Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Петру Порошенку Зе-влада інкримінує ще один «злочин»

Автор:

|

Червень 17, 2020

|

Рубрика:

Петру Порошенку Зе-влада інкримінує ще один «злочин»
Петро Порошенко

В Україні тривають спроби кримінального переслідування колишнього глави держави.

«Юридичний «треш»
Портал «Українська правда» оприлюднив проєкт повідомлення підозри слідчими Державного бюро розслідувань (ДБР) Петра Порошенка в захопленні влади й зловживанні нею призначенням заступника голови Служби зовнішньої розвідки (СЗР) Сергія Семочка та членів суддівського органу самоврядування — Вищої ради правосуддя (ВРП) — Андрія Василенка та Михайла Ісакова. За версією слідчих, ці призначення відбулися з порушенням закону для захоплення влади «з мотивів задоволення особистих інтересів, що полягають у прагненні встановлення такого виду державного режиму, при якому державна влада зосередиться в руках неконтрольованої народом групи осіб або в руках однієї особи, й усунення можливостей для вільного волевиявлення інтересів різних груп населення, виник прямий умисел на захоплення державної влади шляхом призначення підконтрольних осіб у СЗР і ВРП».
Відтак, нагадаємо, що 2017 року президент Порошенко призначив першим заступником голови СЗР Андрія Алєксєєнка, а 2018-го на цю ж посаду — ще й Сергія Семочка. Таким чином, СЗР отримала одразу двох перших заступників голови.
За версією слідчих, призначення Семочка було незаконним. Бо, по-перше, голова СЗР не готував на нього подання, якого вимагає процедура, а Порошенко нібито сам дав вказівку підготувати проєкт указу про призначення Семочка.
По-друге, в штаті СЗР не було двох посад першого заступника. Тому, за версією слідчих, «спричинено тяжкі наслідки інтересам держави у вигляді незаконного проведення видатків на утримання понадштатної одиниці першого заступника голови СЗР».
А членів ВРП тодішній глава держави призначив за президентською квотою після того, як навесні 2019-го спливли повноваження їхніх попередників. Президент оголосив у березні конкурс на ці посади, а в травні призначив нових членів ВРП.
Слідчі вважають, що усвідомивши свій програш на президентських виборах, Петро Олексійович вирішив «захопити владу» і зберегти вплив на рішення ВРП попри те, що не мав права призначати її нових членів до завершення конкурсного відбору, який мав пройти три етапи. Але на останньому етапі конкурс заблокували — суд тимчасово заборонив комісії визначати переможців і рекомендувати їх президенту.
Петро Порошенко, за версією слідчих, «усвідомлюючи, що конкурс проводиться в три етапи, всупереч обов’язковому для виконання рішенню суду, переслідуючи мету призначення у будь-який спосіб членів ВРП» вирішив змінити умови конкурсу. Він підписав новий указ, згідно з яким, якщо комісія з будь-яких причин не може визначити переможця, то глава держави обирає серед кандидатів, які дійшли до останнього етапу.
Але адвокат Ярослав Зейкан зауважив: «Судячи з проєкту підозри, ДБР вважає, що Порошенко захопив владу «наперед», тобто, розраховуючи утримати її після програшу на виборах. Але Порошенко на той момент був президентом, законно обраним народом України. І за таких умов, звісно, йому вже ніяку владу захоплювати не було потреби, адже він уже був президентом і діяв відповідно до повноважень».
Своєю чергою, Руслан Рябошапка, колишній генеральний прокурор України, заявив: «Це насправді юридичний «треш», який не витримує жодної критики. Тобто те, в чому звинувачували п’ятого президента, не мало під собою достатніх підстав — не було жодних доказів, які підтверджували ці дії».

«Не означає «отримав»
10 червня ДБР та Офіс генпрокурора заявили, що вручили Порошенку повідомлення про підозру. Але його адвокати це спростували. В офісі ДБР очікували 10 червня Порошенка на допит як свідка в справі про картини з його колекції, які були нібито незаконно переміщені через кордон із приховуванням від митного контролю. Однак, одразу ж після того, як він разом зі своїми адвокатами зайшов до кабінету слідчого ДБР, працівник Офісу генпрокурора спробував вручити йому підозру в іншій кримінальній справі — захопленні влади та зловживанні нею.
ДБР опублікувало «відео», яке воно проголосило свідченням «оголошення підозри». Але ж на початку відео Вадим Приймачок, начальник відділу головного слідчого управління ДБР, визнав, що Порошенко відмовився від письмового отримання підозри і від клопотання про застосування запобіжного заходу та покинув приміщення.
На телеканалі ZIK зауважили: «Генпрокуратура вручила» зовсім не означає «Порошенко отримав повідомлення про підозру». Він просто не забажав її отримувати. Це все нагадувало дитячу гру у гарячу картоплю — прокуратура передає підозру, Порошенко відбиває її назад і так кілька разів».
Партія «Європейська солідарність» також опублікувала відео з офісу ДБР, на якому Порошенко заявив: «Тільки-но ви бачили, що у ДБР абсолютно незаконно людина, яка не представилася, намагалася продемонструвати спробу повідомити про підозру».
А Ілля Новіков, адвокат Петра Олексійовича, пояснив: «Підозру народному депутату має вручати особисто генпрокурор Ірина Венедиктова. Оскільки підозру намагалася вручити неуповноважена особа, Порошенко покинув будівлю ДБР».
Одразу ж після цього він із бійкою прорвався разом із адвокатами та соратниками до кабінету генпрокурора, щоб отримати підозру особисто від неї. Але Венедиктова переадресувала всі запитання до слідчих і втекла.
А невдовзі запевнила: «Генпрокурор має всі законні підстави доручити іншим прокурорам здійснити письмове повідомлення про підозру. Сьогодні (10 червня) повідомлення про підозру вже відправили народному депутату поштою. Далі — вибір запобіжного заходу у суді».
16 червня в Печерському районному суді Києва повідомили, що 18-го розглянуть клопотання Офісу генпрокурора про обрання запобіжного заходу експрезидентові Порошенку. Але адвокат експрезидента Ілля Новіков вважає: «Ніякої варти буде, я в цьому впевнений. Ми спостерігаємо, що в Печерському суді є сміливі та рішучі судді, але вважаю, що ніхто з них не самогубця, вважаю, що судді на це не підуть. Це питання Конституції, а не кримінального кодексу».
Ігор Головань, ще один адвокат Порошенка, пояснив: «Повноваження президента передбачені Конституцією, президент видає указ, указ президента про призначення незаконним не визнаний. Жодним чином укази президента не можуть залежати від нормативних актів на зразок штатного розкладу якоїсь установи».

«Погані наслідки»
«Українська правда» прокоментувала підозру Порошенку так: «Частина суспільства, підтримуючи зміну влади, очікувала в т. ч. покарання для старої. Без сумніву, кожен, хто порушив закон, має відповідати за свої дії. Але якщо він справді порушив закон. І якщо слідство може це довести. Переслідування лише заради переслідування не доводить верховенство права. Навіть у випадку з найвищим керівництвом держави».
Як зауважив Антон Федорців, експерт Центру політичних досліджень, «таке переслідування виглядає непереконливо не тільки всередині країни, а й за її межами». А Андерс Фоґ Расмуссен, колишній генеральний секретар НАТО заявив: «Обвинувачення, висунуті Порошенку на цьому тижні, мають тривожний відтінок вибіркового правосуддя та політичної помсти».
Олександр Кваснєвський, другий президент новітньої Польщі, попередив: «Якщо буде такий політичний спектакль, то, звісно, світ не мовчатиме». Карл Більдт, експрем’єр Швеції, на запитання «Чи збирається президент Зеленський піти шляхом Януковича та кинути за ґрати свого політичного опонента Петра Порошенка?» відповів: «Якщо це станеться, потрібно буде вжити заходи. Ця справа буде в центрі уваги у відносинах між Європейським Союзом та Україною».
Курт Волкер, колишній спеціальний представник Державного департаменту США з питань України, прокоментував переслідування Порошенка так: «Вибір, кого переслідувати, — це політичне рішення, оскільки обвинуватити можна кожного. Кращим було б рішення — будувати національну єдність перед обличчям російської аґресії на Донбасі та в Криму». А Роман Ващук, експосол Канади в Україні, застеріг: «Вендетта проти важливого, відомого партнера для західних досягнень останніх п’яти років буде стратегічною помилкою та матиме дуже погані наслідки».
Та обставина, що генеральний прокурор не виконала вимогу законодавства — особисто вручити депутату Верховної Ради Порошенку офіційне повідомлення про підозру — дає привід погодитися з членом парламентської фракції «слуга народу» Олександром Дубінським, котрий пояснив: «Є сигнал від міжнародних партнерів щодо імунітету п’ятого президента. Тобто, з одного боку, є пряма заборона на переслідування Порошенка, з іншого — народ України вимагає справедливості. Тому створили механізм гри, коли кримінальні справи нічим не закінчуються».
Як повідомляв «Міст», Зеленський хоче розправитися з Порошенком «бодай за щось».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply