Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Перетягування геополітичного канату

Автор:

|

Грудень 27, 2012

|

Рубрика:

Перетягування геополітичного канату

Запланований на 18 грудня ц. р. робочий візит Віктора Януковича до Російської Федерації (РФ) був перенесений в останню мить. Чому?

Узгодження триває
Відкладення на невизначений термін зустрічі глави України з російським колегою прес-служба українського президента пояснила лаконічно: мовляв, планувалося «напрацювання взаємоприйнятого механізму взаємодії України з Митним Союзом (МС) Росії, Білорусі й Казахстану», та оскільки «для успішної реалізації цих домовленостей необхідні додаткові консультації на експертному рівні», то «сторони домовилися про перенесення візиту».
Також доволі стисло переповів причини перенесення цих перемовин помічник російського президента Юрій Ушаков: «Документи, які малось на увазі підписати, не вдалося узгодити остаточно. Необхідно провести додаткову експертну роботу з доведення тих документів, які спочатку планувалося підписати в ході цього візиту».
Коментуючи ці пояснення, українські та російські засоби масової інформації (ЗМІ) нагадують, що Михайло Зурабов, посол РФ у Києві, раніше попереджав, що візит президента Януковича до Москви «відбудеться тільки в тому разі, якщо потрібно буде закріпити результат конкретних домовленостей у енергетичній сфері». А позаяк поїздка не відбулася, то виходить, що конкретних домовленостей – принаймні наразі – не було досягнуто.
Юрій Корольчук, експерт з енергетичних питань, витлумачив цю неузгодженість так: «Зважаючи на те, що все ще не готова оцінка газотранспортної системи України, у якій зацікавлені росіяни, то, скоріше за все, не було предмету для розмови».
Однак Валерій Мунтіян, урядовий уповноважений із питань співпраці з РФ, країнами Співдружності незалежних держав, Євразійським економічним співтовариством (ЄврАзЕС) і реґіональними об’єднаннями, запевнив, що Україна вже нібито дійшла згоди з експертами МС, що в разі приєднання до нього купуватиме російський газ за ціною 165 USD за 1 тис. куб. м. Бо, пояснив п. Мунтіян, «якщо в Росії та Білорусі газ буде по 165 USD за 1 тис. куб. м, а у нас — по 520 USD, то в МС для нас не буде конкуренції, а буде поглинання наших активів російськими компаніями».

«Однією ногою» не вдається
Тож, як бачимо, п. Янукович усе-таки погодився нарешті на те, аби Україна вступила до складу МС у обмін на здешевлення російського газу. Але намагається вступити туди, образно кажучи, «однією ногою». Бо водночас президент запевняв напередодні, що Україні вже залишився крок до асоціації з Європейським Союзом (ЄС).
Між тим, неназване російською інформаційною агенцією «Інтерфакс» джерело в адміністрації президента РФ пояснило, що зустріч Віктора Януковича з Володимиром Путіним перенесли тому, що «не вдалося досягти попередньої згоди з приводу умов приєднання України до окремих положень статуту МС». Відтак, ще й конкретизувало: «Каменем спотикання в цьому процесі стало бажання України знайти таку формулу приєднання до окремих положень статуту МС, яка би не суперечила положенням вже парафованої й готової до підписання Угоди про асоціацію з ЄС, включаючи частини про створення зони вільної торгівлі. Київ шукає способу захистити свої економічні інтереси в діалозі з Москвою, не давши Росії можливості заблокувати євроінтеграцію України. Тому ставки дуже високі й ніхто не хоче із цим поспішати».
Тим часом громадська рада Міністерства закордонних (МЗС) справ України дивується у своїй заяві з приводу намагань Віктора Януковича вступити до МС «однією ногою», а заодно нагадує: «Згідно з нормативно-правовою базою МС, приєднання до окремих його договорів або до окремих положень таких договорів – неможливе. Країна, яка бажає вступити до МС, повинна приєднатися до всіх його договорів у повному обсязі».
Дипломат Леонід Кожара, народний депутат із парламентської фракції Партії реґіонів, також визнав, що серед головних причин відкладення зустрічі президентів «є те, що на сьогодні не визначено, як можливо частково приєднуватися до документів МС… Експерти наразі працюють у цьому напрямку».
Однак неназване київською газетою «Комерсант-Україна» джерело в адміністрації президента РФ уточнило: «Ми позначали свою позицію: якщо не буде юридичних гарантій вступу (України до МС. — Ред.), то мови про перегляд газових угод і бути не може. Щойно Україна буде готова прийняти російські умови, тоді й відбудеться зустріч».
Тобто в Кремлі вимагають від України беззастережного прийняття російських умов вступу до МС. Але, за словами Володимира Горбача, політичного аналітика Інституту євроатлантичної співпраці, українські «експерти не знають, як можна чогось досягти в східному форматі, як узгодити МС із одними учасниками та зону вільної торгівлі – з іншими, тобто частину угоди про Асоціацію з ЄС».

Завадив Баррозу?..
За оцінкою Володимира Горбача, «це неможливо ані технологічно, ані економічно, ані політично, це – протилежні формати, протилежні речі», тому українським і російським експертам «надзвичайно складно знайти спільну мову». Утім, головною причиною скасування візиту п. Януковича до Москви аналітик вважає розмову українського президента напередодні зі Жозе Мануелем Баррозу, президентом Європейської комісії (уряду ЄС), про призначення саміту Україна-ЄС на 25 лютого.
Бо, нагадує політолог, на 19 грудня в Москві було заплановано зовсім інший саміт — із Євразійським економічним співтовариством. Тож п. Горбач вважає, що в разі підписання там президентом України будь-якого документа чи навіть факту його появи «було би проголошено зарахування Януковича в компанію пострадянських авторитарних президентів як майбутнього члена МС, Євразійського Союзу».
«Після цього Володимир Путін їде до Брюсселя на саміт Росія-ЄС, де показує документи, підписані Віктором Януковичем, і робить натяк на те, що не варто ЄС вести перемовини з Україною взагалі, оскільки та вже в полоні Росії, — резюмував політолог. — Саме тому, розуміючи весь комплекс зовнішньополітичних причин, радники президента наполягли на тому, що візит глави української держави було скасовано».

Загрожувало загостренням
Володимир Фесенко, директор Центру політичних досліджень «Пента», своєю чергою, констатує: «Логіка зрозуміла — європейці зараз проявляють гнучкість і готові до підписання нових угод, тож почекаймо, підпишімо угоду з ЄС, а на цій базі вже торгуватимемося з росіянами. Ще один чинник — побоювання внутрішньополітичних ризиків, оскільки підписання угоди про МС могло спровокувати загострення внутрішньополітичної ситуації. А акцент на стабільності — зараз для Януковича головний імператив».
Бо, як вважає політтехнолог Тарас Березовець, «що би Янукович не підписав у Москві, приймати рішення щодо вступу до МС чи будь-яких держутворень — прерогатива парламенту, а за наявності в ньому радикальної опозиції погодження, подібного до Харківських угод, уже не буде: опозиція може просто фізично заблокувати будь-які рішення».
Із п. Горбачем, по суті, згодний і Леонід Кожара, який пояснює неузгодженість позицій української та російської сторін так: «Властивість будь-якої зовнішньої політики — це балансування. Хочу сказати, що будь-який різкий крок України на цьому етапі якраз цей баланс зірвав би. Зрозуміло, що зараз Україні нелегко. Бо Україна є бажаною для багатьох центрів політичного й економічного впливів. І йде певне змагання: хтось – активніший, у когось – аґресивні політичні заяви, хтось – менш активний, але кожен хоче отримати Україну. Тому політика й президента, й уряду не є простою».
Зокрема, й Олег Волошин, директор департаменту інформаційної політики МЗС України визнав, що Росія в стосунках із Україною «реалізує свої національні інтереси». І конкретизував: «Їхні національні інтереси — це побудова великої держави. Побудова ж такої держави неможлива без своїх сфер впливу. Однією з таких сфер є Україна. У цих умовах, навіть якщо би ми інтегрувалися в Африканський Союз, це б усе одно викликало протистояння РФ. Тому що РФ вважає Україну за свій реґіон впливу».

Ігор Голод

Коментарі експертів:
Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва:
— Якщо наша мета — взамін на поглиблення співпраці з МС отримати знижку на газ, то необхідно детальніше прописати гарантії виконання домовленостей. Адже Україна вже обпеклася на Харківських угодах. Тоді на папері теж усе було дуже гарно. Але через кілька місяців українська сторона зрозуміла, що обіцяна знижка на газ у обмін на продовження термінів перебування кораблів російського Чорноморського флоту в Криму, була лише фікцією.

Володимир Горбач, політичний аналітик Інституту євроатлантичної співпраці:
— Київ буде чекати. Що довше триватиме така невизначеність, то краще почуватиметься теперішня влада. Справжньою причиною такої поведінки є небажання інтегруватися будь-куди. Тоді тобі ніхто не буде нічого вказувати. За умови членства в будь-якому союзі є зиск для економіки, для суспільства, але для влади, тобто для того, хто розпоряджається владою, такого зиску немає. Тому Янукович не зацікавлений ані в МС, ані в Угоді про асоціацію з ЄС. Він, як керівник держави, зацікавлений у збережені та відтворенні особистої влади, більше ні в чому. Тому він зараз бачить, що краще, коли ми не будемо в жодному союзі. Це входить до його інтересів. Буде очікування кроків і від інших суб’єктів, буде намагання балансувати між Брюсселем і Москвою так довго, як це буде можливо. Наступним кроком Януковича буде поїздка до Брюсселю на саміт ЄС 25 лютого. І до цього моменту в газовому питанні Україна намагатиметься купувати якомога менші обсяги газу в Росії, а в рамках зони вільної торгівлі з СНД – продавати свої товари, задовольнятися цим форматом і будувати відносини з ЄС, аби він не втручався у внутрішньополітичні справи України.

Григорій Перепелиця, доктор політичних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка:
— Януковича в Москві хочуть дотиснути. Очевидно, Росія зайняла позицію жорсткого пресингу, щоби в України не було можливості пропагувати альтернативні варіанти входження в МС. Стратегія Києва, спрямована на поглиблення співпраці з МС за формулою «3+1», не задовольняє Москву. Кремль дав чітко зрозуміти, що розмови про цю формулу не може бути взагалі. Він вимагає повного членства в МС, і немає жодних альтернатив. Таким чином, Україну поставили перед питанням: або вона вступає в МС, або, відповідно, на неї чекає продовження дискримінаційною політики з боку Росії. Тут уже річ не в бажанні Януковича приєднатися до МС. Такого палкого бажання ми не бачимо, тому що це відчутно вдарить по державному бюджету. Оскільки в нас митниця є основним джерелом доходів у бюджет, то надалі Україна не буде користуватися митними тарифами — усе буде в руках Москви. Україна тільки діставатиме певний відсоток. Це – колосальний удар по державному бюджету, наших імпортерах і цінах в Україні. Наша країна залежна від імпорту, а його вже регулюватиме Росія. Для бізнесу це буде катастрофа. Гадаю, Янукович усвідомлює ці проблеми, але, з іншого боку, ми бачимо, що ведеться пропагандистська компанія, спрямована на підготовку суспільної думки про вступ України в МС. В умовах такого тиску Янукович мало на кого може спертися. Ми бачимо, що в уряді крило, яке виступає за євроінтеграцію, на чолі з Хоршковським програло. Хоршковський подав у відставку. Натомість, Азарова залишили прем’єр-міністром, а це – на користь прихильникам вступу в МС. Ба більше, аргументи експертів проти МС не оприлюднюються. А МС — це не економічне утворення, а політичне, це нове утворення первинної російської держави, яке потім переросте в щось більше — ЄврАзЕС.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply