Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

Новий стратегічний план Києва — референдум по Донбасу

Автор:

|

Квітень 18, 2021

|

Рубрика:

Новий стратегічний план Києва — референдум по Донбасу
Руслан Стефанчук, перший заступник голови ВРУ

В Україні можуть винести на всенародний референдум питання проведення виборів на території Окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), що зараз перебувають під тимчасовим контролем Російської Федерації (РФ). Про це на заявив Руслан Стефанчук, перший заступник голови Верховної Ради України (ВРУ), представник пропрезидентської фракції «Слуга народу» (СН). Раніше можливість проведення загальноукраїнського референдуму з питань, що стосуються тимчасового окупованих територій на сході України й Автономної Республіки Крим, допускав і Леонід Кравчук, перший президент України, а зараз — голова української делегації в Тристоронній контактній групі щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

ЄС, НАТО і Донбас
Народовладдя через всеукраїнський референдум було однією з головних передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського, яка декларувалася як чи не першою його ініціативою ще 2019 року. Але на її підготовку у команди президента знадобилося більше року. Як повідомляв «Міст», 26 січня ц. р. 255 депутатів ВРУ підтримали в другому читанні закон «Про всеукраїнський референдум», 8 квітня його підписав глава держави.
І майже відразу Руслан Стефанчук, один з ідеологів СН, озвучив ймовірні теми, які можуть бути винесені на референдум. «Я б хотів, щоб інститут референдуму використовували для великих об’єднавчих справ, для великих внутрішніх перемог. Мені здається, що такими питаннями мали б бути входження України до Європейського Союзу (ЄС) та НАТО. Питання, які потребують реального державницького визначення, а не внутрішньополітичні питання. І ми не повинні забувати про те, що референдум — не на щодень. Це дуже дорога і вартісна річ. Вартість референдуму — орієнтовно 3 млрд грн. Тому дуже важливо, щоб ті, хто ініціювали референдум, відчували свою відповідальність», — заявив депутат.
На його думку, окрім вступу до ЄС чи НАТО, в Україні можуть винести на всенародний референдум і питання проведення виборів на непідконтрольних територіях Донбасу. Зокрема, хочуть вирішувати, коли саме проводити там вибори. «Чи погоджуємося ми, що вибори на тимчасово окупованих територіях будуть проводити після повернення повного контролю над кордоном», — пояснив перший заступник голови ВРУ.
У лютому ц. р. референдум із питань, що стосуються тимчасово окупованих територій Донбасу та АРК, запропонував провести і Леонід Кравчук. «На жаль, анексію, війну на Донбасі політичні сили України сприймають по-різному. Часто політики, котрі фактично підтримують кремлівську політику, видають себе за патріотів і проголошують свої патріотичні схильності на різних політичних майданчиках. І народ буквально не може зорієнтуватися в тому плані, а яка ж спільна думка у політичних сил, вони розійшлися в основному питанні… Тобто має бути на референдумі так сказано, що народ за те, щоб Україна була цілісною, незалежною, з поверненням її територій. Ось головне запитання референдуму, а не яким способом це робити. Спосіб має запропонувати вже держава, влада, парламент. А народ має сказати: «Вся територія України є цілісною та незалежною, і вона має належати Україні», — заявив п. Кравчук в інтерв’ю телеканалу «Україна 24».

Що перше: безпека чи політика?
Проведення виборів в ОРДЛО — один із важливих пунктів врегулювання війни на сході України, який належить до політичного блоку мінських домовленостей. На його першочерговому виконанні наполягає Кремль. Натомість Київ стверджує, що спершу потрібно вирішити безпекові питання, адже неможливо провести вибори за умови збройної присутності окупантів та відсутності контролю над частиною українсько-російського кордону.
«Для того, щоб на звільнених територіях Донецької та Луганської областей можна було провести вибори, потрібно сформувати відповідні умови після деокупації. Адже волевиявлення має відубватися в безпечному середовищі. Відтак вибори можна провести лише за умови вільної агітації, доступу до українських засобів масової інформації, конкуренції між політичними партіями», — таку думку в інтерв’ю порталу «Лівий берег» свого часу висловив Олексій Резников, віцепрем’єр і міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Він додав, що Копенгаґенський стандарт у галузі виборів неможливо виконати без деокупації, демілітаризації, роззброєння. «Без цього проводити голосування беззмістовно і навіть небезпечно. Тому що будь-яке невдоволення результати волевиявлення приведе до повторної ескалації», — пояснив урядовець.

У кожного — власний «план Б»
Цілком можливо, що заява п. Стефанчука про можливість референдуму щодо виборів в ОРДЛО спричинена теперішнім різким загостренням протистояння з РФ, яка концентрує війська біля українських кордонів і всіляко лякає Київ мало не втратою незалежності. Якщо під час референдуму більшість українців скажуть, що вибори в ОРДЛО можливі лише після отримання контролю над кордоном, Київ може цілком офіційно ставити питання в «нормандському форматі» щодо зміни порядку виконання пунктів мінських угод: спершу — безпека, потім — політика.
Однак це категорично не влаштовує Кремль. «Від України Путін хоче того, чого домагався з лютого 2015 року проєктом ОРДЛО і мінськими угодами в своїй інтерпретації. Щоб Київ змінив законодавство, Конституцію, легалізував у правовому полі ОРДЛО з двома армійськими корпусами та російськими спецслужбами… А від Заходу — визнання так званої нової Ялти, коли Україна і весь пострадянський простір є зоною виняткового впливу і домінування РФ», — пояснив у інтерв’ю «Українській правді» Андрій Піонтковський, російський політолог і публіцист, опозиційно налаштований до режиму Путіна, а з 2016 року проживає в США.
Навіть якщо припустити, що в оточенні президента Зеленського визрів «план Б» — провести референдум щодо голосування в ОРДЛО й отримати потрібну відповідь більшості населення, щоб мати чим апелювати до Франції та Німеччини, учасників «нормандської четвірки», на його втілення може банально не вистачити часу. Організація всеукраїнського референдуму — справа складна. Для початку потрібно зібрати щонайменше 3 млн підписів. Збирати їх потрібно у двох третинах областей і не менш, ніж по 100 тис. підписів у кожній області.
А війська РФ уже сконцентровані біля кордонів України. Не виключено, що Путін також прагне переписати мінські угоди, але на свою користь. «Якщо РФ вдасться до активних бойових дій, її цілі не будуть зводитися до окупації якихось певних українських територій чи населених пунктів, або навіть областей. Адже окупація ще одного міста принципово нічого не змінить для РФ, їй це не цікаво. Їй потрібна вся Україна, а не її шматки. РФ не може витрачати настільки серйозні ресурси, щоб захопити якесь місто в Донецькій чи Луганській області — це будуть абсолютно неспівмірні витрати за можливий виграш. Мета Москви полягатиме в тому, щоб завдати поразки українській армії і, таким чином, примусити Київ сісти за стіл перемовин і виконати кроки, потрібні РФ. Головним чином, Москва прагне примусити Київ надати гарантії присутності РФ в Україні», — написав у своєму блозі на УНІАН політолог Петро Олещук, викладач Київського національного університету ім. Т. Шевченка.
Як повідомляв «Міст», Верховна Рада України прийняла закон про референдум.

Ігор Берчак

До слова
Юлія Тимошенко, лідерка Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», заявила, що починає організацію проведення п’яти паралельних всеукраїнських референдумів. За її словами, планується винести питання, які стосуються заборони продажу сільськогосподарських земель та об’єктів стратегічної власності, постачання населенню українського газу та атомної електроенергії з 30 % рентабельністю. Політикиня також хоче задати українцям запитання, чи підтримують вони легалізацію грального бізнесу та марихуани. Вона додала, що вже має конкретний план-графік проведення референдуму. Він передбачає створення ініціативної групи з усіх охочих громадян України, з якою буде остаточно узгоджено перелік питань для розгляду. Юлія Володимирівна зауважила, що вже 10 тис. українських громадян висловили бажання стати членами цієї групи. За її словами, Центральна виборча комісія (ЦВК) впродовж десяти днів має затвердити діяльність ініціативної групи, порядок денний референдуму, а також листи-бланки для збору 3 млн підписів громадян України, які свідчитимуть про те, що українці підтримують проведення референдуму. Згідно з планом, зібрані підписи знову передадуть у ЦВК для розгляду і перевірки, а рішення ЦВК передадуть на підпис президенту. «Тільки після проходження цього бюрократичного процесу проведуть ці референдуми», — додала п. Тимошенко.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply