Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 12, 2021

НБУ втратив голову: наслідки для України

Автор:

|

Липень 08, 2020

|

Рубрика:

НБУ втратив голову: наслідки для України
Яків Смолій

Президент України і його команда продовжують позбуватися своїх попередників.

Через «ПриватБанк»?
Верховна Рада України (ВРУ) минулого тижня звільнила Якова Смолія з посади голови Національного банку України (НБУ), котрий подав у відставку через, за його словами, через «систематичний політичний тиск». Банкір уточнив, що тиском стали рекомендований парламентським комітетом із питань фінансів, податкової та митної політики проєкт постанови про оцінку діяльності голови НБУ, судові позови проти його працівників і подання 64 народних депутатів до Конституційного суду щодо банківського закону, необхідного для співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ).
Яків Смолій дійшов такого висновку: «Депутати хочуть зірвати співпрацю з МВФ — тільки твердження цього закону було маяком нашої поточної програми, — а також хочуть «допомогти» в боротьбі за «ПриватБанк» (ПБ).
Автори проєкту постанови щодо нього, підтриманої 17 червня 18 членами парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, заявили, що «правління НБУ, проводячи жорстку монетарну політику як 2019-го та на початку 2020 року, починаючи з 2014-го, не забезпечило в межах своїх повноважень підтримання стійких темпів економічного зростання та відновлення кредитування економіки», «темпи зниження облікової ставки були невиправдано повільними», а «діяльність НБУ щодо облігацій внутрішньої державної позики призвели до неґативних наслідків, які мають ознаки «фінансової піраміди» на ринку державних облігацій, у т. ч. внаслідок штучного укріплення курсу гривні». Відтак вони зажадали створення «тимчасової слідчої комісії з питань розслідування діяльності керівництва НБУ».
Але оглядач Уляна Безпалько з’ясувала, що «готував цей документ Олександр Дубінський, один зі заступників голови комітету, котрого вважають близьким до Ігоря Коломойського, котрий домагається повернення йому націоналізованого ПБ. «У парламенті є кількадесят депутатів, які більшою чи меншою мірою пов’язані з олігархом. Багато хто з них входить у фінансовий комітет», — пояснила вона.
Британська телерадіокорпорація Бі-бі-сі зауважила: «Відставку Смолія привітали у неформальній «групі Коломойського» у фракції «Слуга народу», зокрема, депутати Максим Бужанський і Олександр Дубінський. На його сайті з’явилася новина, що нібито це саме він «добився відставки Смолія». Саме ця група критикувала НБУ і уряд за перемовини з МВФ щодо нових кредитів для України. А також виступала проти ухвалення «антиколомойського закону» про неповернення олігарху ПБ, що було однією з вимог МВФ».

Геть попередників!
Крім цього, за даними п. Безпалько, в опозиції підозрюють, що в такий спосіб президентська більшість готує ґрунт для відставки керівництва НБУ. «За перший рік президентства Володимир Зеленський змінив більшість керівників державних органів, призначених попередньою командою. Яків Смолій — один із небагатьох чільних менеджерів у державних структурах, котрий зберіг посаду за нової влади», — пояснила вона.
Безпалько також нагадала: «В останньому меморандумі, підписаному з МВФ, Україна зобов’язалася уникати будь-яких політичних рішень щодо керівництва НБУ. Порушуючи умови цієї співпраці, влада ризикує втратити довіру кредитора на наступні три роки. І в фонді, мабуть, згадають про це, коли мова зайде про наступний транш».
Посли США, Великої Британії, Німеччини, Франції, Японії, Канади й Італії відреагували на проєкт постанови щодо п. Смолія заявою, в якій пригрозили, що «підрив незалежності НБУ вплине на українців, зашкодить довірі інвесторів і поставить під загрозу міжнародну підтримку зусиль українського уряду щодо побудови безпечної, успішної та демократичної країни». І нагадали, що «НБУ допоміг досягти макрофінансової стабільності, вирішити важку банківську кризу та відновити довіру до банківського сектору, затьмарену самоуправством і корупцією».
Тиском Яків Смолій назвав також часту публічну критику Нацбанку народними депутатами та його дискредитацію Богданом Данилишиним, головою Ради НБУ. Він, за словами п. Смолія, «не раз публічно висловлював свої позиції щодо перемовин із колишніми власниками ПБ де-факто про повернення їм уже здорового банку, який держава декапіталізовувала».
Антон Федорців, експерт Центру політичних досліджень, пояснив: «Данилишин і кілька інших фахівців фігурують у списках претендентів на посаду нового керівника НБУ. Ба більше, Рада Нацбанку мала перманентний конфлікт із Смолієм особисто та його командою і, на думку провідних оглядачів, періодично намагалася лобіювати інтереси окремих фінансово-промислових груп. Читаючи поміж рядків, можна зрозуміти, що йдеться про Ігоря Коломойського».
Натомість судові позови проти працівників НБУ п. Смолій вважає сфабрикованими. «З тих сфабрикованих, на мою думку, корупційних скандалів, коли двох осіб (працівників НБУ. — Авт.) заарештували за спробу отримати хабар. І де зараз ці справи?» — запитує він.

«Хочеться роздати гроші»
Відтак банкір заявив у парламенті: «На більшості нарад, де були присутні представники народних депутатів, представники уряду, прем’єр, президент, а також їхні радники апелювали до Національного банку, до моїх колег щодо того, що треба залити економіку грішми, що треба скасувати захисні принципи регулювання банківської системи, потрібно встановити той чи інший курс для певного сектору економіки, потрібно поставити 11 % інфляцію і 30 грн за 1 USD, бо такі параметри закладені до державного бюджету».
Юлія Самаєва, редакторка відділу економіки впливового київського часопису «Дзеркало тижня» розповіла: «Парламентський комітет із питань економічного розвитку підготував план підтримки економічного зростання. Він передбачає емісію 300 млрд грн — це чверть усієї видаткової частини державного бюджету цього року, лячно велика сума, яка безумовно неґативно позначиться на економіці й може запустити девальвацію. Її складно буде контролювати навіть при теперішніх валютних резервах країни».
«Не менш жахаючою виглядає й ініціатива офісу президента, підхоплена урядом, про підвищення мінімальної заробітної плати майже на 40 % упродовж наступного року. Просто хочеться роздати гроші, бо рейтинґи падають, однопартійці факаплять день у день, місцеві вибори на носі, а виходу з кризи так і не знайшли. І НБУ на сьогодні — єдиний орган, який опиратиметься роздачі грошей до останнього, ба більше, може полічити, якими наслідками ця роздача загрожує», — пояснила вона.
Із цим погодився Антон Федорців, експерт Центру політичних досліджень. «У високих кабінетах нав’язливою ідеєю останнього часу є бажання увімкнути друкарський верстат НБУ. Просідання рейтинґів глави держави та партії влади в умовах карантинних обмежень і економічного спаду провокує до необачних вчинків задля повернення політичних балів». — зазначив він.

«Останній дорослий пішов»
Яків Смолій розповів: «30 червня в мене була зустріч із президентом. Під час цієї розмов я збагнув, що маю запитати в президента, чи повинен звільнитись. Він відповів: «Так». А Данило Гетманцев, голова комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, запевнив: «Для всіх це було повною несподіванкою. Вона неадекватна обставинам. Тим більше в такий складний період».
Після заяви п. Смолія про відставку долар в Україні здорожчав одразу на 41 копійку. Аби заспокоїти паніку на ринку, НБУ 2 липня продав щонайменше 200 млн USD. Відтак Андрій Гундер, президент Американської торгової палати, заявив: «Компанії довіряли НБУ, це була незалежна установа, яка втримала інфляцію та золотовалютні резерви. Бізнес хоче мати якусь передбачуваність і без цієї передбачуваності компанії заявили публічно, що деякі з них подальші інвестиції зупиняють».
Своєю чергою, Томаш Фіала, генеральний директор інвестиційної компанії Dragon Capital, повідомив: «Ми відкладемо нові інвестиції, адже останні п’ять місяців абсолютно влада робить протилежно тому, що інвестори, як внутрішні, так і міжнародні, очікують від них і радять їм. Це остання крапля. Можна лише здогадуватися, які мотиви — повна некомпетентність чи мотивований Росією саботаж».
Сергій Фурса, інвестиційний банкір, прокоментував відставку п. Смолія так: «Останній дорослий пішов із дому, де купа інфантильних підлітків, алкоголю та сірників. Упав останній форпост, останній інститут у державі, який працював, упав під ударом популізму та некомпетентності. У найближчій перспективі — паніка на валютному ринку і вихід усіх можливих інвесторів, хто ще може піти, можливість денаціоналізації ПБ, припинення співпраці з МВФ, дефолт».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply