Новини для українців всього свту

Tuesday, Jun. 15, 2021

Паризькі таємниці

Автор:

|

Жовтень 08, 2015

|

Рубрика:

Паризькі таємниці

Нормандська четвірка

На минулому тижні в Парижі відбулася чергова зустріч лідерів за зачиненими дверима країн так званої Нормандської четвірки — президентів України, Франції та Російської Федерації (РФ) — відповідно, Петро Порошенка, Франсуа Олланда та Путіна, а також канцлера Німеччини Анґели Меркель.

«Настане черга…»
Розпочалася зустріч із рукостискання п. Порошенка та Путіна. До нього їх спонукала п. Меркель, узявши президентів за руки. Причому під час привітання Путін усміхався, натомість обличчя Порошенка залишалося кам’яним. А після зустрічі обидва вони залишили Париж без коментарів журналістам, засвідчивши таким чином, що бажаного не досяг жоден із них. Повідомити пресі результати перемовин доручили п. Олланду, котрий розповів, що лідери держав домовилися, щоб вибори до місцевих органів влади в окупованих російськими військами й їхніми колаборантами на Донбасі окремих районах Донецької та Луганської областей пройшли за українським законодавством упродовж 80 днів після ухвалення відповідного закону.
«Вірогідно, і ми навіть впевнені у цьому, потрібен час для організації проведення місцевих виборів, тому вони пройдуть пізніше, ніж дата, передбачена для виконання Мінських угод, — 31 грудня ц. р.», — пояснив президент Франції. Втім, він додав, що вибори «повинні бути організовані в узгоджені з робочою групою — щоб їхні результати були визнані і не були оскаржені».
Франсуа Олланд також повідомив, що кандидати від бойовиків «мають отримати імунітет на час виборів». Крім цього, «в рамках зустрічі обговорювалося і питання амністії, яка повинна статися разом із виборами». Щойно після цього, на думку президента Франції, «настане черга останнього етапу — повернення Україні повного контролю над своїм кордоном і виведення іноземних збройних формувань із її території».

«А потім і на постійній основі»
Щоправда, учасники «Нормандської четвірки», за його словами, «погодилися щодо покрокового подальшого контролю над кордоном і виведення всіх іноземних військ із України». А оскільки домовленості про це, досягнуті ще у торік вересні в Мінську (Білорусь) РФ «виконує», тупцюючи на місці, цей план також може ні до чого не призвести. За словами п. Олланда, «особливий статус буде застосовано на день виборів, — спочатку на тимчасовій основі, а потім і на постійній — після того, як результати виборів будуть підтверджені міжнародними організаціями».
Своєю чергою, Анґела Меркель додала, що «коли настане амністія, вступить у силу закон про особливий статус, який повинен бути згаданий у Конституції України, і сьогодні ми домовилися про послідовність втілення цих кроків».
Натомість Петро Порошенко наголосив: що «головним результатом цієї зустрічі було кілька ключових важливих рішень». «Ми починаємо відведення легкого озброєння буквально наступного дня, чітко обговорили процедуру. Ми провели перемовини щодо етапності відводу легких озброєнь, визначили, що відповідно до домовленостей він триватиме 41 добу, будуть етапи проміжних перевірок, які забезпечать безперешкодне та стовідсоткове виконання домовленостей. Мова йде не лише про артилерію калібром менше 100 мм, а й про танки та міномети», — сказав він.
Президент України також підтвердив: «Вибори в деяких районах Донецької та Луганської областей відбудуться після погодження внесення змін у відповідні розділи українського законодавства. Досягнута спільна позиція про те, що відповідно до Мінських домовленостей вибори повинні відбутися виключно за українським законодавством, критерії виборчого процесу мають відповідати критеріям Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), міжнародні спостерігачі мають забезпечити моніторинг за виборчим процесом. Вибори можуть бути визнані дійсними, тільки якщо вони будуть визнані вільними, чесними та прозорими, і проводуться за українським законодавством».
«Як тільки ми вибираємо нову українську владу, то ОБСЄ, що має зараз заступити на контроль неконтрольованої ділянки, передає функції контролю українським прикордонникам. Завершитися цей процес має до кінця року, перед ухваленням змін до Конституції. Все дуже просто, так написано в Мінську, і ніхто не робить жодних спроб це ревізувати», — підсумував п. Порошенко.

«Маски скинуті»
Натомість його опоненти вважають, що «в Парижі Україну продали Путіну». Зокрема, Олег Ляшко, лідер Радикальної партії України, наголосив на тому, що, за його словами, «Меркель заявила, що особливий статус для Донбасу має бути закріплений в Конституції України, а французький президент вважає, що терористи, котрі будуть брати участь у виборах, повинні отримати амністію й імунітет».
Своєю чергою, Семен Семенченко, депутат із фракції «Самопоміч», вважає, що «домовленості в Парижі насправді були записані ще у Мінських угодах, а після зустрічі «Нормадської четвірки» про це почали говорити відкрито». «Маски скинуті. Вчорашні домовленості показали, що те, про що ми говорили останній рік, виявилося правдою. Спочатку вибори на окупованій території, амністія, суди, народна міліція й інші принади. Потім — відновлення контролю над кордоном. У віддаленій перспективі. Якщо Путін захоче. І це не стосується Криму. Про Крим вже і мова не йде», — сказав він.
Депутат упевнений, що ці угоди перетворюють Україну на сателіта РФ із «легалізованими терористами, з Путіним-«миротворцем» і знятими санкціями». Відтак колишній комбат запевнив, що робитиме все, щоб «мінським і нормандським друзям не вдалося реалізувати цей сценарій».
Із ним погодився Олег Тягнибок, лідер Всеукраїнського об’єднання «Свобода», котрий заявив: «Паризькі угоди стали черговим кроком на шляху до повної здачі Донбасу аґресору. Путін домігся того, чого хотів: спочатку — амністія сепаратистам, вибори та легалізація їхньої «влади», їхні «судді», «прокурори» та «міліція», а лише потім, можливо, — повернення Україні контролю на кордоном. Москва з реалізацією цих угод продовжить контролювати окуповані території через своїх маріонеток, а фінансовий тягар вішає на шиї українців».

«Якось пояснили»
Тетяна Шпайхер, політичний оглядач інформагенції РБК-Україна, також вважає, що «результати паризьких перемовин для України є більш ніж невтішними», й резюмує: «Найважче для Порошенка тільки починається, адже хоч погодитися на фактично неприйнятні для Україні умови зовсім непросто, виконати їх — ще важче». «По поверненні додому Порошенко буде змушений цей провал українцям якось пояснити», — констатувала журналіст.
І цим уже зайнялися українські високопосадовці. Зокрема, Анатолій Матіос, головний військовий прокурор України, запевнив 4 жовтня в ефірі телеканалу «112 Україна», що прийнятий торік закон про амністію бойовиків, за його словами, «вже скоро втратить свою юридичну силу».
Натомість Костянтин Єлісєєв, заступник голови адміністрації Президента України, запевнив наступного дня на брифінгу: «У Парижі Росія наполягала на ухваленні нового закону про амністію, згідно з яким бойовики отримали б амністію до проведення виборів на Донбасі, але Україна відстояла свої позиції. Наголошувалося, що Україна повинна внести свої зміни до Конституції — цього не сталося. Нам нав’язували необхідність ухвалити новий закон «про особливий статус Донбасу», щоб він був попередньо узгоджений із бойовиками. Цього теж не відбулося. У нас на сьогоднішній день немає потреби в тому, щоб приймати новий закон про амністію, ні так званий закон, який нам нав’язали, — «Про окремий статус Донбасу». У нас існує вся правова база для того, щоб врегулювати всі проблеми. Більше того, ця правова база повністю відповідає Мінським домовленостям. Нам нав’язували, щоб був ухвалений якийсь новий закон про вибори, щоб він враховував інтереси бойовиків та окремі пропозиції окремих модераторів. Цього теж не відбулося. Ми виходимо з того, що вибори мають відбуватися на основі українського законодавства під моніторингом Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ».

«Можливо, в перспективі…»
Як бачимо, чиновник заперечив те, що заявили після перемовин у Парижі п. Олланд і п. Меркель. А депутат українського парламенту Вадим Денисенко прокоментував це таким чином: «Тепер ми будемо максимально тягнути час, пробуючи підвищувати ставки. Одним словом, спробуємо вести себе так, як досі вів себе Путін».
А політичний експерт Євген Магда пояснив: «Україна точно не програла, але, на жаль, і не виграла. Нам треба усвідомлювати, що диктувати свої умови можуть лише переможці. На сьогоднішній момент немає факту 100 % перемоги України. Можливо, вона буде в перспективі, тоді й зможемо виписати власні вимоги».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply