Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Помста олігарха, що не нашкодила Президенту

Автор:

|

Травень 03, 2018

|

Рубрика:

Помста олігарха, що не нашкодила Президенту

Олександр Онищенко

Оприлюднена Олександром Онищенком, колишнім народним депутатом України, котрий зараз ховається від українського правосуддя, інформація не зруйнувала те, чого давно вже немає, — повної довіри співгромадян до глави держави.

«Не викликає довіри»
Коли Олександр Онищенко, майбутній тоді ще мільярдер, нафтогазовий трейдер і заступник голови комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної безпеки й ядерної політики Верховної Ради України, народився 1969 року в Ростовській області Росії, то мав прізвище Кадиров. Його батько був високопосадовцем Міністерства внутрішніх справ (МВС) СРСР і навіть заступником керівника МВС Узбекистану.
Олександр Кадиров змінив своє прізвище на теперішнє вже в зрілому віці. А для того, щоб принаймні стисло згадати його багату на події біографію, навряд чи вистачить газетної шпальти. Тож обмежимося тим, що сталося з ним упродовж останніх років.
Після того, як правоохоронці звинуватили його 2016 року в розкраданні державних коштів на понад мільярд гривень, організації злочинного угруповання й корупції, він утік із України та безуспішно намагався отримати політичний притулок у Великій Британії, а торік перебрався до Німеччині й претендує на її громадянство.
У грудні 2017-го п. Онищенко заявив, що передав спецслужбам США аудіозаписи своїх розмов із Петром Порошенком, зроблених диктофоном, вмонтованим у його годинник. За словами втікача, записане ним неабияк компрометує главу держави.
Цією заявою колишній депутат, звісно ж, шантажував свого співрозмовника, аби той наказав припинити його карне переслідування. Але оскільки п. Порошенко визнав би цим, що записи п. Онищенка справді його компрометують, на шантаж він не піддався. Відтак 18 квітня Олександр Онищенко оприлюднив один зі записів в ефірі київського телеканалу News One. Однак українські засоби масової інформації відреагували на це якось мляво.
Приміром, Тетяна Ніколаєнко, головний редактор інтернет-видання Insider, зауважила: «Ця людина (Онищенко. — Ред.) не викликає довіри. Ось це, мабуть, і є основною причиною, чому скандал не був гучним». Тієї ж думки дотримується і Сергій Швець, оглядач київського телеканалу «1+1», котрий зауважив: «Сьогодні ніхто не поручиться за достовірність цих записів, тим паче за сумнівної репутації самого Онищенка».

Бракує конкретики
А Сергій Щербина, головний редактор інформаційної агенції «РБК-Україна», відреагував на запис так: «На ньому чути голоси, схожі на голоси Онищенка та Порошенка. Депутат нібито передавав главі держави специфічну «комерційну пропозицію» від екс-чиновника та газового бізнесмена Миколи Злочевського, котрого спершу переслідували правоохоронні органи, а потім перестали». До слова, голос, схожий на президентський, каже на записі Онищенка: «Коля (Злочевський. — Ред.) — хороший хлопець».
Сергій Щербина коментував це так: «Запис Онищенка лягає в канву теорії, що дивна динаміка відносин влади та Злочевського від початку більше нагадувала банальні торги. Хтось сприйме ці записи як доказ корумпованість режиму. Хтось — як фейк і підступи ФСБ (Федеральної служби безпеки Росії. — Ред.)».
Відтак, п. Онищенко вирішив посилити ефект оприлюдненого ним — заявив ефірі одного з російських телеканалів: «Порошенко бачить Україну лише, як свій бізнес. Тих людей, у кого є якісь фінанси, фінансові можливості, він намагається вигнати з країни через правоохоронні органи, створюючи карні справи… Тобто ми приходимо до того, що Україна перетворюється ніби на рабовласницьку державу, де керує один цар Петро».
В Адміністрації Президента України назвали оприлюднене олігархом Онищенком фейком, який не вартує, щоб його коментувати. Та й Юлія Тимошенко, конкурент № 1 Порошенка в рейтинґу кандидатів на перемогу в наступних президентських виборах, принаймні, наразі про запис втікача з України мовчить.
Можливо, тому, що, за словами Артема Ситника, керівника Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), його детективи наразі не отримали ні оригіналів записів п. Онищенка, ні згоди на передання їх. Правоохоронець коментував, що
детективи спілкуються з Онищенком через листування. «На цих плівках і він фігурує як співучасник, не знаю, розуміє він це, чи ні», — заявив він.
Очільник НАБУ також запевнив: «Ми очікуємо, що п. Онищенко більш конкретно розкаже хоча б по одному якомусь кейсу: «Я дав депутату такому-то стільки-то за такий-то закон», щоб це можна було б перевірити. Зараз детективи НАБУ переписуються з Онищенком та намагаються отримати цю інформацію, проте наразі безрезультатно. Коли доходить справа до конкретних свідчень, конкретних осіб, то з боку Онищенка починається незрозуміла гра — ні конкретних свідчень, ні плівок у законний спосіб».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Ігор Рейтерович, політолог:
— Для таких зволікань може бути кілька причин — або він не має аж такої кількості провокаційних записів, як каже, або ж намагається зволіканням виторгувати собі певні преференції як від чинної влади (якимось чином домовитися), або як елемент преференцій у тих країнах, де перебуває (тобто, що в нього є певні докази, які він готовий надати, скажімо, в обмін на притулок і можливість не бути депортованим до України).

Тарас Загородній, політолог:
— Розслідування «плівок Онищенка» не буде. НАБУ це не розслідуватиме, вони знайдуть велику кількість відмовок, аби цим не займатися, бо головне під час слідства — не вийти на самих себе. Адже справу проти Злочевського закривали НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП). А тому ця справа, швидше за все, нічим не закінчиться. Це цифровий запис — і його справжність дуже важко довести, складно й ідентифікувати. Ймовірно, Онищенко пішов на угоду з американським слідством. У такому випадку для теперішньої української влади це означатиме серйозну загрозу. Адже американці «плівки Онищенка» використовуватимуть для тиску на теперішню політичну еліту України. Це робитиметься для того, щоб вони припинили нарешті стільки красти. Тобто, щоб крали вже хоча б з прибутків, а не видатків, і не 60 %, а хоча б 20 %. А тому, якщо Онищенко справді пішов на співпрацю із США, то це дуже погано для владної верхівки.

Василь Філіпчук, голова Міжнародного центру перспективних досліджень:
— Переважна більшість експертів вважають, що Сполучені Штати все ж посприяли тому, що були оприлюднені всі ці дані. Тобто справді є багато теорій, які свідчать про те, що оприлюднення за рік перед виборами таких записів, подібних звинувачень є сигналом Петру Порошенку не йти на наступні вибори.

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр»:
— Коли почнеться президентська кампанія, «плівки Онищенка» будуть одними із найпотужніших аргументів критики Президента Порошенка. Поява «плівок Онищенка» сильно б’є по реальній можливості Петра Олексійовича повторно стати президентом. Йде демонстративне колективне олігархічне колекціонування доказів нездатності Порошенка стати знову главою держави. Тому що він важко, з колосальною силою волі, іноді втрачаючи свідомість, відокремлює себе президента від олігарха. Або ти політик, або олігарх і бізнесмен. У Порошенка так не виходить.

Дмитро Купира, політичний експерт:
— У Порошенка і так низький позитивний рейтинґ і дуже високий антирейтинґ. Ці 10 % підтримки — його ядерний відсоток. І не стільки стосується імені Порошенка, як влади загалом. Будь-яка влада у всіх країнах має при найгірших розкладах 10 % підтримки. До того ж, якщо НАБУ розпочне розслідування, то воно буде дуже складним, і результати будуть уже після виборів президента. Ближче до виборів сніжний ком компроматів і на Порошенка, і на його опонентів зростатиме. Але кожне таке повідомлення не буде надто дратівним для суспільства. Чорного лебедя, який прилетить і враз створить якусь кризову ситуацію, не буде. Суспільство спокійно реагує, тому що знає, що через рік цієї влади не буде.

Тетяна Ніколаєнко, керівник інтернет-видання Insider:
— Українці вже давно усвідомили — ситуація в країні жахлива і проблеми набагато більших масштабів, ніж те, що сказав Порошенко Онищенку — накопичується така кількість негативу, що вже немає чому дивуватися.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply