Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Оксана Сироїд: «Берлін заспокоює себе мантрою «санкції, а не зброя»

Автор:

|

Березень 19, 2015

|

Рубрика:

Оксана Сироїд: «Берлін заспокоює себе мантрою «санкції, а не зброя»

Оксана Сироїд

Віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд нещодавно побувала з візитом у Берліні. Вона розповіла про те, як у Федеративній Республіці Німеччина (ФРН) ставляться до війни на Донбасі та допомоги Києву озброєнням.
— Пані Оксано, якими були основні акценти в спілкуванні на зустрічах у німецькій столиці?
— Ситуація в Україні. Завдяки українському посольству у ФРН відбулася низка зустрічей, під час яких ми намагалися її пояснити. А німецькі представники — донести до нас позицію офіційного Берліна, зокрема щодо підтримки санкціями, але за категоричної відмови надати Україні зброю. Це звучить як своєрідна мантра. Схоже, вони самі собі бояться зізнатися, що це треба зробити (надати зброю Україні). Вони не так нас переконують, як себе.
— Ви виступили на конференції під назвою, яка свідчить сама за себе: «Зброя, санкції чи дипломатія? Шляхи деескалації конфлікту на сході України». Який головний меседж прагнули донести до аудиторії?
— Назва конференції сама по собі не влаштовувала: це — не конфлікт. Це — війна, яку відкрито розв’язано Російською Федерацією (РФ). Якщо ми не матимемо чим захистити свою територію, своїх людей, то ні дипломатія, ні санкції не будуть достатніми.
— Європейці, зокрема німці, місяцями уникали того, щоби назвати те, що відбувається в Україні, війною?
— Я би сказала, що «війна» вже є абсолютно нормальною риторикою. Якщо від початку була війна, то скільки би ми не намагалися називати це конфліктом, ситуацією, повстанцями, люди нарешті повинні вимовити це слово. От пролунала, наприклад, фраза: «Українські сепаратисти за підтримки російської армії». Я відповіла: говорімо відверто: це — російська армія під прикриттям українських сепаратистів. Сепаратисти там ні до чого. Просто рішення було прийняте в РФ, за російські гроші, з російською зброєю, російськими солдатами, а попереду, як декорація, використовують сепаратистів. Дуже цікаво розмовляти з німцями, з німецькими журналістами, тому що перспектива їхнього сприйняття є зовсім іншою, люди намагаються дивитися на події дещо відсторонено.
— Вони є відсторонено критичні чи ставляться з розумінням, симпатією?
— Усі зустрічі проходили під знаком великої симпатії. Все одно є дуже велике відчуття прихильності до України, співчуття до української держави. А відстороненість полягає в тому, що є намагання оцінити ситуацію так, як би ми оцінювали причини та наслідки, скажімо, Першої світової війни. Десь присутня така філософська нотка, міркування, тоді як для України це — жива рана. Те, від чого сьогодні залежить життя та смерть конкретних людей.
— Війна в Україні, доволі часті зміни складу владних органів не найкращим чином позначаються на двосторонній співпраці з іншими державами. Чи триває міжпарламентська взаємодія між Україною та ФРН, між Верховною Радою й Бундестагом?
— Вважаю, що нинішня ситуація в Україні не впливає на наші відносини. Сьогоднішній парламент має всі шанси започаткувати абсолютно нову культуру співпраці з іноземними парламентами, зокрема з Бундестагом. До Верховної Ради прийшли носії трохи іншої культури, навіть не пострадянської, а антирадянської. Люди, котрі позиціонують себе зовсім інакше, мислять інакше, володіють іноземними мовами і багато що читали і знали до того, як стали членами парламенту. Відповідно, це дуже допомагатиме представникам Бундестагу краще зрозуміти Україну й українців.
Викликом є війна. Вона робить нас дещо аґресивними та більш наполегливими в тому, що ми повинні досягати. А європейці, зокрема німці, є обережними, вони розуміють межі свого можливого. Але я не думаю, що це є перешкодою. Ідеальних ситуацій ніколи не буває.
— Німецький парламент планує проголосувати за ратифікацію Угоди про асоціацію України з ЄС 27 березня…
— Я знаю, що в Бундестазі ратифікація відбуватиметься 27 березня. У цей час там перебуватиме з візитом голова Верховної Ради.
— Чи відбудуться візити депутатів Бундестагу до України, окрім п. Ламмерта, котрий побував в Україні минулого місяця?
— Ми обов’язково будемо планувати такі візити. Ми обговорювали це питання. Віце-президентнімецького парламенту Едельгард Бульман, з якою ми зустрічалися, зацікавлена у візиті й, можливо, в розширеному форматі, зі залученням представників Комітету із закордонних справ.
— Наближається 70-та річниця закінчення Другої світової війни. Чимало країн відзначатиме цю дату. Чи намічено якісь спільні заходи в цьому контексті між Україною та Німеччиною?
— Ми поки ще цього не обговорювали. Гадаю, що настане момент і буде якесь обговорення. У Києва зараз багато клопотів, війна є в реальному часі… Хоча такі дати також треба використовувати, проводити паралелі. Нічого нового не буває. Ми — не в першій війні й, на жаль, не в останній.
Розмовляла Ольга Танасійчук, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply