Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Порошенко повернувся, Зеленський злякався

Автор:

|

Січень 19, 2022

|

Рубрика:

Порошенко повернувся, Зеленський злякався
П’ятого президента зустрічали його соратники та прихильники

Не виключено, що Зе-влада провокувала в Києві сутички, але спіймала облизня.

Привід сумніватися
17 січня до України повернувся Петро Порошенко — її президент у 2014-2019 рр. За кордоном він перебував упродовж місяця — зі 17 грудня 2021-го. Того дня він залишив межі України одразу ж після того, як детективи Державного бюро розслідувань (ДБР) спробували вручити політику в Києві повістку на допит — його підозрюють у державній зраді та сприянні тероризму в межах розслідування справи про незаконні постачання вугілля з окупованих територій. 17 січня п. Порошенко пояснив, що не звернув увагу на детективів, бо їх сприйняли за пранкерів його помічник та охоронці.
В очолюваній Петром Олексійовичем партії «Європейська солідарність» запевнили, що він «відбув у заздалегідь заплановане дипломатичне турне».18-го п’ятий президент справді спілкувався в Стамбулі зі Всесвітнім патріархом Варфоломієм. 20-го у Варшаві — з головою комітету зі закордонних справ Сейму Польщі. 21-го виступав в її столиці на міжнародній конференції. 22-го зустрівся з віцемаршалком Сенату Польщі. А 12 січня в Брюсселі — з генеральним секретарем Європейської народної партії.
Щойно 15 січня запевнив, що повернеться до Києва 17-го. А 16-го пояснив: «Політичний сезон в Україні починається лише завтрашнього дня. Дотепер у нас були свята».
Адвокати п. Порошенка ще 12-го звернулися до Печерського районного суду в Києві з клопотанням призначити засідання з обрання запобіжного заходу експрезиденту на 17 січня. І, таким чином, раніше за нього анонсували повернення політика до України.
Як писав «Міст», 6 січня ц. р. Печерський суд ухвалив за клопотанням прокуратури арешт майна експрезидента. Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента», вважає, що це було попередження повертатися в Україну — якщо заарештували майно, можуть арештувати й власника.
Натомість 12-го Печерський суд дав привід сумніватися в об’єктивності інкримінованого колишньому українському лідеру. Бо відпустив того дня зі слідчого ізолятора під домашній арешт іншого фігуранта «вугільної справи» — бізнесмена Сергія Кузяру.
У Службі безпеки України заявили, що 2014 року Петро Порошенко за допомогою тодішнього міністра енергетики Володимира Демчишина та депутата проросійської парламентської фракції «Опозиційна платформа — За життя» Віктора Медведчука «підібрали» за допомогою Кузяри два недіючі державні підприємства на окупованій росіянами території, призначили їхніми керівниками представників самопроголошених «республік» та уклали з ними договори на постачання вугілля на понад 3 млрд грн.
Медведчука суд відпустив під домашній арешт ще торік 13 травня. Натомість щодо п. Порошенка ДБР запевнило 12 січня, що клопотатиме для нього в суді запобіжний захід у вигляді тримання під вартою (з можливістю внесення застави в 1 млрд грн) — «у зв’язку з тим, що ухилився від явки до суду». Хоча клопотання адвокатів Порошенка призначити засідання з обрання йому запобіжного заходу свідчило не про «ухиляння від явки», а якраз навпаки.

Політичне переслідування?
Тож багато хто в Україні й за її межами сприйняли інкриміноване Петру Порошенку як політичне переслідування. 15 січня на його захист виступили колишні дисиденти Ярослав Кендзьор, Михайло Косів та Ігор Калинець. 16-го — науковці Євген Бистрицький, Петро Бурковський, Михайло Гончар, Андрій Длігач, Ігор Коліушко, Мирослав Маринович, Валерій Пекар і Максим Стріха, які заявили: «В нинішніх умовах Україну може врятувати лише внутрішньополітична єдність».
Мелінда Сімонс, послиня Лондона в Києві, теж закликала українців не відволікатися на поляризацію, а об’єднатися проти російської агресії. А ексгенсек НАТО Андерс Фоґ Расмуссен наголосив: «Київ має підтримувати верховенство права, але не піддаватися спокусі використати його проти політичних опонентів».
Карл Більд, експрем’єр Швеції, дійшов висновку, що президент України Володимир Зеленський хоче посадити свого попередника за звинуваченнями, які є очевидно політичними. Мелінда Гарінґ, заступниця директора євразійського центру Атлантичної ради, назвала арешт майна Порошенка вибірковим правосуддям. Андерс Ослунд, науковий співробітник Атлантичної ради, звинуватив Зеленського в потуранні спробі олігарха Ігоря Коломойського помститися Порошенку за націоналізацію «ПриватБанку».
Американський політолог Ян Бремер вважає, що Зеленський «зосередився на арешті лідера опозиції Порошенка за фальшивими звинуваченнями». Ольга Лаутман, експертка Центру аналізу європейської політики, погодилася, що «Зеленський зводить порахунки».
Відтак Павло Клімкін, ексміністр закордонних справ України, констатував, що «підозра проти Порошенка, незалежно від можливих реалій, сприймається суспільством як політична». А ексв’язень Кремля, режисер Олег Сенцов застеріг: «Обвинувачення Порошенка у державній зраді не знайде підтримки ні серед українців, ні у західних партнерів, і розвалиться, врешті-решт, у суді. Зрозуміло, що Порошенка не зможуть посадити — мета знищити політичного опонента перед наступними президентськими та парламентськими виборами. Але результат може бути зовсім протилежний і перетворити цей політичний процес на передвиборчу кампанію головного конкурента чинної влади».
Петро Олексійович заявив, що вважає замовником його переслідування Коломойського, а архітектором — Зеленського. І що той міг наказати порушити проти експрезидента справу ще й через падіння рейтинґу або щоб відволікти увагу від проблем в енергетиці. Попри це, запевнив 15 січня, що готовий допомагати владі.

Дозволив не затримувати
А 16-го джерело київського часопису «Дзеркало тижня» в Офісі генерального прокурора України повідомило, що Зеленський дозволив не затримувати 17-го Порошенка в аеропорту не лише через бажання «зірвати телекартинку з багатотисячною підтримкою в момент затримання силовиками», а й через «проблеми з якістю рішення Печерського суду про затримання» експрезидента.
Джерело уточнило: «В рішенні міститься низка слабких процесуальних моментів, які адвокати можуть легко розбити і цим поставити під сумнів всю справу». Адвокатка Тетяна Козаченко пояснила, що Порошенку «не вручили жодної повістки та повідомлення про підозру особисто». Слідчі ДБР спробували це зробити 17 січня в київському аеропорту «Жуляни», в який стягнули багато поліції та нацгвардійців. Бо однопартійці Порошенка привели зі собою близько 1,5 тис. його прихильників.
Коли ж п. Порошенко проходив в аеропорту паспортний контроль, прикордонники більш ніж 20 хвилин не повертали йому паспорт, щоб слідчі ДБР мали достатньо часу вручити йому повістку про виклик до суду — хоч він запевняв напередодні, що сам туди поїде.
Не виключено, що в Офісі президента провокували сутички між прихильниками експрезидента та правоохоронцями — щоб драматизувати обіцянки влади боротися з олігархами, одним із яких Зеленський проголосив Порошенка. Або потребували приводу для проголошення надзвичайного стану, потрібного владі в разі її поступок Путіну.
Але тиснява в сутичку не переросла. Коли прикордонник передавав паспорт Петра Порошенка слідчому ДБР — документ перехопив хтось із депутатів парламентської фракції «Європейська солідарність», які взяли експрезидента в кільце і допомогли покинути залу аеропорту.
В Печерському суді прокурор просив застосувати щодо Порошенка запобіжний захід у вигляді арешту з можливістю внесення застави в 1 млрд грн. Натомість Ігор Головань, адвокат експрезидента, наполягав: «Порошенко не має статусу підозрюваного в цьому провадженні. Ми не бачили жодного документа, який би підтверджував повідомлення Порошенку  про підозру. Єдиний документ, який ми колись бачили — і я його навіть публікував у Мережі — це аркуш паперу за підписом особи Бондаренко, в якому не заповнені графи прізвище, час і дата».
Правник також наголосив: «Генеральний прокурор повідомлення про підозру не здійснював, з тексту, який нам надали, було визначено, що повідомлення про підозру здійснює виконувач обов’язків генерального прокурора на прізвище Симоненко».
Головуючий на засіданні суддя Олексій Соколов зважував у нарадчій кімнаті аргументи прокурора й адвокатів впродовж більш ніж п’яти годин. Але звести їх до спільного знаменника не зумів. Відтак, заявив, що «оголошення резолютивної частини рішення відбудеться 19 січня о 14.00».
Як повідомляв «Міст», суд наклав арешт на все майно Петра Порошенка.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply