Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

«Нормандці» знову нічого не вирішили

Автор:

|

Липень 27, 2017

|

Рубрика:

«Нормандці» знову нічого не вирішили

Еммануель Макрон, Путін та Анґела Меркель

Різка активізація терористів і російсько-окупаційних військ на лінії розмежування відбувається щоразу, коли планують перемовини на високому рівні. Це потрібно Кремлю, який давно повністю контролює всі так звані збройні сили самопроголошених «республік». Теперішня причина такої активності Москви очевидна — така собі підготовка до перемовин у нормандському форматі 24 липня.

Офіціоз
А 25 липня на сайті Анґели Меркель, канцлера Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), опублікували її спільну з президентами України, Франції та Російської Федерації (РФ) — відповідно, Петром Порошенком, Еммануелем Макроном і Путіним — заяву, в якій вони констатували необхідність негайного запровадити режим припинення вогню і вжити необхідних заходів для запобігання руйнуванню цивільної інфраструктури, щоб уникнути гуманітарної катастрофи на Донбасі. При цьому, як зазначено в документі, розведення військових частин і відведення важкого озброєння має бути пріоритетом.
У заяві також наголосили, що її автори розглядали насамперед відведення важкого озброєння і частин у районах, що постраждали найбільше, список яких склали лідери Франції та ФРН. Крім цього, вони закликали відвести війська й озброєння з теперішніх позицій у Станиці Луганській під наглядом і контролем місії Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ).
Лідери чотирьох держав також погодилися, що має бути гарантований безпечний доступ Спеціальній моніторинговій місії (СММ) ОБСЄ в усі райони Донбасу. В т. ч. до тимчасово непідконтрольних відрізків українсько-російського кордону.
Канцлер і президенти також домовилися «найближчим часом зробити кроки для відновлення економічних відносин і розглянути деталі цього якнайшвидше». І що «політичні, гуманітарні й економічні питання, а також аспекти безпеки мінського комплексу заходів необхідно реалізувати в повному обсязі».
Ця заява стала підсумком проведених напередодні телефонних розмов у «нормандському форматі». Його так назвали тому, що перша зустріч лідерів України, ФРН, Франції та РФ, на якій вони обговорили ситуацію на сході України, відбулася 6 червня 2014 року в містечку Бенувіль у Нормандії (Франція).
У прес-служба Президента України запевнили, що під час перемовин він назвав останні дні липня одними з найкривавіших 2017 року, закликав Кремль негайно припинити аґресивні дії та постачання зброї на окуповані території, наголосив на важливості введення на Донбас миротворчої місії Організації Об’єднаних Націй (ООН), поінформував учасників «нормандського формату», що російська сторона блокує звільнення заручників, відтак, наполягав на їхньому негайному звільненні — в т. ч. тих, кого незаконно утримують на території РФ. А також розповіли, що сторони перемовин домовилися з метою узгодження остаточних кроків щодо безпеки та продовження роботи над дорожньою картою імплементації мінських домовленостей провести у другій половині серпня зустріч зовнішньополітичних радників глав держав «нормандського формату».

«Об стіну горохом»
Однак висновок, що все це — як «об стіну горохом» для Путіна, напрошувався після повідомлення прес-служби Кремля про підсумки телефонної розмови «нормандців». А точніше — з ось якого речення у ньому: «Були заслухані звіти голови СММ ОБСЄ Ертугрула Апакана та його заступника Олександра Хуґа про стан справ із дотриманням режиму припинення вогню на лінії зіткнення сторін внутрішньоукраїнського (!) конфлікту й інші аспекти діяльності спостерігачів ОБСЄ».
Оскільки таким чином Путін вкотре заперечив окупацію частини Донбасу російськими військами, всі домовленості «нормандців» ніяк не зупинять війну на сході України. Це підтвердив на брифінгу 25 липня, Андрій Лисенко, речник Міністерства оборони України: «У Кряківці супротивник застосовував міномет. Біля Трьохізбенки сталося коротке бойове зіткнення. Група ворожих розвідників намагалася наблизити до українських позицій, проте була вчасно виявлена. Вже через десять хвилин, не витримавши щільного вогню з нашого боку, ворог відступив. На інших ділянках фронту у Станично-Луганському, Новоайдарському та Попаснянському районах супротивник активно вів вогонь із легкого озброєння, здебільшого ввечері. Загалом за минулу добу на Луганському напрямку сталося 14 ворожих обстрілів».
Під час телефонних перемовин «нормандців» Путін чітко дав збагнути те, чото він домагається обстрілами та зіткненнями на сході України. Джерело видання «Комерсант» в Адміністрації Президента України повідомило: «Путін хотів занести до «дорожньої карти» політичні вимоги щодо проведення виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей. Петро Олексійович заперечив, що до повного гарантування безпеки на цих територіях жодних виборів не буде».
Відтак, нагадаємо, що Путін прагне, аби вибори в окремих районах Донецької і Луганської областей легалізували його колаборантів на окупованій російськими військами частині Донбасі як автономних щодо офіційного Києва лідерів на цих теренах.
Леонід Гозман, російський політик-опозиціонер і президент Всеросійського громадського руху «Союз правих сил» (колишнього лідера якого Бориса Нємцова, імовірно, вбив Кремль) коментував телефонні перемовини так: «Звісно, невідомо, про що вони там балакали насправді, але те, що вони сказали — ні про що. «Продовжити, поглибити», — як казав Горбачов. Змісту немає ніякого».
Своєю чергою, Олександр Сушко, політолог-міжнародник і науковий директор Інституту євроатлантичної співпраці, дійшов такого висновку: «Вочевидь, що на цьому етапі проривів у політичному врегулюванні ситуації не буде, але питання забезпечення перемир’я — передумова для будь-яких подальших кроків, а для цього потрібні технічні та політичні рішення, реальне розведення. Всі соромляться говорити про миротворців, про те, що навряд чи вийде стабільний мир без міжнародної миротворчої операції. Гадаю, що такі розмови мають, принаймні, початися. Але в мене поки що немає оптимізму з приводу того, як вони будуть просуватися».

«Наступним кроком буде…»
А от політолог Володимир Фесенко констатував: «І перемовини у «мінському форматі», і перемовини у «нормандському форматі» — все це перебуває у палаті реанімації. Є такий талановитий «реаніматор», як Анґела Меркель. Поки вона не відмовиться від мінських угод, не відмовляться інші міжнародні партнери й учасники перемовин, то вони триватимуть».
А політичний оглядач Андрій Коваленко уже в заголовку своєї публікації в інтернет-виданні Depo стверджував, що останні перемовини у «нормадському форматі» — порожні балачки. «На якісь серйозні рішення під час цієї бесіди ніхто не очікував, — зауважив він. — Загалом, чергова нормандська розмова виглядала повною формальністю. Чергова протокольна розмова «четвірки» є традиційною у схемі «потеревенили телефоном — домовилися про очну зустріч — зустрілися і роз’їхалися». Так воно і сталося — жодних зрушень і рішень, лише інформація про домовленість зустрічі в серпні зовнішніх представників глав держав «нормандського формату».

Ігор Голод

Пряма мова
Богдан Яременко, голова правління фонду «Майдан закордонних справ»:
— Під час телефонних перемовин у нормандському форматі лідери країн не надали значення словам Петра Порошенка щодо важливості введення на Донбас миротворчої місії ООН. Тепер, коли всі учасники висловилися, можна порадіти з двох приводів. Перший — серйозний. У повідомленнях немає нічого про виконання політичної частини мінських домовленостей (хоча буде дивно, якщо щонайменше Путін про це не згадував). Можливо, всі збагнули, що до припинення кровопролиття немає про що більше говорити. Хочеться вірити. Другий привід — це задоволення від того, що офіційне повідомлення України за підсумками телефонної розмови не дуже відрізняється від спільного повідомлення Франції та ФРН. Росте українська дипломатія! Хоча нюанси й є. По-перше, на диво спільний прес-реліз Франції та ФРН докладніший, ніж українське повідомлення. Мабуть, їм більше треба. А по-друге, Франція, ФРН і РФ не помітили того, що, як сказано в повідомленні Адміністрації Президента України, Петро Порошенко наголосив на важливості введення на Донбас миротворчої місії ООН. Припускаю, що глава Української держави таки на чомусь наголошував, але інші лідери не надали цьому жодного значення. Й я їх розумію, бо щойно 9 липня Президент України приймав генерального секретаря ООН і навіть не торкнувся цієї теми. Про залучення ООН до вирішення гуманітарних питань — казав. А про миротворчу місію ООН — ні. Нічого не знайдете ви про це і на сайті Міністерства закордонних справ України. Нічого за останні півроку-рік. А переконати розумних співрозмовників у тому, що для тебе важливо щось, чим ти насправді не займаєшся, дуже важко.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply