Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Почесні консули в Україні: дипломатія чи бізнес?

Автор:

|

Травень 03, 2018

|

Рубрика:

Почесні консули в Україні: дипломатія чи бізнес?

Богдан Яременко

Надзвичайний і Повноважний Посол — солідна посада. Ними, зазвичай, працюють досвідчені та шановані дипломати. Однак у практиці міждержавних стосунків також існує поняття почесних консулів. Мова про особливий статус дипломатичної установи, адже, зазвичай почесними консулами в тій чи іншій країні стають не іноземці, а її власні громадяни. За логікою, людина так чи інакше мала б підтримувати дружні стосунки між рідною країною та державою, яка надала їй статус почесного консула. Програма «Схеми» (спільний проект «Радіо Свобода» та каналу «UA:Перший») спробувала дати відповідь на запитання, яку дипломатичну діяльність в українській столиці здійснюють, скажімо, почесні консульства Мальти, Перу чи Сейшельських островів?

Спочатку — МВС і СБУ, потім — екзекватура
Як виявилося, вкрай важливу. Не для тих екзотичних республік, а для українських політиків і бізнесменів, котрі ховаються під «дипломатичну парасольку». Статус почесного консула надає багато привілеїв: менше, ніж у працівників посольств, але значно більше, ніж у пересічних громадян: захист від обшуків, авто з дипломатичними номерами, захищена від огляду валіза й архів. А ще — авторитет і міжнародні зв’язки.
Усі ці блага можна отримати, не маючи досвіду роботи дипломатом, а лише отримавши звання почесного консула. Що для цього потрібно? Спочатку отримати рекомендацію від іноземної держави. Згодом це звернення розгляне Міністерство закордонних справ України (МЗС) і перевірить на відповідність критеріям із «Положення про почесних (нештатних) консульських посадових осіб іноземних держав в Україні та консульські установи, що очолюються такими посадовими особами».
Їх цитує юрист Дмитро Кострюков: «Людина має проживати на території України мінімум п’ять років, не мати судимості. І ця людина проходить спеціальну перевірку за лінією Міністерства внутрішніх справ (МВС) і Служби безпеки України (СБУ)». Якщо МЗС невідповідностей не знайде, то кандидат на почесного консула отримує так звану екзекватуру — документ, що цей статус засвідчує. Потім шукає приміщення для свого почесного консульства, встановлює там прапор країни, яку представляє, вішає на двері табличку та починає працювати. Щоправда, роботу почесного консула не оплачують, водночас і суть цієї роботи чітко не визначена.

Особливі приміщення
Детальніше розповідає Богдан Яременко, голова правління доброчинного фонду «Майдан закордонних справ»: «Функція почесних консулів — підтримувати зв’язки в усіх сферах, можливо, крім військової та військово-технічної співпраці. Хоча, вони і там можуть працювати як посередники з урахуванням того, що вони не є уповноваженими представниками іноземного уряду, а лише наділені певними функціями».
Але є ціла низка привілеїв, які така консульська установа отримує відповідно до Віденської конвенції про консульські зносини від 1963 року та українського Положення, розробленого МЗС. Наприклад, недоторканність кореспонденції консульства, заборона для правоохоронців відкривати чи затримувати консульську валізу, звільнення від податків приміщення консульства, заборона обшукувати консульський архів, можливість користуватися автівкою з дипломатичними номерами. Та попри менші привілеї почесних консулів порівняно з генеральними консулами чи послами, в українських реаліях приміщення, де розташовані почесні консульства, лише своєю вивіскою можуть відлякувати правоохоронців.
«Приміщення почесних консулів на території України мають особливий статус. Їх просто так не можна обшукати за ухвалою судді, це регулює окремий статус», — пояснює п. Кострюков. А іноді почесне консульство може перетворитися на щит від обшуків для всієї будівлі, зазначає п. Яременко. «От є будівля на п’ять поверхів, але висить табличка «Почесне консульство» якоїсь острівної держави. Для правоохоронців буде дуже важко доводити в суді, чи мова про всі п’ять поверхів, чи лише про одну кімнату».

Почесний — означає недоторканий
Консульство екзотичної республіки Сейшельські острови (населення — 80 тис. осіб) у Києві очолює Ігор Гладковський. Він — син колишнього почесного консула Олега Гладковського, зараз першого заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони України. За даними програми «Схеми», впродовж тривалого часу офіс почесного консульства був у будівлі на вулиці Електриків у Києві за однією адресою з групою компаній «Укрпромінвест». Їхні власники — Петро Порошенко, Ігор Кононенко та сам Олег Гладковський. Але нещодавно офіс почесного консульства переїхав у офіс-центр, де розташована приватна фірма «Гюндай Мотор Україна», що, за даними журналістів «Схем», належить Ігорю й Олегу Гладковським.
Журналісти знайшли ще одного цікавого почесного консула. Під одним дахом із почесним консульством Республіки Перу в Києві зареєстровано ланцюжок фірм, пов’язаних із почесним консулом цієї країни Ігорем Баленком, бізнесменом і власником популярної мережі супермаркетів «Фуршет». Тут узагалі неоднозначна ситуація. У Положенні про почесні консульства МЗС йдеться, про те, що консулом може бути громадянин України, котрий «не є обраним до органів місцевого самоврядування». При цьому п. Баленко з 2000 року є почесним консулом Республіки Перу, а з 2002 року його регулярно обирають депутатом Київради (а це — орган місцевого самоврядування). Чи немає тут порушення офіційного Положення про почесних консулів?
«Коли я вступав на посаду, цього положення не було. Я тоді міг бути і депутатом, і почесним консулом. Якби я отримував статус почесного консула зараз, тоді б отримав відмову», — пояснює Ігор Баленко.
Тобто депутат Київради вважає, що, оскільки став почесним консулом іще до того, як з’явилося Положення про почесного консула, то й вимоги цього Положення його не стосуються. Журналісти «Схем» спитали в МЗС, чи це справді так. Журналістам відповіли, що ні. І почали готувати звернення до Посольства Республіки Перу. «В зв’язку з отриманням інформації щодо обрання Ігоря Баленка до органу місцевого самоврядування МЗС звернеться до Посольства Республіки Перу з проханням урегулювати ситуацію відповідно до законодавства України або припинити повноваження Баленка як почесного консула», — йдеться у відповіді МЗС.

Дипломатичні номери
Авто на дипломатичних номерах — ще одна перевага, якою може користуватися почесний консул, — розповідає колишній дипломат Богдан Яременко. За адресою почесного консульства Республіки Мальта в самому центрі Києва «Схемам» повідомляють, що консула на місці немає: «він у ВРП». ВРП — це Вища рада правосуддя, тобто, головний орган, що призначає та звільняє суддів. Павло Гречківський, почесний консул Мальти у Києві, — один із членів цієї Ради. При цьому зараз у Шевченківському районному суді Києва розглядають справу, яка стосується самого п. Гречківського. Ідеться про вимагання 500 тис. USD за незаконний вплив на судовий процес під час розгляду господарської справи. А в прокуратурі заявляють, що не змогли провести усіх необхідних обшуків саме через цю табличку на будівлі.
«Була нагальна необхідність проведення обшуків у приміщеннях, але коли ми дійшли до тих приміщень і з’ясували, що це консульські приміщення, то не проводився там обшук, бо отримані там докази могли бути визнані судом недопустимими», — розповідає Дмитро Вакаров, прокурор Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України.
Дмитро Кострюк погоджується: у правоохоронців справді виникають проблеми з обшуками в почесних консульствах. Чи приховує п. Гречківський щось важливе для слідства у приміщенні почесного консульства? Журналісти «Схем» спитали про це в нього перед черговим засіданням ВРП. «Як щось кажуть у прокуратурі, то й ставте ці питання прокуратурі. На жаль, прокуратура просто не знає закону», — відреагував Павло Гречківський.
Журналісти «Схем» поцікавилися й автівкою з дипломатичними номерами, що також не підлягає огляду і яку п. Гречківський не вніс до майнової декларації. «А чи не забагато у вас на сьогоднішній день запитань? У вільний від роботи час користуюся автівкою», — відрубав почесний консул Мальти.
Так виглядає, що посада почесного консула в Україні відкриває широкі можливості й надає серйозних привілеїв — недоторканність кореспонденції, архіву, особливі стосунки з правоохоронними й силовими структурами, труднощі з проведенням обшуків у тих будівлях, на яких висить прапор іншої країни і табличка «Почесне консульство». Тому за отримання такої посади готові платити.
«Колись, як я працював у МЗС, пропонували хабара за те, щоб певного бізнесмена рекомендувати іноземному уряду як можливого почесного консула. І добитися його призначення. Мова про десятки тисяч USD», — зазначає Богдан Яременко.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply