Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Охоронець президента розповів, як бос чкурнув до «покровителя»

Автор:

|

Січень 25, 2018

|

Рубрика:

Охоронець президента розповів, як бос чкурнув до «покровителя»

«Ростовський утікач» — українському правосуддю: спіймайте мене, якщо зможете

У ході судового слухання справи проти про державну зраду Януковича допитали його чотирьох колишніх охоронців.

Гелікоптери біля Бердянська
Віктор Резниченко, працівник Управління державної охорони України (УДО), зокрема, розповів на допиті в Оболонському суді Києва про те, як російські військові вивозили в лютому 2014 року до Криму тодішнього президента Януковича. За словами охоронця, втікач від майданцівців і його сім’я та кортеж вилетіли з президентської резиденції в Межигір’ї під Києвом увечері 21 лютого 2014 року двома гелікоптерами до Харкова, де був запланований з’їзді Партії реґіонів (ПР), який, утім, не відбувся.
Відтак у другій половині 22 лютого Янукович виїхав із кортежем до летовища Харкова, звідки вони вирушили двома літаками Falkon у невідомому для п. Резниченка напрямку. Але через годину диспетчер «Украероруху» передав екіпажам літаків вимогу Олександра Турчинова, котрого обрали 22 лютого 2014 року головою Верховної Ради (ВРУ), повернутися.
Пілот літака, в якому був Янукович, запевнив, що до Харкова не вистачить пального, тож сів у Донецьку, де Костянтин Кобзар, керівник служби безпеки президента, наказав охороні пересісти в інший літак Falkon, а сам перебрався з Януковичем в інший. Але прикордонники заборонили їм вилітати через відсутність необхідних для цього документів.
Тоді Янукович і його кортеж заїхали в якийсь будинок у Донецьку, де він спілкувався зі своїм сином Олександром і мільярдером Рінатом Ахметовим, соратником по ПР. Звідки виїхав ввечері 22 лютого разом із кортежем у напрямку Криму.
У ніч на 23 лютого під’їхали до сільськогосподарського поля біля Бердянська, на яке сіли два гвинтокрили. На запитання прокурора щодо пілотів цих гелікоптерів п. Резниченко відповів: «Я так думаю, що це були пілоти і гелікоптери Російської Федерації (РФ)».
А через кілька перельотів між декількома аеродромами, на яких були російські військові, співробітники УДО збагнули, що вони вже в Криму. Остаточно переконалися в цьому ввечері 23 лютого — коли заїхали в санаторій чи будинок відпочинку в Ялті. Однак не затрималися у ньому, а виїхали після 22.00 в напрямку Севастополя, де опинилися в Козачій бухті, як вважає п. Резниченко, на плацу російської військової частини. Янукович спитав там в охоронців про те, «хто хоче їхати з ним далі, а куди — не сказав».

Залишилося допитати 23 свідків
Віктор Резниченко запевнив, що він і ще кілька охоронців вирішили залишитися. Він також повідомив, що автівку Дмитра Іванцова, одного з охоронців, котрий їхав не в кортежі, а окремо, обстріляли ввечері 21 лютого на одному з блокпостів на виїзді з Києва, про що той розповів своїм колегам на трасі, однак Януковича, котрий заявляв, що стріляли в нього, в цій автівці не було. Більше того — він ніколи не їздив у тому автомобілі.
Захист Януковича й прокурори дійшли протилежних висновків з допиту охоронця. Зокрема, адвокат Ігор Федоренко заявив, що його підзахисний, втікаючи до РФ, нібито, таким чином, «виконував свої функції президента України». Відтак за його словами, народні депутати, котрі констатували факт самоусунення втікача до Росії від виконання обов’язків президента, здійснили «державний переворот».
Натомість прокурор Руслан Кравченко вважає, що колишні охоронці президента навпаки — підтвердили, що коли в ніч на 23 лютого 2014 року Янукович утік із Києва, то він, таким чином, самоусунувся від виконання обов’язків президента. Тим паче, що вже невдовзі опинився в РФ.
Руслан Кравченко також запевнив, що суддям залишилося допитати в справі про державну зраду Януковича 23-х свідків сторони обвинувачення. Серед них — Президент Петро Порошенко та секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Турчинов, троє працівників УДО, голова ВРУ Андрій Парубій та екс-глава Служби безпеки України Валентин Наливайченко. Нагадаємо, що прокурори звинувачують Януковича у скоєнні трьох злочинів — державній зраді, пособництві в умисних діях, вчинених із метою зміни меж території та державного кордону України та пособництво у веденні аґресивної війни.
Однак справа щодо державної зради просувається Януковича зі змінним успіхом і численними паузами. Зокрема, через те, що в процесі над ним (починаючи з травня 2017-го) вже вчетверте змінюються адвокати.

Засуджують чи виправдовують?..
Сергій Горбатюк, начальник департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України (ГПУ), прокоментував це так: «Янукович і його команда правників використовуватиме всі недоліки й прогалини процедури заочного засудження, щоб згодом добитися оскарження ухвалених рішень в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ)».
Такої ж точки зору дотримується й адвокат Віталій Тітич, котрий зауважив: «Юристи, котрі працюють із екс-президентом, діють абсолютно узгоджено, наголошуючи на порушеннях, які визначені ЄСПЛ як критерії політичного переслідування. Їхня мета — набрати аргументи для ЄСПЛ про політично вмотивований процес. Затягування судового розгляду триватиме стільки, скільки це потрібно буде Януковичу для фіксації фактів, які він і його юристи вважають такими, що відповідають попереднім рішенням ЄСПЛ про порушення прав підозрюваного. Як тільки у них буде зібраний повний кейс доказів для Європейського суду, вони активніше увійдуть у судовий процес, аби пришвидшити вирок».
Натомість політолог Петро Олещук дійшов такого висновку: «Правоохоронні органи, виносячи вироки проти колишньої злочинної влади, можуть закласти таке підґрунтя, що у подальшому дозволить Януковичу оскаржити рішення в ЄСПЛ і остаточно зганьбити Українську державу».
«Спостерігаючи за усіма процесами, які відбуваються довкола спецконфіскації коштів Януковича між ГПУ, Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура виникає питання, яка взагалі мета цього всього — засудити чи виправдати Януковича? З огляду на роботу правоохоронної системи відповідь на це запитання не є очевидною. Й якщо навіть придивитися, з якої справи проти Януковича вони почали. А це справа про державну зраду, яку довести максимально важко. Оскільки ніхто не має оригіналу листа, який Янукович писав Путіну», — пояснив аналітик.
Петро Олещук також вважає, що «заплутавшись у трьох деревах, ГПУ не вигадало нічого кращого, як перейти до перетворення юридичного процесу в політичний. Ми побачили, як влада у формі юридичного тролингу фактично зіпсувала справу про держзраду Януковича, коли запросила 140 свідків, більшість із котрих до цієї справи не мають жодного стосунку. Найцікавіше, що адвокати Януковича використали саме цей момент, аби перетворити справу проти Януковича у справу проти лідерів Майдану».

Насправді суд — над аґресором
Своєю чергою, політолог Кирило Сазонов дійшов такої думки: «Насправді суд про держраду Януковича відбувається не так над президентом-втікачем, як над російським аґресором. Адже під час розгляду справи Україна зібрала достатньо доказів проти держави-аґресора, які зможе пред’явити у міжнародних судах».
«Ще за теперішньої влади ми почуємо вирок у справі про держраду Януковича, навіть незважаючи на постійне затягування процесу адвокатами. Якщо наш любий Віктор Федорович хоче взяти участь у процесі, з радістю його чекаємо. Зустрінемо в Борисполі, забезпечимо охороною, безплатним харчуванням і дахом над головою», — переконаний експерт.
«У документах фіксуються номери військових частин чи прізвища бійців і командирів, котрі захоплювали приміщення у Криму. Встановлюються навіть заяви російських чиновників щодо цього. Головне — ми отримаємо серйозний матеріал щодо російської аґресії, із яким можемо йти у будь-який західний суд», — наголосив п. Сазонов.
Експерт не вважає, що між теперішньою владою й Януковичем існують якісь домовленості. «Із ним домовлятися ніхто не буде, адже просто немає про що. Та усі чудово розуміємо, що Росія його не видасть, хоча й посадити Януковича є за що. Гадаю, взялися за держраду для того, щоб притягнути саму РФ. Адже за Януковичем тягнеться цілий хвіст гріхів. Цією судовою справою Україна все ж грає проти Росії. До того ж, там уже зібрана колосальна доказова база», — запевнив він.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply