Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

«План Маршалла для України» буде в листопаді

Автор:

|

Липень 13, 2017

|

Рубрика:

«План Маршалла для України» буде в листопаді

Андрюс Кубілюс

Андрюс Кубілюс, колишній прем’єр-міністр Литви, запевнив, що офіційно підтриманий Європейською народною партією (ЄНП) так званий План Маршалла для України про довготермінову підтримку представлять на саміті «Східного партнерства» в Брюсселі в листопаді ц. р.

30 мільярдів євро
Співавтор «Плану Маршалла щодо України» запевнив в опублікованому 17 червня у київському часописі «Сьогодні» інтерв’ю: «Згадка про цей документ з’явиться в підсумковій декларації саміту».
Як писав «Міст», 1 квітня ц. р. його одноголосно схвалила найбільша в Європарламенті ЄНП. У її резолюції наголошувалося: «Європейський Союз (ЄС) і країни-члени мають розробити двосторонні та багатосторонні програми, що передбачають негайну військову, гуманітарну й економічну підтримку просування демократичних реформ і довготермінової зовнішньої політики України з європейської й євроатлантичної інтеграції».
Андрюс Кубілюс розповів також про те, як усе розпочиналося: «Одразу після Революції гідності про такий План Маршалла говорили не тільки ми, а й такі відомі люди, як Джордж Сорос. Усі бачили, що Україні потрібна допомога, але, на жаль, далі слів це нікуди не просунулася. Тому на початку цього року, коли підходило естонське головування в ЄС, ми в Сеймі вирішили викласти свої ідеї в офіційному документі. Ми це зробили ще на початку лютого й ухвалили на засіданні Сейму».
Відтак, Литва ініціювала 2014-го на рівні ЄС дискусії з приводу шестирічної фінансової допомоги Україні в обсязі 30 млрд EUR. Відповідну резолюцію прийняли комітети зі закордонних та європейських справ литовського парламенту.
У цьому документі зазначили, що Литва пропонує переглянути бюджет ЄС 2014-2020 рр. таким чином, щоб із передбаченого ним бюджету в 1000 млрд EUR до 3 % спрямувати на реалізацію нового «Плану Маршалла для України», і таким чином сформувати інструмент фінансової допомоги.
Із цим автори українського «Плану Маршалла» пішли, за словами п. Кубілюса, «різними коридорами великих держав західного світу», а після його схвалення на конґресі ЄНП разом із Ганною Гопко, головою комітету Верховної Ради України в закордонних справах, та її колегами, подалися до Вашинґтону. Там також «пройшли всіма коридорами від Білого дому до Державного департаменту та Конґресу» й «почули позитивні відгуки, що справді потрібно мати схожий на «План Маршалла» інструмент».
Зокрема, 27 квітня Даріуш Росаті, голова делегації Європарламенту до парламентського комітету асоціації Україна-ЄС заявив: «Україна є вирішальною державою для нашої власної стабільності й економічного розвитку. «На кону» — не лише доля українців, але й інтереси ЄС. З огляду на стратегічну важливість, мусимо підтримувати Україну в її реформаторських зусиллях. Тому нам потрібно створити для неї спеціальну програму або «План Маршалла».

Та ЄС не квапиться
Однак Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, зауважила на VII Національному експертному форумі «Точки росту», що ЄС не квапиться надавати Україні «план Маршалла». «Мені здається, що оскільки європейці не дуже знають, хто такі українці, оскільки українці занадто довго були відсутні на мапі Європи, оскільки дуже легко поширити негативну інформацію на перших шпальтах, а про складні та маленькі перемоги нецікаво дізнаватися, — саме через це в європейців немає апетиту тиснути на свої уряди, щоб переконувати в необхідності «Маршалл-плану», — пояснила вона.
Посадовець також зазначила: «У нас справді є дуже велика допомога і від Міжнародного валютного фонду, і від Європейського Союзу, але більшість цієї допомоги побудована на конкретних умовах руху України в обраному євроінтеграційному напрямку. І ця допомога переважно кредитна. У нас є багато технічної, експертної допомоги, яку ми цінуємо. Але у відсотковому співвідношенні вона непорівнянна з можливостями, які надавалися країнам, які отримували статус кандидата в члени ЄС».
Андрюс Кубілюс визнав, що на етапі узгодження так званого плану Маршалла для України перед голосуванням на конґресі ЄНП були заперечення з боку Нідерландів і деяких інших країн, але німці переконали всіх». Відтак, екс-прем’єр Литви наголосив: «Ми чітко говоримо, що «план Маршалла» має містити умови — з боку України має бути чітка програма реформ, які будуть умовою отримання цих грошей».
За його словами, конкретні сфери розподілення коштів поки що не обговорюються, але в будь-якому разі це — інвестиції в реальну економіку, які можуть надходити і через приватизацію, і через державні гарантії, і через вливання в капітал. «Подивіться на приклад повоєнної Європи: там не було такого, що, мовляв, ось мішок грошей для Італії, а ось мішок для Німеччини. Була створена спеціальна агенція для управління цими грошима», — зауважив п. Кубілюс.
Він також запевнив, що реалізація так званого Плану Маршалла для України дозволила б підняти зростання української економіки до 6-8 % із теперішніх 2%. Екс-прем’єр Литви запевнив також в інтерв’ю «Європейській правді»: «Є підрахунки експертів. Скажімо, ваша екс-міністр Наталія Яресько вважає, що за п’ять років потрібно влити в реальну економіку десь 25 млрд USD. Андерс Аслунд, каже про 5 млрд USD на рік, тобто виходимо на ту ж суму. За оцінками цього експерта, це підняло б зростання економіки до 6-8 % із теперішніх 2 %».
Андрюс Кубілюс також пояснив те, чому, крім інвестицій розглядається ідея спрямувати України 3 % бюджету ЄС за рахунок європейських платників податків: «Подивіться на нашому прикладі: зараз Литва отримує близько 10 млрд EUR на рік. Скорочення на 3 % означає, що ми б отримували 9,7 млрд EUR. За них ми прожили б. Наші бюрократи не випили б кави на 300 млн, але я не бачу тут великих проблем. Звісно, інші країни можуть заперечувати, але я не вважаю, що це має заважати нам виходити з такою ініціативою. Ми порушуємо це питання, оскільки зараз ЄС підходить до обговорення своєї нової фінансової перспективи на 2020-2027 рр. Чи буде це затверджено, певна річ, впевненості немає. Але така можливість є».

«Переходимо до конкретики»
В інтерв’ю агенції «Укрінформ» колишній глава уряду Литви стверджував: «Реалізація економічної допомоги для України та українців — так званого плану Маршалла — переходить від політичних розмов до конкретних дій. Я навіть не сподівався що так швидко все просуватиметься, тобто ми вже переходимо від загальної політичної розмови про цей план до конкретики, тобто хто розроблятиме ті чи інші проекти».
За його словами, група литовських та українських депутатів спільно побувала нещодавно у Вашинґтоні, Берліні та Брюсселі, де провела інтенсивні перемовини з політиками та представниками фінансових інституцій. «У Брюсселі ми настільки просунулися уперед в цьому плані, що почали обговорювати конкретні організаційні питання. Наприклад, хто описуватиме конкретні механізми допомоги, який мандат має отримати Європейська комісія й Європейський інвестиційний банк для того, щоб на своєму рівні працювати над цим планом, що має задекларувати Європарламент перед самітом «Східного партнерства», який відбудеться в листопаді», — запевнив п. Кубілюс.
За його словами, ініціативна група намагається використати досвід Німеччини 1947 року, коли гроші, які виділялися за «планом Маршала» зосереджувалися, зокрема, у KfW — німецькому державному банку, який був заснований 1948-го як складова частина «Плану Маршалла». «Йдеться про те, щоб конкретна фінансова інституція, яка отримає фінанси від Європейського інвестиційного банку чи від інших фінансових установ, змогла надавати ці гроші як кредити малому та середньому бізнесу на набагато кращих умовах порівняно з тими, які зараз є в Україні», — пояснив литовський політик. Він запевнив, що очолювана ним група зараз робить усе можливе, щоб «План Маршала» обговорювався на різних міжнародних форумах від Варшави до Лондона та Брюсселя. А також наголосив, що «проведено дуже вдалу підготовчу роботу», яка дає можливість сподіватися на обговорення плану на cаміті «Східного партнерства» в листопаді ц. р. у Брюсселі (Бельгія).

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply