Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

План Мореля

Автор:

|

Вересень 24, 2015

|

Рубрика:

План Мореля
П’єр Морель

П’єр Морель

Петро Порошенко наголосив, що вибори в Донецьку та Луганську будуть проведені тоді, коли Російська Федерація (РФ) виведе звідти війська.

Приватна думка
В опублікованій 18 вересня в київському часописі «Дзеркало тижня» статті «Морельські тези» Сергій Рахманін, перший заступник головного редактора цього видання, повідомив, що в Тристоронній контактній групі з мирного вреґулювання ситуації на Донбасі у Мінську (Білорусь) активно обговорюється план П’єра Мореля, координатора її політичної підгрупи, «Елементи для тимчасового закону про місцеві вибори в деяких районах Донецької та Луганської областей».
Мовляв, після зустрічі міністрів закордонних справ «нормандської четвірки» — України, Фе
деративної Республіки Німеччина (ФРН), Франції та РФ, що відбулася 12 вересня в Берліні, Міністерство закордонних справ (МЗС) ФРН опублікувало заяву, у якій, зокрема, зазначалося: «Умови та терміни проведення місцевих виборів будуть складені в робочій групі з питань політики контактної групи. Вони опираються на пропозиції координатора Мореля».
«Політична підгрупа тристоронньої контактної групи обговорює можливість розробки спеціального закону, що дозволяє провести вибори на неконтрольованих територіях під егідою Києва. Ця можливість закріплена рішенням очільників МЗС чотирьох держав. І ця можливість і далі обговорюється сторонами», — наголосив п. Рахманін.
А на запитання: «У чому суть цього плану?» — журналіст пояснив: «Спочатку йде невигадливий перелік умов, що визначають можливість проведення виборів на територіях, контрольованих бойовиками: «припинення вогню; безпека; проґресивне повернення до нормального життя; угода щодо дати, підтверджена тристоронньою контактною групою; спостереження Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) Організації з безпеки та співпраці у Європі (ОБСЄ). Пов’язані питання: закон про статус, амністія, гуманітарний доступ». І все. Жодного роззброєння, жодного контролю над кордоном».
Однак 19 вересня аґенція «Інтерфакс-Україна» повідомила з посиланням на «поінформоване джерело, близьке до мінського процесу»: «Пропозиції п. Мореля висловлюють лише його точку зору, його власний погляд на вреґулювання ситуації на Донбасі. Позиція України базується на мінських домовленостях, українському законодавстві, у т. ч. — на законі про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. Місцеві вибори в окремих районах Донецької і Луганської областей мають проводитися лише на принципах ОБСЄ і передбачають рівний доступ до виборчого процесу всіх суб’єктів української політики, засобів масової інформації, а також контроль проведення виборів із боку міжнародних спостерігачів».
А 21 вересня й Президент України заявив: «Україна ставиться до «плану Мореля» щодо проведення виборів на окупованому Донбасі як до його приватної думки».

Маневри сепаратистів
Того ж 21 вересня Владислав Дейнего, представник самопроголошеної «Луганської народної республіки» (ЛНР) в Тристоронній контактній групі з мирного вреґулювання ситуації на Донбасі, заявив, що місцеві вибори на теренах, окупованих російськими військами й їхніми колаборантами, можуть відбутися 21 лютого 2016 року згідно із законодавством України, якщо її керівництво погодиться з умовами терористів (а насправді — їхніх замовників у Москві. — Ред.). Дослівно ж він заявив: «У роботі політичної підгрупи, яка зустрічається інтенсивніше за інші, для того, щоб зрушити процес із мертвої точки, ми підготували план-графік із адекватними термінами виконання кожного пункту політичної частини Комплексу заходів (з виконання мінських домовленостей із вреґулювання ситуації на Донбасі. — Ред.). Він підготовлений виходячи з чинного законодавства України та регламенту Верховної Ради України (ВРУ), а також норм БДІПЛ».
«Усі нормативні акти, передбачені Комплексом заходів, мають бути узгоджені з представниками «республік» і можуть бути прийняті в запропоновані терміни. Виходячи з цього, ми прорахували дату проведення місцевих виборів на Донбасі — 21 лютого 2016 року», — наголосив терорист.
Владислав Дейнего також нагадав про «особливий статус Донецької та Луганської областей»: «У разі реалізації представленого плану сторони зможуть повністю забезпечити виконання політичних пунктів Комплексу заходів у частині внесення змін до Конституції України, які передбачають за кріплення постійного характеру особливого статусу окремих районів Донецької та Луганської областей, прийняття закону про місцеві вибори в окремих районах, проведення амністії учасників подій на Донбасі з обох сторін, скасування антитерористичної операції та зняття економічної блокади».
Однак того ж дня Денис Пушилін, «спікер» терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР), коментуючи заяву п. Дейнего, запевнив, що на окупованих теренах місцеві вибори в будь-якому разі розпочнуться 18 жовтня, а стосовно ж 21 лютого 2016 року він пояснив: «Мова йде про наступні етапи виборів у ДНР і ЛНР».
Дати проведення першого етапу виборів, а це — голови міст і районів, залишаються незмінними: 18 жовтня — у ДНР, а 1 листопада — в ЛНР. При цьому п. Пушилін також зажадав «унесення до ВРУ законопроекту про конституційну реформу, попередньо погодженого з Донбасом, унесення правки в статтю 10 закону про особливий статус реґіону, а також прийняття спеціальних законів про вибори й амністію».

Мічені карти
Однак Ірина Геращенко, представник України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи, того ж дня заявила: «Усі сьогоднішні безграмотні «ініціативи» бойовиків — мічені карти з брудної кремлівської колоди. Мінські угоди мають бути виконані до кінця 2015-го, а не пролонґовані на 2016 рік. Друге. Конституція України чітко визначає порядок призначення виборів: це виключно прероґатива ВРУ, тільки парламент має право й обов’язок визначати дату виборів і процедуру. А Центральна виборча комісія (ЦВК) адмініструє виборчий процес».
«Ключова позиція, з якою ми як представники України будемо виходити сьогодні в усіх групах, — це неприпустимість проведення будь-яких рейкових виборів на окупованих територіях і вимога їх скасувати. Такі жорсткі директиви отримано і від Президента. Вибори на Донбасі можуть проходити тільки за УКРАЇНСЬКИМ законодавством, згідно зі стандартами ОБСЄ, з допуском і повноцінною роботою українських медіа. Ми будемо вимагати скасування «указів» маріонеток Кремля про проведення виборів, бо призначати їх може виключно ВРУ, а не самопризначенці», — написала вона у Facebook.

Коли РФ виведе війська
Своєю чергою, Андрій Магера, заступник голови української ЦВК, наголосив, що так звані місцеві вибори в ЛНР, заплановані на 1 листопада ц. р., не матимуть юридичної сили. «Ані українські чиновники, ані міжнародна спільнота не можуть визнати якісь «місцеві вибори», котрі матимуть місце в так званій Луганській народній республіці у неділю 1 листопада. Ця акція проросійських сепаратистів порушує Мінську угоду й не має будь-якої юридичної сили та наслідків», — пояснив він.
А Петро Порошенко, відповідаючи на запитання про те, якою буде реакція Києва у разі проведення псевдо виборів на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, запевнив: «Така ж реакція, як і на фейкові вибори, які абсолютно не відповідають ні міжнародному праву, ні українському законодавству. І не мають жодних юридичних наслідків. Ці вибори не визнані ніким у світі і, відповідно, не мають жодних результатів, тому що є фейковими. Друга позиція — що це створює велику небезпеку мінським домовленостям». Президент також наголосив, що вибори в Донецьку та Луганську будуть проведені тоді, коли Росія виведе звідти війська.
До слова, того ж дня й Федеріка Могеріні, верховний представник Європейського Союзу (ЄС) у закордонних справах і політиці безпеки, заявила від імені ЄС: «Обрання депутатів на сході України має бути проведено згідно з мінськими домовленостями та під контролем Києва».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply