Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 20, 2021

Опозиція об’єдналася!

Автор:

|

Травень 17, 2012

|

Рубрика:

Опозиція об’єдналася!

Очільники найрейтинґових політичних опозиційних сил — Юлія Тимо­шенко й Арсеній Яценюк — вирішили спільно взяти участь у виборах до Верхов­ної Ради України (ВРУ) — як у мажоритарних округах, так і за єдиним списком. Політичні лідери заявили, що до єдиного списку опозиції ввійдуть також кандидати від Народного руху України (НРУ), партій «Реформи й порядок» (ПРП), «За Україну» та «Народна самооборона». Під Декларацією єдності підписалися Арсеній Яценюк від «Фронту змін» і Олександр Турчинов від «Батьківщини». Керівники дрібніших партій протягом двох днів мовчали, як і їх офіційні інтернет-сторінки. Відтак про спільний похід на владу кореспондент «Моста» вирішила розпитати безпосередньо представників потенційних учасників єдиного списку.

Ксенія Ляпіна, заступ­ник голови партії «За Ук­раїну!» і народний депутат України.

— Ксеніє Михайлівно, якою буде участь вашої партії в об’єднанні опозиційних сил?

— Партія «За Україну!», так само як і низка інших опозиційних партій, які зголосилися піти на вибори єдиною командою, як і очікувалося, увійде до цього опозиційного списку. Про це стало відомо не сьогодні й не вчора. У внутрішніх партійних документах значиться, і наш лідер В’ячеслав Кириленко це підтверджує, що ми зголосилися до участі в об’єднавчому процесі й, таким чином, у парламентських виборах. Ми будемо висувати кандидатів на базі партії «Батьківщина».

— Перелічіть усі опозиційні сили, які готові йти на вибори саме в такому форматі.

— До об’єднання на базі «Батьківщини» вже входять партії «Фронт змін», «За Україну!», ПРП, «Народна самооборона» та НРУ.

— Чи формування штабів відбуватиметься централізовано? Ваша партія не планує створювати власний штаб?

— Центральний виборчий штаб і реґіональні штаби будемо створювати разом. Зараз цей процес узгоджується, у деяких реґіонах домовленості було досягнуто швидше, тому там уже починають формуватися штаби.

— Як відбуватиметься висування кандида­тів в округах на базі об’є­д­наної опозиції? Усе-таки передбачена конкуренція між своїми?

— Ми продовжуємо погоджувати кандидатів-мажоритарників. Однак цей процес відбувається в ме­жах Комітету опору диктатурі (КОД), куди входять партії, які в об’єднавчий процес не включилися. Тому там усе трішечки складніше. Але за округами в підсумку також буде все проводитися узгоджено.

— Кого з кандидатів від партії «За Україну!» делегують до єдиного списку від опозиції?

— Про це стане відомо, коли буде оприлюднено остаточний список.

— Участь блоків у виборах заборонена. Як виглядатиме ваш спільний похід у владу?

— Єдиний список від опозиції буде формуватися на базі партії «Батьківщина». У нашій заяві чітко сказано, що кандидатів висуватимуть від «Батьківщини».

— Кандидати від партії «За Україну!» напишуть заяви про вихід із партії?

— Вони напишуть заяви про припинення членства.

— Тимчасове?

— Ми будемо дотримуватися підписаних угод. Ми підписали угоду з «Фронтом змін» про те, що після виборів будемо утворювати спільну партію влади, чим і займемося після виборів.

— І відповідна спільна фракція буде сформована в парламенті після виборів?

— Спільна фракція буде справді утворена у ВРУ. Що ж до спільної партії між «Фронтом змін» і «Батьківщиною», то поки що жодних угод між ними підписано не було. Такий варіант, як я розумію, обговорюється між політичними силами, але наразі це лише процес обговорення. Тому щось тут заявляти зарано.

— Чи проводить об’є­днана опозиція перемовини з іншими політичними опозиційними силами про їхнє ймовірне приєднання до спілки?

— Наскільки мені відомо, перемовини тривають постійно, тому всі зацікавлені, аби це об’єднання було всеохоплюючим. Власне, Юлія Володимирівна заявила про це з-за ґрат.

— Хто ще виявляє зацікавлення в приєднанні до єдиного списку?

— Будь-які декларування будуть можливі, коли перемовини будуть закінчені. Попередніх декларацій було багато, тому для чого про це говорити?

Про відповідні домовленості щодо спільної участі у виборах НРУ та ПРП тижневику «Міст» повідомили в прес-службі партій Марія Гриневич і Володимир Бобечко.

Лариса Сарган, прес-секретар партії «Народна самооборона».

— «Народна само­оборона» справді готова розчинитися в єдиному виборчому списку, сформованому на базі партії «Батьківщина»?

— Так, «Народна самооборона» братиме участь в об’єднаній опозиції. Юрій Луценко особисто про це заявив. Він написав листа з відповідним месиджем на з’їзд «Батьківщини», який відбувся місяць тому. У цьому відкритому листі Юрій Віталійович указав, що він сам і партія «Народна самооборона», яку він очолює, вступають до лав «Батьківщини».

— Як це буде оформлено?

— Про те, як саме це відбуватиметься, я наразі ще не готова сказати. Найближчим часом буде проведено партійний з’їзд «Народної самооборони», щоби ми могли погодити всі моменти. Але зазначу, що вже майже півроку, як наші депутати, активісти на місцях, у реґіонах активно організовують заходи для координації спільних дій, об’єднання зусиль опозиційних сил у єдиний список, щоб здобути перемогу на парламентських виборах. Це — єдиний шанс, який залишився зараз в опозиції.

— Коли відбудеться згаданий вами з’їзд?

— Наразі важко точно сказати, тому що виконувач обов’язків партії (Сергій Луценко) поки що відсутній у центральному офісі — працює з людьми, аби, власне, визначитися з датою проведення з’їзду.

— Чи вже є попередні домовленості всередині партії щодо кандидатів, яких будуть висувати в єдиний список і на мажоритарних округах від «Народної самооборони»?

— Знову ж таки, нині цією інформацією володіє керівник, він організовує цей процес, він також входить до загального штабу, що зараз формується з лав «Батьківщини», «Фронту змін» і інших опозиційних партій. Усе наразі відбувається під спільною координацією й не виноситься на широкий загал, у тому числі в засоби масової інформації (ЗМІ). Поки що ми перебуваємо на стадії попередніх домовленостей і узгоджень, коли ж більш-менш буде відома ситуація, будуть визначені й мажоритарники, і списочники. Тоді ми будемо погоджувати конкретні прізвища та їхні місця в єдиному списку. А так, звісно, в областях є люди, достойні представляти не тільки «Народну самооборону» як партію, а й узагалі як загальну опозиційну силу. Так само й наші нинішні депутати від «Народної самооборони», хоча реально член партії в нас тільки один — Юрій Гримчак. Але є п’ять інших депутатів, які входять до «Народної самооборони», вони не вийшли з партії й зараз залишаються з нами. Я впевнена, що вони також знайдуть свої місця або в загальному єдиному списку. Або в мажоритарних округах.

— Центральний штаб і місцеві штаби також будуть сформовані від загальної опозиції. Чи окремі партії, зокрема «Народна самооборона», створюватимуть власні, додаткові?

— Ні, усі будуть єдині. Ми не плануємо створювати окремі виборчі штаби. Бо для чого вони нам? Хіба для того, щоби розпорошувати свої сили й ресурси…

Володимир В’язівсь­кий, народний депутат України, фракція «Наша Україна» — «Народна самооборона».

— Партія «Наша Україна» (НУ) братиме участь у парламентських виборах?

— Так, братиме.

— Ви заявляли, що якщо «Наша Україна» не ввійде до єдиного списку від опозиції, це призведе до розколу всередині партії. Низка опозиційних сил оголосила про об’єднання, і НУ там немає. Чому?

— Це — неправда, НУ — також у числі цього об’єднання. Валентин Наливайченко (голова політради партії) був уповноважений і підписав документ про спільні дії 22 січ-

ня ц. р. Тоді було вирішено, що опозиційні сили підуть на вибори спільним списком.

— Кого ви делегуватимете до єдиного списку?

— Від імені Львівської обласної організації партії, яку я представляю, ми рекомендували Валентина Наливайченка та Володимира Огризка, а також почали відпрацьовувати мажоритарні округи в питанні кандидатів-претендентів від НУ. І цей документ Валентин Наливайчено підписав.

— У заяві про участь у виборах за спільним списком НУ не згадується. У коментарі нашому виданню також не було згадано вашої політичної сили, і, перепрошую, ваш офіційний сайт мовчить про цю непересічну подію…

— Це питання — до ЗМІ. Окремі політичні сили підписали угоди або з «Фронтом змін», або з «Батьківщиною». Натомість є партії, котрі ще ні з ким угод не підписували, але є учасниками КОД, де зараз диктуються правила гри. НУ туди входить.

— Кандидати від «Нашої України», яку все ще очолює Віктор Ющенко, таки розчиняться у «Батьківщині» Юлії Ти­мошенко?

— У форматі КОД було кілька міркувань із цього приводу. Як ви знаєте, «Свобода» має намір іти окремим списком, але узгоджувати позицію за мажоритарними округами. А що ж до «Удару» Володимира Кличка, то ви можете запитати в нього.

Олександр Черненко, голова правління Комітету виборців України:

— Є лише один правовий спосіб спільної участі опозиції у виборах. Будь-яка партія може включити до своїх списків або своїх членів, або безпартійних. Якщо «Батьківщина» внесе до свого списку цих кандидатів, то після виборів вони можуть поновити членство у своїх партіях. Головне, аби на момент формування списків вони були безпартійними або членами «Батьківщини».

— Чи матиме влада законні підстави перешкодити цьому процесові?

— Той спосіб, яким діє опозиція, — у межах закону. Для того, аби завадити цьому, треба знову змінювати закон.

— Чи є ще час поміняти виборче законодавство або звернутися й отримати рішення Конституційного Суду України (КСУ) навіть на надуманих підставах щодо леґітимності масового припинення членства в партіях?

— Для рішення КСУ немає ні підстав, ні часу. Вважаю, що суд, навпаки, мав би стати на захист прав громадян бути обраними. А закон про вибори можна змінювати хоч і в останній день перед виборами (сміється), тут юридичних обмежень немає. Хоча це не зовсім добре й правильно. Але депутати, коли захочуть, можуть знову внести зміни до правил гри.

Розмовляла Юлія Кухар

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply