Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Передноворічні підступи Путіна для українців

Автор:

|

Грудень 25, 2019

|

Рубрика:

Передноворічні підступи Путіна для українців
Путіна зазвичай усі цураються

Володар Кремля вчергове довів, що домовлятися з ним немає сенсу, бо слова свого він не тримає. На зустрічі «Нормандської четвірки» він багато наобіцяв, та виконувати обіцяне, схоже, наміру не має.
Так, Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі на своєму останньому цього року засіданні в Мінську (Білорусь) так не вдалося досягти бажаного прогресу, зокрема, щодо обміну утримуваних осіб, хоча Путін на такий обмін погодився. «На жаль, домовитися нам не вдалося. Наша перемовна група розповіла, що відбулося. Того прогресу, який ми з вами хотіли б, вони не досягнуть», — заявив Вадим Пристайко, міністр закордонних справ України. Він нагадав, що Україна планувала отримати запевнення в тому, що буде оголошено нове перемир’я, але й цього не сталося.
«Ми хотіли домовитися про те, що до Нового року обміняють усіх узгоджених на всіх узгоджених. На жаль, тепер із цього узгодженого списку був відрізаний ще невеликий шматок. А Російська Федерація (РФ) не захотіла змусити сепаратистів виконати домовленості, — додав глава українського зовнішнього відомства.
Ба, більше, Кремль висуває нові умови. Зокрема, Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ вимагає від України прояснень щодо закону про децентралізацію, в якому немає згадок про особливий статус Донбасу. «Йдеться не про децентралізацію країни, а про реформу її адміністративно-територіального устрою. Розширення прав реґіонів не передбачається. Зате посилюється контроль центру. Префектам у реґіонах, яких призначає президент, надають право ініціювати скасування місцевих законів, зміщення керівництва, проведення дочасних виборів», — втручаються в українські справи російські дипломати. — Всупереч мінським угодам, немає жодного слова про особливий статус Донбасу, який повинен бути закріплений у Конституції. Всі ці питання також вимагають прояснення».
Своєю чергою, Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, наголосив, що Москва спонукатиме сепаратистів «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки» виконувати рішення «Нормандської четвірки», які ухвалили у Франції на початку грудня ц. р. Але не все так просто. Міністр додав, що це робитимуть лише у тому випадку, якщо Україна узгодить із бойовиками конкретні кроки, але які це мають бути кроки, не сказав.
Ми ще пам’ятаємо, як Путін 2014 року вперше оголосив про відновлення проекту «Новоросія». Після цього почалася російсько-українська війна, що триває вже шостий рік. А тепер на своїй щорічній великій прес-конференції він назвав українське Причорномор’я та східну частину України «споконвічно російськими землями», які не мали б увійти до складу УРСР. Цікаво, що при цьому володар Кремля не згадав про те, що населену переважно українцями Кубань передали РРФСР.
Першим на цю заяву відреагував Олександр Турчинов, колишній секретар Ради з національної безпеки й оборони України. «Якщо від Росії відділити території, які були приєднані до неї через кров, насилля, зраду та брехню, то «ісконно рускі» болота, що залишаться після цього, можуть легко вміститись у межі однієї Московської області», — зазначив він.
За словами п. Турчинова, імперський реваншизм Путіна з маніакальним прагненням до перегляду кордонів європейських держав, які сформувалися після Другої світової війни, «є реальною загрозою миру і безпеці в Європі». «Аналогічні прагнення Гітлера призвели минулого століття до багатомільйонних жертв і жахіть найкривавішої війни в історії людства. Історія Європи минулого століття та новітня історія нашої держави доводять непорушну істину — з аґресором не можна домовлятися, його потрібно жорстко зупиняти та перемагати», — резюмував він.
На заяву Путіна відреагував і Вадим Пристайко. За його словами, той, хто задивляється на чужі території, погано закінчує. «Історія — не дуже надійний порадник у політичних справах. До історичних арґументів зазвичай звертаються тоді, коли немає чого більше сказати. Але історія може давати уроки; один із таких надто відомий, щоб його ігнорувати: ті, хто зазирає на чужу землю, хто бачить за кордоном якісь «споконвічні території», завжди приходить до поганого фіналу», — застеріг міністр.
Президент України Володимир Зеленський на цю заяву російського лідера не відреагував.
Проте володар Кремля зробив і начебто приязний жест. У ході берлінських перемовин між Україною, РФ та Європейським Союзом 19 грудня виробили кінцевий протокол, який наближає сторони до фінальних угод із газового транзиту Україною. Про це повідомив Олексій Оржель, міністр енергетики України. «Ми зараз на тому етапі, що готові представити цей протокол для погодження з нашими столицями», — запевнив він і додав, що на прямому зв’язку перебуватиме й Європейська комісія (ЄК).
Олександр Новак, міністр енергетики РФ, також заявив, що Україна, ЄК і РФ підготували проєкт угоди щодо газу. За його словами, найближчим часом проєкт угоди допрацюють. А Марош Шефчович, віце-президент ЄК, зазначив, що перемовини щодо газу в Берліні були дуже інтенсивними, а сторонам вдалося досягти угоди.
А тепер — «сенсація». Андрій Єрмак, помічник президента України, підтвердив, що російська сторона погодилася виплатити Україні 3 млрд USD боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу. «Також ми отримаємо транзитний контракт на вигідних для України умовах», — повідомив він. За словами п. Єрмака, «Газпром» буде виплачувати борг грошима, а не газом, як обговорювали раніше.
І чого б це Путіну бути таким «добрим»? Відповідь на це знайшлася швидко: Україна відкликає позов до РФ на суму 12 млрд. USD. Навіть проста арифметична дія засвідчує «успішність» такого «бізнесу».
Що ж, наступні перемовини у «Нормандському форматі» відбудуться в квітні 2020 року. міністр закордонних справ України сподівається, що до цього часу зможуть провести розведення військ на трьох ділянках, які поки що не визначили. Надія, як то кажуть, вмирає останньою.
Що ж, наступні перемовини у «Нормандському форматі» заплановані на квітень 2020 року. Міністр закордонних справ України сподівається, що до цього часу зможуть провести розведення військ на трьох ділянках, які поки що не визначили. Надія, як то кажуть, вмирає останньою.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply