Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

«Нові обличчя» в політиці розчарували українців

Автор:

|

Жовтень 12, 2020

|

Рубрика:

«Нові обличчя» в політиці розчарували українців
Віталій Кличко, ймовірно, знову стане мером Києва

На місцевому рівні надають перевагу досвідченим політикам.

Повернення до досвідчених
Торік на парламентських виборах перемогла пропрезидентська партія «Слуга народу» (СН), яка вперше потрапила до Верховної Ради України (ВРУ). 43,16 % виборців, котрі взяли тоді участь у голосуванні, надали їй перевагу, покладаючи свої надії на цілковито «нові обличчя».
Натомість цього року в Україні — зовсім інша тенденція, про яку розповів Віталій Червоненко, оглядач Бі-бі-сі. «Опитування відомих соціологічних компаній вказують, що практично немає міст, де кандидат від СН лідирує або хоча б впевнено проходить до другого туру. І це при тому, що президент Зеленський максимально долучився до кампанії, їздить країною і відвідує передвиборчі заходи «слуг» під виглядом презентації стратегій розвитку реґіону чи відкриття якихось об’єктів, — констатував оглядач. — Останні опитування засвідчують, що українці на місцевих виборах вже не хочуть «нових облич», чим хвалився Зеленський на парламентських виборах і переміг. А прагнуть «досвідчених політиків».
Аж 70 % опитаних 25-28 вересня ц. р. соціальною групою «Рейтинґ» відповіли ствердно на запитання «На місцевому рівні важливіші досвідчені політики, ніж «нові обличчя»? Стільки ж переконані, що в реґіонах важливіші сильні місцеві лідери, ніж національні. 59 % вважають, що на місцевому рівні важливіші соціально-економічні ініціативи, ніж ідеологічна позиція. Протилежної думки дотримуються лише 14 % респондентів.
45 % респондентів дійшли висновку, що для кандидатів на міських і сільських голів важливіше вирішувати поточні проблеми. Майже стільки ж (43 %) переконані, що кандидату важливіше пропонувати стратегію розвитку населеного пункту. Третина опитаних мають намір підтримати на виборах чинного голову населеного пункту. Стільки ж — іншого кандидата. Ще 35 % — не визначилися в цьому питанні. 58 % тих, хто за чинного очільника міста чи села, пояснили, що вважають його сильним головою населеного пункту. 16 % обиратимуть його через те, що вважають хорошою людиною. А 20 % — через те, що інші кандидати гірші.

Без конкуренції
Зокрема, чинний міський голова Києва лідирує в рейтинґу електоральних симпатій у столиці України. За лідера партії «Український демократичний альянс за реформи» (УДАР) Віталія Кличка готові проголосувати й цього року 43 % опитаних киян. Він набагато випереджає шоумена Сергія Притулу з партії «Голос» (у нього — лише 9,8%) і кандидатку від СН Ірину Верещук (6,9 %).
«Рейтинґи Кличка визначають два чинники. Перший — немає відчутної конкуренції. У його опонентів слабкі виборчі кампанії. По-друге, Кличко — діючий мер, багато чого змінив у Києві за п’ять років. Його кампанія побудована на тому, що він змінює вигляд столиці, — вважає Любомир Мисів, заступник директора групи «Рейтинґ». — Але ситуація в Києві може критично змінитися. На рейтинґи можуть вплинути скандали, пов’язані з Кличком. Особливо, якщо це буде стосуватися корупції, несправедливості щодо громадян. Це те, що дуже чутливо для українців. Тоді розклади в рейтинґах можуть стати іншими. Тому й немає чіткого кандидата на другому місці».
Микола Давидюк, директор аналітичного центру «Політика», пояснив: «Кличко загрався в президентську виборчу кампанію в боротьбі з коронавірусом, забувши про реальні справи в місті». А політолог Петро Олещук зауважив: «У Києві наростає вал корупційних скандалів. Останній — закупівля нових автобусів для столиці. Порівняно з минулими прикладами вартість одного автобуса зросла з 4,66 млн до 6 млн грн, різниця — 500 мільйонів. Колосальна сума, яку можна було б витратити, до прикладу, на ремонт доріг. До слова, за підозрою у вимаганні хабара в 125 тис. USD від представника компанії-забудовника Служба безпеки України затримала Миколу Поворозника, першого заступника голови Київської міської державної адміністрації.
Стосовно ж головного суперника Кличка соціолог п. Мисів висловився так: «Притула потрапляє в нішу нових кандидатів, відповідає вподобанням виборців, котрі голосували за «Слугу народу». На тлі неґативної динаміки рейтинґу партії влади її виборець шукає альтернативу». А шанси п. Верещук соціолог коментував так: «Динаміка рейтинґу СН у Києві нисхідна, зважаючи на загальну картину по країні. Йде розчарування через надзвичайно високі очікування після приходу до влади Зеленського».

Змінофобія
Віталій Червоненко зауважив: «Останнє дослідження щодо Львова «Рейтинґ» опублікував ще влітку, але, як кажуть місцеві експерти, тренди збереглися». 38,1 % цього опитування висловилися за чинного з 25 квітня 2006 року міського голову Андрія Садового. Але ж п’ять років тому він здобув у другому колі мерських виборів набагато більше — 61,1 %.
36,86 % львів’ян, котрі прийшли тоді на виборчі дільниці, проголосували за Руслана Кошулинського, кандидата від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» та заступника голови ВРУ в 2012-2014 рр. Але влітку 2020-го його підтримали лише 17,9 % опитаних. Натомість Олега Синютку, народного депутата від партії «Європейська Солідарність» та колишнього голову Львівської обласної державної — 13,8%. А Ігоря Васюника ексдепутата парламенту — 5 %.
Петро Жук, керівник Центру з інформаційних проблем територій, пояснив: «Високий рейтинґ Садового можна пояснити страхом людей перед змінами і невідомістю. Для цих 37 % людей Садовий — це питання стабільності за будь-яку ціну». І все ж експерт прогнозує у Львові другий тур виборів міського голови. Хоча Кошулинський і Синютка випереджають Васюника, експерт вважає, що в другий тур має шанс вийти саме цей кандидат. «Електорат Садового і Васюника перетинаються в інтересах, фактично це — одні й ті ж люди. Тоді як двом інших кандидатам симпатизує зовсім інша категорія виборців», — пояснив він.
Стосовно ж інших кандидатів експерт висловився так: «Синютка — чудовий господарник, це імпонує виборцям. Але він належить до політичної сили, яка програла на президентських і парламентських виборах. І ця приналежність може стати психологічним мінусом для виборців. Кошулинський користується повагою в жителів міста, але він обережний політик, і ця обережність в теперішніх умовах може йому нашкодити. Щодо Васюника, то за ним немає шлейфу несправджених надій. І це може спрацювати йому на користь».
Садовий пояснив, що хоче бути мером ще п’ять років, аби завершити розпочаті справи та збудувати сміттєпереробний завод. Але Галина Терещук, оглядачка «Радіо Свобода», слушно зауважила: «Ця обіцянка звучить від першого його балотування на посаду мера 2006-го. Через те, що не було вирішене питання утилізації сміття у місті, сталася пожежа на Грибовицькому сміттєзвалищі. Тоді, 30 травня 2016 року, під час виконання своїх обов’язків загинули троє молодих рятувальників і працівник комунального підприємства».
«Петро Порошенко спеціально приїхав у Львів, аби представити однопартійця та закликати львів’ян підтримати Синютку. Оскільки п’ятий президент у Львові має багато прихильників, то є шанс, що до його слів багато й дослухаються. Чимало голосуватимуть не так за Олега Синютки, як за бренд партії», — наголосила журналістка.

Попри кримінал
У Харкові за те, щоб міським головою продовжував працювати ушпиталений до німецької клініки з коронавірусом чинний мер Геннадій Кернес, висловилися 60 % опитаних групою «Рейтинґ». Натомість неґативне ставлення до нього засвідчили лише 13 % респондентів, а нейтральне — 26 %.
Електоральним симпатіям щодо нього не заважає навіть той факт, що 1992 року за Харківський обласний суд ув’язнив його на три роки за пограбування та шахрайства. Власта Лазур, ще одна оглядачка «Радіо Свобода», пояснила: «Міський голова Харкова, як і низка інших очільників українських міст, заробив собі додаткові політичні бали і на тлі боротьби з коронавірусом».
Міський голова Борис Філатов випереджує своїх конкурентів і в Дніпрі, де за його переобрання висловилися 48,5 % опитаних. Така ж ситуація і в Одесі, де за її мера Геннадія Труханова, колишнього депутата парламенту від Партії реґіонів, — 48,7 % респондентів. Причому навіть попри те, що стосовно нього слухають справи у Вищому антикорупційному суді. Одна з них — щодо можливого декларування недостовірної інформації про майно. Друга — стосовно можливого розкрадання коштів міського бюджету. Обвинувальний вирок може закрити для Труханова політичну кар’єру. Бо інкримінована йому стаття Кримінального кодексу передбачає тимчасову заборону займати державні посади.
Як повідомляв «Міст», теперішній українській владі пророкують неминучу поразку в реґіонах.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply