Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 18, 2021

Полювання на омбудсмена. Українська влада переслідує колишнього Уповноваженого ВРУ з прав людини

Автор:

|

Травень 24, 2012

|

Рубрика:

Полювання  на омбудсмена. Українська влада переслідує колишнього Уповноваженого ВРУ з прав людини

Переполох із приводу зникнення Ніни Карпачової, яка нещодавно, ще перебуваючи на посаді Уповноваженого Верхов­ної Ради України (ВРУ) з прав людини, підтвердила факт побиття ув’язненої лідерки опозиції Юлії Ти­мошенко, засвідчує, що зараз мало хто в Україні може почуватися безпечно.

Справжнісінький детектив

Із повідомлень засобів масової інформації (ЗМІ) про колишнього українського омбудсмена Ніну Карпачову упродовж минулого тижня вимальовується справді детективна історія. Судіть самі. 15 травня Сергій Соболєв, перший заступник лідера парламентської фракції «Блок Юлії Тимошенко- «Батьківщина», неабияк налякав своїх співгромадян, повідомивши, що п. Карпачова зазнає, за його інформацією, «шаленого тиску через свою позицію стосовно порушення прав людини в Україні». Причому настільки, що «зараз не має змоги займатися активною діяльністю й фактично позбавлена можливості навіть бути присутньою в Україні через прямий тиск Генеральної прокуратури України (ГПУ)».

А прямим тиском Сергій Соболєв, і не лише він один, уважає висунуті ГПУ екс-омбудсмену звинувачення в підробці експертного висновку про завдавання травм Юлії Тимошенко працівниками Качанівської колонії, зробленого на підставі фотографій екс-прем’єра в колонії. Відтак нагадаємо, що ті знімки й експертний висновок Ніна Карпачова демонструвала у квітні в присутності журналістів Жозе Мануелеві Пінту Тейшейрі, голові представництва Європейського Союзу (ЄС) в Україні, і дипломатам із більш ніж 27 посольств країн — членів ЄС.

А 5 травня ц. р. п. Карпачова заявила: «Сьогодні вранці представники Служби безпеки України (СБУ) почали обшуки в кабінетах працівників офісу ВРУ з прав людини, і такий дозвіл дала безпосередньо пані Лутковська. Це — безпрецедентна подія». Нагадаємо, що Валерію Лутковську було зі скандалом обрано наступницею Ніни Карпачової.

Перевірка — не обшук…

Переповіла п. Карпачова й подробиці того обшуку: «Вони намагалися зламати комп’ютери, якусь інформацію пробували отримати в комп’ютерній базі. Проводили якісь обшуки безпосередньо в кабінетах, але працівники офісу не були при цьому присутні». Натомість Марина Остапенко, керівник прес-центру СБУ, із приводу цього запевнила: «Ніяких обшуків або інших слідчих дій співробітники СБУ не проводили».

Зате, своєю чергою, Маргарита Велькова, керівник прес-служби ГПУ, прокоментувала заяву Ніни Карпачової доволі суперечливо. Бо спершу твердила: «Що стосується обшуків, то ніхто з органів прокуратури їх не здійснює, тому що, за законодавством, це можливо тільки за умови, якщо порушено карну справу. У цьому випадку такого немає, тому ніяких обшуків органами прокуратури нині не проводиться». Але водночас керівник прес-служби ГПУ визнала: «Згідно з вимогами законодавства, органами прокуратури було розпочато перевірку, яка стосується цієї заяви п. Карпачової, а також опублікованої нею інформації в пресі».

Як бачимо, обшуки, під час яких копирсалися в комп’ютерах, «елегантно» перейменували на «перевірку». Тобто в ГПУ вдають, що жодного тиску на Ніну Карпачову немає.

«Не бачив, але підтверджую»

Ба більше, керівник прес-служби ГПУ запевнила також, що в ході тієї перевірки нібито «отримано свідчення працівників секретаріату колишнього омбудсмена, що під тиском п. Карпачової вони були змушені робити висновки на основі фотографій тілесних ушкоджень п. Тимошенко». І цих звинувачень у ГПУ не зреклися навіть після того, як Валерій Селін, співробітник секретаріату омбудсмена, на якого посилаються, визнав у інтерв’ю інформаґенції «Інтерфакс-Україна»: «Не можу сказати точно, які правки було внесено, тому що, якщо чесно, остаточного варіанта я не читав. Коли я підписував, то перший аркуш був прикритий іншим, і я не бачив, що там написано. Коли нам доручили скласти такий висновок, у нас виникла серйозна полеміка. І назвали ми цей документ «службова записка».

І на підставі заяви цього чиновника із секретаріату омбудсмена Ніну Карпачову звинувачують у фальсифікації висновків про побиття Юлії Тимошенко? Причому й екс-омбудсмен наполягала, що якраз навпаки — це прокуратура підмінила її звернення до Генерального прокурора щодо інциденту з побиттям екс-прем’єра.

А 16 травня Андрій Кожем’якін, лідер фракції «БЮТ-«Батьківщина», повідомив, що проти Ніни Карпачової таки порушено карну справу за оприлюднення знімків гематом Юлії Тимошенко. На що Анатолій Мельник, прокурор Києва, відповів того ж дня: «Опублікована інформація про те, що проти Ніни Карпачової порушено карну справу, є неправдивою й має політичний і провокаційний характер. Колишнього омбудсмена не запрошували до прокуратури для надання якихось пояснень чи свідчень».

Але ж навіщо працівникам ГПУ запрошувати Ніну Іванівну, якщо вони самі ходять до її офісу проводити «перевірку»? З іншого ж боку, а чому її й справді не запросили до ГПУ та не з’ясували твердження, що також пролунало 16 травня з уст

п. Мельника: мовляв, «у прокуратурі Києва опитували співробітника секретаріату омбудсмена Валерія Селіна щодо його заяви про те, що Ніна Карпачова змушувала його заявляти, що в прокуратурі на нього чинили тиск»?

У Криму чи в Росії?..

16 травня журналіст Ігор Слісаренко, приятель колишнього Уповноваженого ВРУ з прав людини, хоч трохи зняв напругу зі ситуації, що склалася, запевнивши колеґу з газети «Комсомольська правда в Україні»: «Останнього разу, коли ми розмовляли, кілька днів тому, вона була в Криму, у відпустці. Наскільки я знаю, повернеться до Києва наприкінці наступного тижня, орієнтовно 28 травня. І тоді активно спілкуватиметься із журналістами».

А в інтерв’ю київському інтернет-виданню «Главком» п. Слісаренко додав: «Вона — людина з гумором, і цілком може сказати словами з пісні Висоцького: «И не надейтесь — я не уеду». А на нагадування: «Генпрокуратура стверджує, що п. Карпачова підробила експертний висновок про синці Тимо­шенко» — журналіст відповів: «Ніна Іванівна сама подавала ці фотографії супроводжувальним листом до ГПУ з проханням з’ясувати всі обставини. І прокуратура два тижні то повідомляла, що синці періодично з’являються, то нібито сама Юлія Тимо­шенко їх поставила. Зрештою, де висновки цієї перевірки?»

Але 18 травня неназвані київським інтернет-виданням «Українська правда» джерела повідомили, що, за їхньою інформацією, Ніна «Карпачова виїхала до Москви після початку перевірки прокуратурою обставин появи фотознімків Юлії Тимошенко в Качанівській колонії». Як бачимо, кінця-краю в цього детективу, принаймні наразі, немає.

Друга в Партії реґіонів

Тим більше, що діяльність секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини раптом вирішила перевірити ще й… Рахункова палата. Утім, якщо вона щось і «розкопає» проти п. Карпачової, повірити в компромат на неї буде більш ніж складно. Адже українські ЗМІ просто рясніють нагадуваннями про віхи політичного шляху екс-омбудсмена, яка дотепер прямувала курсом, паралельним до того, яким рухається й… нинішня влада. Приміром, на виборах 2006 року Ніна Карпачова була аж другим номером у списку Партії реґіонів (ПР). А заявляла вона тоді про порушення громадського ладу в Криму у зв’язку зі заходом натовських кораблів і звинувачувала «помаранчеве» керівництво країни в тому, що воно переслідує політичних опонентів із ПР.

Тож удруге її обрали омбудсменом 2007 року голосами коаліції ПР, соціалістів і комуністів.

Щоправда, запа­м’я­талася Ніна Іванівна й сміливим звітом перед парламентом під час каденції Леоніда Кучми, у якому визнала, що 70 % населення України живе за межею бідності, судовий захист у країні не працює, а права громадян повсюдно порушуються. Саме вона домоглася того, щоби матір убитого журналіста Ґеорґія Ґонґадзе визнали постраждалою стороною. При цьому одні звинувачували п. Карпачову в тому, що вона забагато часу приділяє резонансним справам, які в перспективі можуть принести їй політичну вигоду, інші, навпаки, — у дуже тісних зв’язках із владою.

Помста за списання?

Попри це, у квітні ц. р. саме з подачі влади, з багатьма представниками якої омбудсмен стояла на барикадах проти «помаранчевої» сили, Ніну Карпачову вирішили замінити на людину міністра юстиції Олександра Лавриновича — Валерію Лутковську. Саме одразу після цього Ніна Іванівна завдала удару у відповідь, не тільки повністю узявши бік головного в’язня країни, але й зробивши надбанням громадськості знімки з гематомами Юлії Тимошенко.

Ці фото, власне, і стали причиною чергового загострення відносин України зі Заходом. «У чому могли полягати її мотиви?» — запитує оглядач Вікторія Чирва. І сама ж відповідає: «Перше — екс-омбудсмен почала свою гру, метою якої була помста нинішній владі за те, що та позбавила її посади. Друге — взамін за сенсаційні знімки з Качанівської колонії їй запропонують місце в списку «Батьківщини». Причому в першій п’ятірці. Сама вона, щоправда, заявляла, що «реґіонали» пропонували їй місце у своєму списку. Але ця заява виглядає зараз, м’яко кажучи, неправдиво. І якщо правда те, що Ніну Карпачову візьмуть у передвиборний список партії Юлії Тимошенко, то виникає запитання до лідерів опозиції: а чи вони впевнені, що Ніна Іванівна в новій ВРУ знову звично не змінить кольору, подавшись у «тушки»? І третє — за інтриґою з п. Карпачовою можуть стояти треті сили, яким дуже вигідно, щоб екс-омбудсмен опинилася за межами України саме в той час, коли на президента Януковича чекали на саміті глав країн Співдружності Незалежних Держав у Москві, а прем’єр-міністра Азарова — у Брюсселі. Можна припустити, що зовсім уже незабаром екс-омбудсмен подасть голос із-за пагорба».

Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply