Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 25, 2021

Петро Порошенко: мінус кілька мільйонів, але попереду вибори

Автор:

|

Жовтень 03, 2018

|

Рубрика:

Петро Порошенко: мінус кілька мільйонів, але попереду вибори

Президент України публічно заявив, що продає свій завод «Кузня на Рибальському» в центрі Києва для уникнення конфлікту інтересів. «Оскільки це підприємство об’єктивно не може не грати помітної ролі у зміцненні обороноздатності держави — ви бачите і «Гюрзу», і «Кентавр» (див. «Довідку»), і багато іншого. Хочу повною мірою уникнути конфлікту інтересів і тому хай у нього буде інший власник. У зв’язку з роллю в обороноздатності, власник має бути вітчизняний», — заявив він. Відомо, що учасники угоди вже подали документи на погодження Антимонопольного комітету. Після отримання дозволу від Національного банку України (НБУ) сторони мають намір продовжити роботу з реалізації угоди. Вартість і терміни завершення угоди не розголошуються.

Дуже важливий Рибальський острів
Проте журналісти швидко визначили покупця. Як пише інформаційна аґенція Reuters, ним виявився Сергій Тигипко, власник групи ТАС, котрий у 2002-2004 рр. (за часів президентства Леоніда Кучми) очолював НБУ, перед цим працював у Кабінеті Міністрів віце-прем’єром, а у 1992-1994 рр. керував правлінням «ПриватБанку» (тоді фінустанова перебувала у власності Ігоря Коломойського, зараз банк — у власності держави). У жовтні 2003-го п. Тигипко заявив про намір балотуватися на посаду Президента України, але потім підтримав Януковича й очолив його виборчий штаб. 29 листопада 2004-го, після другого туру президентських виборів і початку Помаранчевої революції, пішов із посад голови НБУ та керівника виборчого штабу Януковича. 2014 року балотувався на посаду Президента України.
«Сам завод «Кузня на Рибальському» є надзвичайно важливим для Військово-морських сил (ВМС) України, а ось територія навколо нього стратегічна для Петра Порошенка, Ігоря Кононенка та ще одного їхнього бізнес-партнера Олега Гладковського», — пише «Радіо Свобода». Саме на острові навколо заводу впродовж останніх 24-х років перебувають бізнес-активи чинного глави держави та його найближчого оточення. Із 1994-го тут розміщувався офіс групи компаній «Укрпромінвест», що об’єднала у собі понад 30 окремих підприємств. Тут же, на Рибальському острові, розташовані фітнес-клуб «5-й елемент» і медіа-актив п. Порошенка — «5-й канал».

«Окупантам дарувати ніхто нічого не збирається»
Президент України вперше пообіцяв продати весь свій бізнес 2014 року, після перемоги на виборах. Потім він обіцяв це вдруге — у січні 2016-го. Після цього почалися «нюанси». Найбільш резонансною стала ситуацію навколо фабрика корпорації Roshen у російському Липецьку. Вона припинила роботу лише у квітні 2017 року, та й то після низки обшуків із боку російських силовиків та арешту майна за рішенням Басманного суду Москви (який вважається «придворним» судом Путіна. — Ред.).
Святослав Цеголко, прес-секретар п. Порошенка, запевняє: бізнесу в прямому управлінні глави держави не залишилось. «Менеджмент «Рошен» закрив Липецьку кондитерську фабрику та згорнув виробництво. В анексованому Криму Севастопольський морський завод конфіскували окупанти. Жодних «аграрних чи крохмальних бізнесів у РФ», про які безпідставно та неправдиво твердять опоненти, у Петра Порошенка немає», — написав Святослав Цеголко на своїй сторінці у Facebook.
Сам Президент під час візиту 29 вересня до Харкова також особисто заявив, що у нього немає бізнесу в РФ. «Так, я прийшов до влади з бізнесу. Після анексії Криму РФ конфіскувала у мене Севастопольський морський завод. Де-факто його в мене немає. Але окупантам дарувати його ніхто не збирається. й я щоразу маніфестую це, вносячи в свою електронну декларацію, яку відповідно до закону заповнюю щорічно», — цитує главу держави інформаційна аґенція «РБК-Україна».
Що стосується кондитерської фабрики у Липецьку, то, за словами Президента, її заарештували. «За наказом Путіна як актив вона з перших днів аґресії була заарештована. Чому? Щоб її не можна було ні продати, ні передати», — наголосив п. Порошенко. Він також додав, що менеджмент компанії закрив цю фабрику.

Економіка доповнює політику
Однак є думки, що намір чинного глави держави продати не найдорожчий актив є частиною плану підкріплення політичного рейтинґу. Перед президентськими виборами, які мають відбутися 2018 року, чинний глава держави буде намагатися виконати більшість обіцянок, які дав напередодні цієї президентської каденції, вважають експерти, опитані «Радіо Свобода».
«Суднобудівельний завод не є основою бізнесу п. Порошенка. А продаж цього активу принесе репутаційні плюси напередодні чергових президентських виборів. У нього є низка зобов’язань, які він на себе взяв під час минулих виборів. Найгучніші — це мир на Донбасі, «безвіз», асоціація з Європейським Союзом та особисте зобов’язання продати бізнес і залишитись у політиці» — заявив політтехнолог Дмитро Раїмов.
Віталій Бала, директор Аґенції моделювання ситуацій, більше схиляється до версії, що глава держави просто хоче позбутися слабкого активу у вигляді заводу «Кузня на Рибальському». Однак експерт переконаний, що продаж цього підприємства засмутить політичних опонентів Петра Порошенка: «Технологічно, безумовно, це зіграло в плюс для глави держави. Як мінімум, на один гачок менше».

Ігор Берчак

Довідка
Приватне акціонерне товариство «Завод «Кузня на Рибальському» — суднобудівельне приватне акціонерне товариство в Києві. Завод є одним із найстаріших підприємств Києва — він був заснований 1862 року як механічне підприємство зі сталеливарним виробництвом, а 1928-го зайнявся суднобудуванням. Згідно з офіційним реєстром юридичних осіб, бенефіціарами заводу, акціонерний капітал якого перевищує 168 млн грн (приблизно 6 млн USD), є фонд «Прайм Ессетс Капітал» Петра Порошенка з пакетом 82,5 % акцій. Ще 11,5 % акцій підприємства належить фонду «ВІК» Ігоря Кононенка, давнього приятеля глави держави. Підприємство виробляє артилерійські катери, корвети, автоматичні гранатомети, так само, як і рибальські судна та продукцію машинобудування. Останні роки саме «Завод «Кузня на Рибальському» будує більшість кораблів і катерів для ВМС України: малий бронекатер проекту «Гюрза» (шість збудовано, ще два будують); десантно-штурмовий катер проекту «Кентавр» (два збудовано, у планах — ще шість одиниць); ракетний катер типу «Лань» (проектування майже завершене); розвідувальний корабель типу «Лагуна» (проект наразі заморожено). Згідно фінансової звітності, завод збільшив 2017-го чистий прибуток до 18,6 млн грн порівняно з 8,5 млн грн роком раніше.

Мовою чисел
Приватні фірми Президента Порошенка 2017 року виграли тендерні контракти на 29,3 млн грн, повідомляв у січні ц. р. проект «Марлін», посилаючись на портал Prozorro. Найбільший контракт на 14,5 млн грн отримав завод «Кузня на Рибальському» — на доковий ремонт флагмана українських ВМС фрегата «Гетьман Сагайдачний» в Одеській області. Ще 1,5 млн грн заводу перепало від столичного комунального підприємства «Інженерний центр» за встановлення символів міста Києва в Дарницькому районі.
Заробила на бюджеті і команда президентського «5 каналу». Дві телерадіокомпанії, які входять у структуру власності каналу — «Експрес-Інформ» і «НБМ» — на двох заробили 7 млн грн. Зокрема державні «Укргазбанк» замовив телематеріалів на 3 млн грн., «Мультимедійна платформа іномовлення України» — на 2,3 млн грн, «Укргазвидобування» — на 0,5 млн грн та інші.
Страхова компанія «Країна» продала державі послуг на 3,8 млн грн. Найбільшими клієнтами стали оборонні підприємства «Укрспецекспорт» — 1 млн грн. та «Укроборонсервіс» — 450 тис. грн. Перед новорічними святами різним органам влади активно продавали солодощі. Загалом різні фірми з префіксом у назві «Рошен» продали шоколаду та печива на 2 млн грн.

До теми
В Україні бізнес найчастіше інвестує гроші в модернізацію виробництва та купівлю нових об’єктів. За темпами зростання інвестицій першість посів IT-сектор, йдеться у матеріалі інтернет-ресурсу obozrevatel.com. За перші півроку 2018-го IT-сектор отримав на 64,9 % інвестицій більше, ніж за цей самий період минулого року. Цікаво, що на 61,1 % зросли капітальні інвестиції в поштову та кур’єрську галузі. Так, на третину свої інвестиції збільшила «Укрпошта», щоправда, загальна сума становитиме лише 404 млн грн, що в десятки разів менше, ніж інвестиційні програми металургійних гігантів. Найбільше коштів «Укрпошта» витратить на будівництво та купівлю «основних засобів роботи».
Хоча кондитерська корпорація «Рошен», що належить Петрові Порошенкові, не публікує інформацію про капітальні інвестиції, однак відомо, що крім соціальних проектів, корпорація також витратить 1,5 млрд грн на будівництво нової бісквітної фабрики у Борисполі (місто за 35 км від Києва, населення — приблизно 65 тис. осіб, де розташований найбільший в Україні міжнародний аеропорт).
Група «Метінвест» (міжнародна вертикально інтегрована гірничо-металургійна компанія, що володіє 24-ма підприємствами в Україні, Європі та США й здійснює видобування руди та вугілля, виробництво коксу, виплавку сталі та виробництво плоского, сортового і фасонного прокату, виготовлення труб великого діаметру й іншої продукції) витратить понад 28 млрд грн здебільшого на модернізацію своїх підприємств. Наприклад, для скорочення викидів на комбінаті ім. Ілліча в м. Маріуполь (незрозуміло, чому назву комбінату досі не змінили), за 220 млн USD реконструюють аглофабрику, ще 185 USD млн витратять на ремонти.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply