Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

Оточення Порошенка співпрацює з «гаманцем Януковича»?

Автор:

|

Лютий 15, 2018

|

Рубрика:

Оточення Порошенка співпрацює з «гаманцем Януковича»?

Сергій Курченко

На міжнародному арабському телевізійному каналі задали запитання: «Чи пов’язаний президент Порошенко із сумнівною угодою на 500 млн USD?».

«Урозріз із карними справами»
Журналісти міжнародного телеканалу Al Jazeera зненацька «реанімували» в Україні, здавалося б, уже призабутий скандал навколо оточення президента Петра Порошенка, який виник торік у квітні. Телерадіокорпорація Deutsche Welle повідомила тоді, що в Австрії закрили справу про відмивання грошей, в якій фігурували керівник адміністрації президента України Борис Ложкін і бізнесмен Сергій Курченко, котрого журналісти прозвали «гаманцем Януковича», а правоохоронці оголосили навесні 2014 року в міжнародний розшук, відтак він був внесений до санкційного списку Європейського Союзу (ЄС).
«Німецька хвиля» нагадала, що в тій справі йшлося про 130 млн EUR, переказаних 2013 року офшорними фірмами Курченка на рахунки офшорних фірм Ложкіна в Австрії. За ці кошти перший із них придбав у другого Український медіа-холдинг (UMH).
За даними «Німецької хвилі», австрійські борці з відмиванням грошей звернули 2014-го увагу своєї антикорупційної прокуратури на те, що переказ цих мільйонів мав ознаки відмивання коштів, отриманих незаконним шляхом. Тож австрійська прокуратура зверталася з цього приводу до української, але інформації від неї не отримала, відтак, констатувала: «В Україні не ведеться слідство у цій справі, і немає обставин, які давали би підстави для такого розслідування».
Однак у «Німецькій хвилі» зауважили: «Відповідь української прокуратури австрійським колегам іде врозріз із карними справами, відкритими проти Курченка, котрий переховується від слідства у Росії. У березні щодо цього олігарха було складено повідомлення про підозру як керівника злочинної організації, яка впродовж 2013-го і початку 2014-го вчинила важкі й особливо важкі злочини у банківській галузі».
«Німецька хвиля» також нагадала, що, за даними Генеральної прокуратури України (ГПУ), впродовж цього періоду Курченко разом із очолюваним ним організованою бандою заволодів коштами Національного банку України, «Укргазбанку», Аграрного фонду, вкладників «Брокбізнесбанку» та «Реал Банку» на загальну суму 5,6 млрд грн. Після цього зграя олігарха, як заявили слідчі ГПУ, легалізувала незаконні доходи з використанням при цьому підприємств із ознаками фіктивності задля прикриття злочинної діяльності.
«Німецька хвиля» також цитувала заяву Арсена Авакова, міністра внутрішніх справ України, в травні 2014-го про те, що компанії, які входять у холдинг Сергія Курченка СЄПЕК, ввезли за попередні два роки за фіктивними документами на територію України понад 5 млн т нафтопродуктів на суму 36 млрд грн. Однак про покарання тих, хто придбав усе це в Україні, Аваков відтоді мовчить.

«Нова інформація дає привід»
Також у квітні 2016 року Сергій Лещенко, народний депутат України, звинуватив у Facebook Бориса Ложкіна, що пов’язана з ним компанія Integrity International Holding Ltd, яку він не вказав у декларації, отримала за медіа-холдинг від Сергія Курченка через офшор на Британських Вірґінських островах 315 млн EUR. При цьому, за словами депутата, документ, який підтверджує, що фірма Integrity International Holding Ltd, пов’язана з п. Ложкіним, був переданий австрійцями в ГПУ, проте генпрокурор це розслідувати не захотів.
Й ось у січні журналісти міжнародного телеканалу Al Jazeera опублікували власне розслідування купівлі Курченком медіа-холдингу п. Ложкіна, в якому запевнили: «Нова інформація, отримана розслідувальним підрозділом Al Jazeera, дає привід припустити, що отримані гроші були брудними, бо походять з позики, забезпеченої вкраденими активами. Для того, щоб заплатити Ложкіну та його партнерам, Курченко отримав позику в розмірі 160 млн USD із державного банку. Прокуратура встановила, що це було зроблено за допомогою крадених активів».
Документ, опублікований на сайті Al Jazeera, вказує на те, що Курченко запропонував як заставу «Державному експортно-імпортному банку України» 50 млн USD, які зберігалися на рахунках трьох кіпрських фіктивних компаній, а також майно компанії, яку він планував купити. Також опублікований телеканалом Al Jazeera засекречений вирок українського суду вказує на те, що 50 млн USD і три кіпрські компанії були частиною більшої мережі компаній, створеної для відмивання 1,5 млрд USD на користь колишнього уряду Януковича.
Однак публікація на сайті Al Jazeera не лише нагадала про минуле. Її заголовок питає: «Чи пов’язаний Президент Порошенко зі сумнівною угодою на 500 млн USD?». Автори розслідування міжнародного телеканалу стверджують, що до 2013 року п. Порошенку належав журнал та кілька інших засобів масової інформації, а також трохи менше 3 % акцій UMH.
Al Jazeera також цитує речника Президента, котрий запевнив, що «Порошенко не володів прямо чи непрямо будь-якими корпоративними правами в UMH станом на 28 жовтня 2013 року — моменту продажу. А відтак «не отримував будь-яких коштів від продажу, який згадується в нашому запиті, і, таким чином, не мав будь-яких податкових зобов’язань», — мовиться у статті, з посиланням на президентського прес-секретаря.

«Є прямі підстави»
Публікація на телеканалі Al Jazeera спонукала Ольгу Василевську, журналіста київського телеканалу «1+1» провести власне розслідування, в результаті якого вона дійшла висновку: «Цього разу є прямі підстави вважати, що люди глави держави підтримують товарно-грошові відносини зі Сергієм Курченком, утікачем-младоолігархом Януковича».
«Є докази, що придбаний Курченком за шалені гроші «Український медіа-холдинг» знову повертається колишнім господарям — екс-голові Адміністрації Президента Борису Ложкіну і депутату від «Блоку Петра Порошенка» Григорію Шверку. Зокрема, йдеться про радіостанцію «Наше радіо», конкретизувала п. Василевська.
Журналіст запевнила, що вона встановила зв’язок між офшором, який володіє цим активом і офшором колишнього глави президентської адміністрації Ложкіна, відтак констатувала: «Є підстави вважати, що «Наше радіо» стало розмінною монетою, якою Курченко розрахувався за зняття арешту з Українського медіа-холдингу в суді ще 2015 року, коли ГПУ очолював Віталій Ярема. Арешт був знятий для того, щоб Курченко міг сплатити свій кредит перед «Укрексімбанком» у розмірі 160 млн USD».
«Ця транзакція відбулася з рахунків так званого общака Януковича — кіпрських компаній, на рахунках яких концентрувалися крадені в українців гроші», — з’ясувала Ольга Василевська.
Генпрокурор Юрій Луценко знову заарештував ці активи і намагається передати їх у власність держави. ГПУ поки що не висунула підозр теперішнім чиновникам, уплутаних у схемі. Але такої можливості не відкидає. Андріан Лупу, прокурор ГПУ, запевнив: «У разі, якщо будуть здобуті докази про причетність до легалізації відмивання коштів інших осіб, буде поставлене питання про притягнення їх до відповідальності, незалежно від їхнього статусу та посади».
10 лютого Сергій Власенко, народний депутат від фракції «Батьківщина», заявив в ефірі львівського телеканалу ZIK, що п. Порошенко також мав частку в проданому Курченкові медіа-холдингу. Тому, за словами депутата, «400 мільйонів вкрадених в українських громадян доларів» перебувають на рахунках не лише Ложкіна, а й Порошенка.
Відтак, депутат Власенко зажадав від генпрокурора, аби той заарештував ці кошти як отримані незаконно. Утім, одразу ж висловив сумніви в тому, що до його запиту прислухаються. Сергій Власенко, який до свого обрання до парламенту був відомим адвокатом, пояснив: «Вони (правоохоронці. — Ред.) все там щось арештовують, вони все щось роблять, але потім, коли справа доходить до якихось міжнародних інституцій, таких, як Інтерпол, то їм чомусь відмовляють. Припустімо, по встановленні «червоної картки» щодо Януковича. Тобто, це означає кілька простих речей. Перше, на жаль, українська правоохоронна система тотально непрофесійна. Друге, генеральний прокурор займається політикою замість того, щоб займатися професійно своєю роботою. Третє, абсолютно точно — у ГПУ процвітає корупція, бо вони за гроші, наскільки мені відомо, продають матеріали справ».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply