Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Непотизм перешкоджає ефективному управлінню Україною

Автор:

|

Листопад 29, 2021

|

Рубрика:

Непотизм перешкоджає ефективному управлінню Україною
Ці люди раніше розважали українців, а тепер останнім уже не до сміху

Журналіст оприлюднив нові факти порушення президентом його обіцянок.

Вище, ніж Гагарін
Максим Опанасенко з проєкту Slidstvo.info виявив факти призначення на державні посади, за його словами, «близько трьох десятків людей, пов’язаних або з родиною президента України Володимира Зеленського або студією «Квартал 95», яку той очолював. І зауважив, що їхні кар’єри «стрімко розвиваються».
Зокрема, пояснив призначення директором департаменту стратегічної агентурної розвідки Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України Олександра Пашкова, який до президентських перегонів займав посаду старшого офіцера управління військово-технічної співпраці ГУР. Виявляється, його дружина працює головною бухгалтеркою «Кварталу 95».
За словами Юрія Бутусова, ексрадника міністра оборони України, Пашков перескочив одразу десять щаблів, а його кар’єрний ріст нічим, крім важливою студії «Квартал 95» посадою дружини, пояснити неможливо. Розслідувавач Володимир Бойко зауважив: «Стрімку кар’єру Пашкова можна порівняти хіба що з просуванням Юрія Гагаріна, який завдяки польоту в космос упродовж одного дня пройшов шлях від старшого лейтенанта до майора. Але Пашков за два місяці перескочив із підполковницької посади на генерал-лейтенантську — де там тому Гагаріну?». «Пашков на дух не виносить українців із їхньою мовою», — доповнив він.

Олігархісти в АКМУ
Експерт розповів і про Ольгу Піщанську, яка до перемоги Зеленського на виборах працювала у приватних компаніях, але попри це, була призначена ним 2019-го першою заступницею голови Антимонопольного комітету України (АМКУ) та державною уповноваженою в ньому. А торік Верховна Рада призначила її головою АМКУ. Максим Опанасенко з’ясував, що Піщанська офірувала на передвиборчу кампанію Зеленського 300 тис. грн. І що її сестра Світлана керує компанією, на яку записана італійська вілла родини Зеленських.
А Державним уповноваженим АМКУ Зеленський призначив Ірину Копайгору, яка до цього працювала на кафедрі правового регулювання економіки Криворізького економічного інституту, а її батько викладав там Зеленському. Відтак, попри те, що АМКУ повинен перешкоджати олігархам монополізували ринки, цей державний орган, за даними журналіста Юрія Ніколова, навпаки — «підігрує» мільярдерам, накладаючи на них за недобросовісну конкуренції мізерні штрафи. 

Придбані посади
Максим Опанасенко також з’ясував, що призначена Зеленським 2019 року заступницею начальника Центрального управління Службі безпеки України (СБУ) Анна Кучук керує з квітня 2020-го апаратом голови СБУ. Хоч до президентських перегонів працювала менеджером банку «Глобус», в якому тоді були Зеленський мав рахунки. А на початку 2019-го її чоловік Дмитро офірував тоді ще кандидату в президенти Зеленському 368 тис. грн.
Розслідувавач також з’ясував те, чому архітектор Олександр Вігліано став після перемоги Зеленського на виборах заступником керівника проєктного офісу державного акціонерного товариства «Укрзалізниця». Як виявилося, його дружина Людмила співпрацює зі студією «Квартал 95» з 2016 року.
Окрім цього, офірувала 2019-го на передвиборчу кампанію Зеленського 700 тис. грн. Експерт також розповів, що хоч Вігліано не зміг у розмові з ним ствердно відповісти на запитання «Чи працює нині в «Укрзалізниці»?», отримував 2021 року від неї щомісяця в середньому понад 200 тис. грн заробітної платні.

Вірнопіддані профани
Неабияк покращилося матеріальне становище й обраного за списком пропрезидентської партії «Слуга народу» (СН) до парламенту Олександра Кабанова, який до цього був одним зі сценаристів студії «Квартал 95». Якщо на старті депутатської каденції він орендував житло, то зараз живе в новій квартирі на дуже дорогій Оболоньській набережній в Києві. І придбав собі авто «яґуар», яке обрав посеред парламентського засідання.
Розслідувачі з’ясували також, що після обрання актора студії «Квартал 95» Юрія Корявченкова депутатом парламенту його дружина виплатила 181 тис. USD кредиту й придбала собі позашляховик «тойота-ленд-крузер» за 2 млн грн.
За словами п. Опанасенка, такі депутати, як Кабанов і Корявченков, украй рідко виступають у парламенті, зате найчастіше підтримують у ньому ініціативи Зеленського й не голосують «проти лінії партії». Тобто вони залучені до влади як вірнопіддані попри те, що є дилетантами й профанами в законодавчій діяльності.
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», прокоментував це так: «Була команда для виборів. Команди для управління країною практично не було. Коли вже виграли вибори — тільки тоді почали формувати команду для управління країною»
Своєю чергою, Євгенія Кравчук, заступниця голови президентської фракції СН, пояснила першу хвилю ротацій у владній Зе-команді так: «Зараз бачимо, що вони зі самого початку не були налаштовані на довготермінову роботу».

Обіцяв протилежне
Оприлюднені журналістом факти доповнили попереднє розслідування з цього ж приводу, проведене громадською організацією «Комітет виборців України» (КВУ). Зокрема, вона розповіла: «Понад 30 осіб, які раніше працювали в структурах студії «Квартал 95», її дочірніх організаціях, надавали послуги компанії, співпрацювали зі Зеленським на професійній основі, були знайомими, друзями, родичами Зеленського чи його оточення, отримали державні посади. Із них 12 безпосередньо працювали в студії «Квартал 95». Вказані особи були призначені на посади помічників, заступників, керівників Офісу президента (ОПУ), отримали посади в органах безпеки, центральних органах виконавчої влади, стали членами наглядових рад, комітетів, були обрані депутатами».
КВУ конкретизував, що, зокрема, СБУ очолив керівник студії «Квартал 95» Іван Баканов (його попередником на посаді був чоловік сценаристки студії «Квартал 95» Владислав Бухарєв). Першим заступником голови ОПУ став виконавчий продюсер студії «Квартал 95» Сергій Трофимов. Заступником керівника ОПУ — сценарист студії «Квартал 95» Юрій Костюк. Першим помічником президента — директор студії «Квартал 95» Сергій Шефір, на якого нещодавно начебто вчинили замах. Керівником департаменту інформаційної політики ОПУ — директорка з розвитку студії «Квартал 95» Ірина Побєдоносцева.
КВУ також нагадало: «Будучи кандидатом у президенти, Зеленський обіцяв призначати на державні посади професіоналів, а не знайомих. У виборчій програмі кандидата вказано, що «політики, пов’язані давніми образами, кумівством, бізнес-проєктами, не здатні змінити Україну», але часто реальні дії президента не відповідали написаному».

На шкоду справі
Зокрема, написаному у «Вікіпедії», де «надання родичам або знайомим посад незалежно від їхніх професійних здібностей» кваліфікують як непотизм. І доповнюють: «Інша назва — кумівство, тобто «потурання по службі своїм друзям або родичам на шкоду справі». Тож Антон Підлуцький, віцепрезидент Аґенції журналістських досліджень, констатував: «Тяга гаранта довіряти тільки тим, кого знає особисто, перевершила логіку управлінського процесу».
А Геннадій Друзенко, голова правління Центру конституційного моделювання, дійшов такого висновку: «Головна проблема Зеленського — критичний брак у його команді системних професіоналів, здатних будувати тривкі й ефективні інституції. В оточенні президента вкрай бракує людей, здатних вибудовувати стратегії та втілювати їх у життя. Політика Зеленського залишається рефлективною та спорадичною».
Відтак у Київському міждисциплінарному науково-освітньому центрі протидії корупції попередили про наслідки непотизму: «Головним критерієм відбору стає відповідність системі кланового розпізнавання «свій-чужий»; міра впливу функціонера визначається його наближеністю до лідера бюрократично-владного «прайду»; обов’язкова умова — призначена особа не підриватиме авторитету керівника або висловлюватиме протилежну до нього позицію/думку. Явище непотизму має низку неґативних наслідків, із-поміж яких варто виділити таке: виникають клани (приватні інтереси переважають над загальнодержавними); починається узурпація влади; формується закрита еліта, яка приречена на самознищення, оскільки вона не в змозі ефективно управляти країною; формування кланів сприяє формуванню неґативного іміджу, зростання недовіри та громадського невдоволення».
А Галина Кохан, експертка Національного інституту стратегічних досліджень, застерегла: «Непотичні політичні системи переростають у мафію, оскільки поділяють сімейні цінності та відданість лідеру».
Як повідомляв «Міст», Володимир Зеленський привів у владу десятки своїх друзів.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply