Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Пан Ґі Мун солідарний із Україною

Автор:

|

Березень 27, 2014

|

Рубрика:

Пан Ґі Мун солідарний із Україною

Пан Ґі Мун, генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй (ООН), визнав легітимність нової української влади.

«Я тут, щоби висловити…»
22 березня Генсек ООН заявив в українській столиці: «Я тут, щоби висловити солідарність із народом і урядом України в цей час випробувань». А напередодні, 21 березня, він провів у Києві перемовини з Олександром Турчиновим, виконувачем обов’язків Президента України, після чого той повідомив на брифінгу: «Обговоривши питання аґресії в Криму, ми вийшли на спільну позицію, що стосується створення міжнародної комісії в складі представництва країн, які підписали Будапештський меморандум під головуванням ООН».
Своєю чергою, Пан Ґі Мун, з огляду на конфлікт довкола Криму, закликав «поважати територіальну цілісність України та дотримуватися Статуту ООН». Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй наголосив при цьому, що «конфлікт може мати лише мирне дипломатичне розв’язання на основі Статуту ООН, включно з повагою до суверенітету, єдності й територіальної цілісності України».
Високопосадовець також повідомив, що прибув до Києва з Москви, де обговорював конфлікт довкола Криму з президентом Росії Путіним, якому він висловив своє «глибоке занепокоєння щодо загострення ситуації в Україні й у відносинах Києва та Москви». Про те, що вплинути на Кремль наразі не вдалося, Пан Ґі Мун дав зрозуміти, повідомивши, що він «приїхав в Україну з дуже важким серцем, оскільки країна переживає найдраматичніші та найскладніші часи у своїй історії».
Однак, наголосивши на глобальному масштабі кризи в Криму, Генсек ООН засвідчив таким чином, що цивілізований світ не покине Україну наодинці з аґресором. За його словами посадовця, «найважливіше, щоб Україна й Росія сіли разом і почали прямий і конструктивний діалог». А отже, він і надалі спонукатиме до цього Кремль.

Дуже гарний знак
Зі свого боку, виконувач обов’язків Президента України подякував Генсекретареві Організації Об’єднаних Націй за візит і наголосив на тому, що Україна ніколи не змириться з окупацією Кримського півострова й зробить усе можливе для повернення півострова. Однак не лише про Крим говорив Пан Ґі Мун після зустрічі з Олександром Турчиновим. Він також запевняв, що «ООН готова надати Україні допомогу та сприяння в організації президентських виборах 25 травня». посадовець сказав, що «необхідно зробити все, для того щоби «ці вибори були прозорими, вільними та справедливими й аби всі українці погодилися з їх результатами».
Наступного дня, 22 березня, Пан Ґі Мун, зустрічаючись ще й із прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком, привітав його підписанням Угоди про асоціацію з Європейським Союзом (ЄС), підкресливши: «Це — дуже гарний знак, який демонструє втілення суверенного рішення вашої країни».
Пан Ґі Мун також поінформував п. Яценюка, що підтримує його заклик до політичного процесу в Україні за участю всіх сторін. Таким чином, Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй, по суті, визнав легітимність нової української влади, зауваживши, однак, що український народ зараз «переживає травму, яку не повинна пережити жодна країна».
Арсеній Яценюк під час розмови з Пан Ґі Муном акцентував на тому, що Україна очікує належної відповіді від міжнародного співтовариства на безпричинну російську аґресію та вторгнення на територію України. Генсек ООН висловив у відповідь свою «впевненість, що за підтримки міжнародного співтовариства Україна зможе пережити ці важкі часи».

Сподівання — на Генасамблею
На підтримку партнерів по ООН сподіваються й українські дипломати, які готуються до засідання Генеральної асамблеї (ГА) ООН щодо ситуації в Україні. Інформаційна агенція «Інтерфакс-Україна» цитувала заяву із цього приводу постійного представника України при ООН Юрія Сергєєва від 22 березня: «Процедура передбачає, що резолюція може ухвалюватися мінімальною більшістю присутніх на засіданні й тих, хто бере участь у голосуванні».
Він повідомив також, що ГА за зверненням України буде скликано 27 березня, уточнивши: «На її порядку денному буде пункт, що стосується запобігання конфліктів». Постпред України в ООН також нагадав, що Генасамблея, на відміну від Ради безпеки ООН, може ухвалити рішення, не зважаючи на позицію Російської Федерації (РФ), однак резолюції ГА, на жаль, мають рекомендаційний характер.
Олексій Бик, політичний оглядач київського журналу «Главком», теж вважає, що, хоч «Росія виявилася здатною заблокувати рішення Ради безпеки ООН щодо українського питання, скориставшись із власного права вето», «в ООН існує механізм, який дозволяє ухвалювати рішення в ситуаціях, подібних до нинішньої». Мова — про резолюцію 377(V), яку ще має назву «Єдність заради миру». Вона дає ГА ООН змогу ухвалювати рекомендації членам організації, якщо одна з країн Радбезу блокує відповідні постанови, як це зробила РФ стосовно українського питання.
Сергій Солодкий, експерт Інституту світової політики, розповів із цього приводу: «Рада безпеки ООН продемонструвала свою цілковиту нефункціональність. Ще в часи закінчення «холодної війни» й розпаду СРСР говорилося про необхідність реформування цього справді важливого для міжнародної безпеки органу. Й ось тепер ми побачили в реальності, що цей орган ООН є непрацездатним. Ініціатива приймати рішення зусиллями Генасамблеї ООН відповідає демократичному духові міжнародних відносин. Гадаю, ми побачимо позитивний прецедент, тому що, я впевнений, переважна більшість держав виступить на захист України. Тоді весь світ, і в першу чергу росіяни, зрозуміє, що «король – голий».

Прецедент уже був
Тим часом, п. Бик нагадує, що історія резолюції 377(V) має багато натяків на сучасну ситуацію. Коли, приміром, під час Корейської війни 1950-1953 рр. СРСР намагався заблокувати рішення Ради безпеки ООН щодо захисту Корейської Республіки від нападу Північної Кореї, США вдалося переконати Генасамблею ООН у неможливості ухилитися від відповідальності за збереження миру в реґіоні, навіть якщо формально Рада безпеки ООН не ухвалила рішення щодо цього.
Відтак, політичний оглядач київського журналу «Главком» стверджує, що заблоковане Росією рішення Радбезу ООН щодо кримського референдуму не може завадити ГА вдатися до резолюції 377(V). Олексій Бик додає: «Навряд чи варто сумніватися, що рішення щодо України буде ухвалене, питання лише в тому, наскільки жорстким воно буде щодо Росії. Головна проблема полягає в тому, що резолюції Генасамблеї ООН мають рекомендаційний характер: отже, не обов’язкові до виконання».
А Володимир Горбач, аналітик Інституту Євро-Атлантичної співпраці, заявляє: «Я чекаю, що буде резолюція Генеральної асамблеї ООН, і вона буде прихильною до позиції України, тобто засудить фактичну російську окупацію частини української території. Цей документ підкреслить той факт, що на міжнародній арені РФ опинилася майже в ізоляції. Я не відкидаю того, що деякі країни можуть не підтримати цієї резолюції — такі союзники Росії, як Сирія чи Північна Корея, або якісь острівні держави, що раніше визнали незалежність Абхазії».
Своєю чергою, Володимир Василенко, колишній представник України в Раді ООН із прав людини, припускає: «Резолюція може містити засудження акту аґресії, резолюція може передбачати якісь санкції — найрізноманітніші, залежно від того, як домовляться держави. Можливе, наприклад, розірвання торгівельних відносин або встановлення фінансових обмежень».

Хіба що слабка втіха?
Утім, п. Бик упевнений, що для України таке рішення ООН стане тільки слабкою втіхою. Адже очевидним є те, що незалежна українська держава має справу з прямою та неприхованою окупацією частини її території й що все ще існує висока загроза перекидання російської аґресії на інші частини країни.
У такій ситуації зупинити розгортання наступу переважаючих російських військ міг би миротворчий контингент. Однак застосування сили у вирішенні локальних конфліктів не належить до компетенції ГА ООН. Володимир Василенко пояснює: «Збройних сил ніхто не буде використовувати, це – не справа Генеральної Асамблеї».
Із ним погоджується Володимир Горбач: «Поки не спостерігається збройного конфлікту, причин для введення миротворчого контингенту формально немає. Але, загалом, якщо далі йтиме загострення й російські військовики будуть просуватися вглиб території України, а перед ними стануть українські війська й справді виникне загроза фізичного зіткнення, тільки в такому разі може йтися про те, щоби миротворці, умовно кажучи, стали поміж протиборчих сил».
Відтак, для РФ засідання ГА ООН стане ще одним дошкульним свідченням її самотності й ізольованості в сучасному світі, але не більше. Навряд чи це позбавить Путіна сну й він передумає окупувати Крим. Останні кроки Путіна вказують на те, що він цілком свідомо руйнує всю післявоєнну систему рівноваги у світі, дискредитуючи та зневажаючи всі можливі домовленості. Йому потрібен світ, де панує право сильного, а не якась там Генеральна асамблея. Йому потрібен світ, де можна проводити антизаконну пародію на референдум під прицілом автоматів і при цьому називати її «волевиявленням народу».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply