Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Поправки до Конституції

Автор:

|

Липень 02, 2015

|

Рубрика:

Поправки до Конституції
Володимир Шаповал

Володимир Шаповал

26 червня ц. р. Конституційна комісія підтримала зміни до головного документа України. Петро Порошенко запевнив, що внесення змін до Основного закону не призведе до федералізації держави

Про особливий статус не йдеться
Минулої п’ятниці Конституційна комісія схвалила більшістю голосів проект реформи Основного закону України щодо децентралізації та постановила скерувати його на затвердження Президентові Порошенку, аби той передав поправки на ухвалення Верховній Раді України (ВРУ).
Проти висловилося лише двоє членів комісії. Як зазначив Володимир Гройсман, її голова й, водночас, спікер парламенту, «у тілі Конституції не буде згадок про окремі райони Донецької та Луганської областей, проте у перехідних положеннях буде вказано, що порядок самоврядування там визначатиметься ухваленим парламентом законом».
Віктор Мусіяка, заступник голови Конституційної комісії, також сказав журналістам, що «про жоден особливий статус для Донбасу у проекті змін до Конституції не йдеться». За його словами, «питання, пов’язане з 11-м пунктом так званих мінських угод про особливий режим місцевого самоврядування (на деяких територіях Донецької та Луганської областей. — Ред.), буде передбачене в перехідних положеннях — там буде сказано, що окремим законом визначається (особливий режим. — Ред.), як це зараз є, хоча цей закон — недосконалий».
28 червня Андрій Пургін, голова так званої «Народної ради» терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР) стверджував: «Це не має ніякого стосунку до комплексу заходів від 12 лютого (того дня були підписані «мінські угоди» щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. — Ред.)».

Право зупинити
Ще б пак — адже, згідно з проектом змін до Основного закону, «якщо органи місцевого самоврядування у своїх рішеннях вийдуть за межі повноважень, вказаних у Конституції, якщо це загрожуватиме суверенітету держави, Президент зупиняє дію таких рішень, припиняє діяльність цього органу і звертається до Конституційного суду» (КС), який має розглянути це питання впродовж місяця. У разі визнання його неконституційності рішення органу місцевої влади остаточно скасовується та призначаються нові вибори.
Петро Порошенко вже подякував Конституційній та Венеційській комісіям за визнання за главою держави такого права на швидке й ефективне втручання. «Я, як Президент, Верховний головнокомандувач і як Ґарант територіальної цілісності маю право на миттєву реакцію у вигляді ухвалення рішення про зупинення повноважень органу місцевого самоврядування, коли його рішення будуть загрожувати територіальній цілісності, суверенітету та національній безпеці», — наголосив він.
За словами Президента, це дасть змогу запобігти розповсюдженню вірусу сепаратизму. «Терапія тоді не буде мати сенсу, і нам буде потрібна термінова хірургія. Але одразу мають бути призначені демократичні інструменти — вибори, і громада, відповідально поставившись до своїх обов’язків, обере нову місцеву владу», — зазначив він.
Відтак, президент закликав усі політичні сили забути про чвари та йти на вибори з меседжем децентралізації. На його думку, ще є шанс проголосувати зміни до Конституції до дати місцевих виборів — 25 жовтня.

Жодного тиску немає!
А в інтерв’ю телеканалу «Інтер» Петро Порошенко заявив, що не дасть іноземним партнерам, у т. ч. західним, тиснути на себе у питанні встановлення місцевого самоврядування в окупованих реґіонах Донецької та Луганської областей.
«Україна є самостійною, незалежною та суверенною державою, і право встановлювати режим місцевого самоврядування належить суто носію державної влади — народу України й обраним цим народом представникам у ВРУ та Президенту. Жодного тиску на Україну, на українську владу або на мене особисто немає і бути не може, оскільки я не дозволю чинити цей тиск, бо я — Президент, гарант української Конституції, і ми будемо все вирішувати тільки виходячи з інтересів України», — наголосив він.
Президент Порошенко вважає, що «дуже важливо, щоби в розробці Конституції брали участь і представники окремих регіонів Донецької та Луганської областей – тільки не парашутисти з Москви, а реальні люди, котрі представляють народ у Донецьку і Луганську».
«Щоб уникнути будь-яких тлумачень особливого режиму місцевого самоврядування, Конституційна комісія запропонувала у перехідних положеннях відобразити те, що режим місцевого самоврядування на території окремих районів Донецької та Луганської областей визначається законом. І таким чином забезпечила стовідсоткову законність тих норм, проголосованих у парламенті, які ні в чому не суперечать «мінським угодам», — розповів він.
Україна взяла на себе зобов’язання в межах «мінського процесу» та виконала їх щодо особливого режиму місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської області, підкреслив глава держави. «Ми ухвалили відповідний закон. Все, що необхідно, всі зобов’язання, які ми взяли на себе, відображені в цьому законі», — резюмував він.
Торбйорн Ягланд, генеральний секретар Ради Європи, уже привітав такі зміни до Конституції України. «Ці зміни задовольняють рекомендацій Венеційської комісії (ВК), конституційних експертів Ради Європи», — визнав він. Тож жодних зауважень до змісту реформи в його заяві не подається. Але вони пролунали у попередньому висновку ВК, яка розкритикувала кілька принципово важливих пунктів проекту змін до Конституції про децентралізацію.

Зауваження «венеційців»
Володимир Шаповал, екс-голова Центральної виборчої комісії, член-кореспондент Національної академії наук України (НАНУ), у коментарі київському інтернет-виданню LB.ua розповів: «Я прочитав висновок комісії, і мене здивувало, що в українських медіа всі написали про те, що ВК однозначно позитивно оцінила законопроект про децентралізацію. Крім того, не розумію, чому на сайті Президента чи ВРУ немає цього документа та його перекладу, щоби всі могли з ним ознайомиться. Водночас, Конституційна комісія надто швидко затвердила проект про децентралізацію».
За словами п. Шаповала, в попередньому висновку ВК пише про позитивні та негативні аспекти законопроекту. «Наприклад, вона правильно похвалила проект у частині, де присвяченій адміністративно-територіальному устрою України та повноваженням виборних органів місцевого самоврядування. При цьому наголошується, що в цій частині законопроекту є багато зайвого. Зокрема, він викладений, як закон, а не як Конституція. І може так скластися, що в Конституції буде найбільший розділ, присвячений саме місцевому самоврядуванню. Такого ніде немає. Конституція має свою матрицю, і таке втручання в її текст справляє враження недостатньої фаховості», — запевнив він.
Крім того, ВК вважає неприйнятним надавати Президенту право дочасно припиняти повноваження місцевих рад і старост (у разі, якщо вони діють за межами повноважень, встановлених Конституцією та законом).
«В європейській практиці такої норми немає. Наприклад, у Польщі сейм розпускає місцеві ради за поданням уряду. Між іншим, і в Україні сьогодні, за законом, повноваження місцевих рад можуть бути припинені за рішенням ВРУ у разі, якщо вони діють за межами своєї компетенції. Тоді виникає питання: для чого ця норма в законопроекті? Для створення вертикалі Президента? Та не забувайте про те, що у нас — парламентсько-президентська республіка, а не навпаки. І до того ж у Конституції задекларовано самостійність місцевого самоврядування», — додав член-кореспондент НАНУ.
Володимир Шаповал зауважує, що в проекті висновку ВК пропонується інший варіант: «Якщо Президент упевнений, що, наприклад, місцева влада вийшла за межі повноважень, він може своїм рішенням призупинити її діяльність. Причому це питання невідкладно розглядається КС. Якщо КС визнає, що місцева рада вийшла за межі повноважень або, приміром, своїм рішенням зазіхнула на державний суверенітет або територіальну цілісність України, ВРУ терміново призначає нові вибори. В іншому разі місцева рада відновлює свою діяльність».
Друге суттєве зауваження з боку ВК, зазначає експерт, стосується інституту так званих префектів. «У проекті закону написано, що префектів призначає Президент за поданням Кабміну. Але звільняє з посади Президент на свій розсуд. Тобто, знову будується президентська вертикаль, бо стосовно того, хто тебе звільняє, ти є підлеглим. Фахівці ВК наполягають, що префекти повинні звільнятися в тому порядку, в якому призначаються. Якщо ми посилаємося на досвід Польщі, то там воєвод призначає і звільняє Рада міністрів. Це ж, по суті, — органи, що здійснюють виконавчу владу на місцях», — констатував п. Шаповал.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply