Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Очолити уряд ніхто не хоче

Автор:

|

Березень 17, 2016

|

Рубрика:

Очолити уряд ніхто не хоче

Яценюк ніяк не піде

Святослав Цеголко, прес-секретар Президента України, 14 березня ц. р. обнадіяв, що у глави держави «є три варіанти розвитку подій».

«Сідати в електричне крісло не став»
Речник Петра Порошенка повідомив, що той запросив для прискорення виходу з політичної кризи на розмову лідерів парламентських фракцій, а також Андрія Садового, міського голову Львова та лідера партії «Об’єднання «Самопоміч». «Є три варіанти розвитку подій: 1. Технократичний уряд (на чолі з Наталією Яресько). У разі об’єднання всіх про європейських фракцій довкола технократичного уряду. 2. Політичний уряд (наприклад, на чолі з Андрієм Садовим). Мета цього уряду, як і попереднього, — пришвидшення темпу реформ. 3. Якщо парламентські сили мають інші кандидатури, нехай пропонують їх і знаходять 226 голосів у Верховній Раді (ВРУ). Президент готовий працювати з будь-яким кандидатом, котрого запропонує коаліція», — конкретизував речник.
Однак п. Садовий після більш ніж двогодинної зустрічі з Президентом заявив цього ж дня журналістам: «Такі розмови були (щодо його призначення прем’єром. — Ред.) і сьогодні, і раніше. Ще раз наголошую, що я — реаліст, а «Самопоміч» має 26 депутатів. Тому ми готові нести відповідальність, але в межах тієї довіри, яку маємо перед українським народом. У парламенті є дві великі фракції — «Блоку Петра Порошенка» (БПП) і «Народного фронту» (НФ) — і вони зобов’язані пропонувати свої варіанти».
Тобто лідер «Самопомочі» пояснив, що оскільки керівник уряду повинен мати підтримку більшості парламенту, то Андрій Іванович для цього не годиться. Втім, повірили йому далеко не всі політологи й оглядачі. Багато хто вирішив, що мер Львова остерігається втратити на посаді прем’єра свою репутацію настільки ж, наскільки це «вдалося» теперішньому керівнику уряду.
Та й п. Порошенка запідозрили в тому, що пропозицією очолити Кабінет Міністрів він прагнув посприяти падінню рейтингу очільника Львова, бо за теперішніх реалій на цій посаді кожен стане цапом-відбувайлом за всі ті негаразди, які переживає наразі Україна.
Зокрема політолог Віктор Чумак відреагував на пропозицію п. Порошенка п. Садовому так: «Гадаю, що в головах обох крутиться не це, а перспективи 2019 року (тоді мають відбутися наступні президентські вибори. — Ред.)».
А політолог Тарас Березовець заявив: «Садовий — один із кращих, якщо не найкращий сіті-менеджер у країні і з перспективою поборотися за крісло Президента. Тому сідати в електричне крісло на його місці я б також не став».

Операція «Імітація»
Утім, навіть після відмови лідера «Самопомочі» Олексій Гончаренко, заступник голови парламентської фракції БПП, запевняв у програмі «Свобода слова» на телеканалі ICTV: «Як представник найбільшої фракції, пропоную вам: ми готові підтримати Садового як прем’єр-міністра та погодити з ним програму».
А Юрій Луценко, лідер фракції БПП, шантажував 15 березня на засіданні парламенту, що своєю відмовою Андрія Садового Президенту «Самопоміч» фактично поховала можливість створення технократичного уряду». «Гадаю, що своє гасло «Візьми і зроби» після відмови п. Садового бути прем’єром, після відмови фракції вступати в будь-яку нову коаліцію слід поміняти на «Здрастуй, крілику, — третій рік» (крілем жартівливо називають п. Яценюка. — Ред.)», — наголосив депутат.
Однак такими заявами «порошенківці» лише спонукали до припущень, що Президент і його соратники тільки імітують пошук заміни Арсенію Яценюку, щоб відволікти суспільство від інших тем для розмов. Приміром, Лілія Брудницька, головний редактор інтернет-видання «ЗамПоліт», уже в заголовку своєї публікації з цього приводу заявила: «Прем’єрство» Садового — замість дискусії про таємні перемовини Президента щодо Донбасу».
«Українські політики навчилися перекривати одні проблеми іншими, — стверджує журналістка. — Якщо немає можливості подолати чергові труднощі, можна від них відволіктися. На інші труднощі. В усякому разі, останній рік українського політичного життя демонструє прагнення фігурантів не стільки вирішувати проблеми, скільки вміло перемикатися… Щоб заглушити одну гучну тему, треба запустити не менш резонансну. Ось вам Садовий у прем’єри. І не важливо, що це насправді — пустушка, адже всі знали, що львівський мер відмовиться. Головне завданя виконане».
До слова, віце-спікер парламенту Оксана Сироїд (висуванець від фракції «Самопомочі». — Ред.) також обурилася: «Це — велика нещирість, це — відволікання уваги від реальних проблем, які є перш за все через те, що ми досі маємо чинного прем’єра, тобто обговорювати будь-яку кандидатуру можна тільки після того, як ця посада буде вакантною. Друга причина — пропозиції очолити уряд має давати коаліція депутатських фракцій, а не Президент».
Любомир Зубач, депутат із фракції «Самопомочі», також не сприйняв пропозиції Президента лідерові своєї партії всерйоз. «Зрозуміло, що все це — політична гра. І насправді — якась паралельна реальність. Тому що всі мають зауваження до роботи прем’єр-міністра, але просто вже при чинному главі уряду висувати інших кандидатів — це пряме приниження, як на мене», — пояснив він.
Тобто якщо Президент і його соратники справді прагнули поміняти одного «цапа-відбувайла» на іншого, то спершу звільнили б першого з них. Однак 15 березня проект постанови про відставку Арсенія Яценюка забракували в парламентському комітеті з питань реґламенту ВРУ, де одноголосно проголосували за визнання проекту постанови «Про відставку прем’єрміністра Яценюка» таким, що не відповідає Конституції і закону про Кабінет Міністрів.

Яресько, Гройсман, Парубій, Клімкін?
Попри це, розмови про зміну п. Яценюка тривають. Олексій Гончаренко заявив 15 берез- ня, що обговорювали як претендентів на посаду прем’єра кандидатури не лише Андрія Садового, а й міністра фінансів Наталії Яресько та Володимира Гройсмана, голови ВРУ. Однак останній запевнив: «Зараз у мене ніяких пропозицій на цю тему не було. Це, швидше за все, пропозиції, домисли або думки експертного середовища, журналістів».
Стосовно ж п. Яресько, то вона ще 10 березня так прокоментувала інформацію про своє можливе призначення на посаду прем’єра: «Я працюю міністром фінансів України в леґітимному уряді. А спекуляції можуть посилити кризу».
Щоправда, політолог Сергій Таран і після цієї заяви твердив: «І Наталія Яресько, і Володимир Гройсман усе ще актуальні кандидатури на посаду прем’єр-міністра, в обох є шанси. Міністр фінансів — зручніша кандидатура, тому що за неї не потрібно брати відповідальність, адже вона буде позиціонуватися як технократ. У той же час спікер зручний тим, що всю відповідальність можна перекласти на БПП. Гадаю, це — ключове питання на перемовинах щодо майбутнього прем’єра, і згоди щодо нього ще не досягнуто».
Натомість не назване інтернет-виданням «Українська правда» джерело в парламенті повідомило 12 березня, що в п. Яресько вже невеликі шанси очолити уряд. «Вона виставила умови, що з парламентом не працює, але ґарантовано отримує повну підтримку урядових законопроектів. Мало хто буде брати на себе відповідальність за непопулярні закони під Міжнародний валютний фонд», — повідомив інформатор.
Такими ж назвало джерело УП й шанси п. Гройсмана. «Тут — проблеми зі Заходом, тому що це — фактичне продовження п. Порошенка. Якщо він займе крісло, то НФ отримає спікерство, скоріш за все, це буде Андрій Парубій. Може виникнути хтось третій, на кшталт того ж п. Клімкіна (міністр закордонних справ України. — Ред.). Технократ, але знову ж таки підконтрольний Петру Олексійовичу».
Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики, оцінив вірогідність призначення Наталії Яресько прем’єр-міністром не більше ніж у 30 %. А Вадим Карасьов, директор Інституту ґлобальних стратеґій, уважає, що «можливість отримати посаду голови уряду для п. Яресько — вкрай мала». «Це прем’єрство — гіпотетичне, а не реалістичне. Для того, щоби бути обраним прем’єр-міністром, потрібні голоси. Імовірніше, що міністра фінансів можуть призначити виконувачем обов’язків прем’єра».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply