка підприємств, які вже традиційно працюють на українських ринках, проте є й нові партнери, нові контракти й угоди».

«Небезпека є»
Але передусім українці, звісно, очікували почути відповіді на політичні питання, які виникли останнім часом. Адже, приміром, посол РФ у Мінську Михайло Бабіч заявив щодо можливого створення постійної американської бази в Польщі, що «військовий напад на Білорусь буде розцінюватися, як атака на Російську Федерацію (РФ)».
Білоруський журналіст Денис Лавнікевич зауважив із цього приводу: «Так званий Форт Трамп з’явиться не раніше, ніж за два роки. Якщо його взагалі побудують. 2015-го Лукашенко відмовився розміщувати на білоруській території російську військову базу. Заявив, що Білорусі ніщо не загрожує. Тепер Москва може казати, що небезпека є. Наполягати на розміщенні своєї військової бази».
«Із 2014-го Лукашенко намагався демонструвати військову незалежність від Москви. Побачив, що відбулося в Україні. Знає, що в Білорусі спровокувати військовий конфлікт легше і швидше. Лукашенку дали зрозуміти — Росія захищатиме його країну так, як Радянський Союз колись Чехо-Словаччину», — нагадав п. Лавнікевич.
А напередодні Форуму Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, попередив на прес-конференції у рамках Львівського безпекового форуму, що поїздки до РФ і Білорусі можуть бути потенційно небезпечними для українців через дії російських спецслужб на території цієї країни, й нагадав: «У них є спільний «чорний список» із РФ». На що Анатолій Глаз, прес-секретар Міністерства закордонних справ Білорусі, заявив: «Складається враження, що наші українські колеги перебудувалися на мислення виключно військовими категоріями, в т. ч. щодо свого найближчого сусіди».

«Кордон дружби»
Натомість Президент України заявив у Гомелі під час зустрічі з представниками української громади Білорусі: «Українсько-білоруський кордон — це кордон дружби, тож у жодному разі не маємо допустити, щоб для України з території Білорусі була будь-яка загроза. Ми не чекаємо, знаємо, що цього не буде і, звісно, ми не хочемо, щоб Росія використала Білорусь для того, щоб зайти нам у фланг. Ми з добрими намірами приїхали до Білорусі для того, щоб продемонструвати стратегічність і відповідальність».
Після зустрічі «віч-на-віч» із президентом Білорусі Петро Порошенко запевнив, що довіряє п. Лукашенку. Але зауважив важливість недопущення того, щоб РФ використала українсько-білоруський кордон.
У відповідь президент Білорусі стверджував, що заради миру Білорусь готова включитися в конфлікт між Україною та Росією. Дослівно ж він заявив: «Білорусів із усіх боків втягнули у цю проблему. Якщо ми прийдемо до вас, то на комбайнах, тракторах, тролейбусах і автобусах, але ніколи — на танках. Ми не просимося ні посередниками, ні миротворцями. Просто за вас переживаємо. Якщо ми щось можемо для вас зробити, то ми готові. Я заперечую, коли українську землю намагаються використати як розмінну монету».
Політолог Олексій Голобуцький пояснив: «Лукашенко так намагається загравати з Україною і Європою, оскільки боїться повторення Росією сценарію «Кримнаш» у Білорусі. Це також є політичним виживанням Лукашенко, оскільки передати у спадщину країну він не зможе. Така позиція президента Білорусі з дипломатичної точки зору Україні вигідна. Але з практичної навряд чи матиме якісь наслідки».
«Лукашенко сидить у глибокому шпагаті. Він розуміє, що якщо таке трапилося з Україною з боку Росії, то з Білоруссю, яка дуже залежить від Росії, це станеться непомітно. За рік-два Росії треба буде повторювати так би мовити «Кримнаш» — це єдиний варіант відносно безболісний є поглинання Білорусі, як вважають у Росії», — додав фахівець.

Шляхи виходу?
Своєю чергою, Олександр Хара, експерт Майдану закордонних справ, зауважив: «У стосунках України та Білорусі відбуваються діаметрально протилежні рухи. Договір про співпрацю не є гарантією того, що Білорусь не використають для аґресії проти України».
«Візит Порошенка до Гомеля й підписання двосторонніх документів між Україною та Білоруссю доволі дивно виглядає на фоні заяви керівника українського МЗС Павла Клімкіна про небезпеку для українців у Білорусі. Це країна, у якій викрали громадянина України Павла Гриба. Без участі Комітету державної безпеки білорусі Федеральна служба РФ не могла б забрати нашого громадянина. Так, Лукашенко не має наміру на нас нападати, але це не означає, що його територія не може використатися для аґресії. Білорусь стала зручним майданчиком, де можуть працювати спецслужби російські», — додав він.
А Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», вважає: «Після зустрічі з білоруським Лукашенком український президент назвав свого колегу «великим другом українського народу». Це, певна річ, фраза дипломатичного характеру».
Своєю чергою, Василь Богдан, експерт з питань безпеки пояснив: «Намагання Лукашенка донести меседжі Кремля до України і світової спільноти свідчить про те, що Росія намагається шукати якісь шляхи виходу з того глухого кута, в який вона загнала себе аґресією проти України й окупацією Криму. І з огляду на те, що Лукашенко абсолютно забув про Крим, чітко відстежується та стратегія, яку намагається реалізувати Путін — обміняти Донбас на Крим».
Водночас, експерт зауважив: «Москва давно пропонувала, щоб у миротворчому контингенті на Донбасі були білоруси, казахи або інші союзні з Кремлем країни, які є членами так званого Договору про колективну безпеку. Україна в жодному разі не може допустити такого сценарію попри цнотливу і миротворчу риторику Кремля. Тому я не виключаю, що п. Лукашенко мав на увазі те, що Білорусь може бути готова надати свій контингент у миротворчу місію Організації Об’єднаних Націй. Якраз таким чином Білорусь і може втрутитися у війну».
Однак Василь Богдан резюмував: «Дипломатія — це одне, обійми президентів — інше, але не треба забувати, ким є Білорусь й яку політику веде сам Лукашенко. В жодному разі тут не можна втрачати пильності».

Ігор Голод

До слова
У столиці Білорусі можуть встановити пам’ятник українському гетьману Пилипу Орлику, котрий народився на білоруській землі. Відповідну заяву зробив Петро Порошенко під час виступу на першому Форумі реґіонів України та Білорусі в Гомелі. «Нас зближують справді давні історичні зв’язки. Наприклад, хочу нагадати, що видатний український гетьман, автор першої європейської конституції Пилип Орлик народився на білоруській землі, в Мінській області. Ми домовилися, що найближчим часом буде розглянуто питання про встановлення в Мінську пам’ятника цьому видатному українському та білоруському діячеві», — повідомив він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply