Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

Перша в історії «пані посол» у Вашинґтоні

Автор:

|

Березень 02, 2021

|

Рубрика:

Перша в історії «пані посол» у Вашинґтоні
Оксана Маркарова

Володимир Зеленський підписав указ про призначення Оксани Маркарової Надзвичайною і Повноважною послинею України у США. 44-річна колишня міністерка фінансів за двох прем’єрів — Володимира Гройсмана й Олексія Гончарука — стала першою в історії України «пані посол» у Вашинґтоні.

Побажання президента
Вітаючи п. Маркарову з призначенням, президент зазначив, що її кандидатура має три ключові переваги: патріотизм, високий фаховий рівень і дуже позитивне сприйняття у США. Він наголосив, що новопризначеній послині необхідно насамперед зосередитися на налагодженні ефективного діалогу з адміністрацією Джозефа Байдена. Також необхідно активно працювати з Конґресом США, підтримувати постійний діалог зі законодавцями та зміцнювати двопартійну підтримку України.
Глава держави акцентував увагу на важливості залучення США до процесу врегулювання на Донбасі, а також до зусиль із деокупації Криму, та приділив окрему увагу необхідності посилення санкцій США проти Російської Федерації (РФ), зокрема, щодо проєкту «Північний потік-2». Принципово важливою є й підтримка Вашинґтоном євроатлантичного курсу України, передусім у питанні ухвалення рішення щодо надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО.
«Також я впевнений, що Оксана Маркарова покаже приклад у розвитку економічної дипломатії: в залученні прямих іноземних інвестицій в Україну, в просуванні українського експорту та відстоюванні інтересів українського бізнесу, що є особливо важливим питанням для всіх наших дипломатичних представників і чого я від них вимагаю», — додав він.

«Дорожня карта» від Маркарової
«Посилення двопартійної підтримки з боку США в усіх напрямках лише прискорить позитивну трансформацію України. У мене є дуже багато ідей, як зробити нашу співпрацю ще цікавішою та результативнішою, й я розраховую на підтримку всіх американських українців і друзів України у цій справі», — заявила п. Маркарова «Голосу Америки». За її словами, «економічно потужна демократична Україна, зі сильними інституціями та справедливим правосуддям, член НАТО й Європейського Союзу — це не тільки мрія і вимога наших громадян, але й гарантія безпеки та розвитку всього чорноморського реґіону й Європи».
В інтерв’ю інформаційній аґенції «Укрінформ» дипломатка розповіла, що розроблена українською стороною комплексна дорожня карта відносин із США містить набір конкретних пропозицій з чіткими темами і функціоналом, а також форматами та часовими рамками. Коментуючи репліку, що новому президентові США відомі не тільки українські гарні риси, а й недоліки, новоспечена дипломатка провела паралель із справжньою дружбою чи щасливим сімейним життям, які можна побудувати тільки приймаючи один в одному і позитивне, і неґативне. «Мені здається, що глибока обізнаність і президента США, і багатьох членів його команди з Україною, — великий плюс. Це дозволить нашому стратегічному партнеру не гаяти час на вивчення «українського досьє». До того ж вони чітко бачать не тільки наші позитивні та неґативні сторони, якщо можна так говорити про країну, а й контекст і ті виклики, з якими ми стикаємося, і розуміють, де ми маємо рухатися самі, а де нам потрібна їхня допомога», — зауважила вона.
За словами послині, Київ також має що запропонувати Вашинґтону. «Зараз із новими викликами в кібербезпеці, соціальних мережах, проявами «гібридних воєн», Україна, яка не тільки зазнала цих атак раніше, а й дала їм гідну відсіч і напрацювала запобіжники, може допомогти Америці й Європі у відповіді на ці виклики і бути ключем для вирішення багатьох глобальних питань», — акцентувала вона.
Окремо наголосила, що Україна може запропонувати американському бізнесу цікаві перспективи у разі інвестування в IT-сферу, високі технології в галузях гайтек, агротек, медицині, а також військово-оборонному секторі. Вона додала, що наразі зарано говорити про конкретні проєкти. «Але ми вже обговорюємо низку проєктів у оборонному секторі, енергетиці, видобувній промисловості, сільському господарстві, де, я сподіваюсь, зможемо показати поступ протягом перших 6-12 місяців роботи», — спрогнозувала п. Маркарова.
За її словами, в Україні є яскраві паростки того, що, на її думку, стало секретом успіху США, — це дух підприємництва й інновацій, особливо серед молоді. «Ми унікальні, бо є місцем, на якому виростають ідеї, хоча, на жаль, вони часто втілюються поза межами нашої країни. Тому я б хотіла, щоби вся Україна стала новою Кремнієвою долиною», — сказала дипломатка.

Хто стане послом США в Україні: питання відкрите
Як повідомляв «Міст», із травня 2019-го, після відкликання Марі Йованович, залишається вакантною посада Надзвичайного та Повноважного посла США в Україні. Нагадаємо, що її відсторонили від посади після того, як зажадала, щоб прохання Руді Джуліані, особистого адвоката президента Трампа, до українських чиновників про проведення розслідувань щодо компанії Burisma та Гантера Байдена передали офіційними каналами. Зараз інтереси США в Україні представляє Крістіна Квін, тимчасова повірена у справах.
У серпні 2020-го процедуру затвердження в комітеті закордонних справ Сенату пройшов кандидат на посаду посла в Києві Кіт Дейтон, генерал-лейтенант армії США у відставці, котрий був стратегічним радником Міністерства оборони України (МОУ). Крім цього п. Дейтон у різні роки був координатором із питань безпеки в палестино-ізраїльському конфлікті, директором із питань стратегії, планування та політики штабу армії США, директором операцій розвідувальної аґенції Пентаґону, аташе з питань оборони в посольстві США в РФ, очолював Центр Джорджа Маршалла в м. Гарміш (Німеччина).
Однак із різних причин офіційне призначення досі не відбулося. І хоча генерал Дейтон є висуванцем адміністрації Трампа, його можуть призначити і президент Байден. «Його поважають усі сторони: і демократи, і республіканці, — заявляв восени минулого року «Радіо Свобода» Джон Гербст, колишній посол США в Україні, а тепер — директор Євразійського центру. — Його розглядають як професіонала, а не як політичного кандидата. Не виключаю можливості продовження розгляду призначення Кіта Дейтона послом в Україні».
Натомість Курт Волкер, колишній спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України, у грудні 2020-го заявляв, що Джозеф Байден може відхилити кандидатуру п. Дейтона. «Припускаю, що адміністрація Байдена призначить когось іншого на посаду посла в Україні. І гадаю, що на цю посаду буде номінований дуже кваліфікований кар’єрний співробітник дипломатичної служби», — заявив п. Волкер під час конференції, організованої Фундацією США-Україна. Він зауважив, що цей процес може зайняти кілька місяців.
Крім цього, він повідомив, що в новій адміністрації, ймовірно, не вводитимуть посаду спецпредставника США з питань України, яку тривалий час займав п. Волкер. Ці обов’язки, за його словами, можуть покладені на одного з високопоставлених чиновників нової адміністрації. Як пояснив дипломат, така схема була актуальною в адміністрації президента Барака Обами, коли український напрямок у Держдепартаменті фактично вела помічниця держсекретаря Вікторія Нуланд.
Як повідомляв «Міст», Посольство України готує візит Зеленського до США.

Ігор Берчак

До слова
Державне підприємство «Одеський авіаційний завод» випускатиме американські бойові гвинтокрили класу Bell UH-1 Iroquois. Про це повідомив Юрій Гусєв, генеральний директор концерну «Укроборонпром». За його словами, організація ліцензійного виробництва перебуває на завершальній стадії; перший борт вийде зі стапелів заводу вже влітку цього року — до 30-ї річниці Незалежності України. Як зазначив п. Гусєв, «пріоритетом для Одеського авіаційного залишається забезпечення потреб в озброєнні та військовій техніці головного замовника — МОУ». За його словами, проєкт фінансують за рахунок інвестиційних коштів. «Щоб збільшити обсяги виробництва на підприємстві, плануємо створити спеціалізовану школу для навчання нових авіаконструкторів. Подібна філія може з’явитися на базі Одеського політехнічного університету», — зазначив керівник «Укроборонпрому». Bell UH-1 «Ірокез» — багатоцільовий військовий гелікоптер, розроблений фірмою Bell Helicopter Textron для армії США та призначений для транспортування солдатів, евакуації поранених і загального використання. Свою ефективність довів під час В’єтнамської війни, на якій отримав прізвисько Huey — від раннього маркування HU-1. Зараз гвинтокрили класу UH-1 Iroquois перебувають на озброєнні більш ніж 70 країн світу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply