Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Нова програма МВФ передбачає виконання низки умов

Автор:

|

Жовтень 23, 2019

|

Рубрика:

Нова програма МВФ передбачає виконання низки умов

Нова програма розширеного фінансування Міжнародного валютного фонду (МВФ) передбачає виконання керівництвом України кількох умов — прийняття бюджету на 2020 рік, продовження боротьби з корупцією та глибокі структурні реформи в ключових секторах.

Кілька суперечливих моментів
Уряд України домовився торік із Міжнародним валютним фондом про нову програму допомоги stand-by — 3,9 млрд USD за 14 місяців, але в МВФ застерегли за собою право на «перегляд програми» в травні та листопаді. Його успішність залежала від того, як в Україні виконають умови фонду. Щойно після цього в МВФ мали вирішити, чи може Україна розраховувати на наступний транш (1,3 млрд USD).
Але в Україні навесні виконали лише два з чотирьох «маяків», один із яких частково. Передусім у МВФ констатували збій антикорупційної реформи в Україні. Адже серед застережень був і запуск Вищого антикорупційного суду України.
А 26 лютого Конституційний суд визнав статтю 368-2 Кримінального процесуального кодексу (незаконне збагачення) невідповідною Основному закону. Міжнародна спільнота сприйняла це як гальмування антикорупційної реформи. Керівництва держав «Великої сімки» та Світовий банк заявили, що це «значна поразка у боротьбі з корупцією».
Проблема № 2 — президентський законопроєкт про перерозподіл функцій із нагляду за небанківським фінансовим сектором, який передбачає, що Національний банк (НБУ) отримає функції з регулювання страхового ринку. Проблема № 3 — «зависли» важливі законопроєкти щодо запобігання та протидії відмиванню доходів.
Відтак 22 травня ц. р. з’явилася повідомлення, що МВФ програму співпраці не переглядатиме. Тоді Андрій Герус, представник президента в уряді, пояснив: «МВФ має низку питань до української влади, які вимагають законодавчого врегулювання». «Зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) в Україні у першому кварталі склало лише 2,2 %. У таких несприятливих економічних умовах Україні буде важко без допомоги МВФ, тому співпрацю треба продовжувати. На сьогоднішній день є кілька суперечливих моментів, але їх будуть обговорювати і вирішувати, є конструктивний настрій». Запевнив він.
Представник президента також конкретизував: «Моніторингова місія цікавиться, як у нас відбуваються реформи, що у нас із боротьбою з корупцією, цікавиться, що у нас із відповідальністю за незаконне збагачення. Є низка питань, які потребують законодавчого врегулювання. Представникам МВФ не дуже подобається скасування карної відповідальності за незаконне збагачення. Її потрібно повернути».

Зволікання
А 17 жовтня Давид Арахамія, голова пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу», пообіцяв, що Верховна Рада (ВРУ) може розглянути законопроєкт про незаконне збагачення у період із 29 жовтня по 1 листопада. Хоч президент іще 28 травня нарікав після зустрічі з представниками місії МВФ в Україні: «На жаль, наразі ми бачимо зволікання з ухваленням реформаторських законопроєктів, на які громадяни, бізнес, фінансова спільнота чекають роками. Сподіваюся, парламент нового скликання надолужить це й забезпечить підґрунтя для отримання наступного траншу фінансування від фонду».
Але 11 червня Катерина Рожкова, заступниця голови НБУ, повідомила про ще одну перешкода на шляху співпраці з МВФ. За її словами, скасування 18 квітня Окружним адміністративним судом Києва за позовом мільярдера Коломойського націоналізації «ПриватБанку» (ПБ) є червоною лінією для МВФ, що може призвести до припинення співпраці з Україною.
«Скасування націоналізації ПБ підриває незалежність НБУ, яка була однією з ключових умов першого траншу кредиту Україні 2015 року», — пояснила вона.
18 червня в НБУ констатували: «Ключовими загрозами для фінансової стабільності є судові процеси щодо ПБ і пауза у взаєминах із МВФ. Якщо співпраця з МВФ триватиме, то в 2019-2021 рр. надходження прямих іноземних інвестицій та залучення на зовнішніх ринках практично повністю компенсують дефіцит поточного рахунку. Інакше дефіцит буде скорочуватися внаслідок курсової корекції». А 8 серпня в НБУ уточнили: «Україні потрібна нова довготермінова програма співпраці з МВФ на загальну суму 5-10 млрд USD».
11 вересня гінці МВФ прилетіли в Україну на перемовини. А 26 вересня видання «Економічна правда» повідомило: «В перемовинах України з МВФ остаточних домовленостей не досягнули».  «Причин, чому не вдалося досягти остаточних домовленостей, кілька. Перша — загроза незалежності НБУ та тиск на його керівництво — голову Смолія та його заступницю Рожкову. Підставою для цієї загрози є можлива поява Тимчасової слідчої комісії ВРУ з питань розслідування діяльності керівництва НБУ та керівництва Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у 2014-2019 рр.», — розповів інформатор видання.
«Друга причина — перспективи розвитку ситуації з ПБ. Кредитор тримає у фокусі скандал, який виник після публікації інтерв’ю прем’єра Гончарука Financial Times. За його словами, Київ хоче досягти компромісу з п. Коломойським щодо націоналізації ПБ. Пізніше п. Гончарук цю заяву спростував. Було б добре, якби це спростував не лише глава уряду, а й президент», — заявив співрозмовник видання.
«Третя причина — ставлення уряду щодо очікуваної з 1 травня 2020-го лібералізації ціни на газ. У 2017-2018 рр. уряд п. Гройсмана всупереч домовленостям з кредитором продовжував регулювання ціни на блакитне паливо. З боку уряду п. Гончарука таких спроб немає, але грубе порушення домовленостей із української сторони в минулому підвищило градус недовіри в теперішніх перемовинах із кредитором», — повідомив він.
«Четверта причина — невизначеність із бюджетом на 2020 рік. Проєкт бюджету 2020-го не подобається багатьом, але МВФ в цьому переліку немає». Втім, у фонді розуміють, що до моменту прийняття у другому читанні проєкт кошторису зміниться і хочуть бачити, як саме», — зазначив інформатор видання.
27 вересня у МВФ повідомили, що продовжать обговорювати нову програму співпраці з Україною, бо її «влада має амбітне завдання трансформувати економіку». Водночас у фонді наголосили на «важливості незалежності НБУ та захисту фінансової стабільності, а також необхідності докласти всіх зусиль для мінімізації фіскальних витрат, пов’язаних із реорганізацією та ліквідацією банків».
Того ж дня п. Смолій уточнив: «Про що у підсумку буде боліти голова в команди МВФ у Вашинґтоні? Як мінімум, про припинення тиску на реформаторів і збереження фінансової стабільності, яка залежить від перебігу низки судових процесів в Україні і не тільки». Відтак він нагадав про суди про визнання недійсною націоналізацію ПБ. І про його процеси проти колишніх власників у США, Великій Британії й інших країнах, у яких він намагається стягнути з п. Коломойського кошти, які той вивів незаконно.

«Хочуть подивитися»
19 жовтня українська делегація провела з МВФ перемовини у Вашингтоні, після яких міністр розвитку економіки Милованов розповів: «Український парламент прийняв близько 70 законопроєктів за останні п’ять тижнів, багато з яких чекали роками. МВФ потрібен час для того, щоб вивчити ситуацію й те, що Україна встигла зробити. Звісно, нам потрібно прийняти бюджет — вони хотіли б подивитися, яким він буде. Важливий ринок землі — вони хочуть подивитися, як це буде розвиватися. Але впевнений, що ми змогли довести, що ми — серйозний уряд».
21 жовтня заступник голови НБУ повідомила: «Нова програма розширеного фінансування МВФ передбачає такі умови для України — прийняття бюджету на наступний рік, продовження боротьби з корупцією, а також глибші структурні реформи в ключових секторах. Є кілька елементів, які не були виконані до кінця в попередніх програмах, і вони логічно переходять у нову. Це стосується, по-перше, питання бюджету — він завжди у фокусі уваги МВФ».
«Обов’язковими елементами є продовження судової й антикорупційної реформ, у т. ч. голосування закону про незаконне збагачення. У центрі уваги також реформа охорони здоров’я, яку розпочали, але не завершили, реформа освіти, земельна реформа, приватизація державних підприємств», — поінформувала п. Рожкова.
«Крім цього, ми говоримо про реформування податкової та митниці, де вже розпочалися зміни, але вони наразі не мають комплексного характеру. Врешті-решт, по банківському сектору, в принципі, відбуватиметься продовження імплементації міжнародних стандартів щодо регулювання та нагляду і, по суті, додався небанківський фінансовий сектор», — зазначила представниця НБУ. «МВФ підписує меморандум лише тоді, коли має стовідсоткову впевненість, що ми зробимо все задеклароване, і що це обов’язково матиме позитивний ефект на бюджет, на ВВП, на дефіцит бюджету, на поточний рахунок», — наголосила вона.

Ігор Голод

До слова
У новому звіті МВФ із розвитку економіки в світі Україну вивели з групи країн Співдружності Незалежних Держав, як це було раніше. Про це повідомила Оксана Маркарова, міністр фінансів України. «Тепер Україна — в групі Emerging & Developing Europe», — зазначила вона. Крім цього, МВФ за підсумками 2019 року очікує зростання ВВП України на 3 %, так само як і 3 % зростання 2020-еп. МВФ також очікує, що рівень інфляції за підсумками цього року в Україні становитиме 8,7 %, а 2020-го знизиться до 5,9 %. Дефіцит поточного балансу цього року становитиме 2,8 %, а наступного збільшиться до 3,5 %. Рівень безробіття цього і наступного року буде на рівні 8,7 % і 8,2 % відповідно.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply