Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Нова Верховна Рада України запрацювала

Автор:

|

Вересень 05, 2019

|

Рубрика:

Нова Верховна Рада України запрацювала
Президент Зеленський вітає перше засідання парламенту

Напередодні першого засідання новообраної Верховної Ради України (ВРУ), 28 серпня, Володимир Зеленський провів закриті збори фракції «Слуга народу» (СН). І хоча представників преси на них не пустили, дехто з народних обранців проговорився, що президент пригрозив розпустити цей парламент, якщо депутати проявлятимуть свій норов. Так в Україні розпочався новий політичний сезон.

День перший
Урочисте засідання ВРУ 29 серпня розпочали складання присяги народними депутатами нового дев’ятого скликання. Андрій Парубій запросив прочитати текст присяги 78-річного Юлія Іоффе, найстаршого за віком народного депутата, обраного від партії «Опозиційна платформа — За життя». Він читав слова присяги, а новообрані народні депутати повторювали за ним.
На це засідання запросили попередніх президентів України — Леоніда Кравчука, Леоніда Кучму, Віктора Ющенко та Петра Порошенка, а також… Володимира Рибака, спікера парламенту часів Януковича, під головуванням котрого приймали сумнозвісні диктаторські закони 16 січня 2014 року. А журналістів у ложу преси ВРУ чомусь не пустили.
Після невеликої перерви народні депутати узялися до роботи. Вони обрали нове керівництво парламенту. Головою ВРУ став Дмитро Разумков (СН), його першим заступником — Руслан Стефанчук (СН), а віце-спікером — Олена Кондратюк від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», яке заявило, що переходить в опозицію.
Народні депутати в парламенті створили п’ять фракцій — СН (254 члени), «Опозиційна платформа — За життя» (44), «Європейська солідарність» (27), «Батьківщина» (25), «Голос» (17), а також депутатську групу «За майбутнє» (23). ВРУ підтримала створення 23 парламентських комітетів. Цікаво, що з комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності виключили Олександра Куницького, депутата від СН, через те, що не позбувся громадянства іншої держави — Ізраїлю. Парламентської коаліції не буде, її права отримала фракція СН.
По тому народні депутати взялися за формування Кабінету Міністрів України (КМУ). Прем’єр-міністром призначили Олексія Гончарука, котрий до цього займав посаду заступника голови Офісу президента (ОПУ), міністром оборони — Андрія Загороднюка (до цього займав посаду позаштатного радника президента Зеленського), міністром закордонних справ — Вадима Пристайка (до цього — заступник керівника ОПУ), головою Служби безпеки України — Івана Баканова, котрий уже виконував обов’язки заступника голови цієї спецслужби, генеральний прокурором — Руслана Рябошапку (до цього — заступник керівника ОПУ). З попереднього КМУ працювати залишилися міністерка фінансів Оксана Маркарова та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, котрий буде перехідним міністром під персональну відповідальність Володимира Зеленського.
ВРУ зможе звільнити його з посади не раніше, ніж через пів року.
Першим у ВРУ зареєстрували як невідкладний законопроєкт про імпічмент президента. А вже в ніч на 30 серпня парламент схвалив за основу в першому читанні законопроєкт, який передбачає зняття з народних депутатів недоторканності.

День другий
У ВРУ зареєстрували більше 120 проєктів законів і постанов. Президент — 26 законопроєктів, решту — народні депутати. Серед них — Проєкт Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо створення та функціонування вільної економічної зони «Донбас»); Проєкт Закону про особливості управління окремими територіями Донецької та Луганської області; Проєкт Закону про мови в Україні (в множині. — Ред.); Проєкт закону про прийняття заходів щодо відновлення банківської системи та грошових переказів в окремих районах Луганської та Донецької області; Проєкт Постанови про відновлення соціально-економічних зав’язків в окремих районах Донецької та Луганської області з метою захисту прав і свобод громадян України, що проживають на цих територіях; Проєкт Закону про надання допомоги в окремих районах Донецької та Луганської області; Проєкт Закону про недопущення кримінальної переслідування, притягнення до кримінальної відповідальності та покарання осіб-учасників подій на території Донецької та Луганської області; Проєкт Постанови про звернення ВР до президента України щодо «зняття блокади Донбасу» — припинення економічної, енергетичної та транспортної блокади.
Глава держави запропонував зменшити конституційний склад парламенту до 300 народних депутатів, запровадити пропорційну виборчу систему й обов’язкове володіння для кандидатів у депутати державною мовою. Крім цього, президент хоче ввести посаду уповноваженого Верховної Ради України з дотримання Конституції України. У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться, що один омбудсмен, із прав людини, нездатний ефективно контролювати дотримання прав і свобод людини і громадянина водночас. Також глава держави запропонував знизити обсяг державного фінансування політичних партій і не виділяти бюджетні кошти тим політичним силам, які не подолали 5 % бар’єр на виборах до ВРУ.
На засідання 30 серпня Олег Волошин, депутат від «Опозиційної платформи — За життя» заговорив у Раді російською. За це йому вимкнули мікрофон. Коли Дмитро Разумков закликав народного обранця зі закликом дотримуватись норм регламенту той уже українською додав: «Я можу звертатись такою мовою, якою спілкується більшість наших виборців. Водночас у парламентській залі були відсутні лідери цієї фракції Віктор Медведчук і Вадим Рабинович. Адже цього дня вони були в Москві.
А на знак протесту проти порушень Конституції та законодавства України при ухваленні рішень монобільшістю парламенту фракції «Європейська солідарність» і «Голосу» дочасно покинули п’ятничне засідання ВРУ.

День третій
На своєму засіданні 3 вересня, ВРУ 373 голосами «за» скасувала депутатську недоторканність. Перед голосуванням до авдиторії звернувся президент Зеленський, закликавши виконати передвиборні обіцянки. «Я звертаюся зараз до всіх депутатів: просто зробіть те, що ви обіцяли довгі роки людям, простим українцям. Зняття недоторканності вимагає зараз 90 % громадян України. Я дуже не раджу вам перевіряти достовірність цієї цифри наживо і дивитися, скільки завтра з них прийде під стіни ВРУ, — зазначив він.
Після цього виступив Федір Веніславський, представник президента в Конституційному суді. Після тривалого обговорення депутати законопроєкт прийняли. Він передбачає скасування недоторканності з 1 січня 2020 року.
Президент висловив вдячність усім фракціям, які голосували за скасування депутатської недоторканності. «Спасибі фракції СН. Дякую також іншим фракціям, які виконали обіцяне своїм виборцям. Дякую депутатам від імені українського народу. Дякую всім українцям, котрі повірили нашій команді, — ми сьогодні довели, що вас не підведемо. Ми отримали парламент, в якому депутати не будуть ховатися від закону, і суспільство, в якому відтепер не буде «касти недоторканних». Але це тільки початок. Ми будуємо нову Україну, не перемикайтеся!», — заявив він.
Крім цього, парламент проголосував за спрямування до Конституційного суду (КСУ) законопроєкту президента про скасування адвокатської монополії. Таке рішення підтримали 337 депутатів. Метою документа є забезпечення права кожного на отримання будь-якої професійної юридичної допомоги. До КСУ також спрямували законопроєкт, який має дозолити президенту України одноосібно призначати на посади та звільняти з посад директорів Національного антикорупційного бюро та Державного бюро розслідувань.

Євген Клен

Гоп-ля
Артем Дмитрук, депутат від СН, не зміг назвати імені нового керівника уряду. «Ви ж бачили, ви знаєте. Всім вже відомо», — відповів він на запитання журналіста, однак так і не спромігся назвати ні імені, ні прізвища прем’єр-міністра. За словами депутата, він із прем’єром спілкувався в Трускавці і «це хороший фахівець». І всі, хто були призначені, також хороші фахівці.

Коментар експерта
Віталій Портников, український публіцист, письменник і журналіст:
— Перше засідання ВРУ завершилося лише після другої години ночі, наприкінці депутати голосували за закони, яких не було в порядку денному. Вони не бачили не лише текстів цих законопроєктів, але навіть їх назв, але все одно натискали на зелені сенсорні кнопки. Приблизно те ж саме відбувалося з кадровими рішеннями. Ніякого розуміння того, чому все відбувається саме так, чому нова Рада мчить із такою швидкістю, ніби в залі пожежа і депутати вже ніколи ні за що не проголосують, зрозуміти було абсолютно неможливо. Той, хто стежить за засіданнями російської Державної думи, згадав би визначення «скажений принтер». Однак мені нова Рада нагадала зовсім не російську сусідку, а інший «парламент», про засіданнях якого також довелося писати, — Верховна Рада УРСР, обрана ще до перебудови. Її депутати, «слуги народу», також особливо не замислювалися, за що саме і чому голосують і кого обирають. Їм теж надсилали всі документи і кадрові рішення з будівлі, яка перебувала в тому ж самому місці, на вулиці Банковій, яка тоді називалася вулицею Серго Орджонікідзе.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply